KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 61 z 73Strony:  <=  <-  59  60  61  62  63  ->  => 
27-03-24 08:01  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

ALEŻ CI AMERYKANIE MIEWAJĄ POMYSŁY, ŻEBY TYLKO NIE WYCHODZIĆ Z AUTA

Los Angeles 1948. Po drugiej wojnie sporą popularnością cieszyły się w Stanach Drive-in Diners, które nie wymagały bezpośredniej obsługi. System Motormat, w którym taca z jedzeniem była wysyłana na szynach. No i te eleganckie małe markizy, chroniące jedzenie przed deszczem i wiatrem...




RODZINNE ROWERY

Francja, 1910. Nietypowy tandem, plus miejsce dla dziecka


Holandia, 1937. Jeszcze lepsza wersja roweru dla całej rodziny


Trzykołowe rowerki z roku 1900


Australia, lata trzydzieste. Tu trzeba było mocno koordynować ruchy kierownicą, bo koła tylko dwa



KOLEJNE CIEKAWE ZDJĘCIE STATUY WOLNOŚCI

Twarz po przybyciu do Nowego Jorku. Czyż nie przypomina wam Presleya?




PORÓWNANIE PANCERNIKÓW W TEJ SAMEJ SKALI. JAKI MAŁY BYŁ „KING GEORGE V”!




*

Trasa pewnego lotu. Trudno zrozumieć, dlaczego pilot nie poleciał do celu po prostej linii!


A może dlatego?


*

Funkcjonariusz policji wodnej na brzegu jeziora zatrzymał faceta z dwoma wiadrami ryb:
- Czy ma pan pozwolenie na łowienie ryb w tym miejscu?
- Ależ proszę pana, to są udomowione rybki!
- Udomowione?!
- Tak, co wieczór wyprowadzam te właśnie ryby na spacer w tym jeziorku, żeby sobie popływały. Później gwiżdżę, i na ten gwizd one same wracają do wiader.
- Co mi pan kit wciskasz! Żadna ryba tego nie potrafi!

Facet popatrzył chwilę na funkcjonariusza, po czym powiedział:
- Wobec tego zademonstruję panu. Udowodnię, że to prawda!
- Dobra, pokazuj pan, ale bez żadnych numerów.

Facet wlał więc zawartość wiader do jeziora, postawił je na ziemi i stoi. Policjant stoi obok zaciekawiony:
- No i co?
- Jak to co?
- Zawoła je pan, czy nie?
- Zawoła kogo?!
- No, ryby!
- Ale jakie ryby, panie władzo?

--

 
27-03-24 13:11  Odp: CIEKAWOSTKI
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

PORÓWNANIE PANCERNIKÓW W TEJ SAMEJ SKALI. JAKI MAŁY BYŁ „KING GEORGE V”!

Problem z tym porównaniem jest taki, że pancerniki nie są w tej samej skali ;-)
Jego twórca próbował prawdopodobnie podkoloryzować różnice w wielkości i powiększył te największe pancerniki (lub zmniejszył te mniejsze), dlatego KG V zdaje się być sporo mniejszy od reszty. To z resztą częsty problem z takimi porównaniami, ich autorzy dość swobodnie podchodzą do trzymania jednej skali.
Pobawiłem się trochę kalkulatorem i poprawiłem rysunek. Teraz różnice wielkości nie są już tak dramatyczne.



--
pozdrawiam
Piotr


 
27-03-24 14:02  Odp: CIEKAWOSTKI
Wojciech Cięciwa   

@Piotr D. to jeszcze jakaś 'miarka' np. 100m?

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
27-03-24 16:11  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Tak czy owak, KGV wśród maluchów :-)

 
28-03-24 07:39  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

JAK TO JEST Z ODRZUCANIEM PRZEZ MYŚLIWCE DODATKOWYCH ZBIORNIKÓW PALIWA?

Na wojennych filmach widać jak myśliwce odrzucają zbiorniki puste, lub nawet jeszcze z paliwem, jeśli za chwilę czeka je powietrzna walka. A jak to jest w rzeczywistości?

Mówi John Chesire, były pilot myśliwca na lotniskowcu, absolwent Top Gun, uczestnik wojny w Wietnamie:
„Na początku wojny nakazywano pilotom US Navy każdorazowo odrzucać zbiorniki w obecności wrogiego samolotu, ale później zmieniono nastawienie. Radzono aby tego nie robić, bo po pierwsze ich obecność nie pogarszała w istotny sposób manewrowości samolotu, a po drugie – i najważniejsze – zapas zbiorników na lotniskowcach był, o dziwo, stosunkowo niewielki!

Gdyby przy byle okazji odrzucano je, prowadzenie dalekich lotów szybko stałoby się niemożliwe, bo… zabrakło by zbiorników! Z tego powodu wskazane było pozbywanie się ich tylko w sytuacjach awaryjnych. Ja, nawet po namierzeniu MiGów, kilka razy zostawiłem zbiorniki na zaczepach”.

Te które spadły na ziemię, pewnie obracały się w kupę złomu. A co z tymi, które spadły do wody?

Tubylcy mieli z nich i mają nadal dużą pociechę. Te niezniszczalne łodzie wciąż pływają po rzekach Laosu:




NAJBARDZIEJ SZKODLIWE PAPIEROSY W HISTORII



W związku z odkryciem, że palenie powoduje raka, w roku 1952 na rynek weszły papierosy Kent firmy British American Tobacco, z filtrem, mającym chronić zdrowie palacza.

Tyle że filtr zawierał azbest krokidolitowy, jeden z najbardziej toksycznych rodzajów azbestu!


SIEDEM TYPÓW BOEINGÓW NA JEDNYM ZDJĘCIU




WYNIK 11 LAT WYTRWAŁEJ PRACY. ARTYSTA RZEŹBIARZ W GŁĘBI




*

Chłopiec pisze list do Św. Mikołaja:
- Przyślij mi braciszka!
Św. Mikołaj odpisuje:
- Przyślij mi mamusię!

*

Dwóch myśliwych z Teksasu polowało na łosie nad jeziorem na Alasce. Obaj upolowali po pięknej sztuce. Wrócili do samolotu którym przylecieli, a pilot mówi, że nie ma mowy, żeby wystartowali z dwoma łosiami. Trzech mężczyzn plus dwa łosie – samolot nie da rady wystartować, więc jeden łoś musi zostać.

- Bzdury! - krzyczy jeden z myśliwych. - Kiedy byliśmy tu w zeszłym roku, pilot zabrał nas stąd z dwoma łosiami, a wcale nie miał większego samolotu niż twój. Tamten miał jaja i nie bał się polecieć!

Pilot się zdenerwował i mówi:
- Jeżeli on to zrobił, to ja też potrafię. Nie latam gorzej niż inni.

Załadowali się, silnik na pełną moc i startują. Niestety zanim wznieśli się nad drzewa na końcu jeziora, zahaczyli o ich wierzchołki, samolot spadł i rozbił się. Żywi, ale mocno potłuczeni wyczołgują się z krzaków, a pilot potrząsa głową i pyta:
- Gdzie jesteśmy?
Jeden z myśliwych podnosi się z ziemi i mówi:
- Powiedziałbym... że przynajmniej sto metrów dalej niż w zeszłym roku.

--

 
28-03-24 19:06  Odp: CIEKAWOSTKI
mondo   

Z tym odrzucaniem zbiorników,to się mi tak przypomniał major Thomas Mcguire, który bardzo chciał zestrzelić Ki 43 na swoim Lightningu z dwoma zbiornikami pod skrzydłami.
Niestety przy ostrym wirażu utracił siłę nośną i zakończył karierę w dżungli na Filipinach .

 
29-03-24 07:42  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

mondo: no tak, ale moc silników i szybkość „dżetów” to jednak nie to, co P-38… No i ponadto pojedynki odrzutowców na ogół nie odbywają się tuż nad ziemią.


MOST W BALTIMORE, WŁAŚNIE ZNISZCZONY W ŚRODKOWYM ODCINKU



Oficjalna nazwa to Francis Scott Key Bridge, otwarto go w marcu 1977.

Przy okazji mostów: od lat w Stanach alarmuje się o fatalnym stanie mostów kolejowych i drogowych. Oto jeden z BARDZO LICZNYCH przykładów:



Żeby chociaż okleili filar dookoła srebrną taśmą!


POMIESZANIE Z POPLĄTANIEM



Dzień na Wenus jest dłuższy niż rok na Wenus. Obrót wokół własnej osi Wenus zajmuje około 243 ziemskich dni, ale tylko około 225 ziemskich dni potrzeba planecie na okrążenie Słońca.

Jak to mówią Rosjanie: Biez poł litra nie razbieriosz


TRZY REKORDOWE „LUCKY LADY”

- LUCKY LADY

22 lipca 1948 roku trzy samoloty B-29 z 43. Grupy Bombardowej opuściły bazę sił powietrznych Davis-Monthan w Arizonie z misją okrążenia Ziemi w zaledwie czternaście dni. Samoloty miały nazwy Lucky Lady i Gas Gobbler. Trzeci niestety rozbił się na Morzu Arabskim.

Dwa bombowce powróciły do bazy 6 sierpnia 1948 roku, tylko o jeden dzień przekraczając wyznaczony czas. Samoloty przeleciały ponad 48.000 kilometrów w piętnaście dni, znajdowały się w powietrzu łącznie 103 godziny i 50 minut, lądując po drodze osiem razy na tankowanie.

Lucky Lady i jego 14-osobowa załoga



B-29 Lucky Lady stoi obecnie w Strategic Air Command & Aerospace Museum



- LUCKY LADY (II)

Niecały rok później Boeing B-50A, także nazwany Lucky Lady, z czternastoosobową załogą wykonała pierwszy lot dookoła świata bez międzylądowania, pokonując 37.500 km w 94 godziny i 1 minutę.
Samolot wystartował z bazy sił powietrznych Carswell w Teksasie 26 lutego i powrócił do niej 2 marca 1949 r.

43. Dywizjon Tankowania Powietrznego dostarczył cztery pary tankowców KB-29M (zmodyfikowany B-29) do czterokrotnego tankowania samolotu podczas lotu, według techniki opracowanej przez Brytyjczyków. Tankowany samolot nie jest Szczęśliwą Damą, to inna maszyna tego samego typu.



Lucky Lady II…



…także przewożona do muzeum



- LUCKY LADY (III)

Skracając historię: tak nazwany samolot B-52B dowodzony przez podpułkownika Jamesa H. Morrisa, który służył jako drugi pilot podczas lotu Lucky Lady II w 1949, wystartował z bazy w Kalifornii 16 stycznia 1957 roku. Razem wystartowało aż 5 bombowców, w tym dwa „zapasowe”, ponieważ chodziło o to, żeby TRZY samoloty dokonały wyczynu.

Trójka „podstawowych” samolotów kilka godzin przed startem



Jeden z owych zapasowych, któremu nie udało się pobranie paliwa podczas pierwszego spotkania w locie z tankowcem KC-97, wylądował w bazie lotniczej Goose Bay na Labradorze; drugi zapasowy kontynuował lot aż do drugiego tankowania w nad Casablanką. Tam opuścił grupę, i wylądował zgodnie z planem na lotnisku RAF w Anglii.

Po trzech dodatkowych tankowaniach w locie, Lucky Lady III i jej dwaj towarzysze zamknęli krąg bez żadnych incydentów 18 stycznia 1957 r. Bombowce wylądowały w swojej bazie po dokonaniu lotu o długości 38.900 km w 45 godzin i 19 minut – mniej niż połowę czasu potrzebnego na lot Lucky Lady II, który odbył się osiem lat wcześniej.

Była to „demonstracja zdolności do uderzenia w dowolny cel na powierzchni Ziemi”.

I na zakończenie dowiedzmy się o aktualnych rekordzistach, których wyczynu pewnie już nikt nie pobije, bo i po co?

Dwa Rockwell B-1B Lancer, tankując w powietrzu 6 razy, w roku 1995 okrążyły Ziemię w 36 godzin 13 minut.




JAK SZKOLONO BEZ SYMULATORÓW STRZELCÓW SAMOLOTÓW?

,


*

Chłopak poprosił swoją dziewczynę o aparat, bo chciał zrobić ciekawe zdjęcie. Gdy ta zobaczyła co sfotografował, obraziła się na niego.
Dlaczego???? Przecież nie co dzień widzi się auto z psem za kierownicą!


*

Pewien facet, trochę starszy, zaczynał mieć zaniki pamięci. Kiedyś na spotkaniu z przyjaciółmi u niego w domu zaczął opowiadać, że teraz leczy się u takiego dobrego lekarza. Na to goście, że też by chcieli i pytają, jak się ten lekarz nazywa.

- No właśnie miałem na końcu języka - mówi gospodarz. - Pamiętacie może, był taki grecki poeta, w starożytności, taki ślepy...
- No, był Homer. To ten lekarz ma na nazwisko Homer?
- Nie, nie! On napisał taką epopeję, o tym jak Grecy się tłukli pod takim miastem w starożytności, które próbowali zdobyć...
- No tak, zdobywali Troję. To co, ten lekarz się jakoś podobnie nazywa? Albo mieszka na takiej ulicy?
- Nie, nie, nie! Tam był taki wódz, tych, no, Greków, taki główny...
- Agamemnon?
- Ooo! No i on miał brata...
- Menelaosa. Ale co to ma wspólnego z lekarzem?!
- Zaraz mówię. I tam był taki wódz trojański, który temu Menel... jak mu tam, uprowadził żonę.
- Aaaa, Parys! Ten lekarz nazywa się Parys?
- Nieeeee! Nie! Ta żona, co on ją uprowadził, to jak miała na imię?
- Helena.
- No właśnie, Helena! Helenaaaaaaaaa! - woła do żony w kuchni. - Jak się nazywa ten mój lekarz?!

--

 
30-03-24 08:03  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

„CZŁOWIEK ZE ZŁOTYM PISTOLETEM” – FILM Z JAMESEM BONDEM

Pamiętacie tę scenę?

, ,

Brytyjski kaskader Loren „Bumps” Willard wykonał obrót o 270 stopni już w pierwszym ujęciu, i dostał za ten wyczyn 30.000 funtów. Na dzisiejsze to ponad 386.000 funtów czyli 420.000 dolarów!

W roku 1974 nie było komputerowo zrobionych efektów, ale... parametry dla kątów i odległości od siebie rampy startu i lądowania ustawiono zgodnie z komputerowymi wyliczeniami.

Budowa betonowej rampy, którą następnie dość nieudolnie pomalowano "w deski". No ale w filmie widzimy to z dość daleka, więc dopiero te zdjęcia jasno pokazują iż to jest beton.



Wnętrze auta z centralnym fotelem Willarda



Willard po skoku. Po jego obu stronach siedziały manekiny, a on sam był na czarno (poza fragmentem twarzy ukrytym pod czarnym kaskiem), dzięki czemu kamery nie wychwyciły go.




CMENTARZYSKO

W 1949 Amerykanie zwieźli na Okinawę ogromną liczbę niepotrzebnego już sprzętu, w tym tysiące Jeepów, których nie opłacało się wywozić do Stanów. Nie wiadomo co stało się z tym wszystkim stało, ale najprawdopodobniej po prostu przez lata się tam rozpadały.

, , , , ,

Mnóstwo jeepów które już nie zdążyło dotrzeć ba front przed końcem wojny wstawiono do magazynów i stały tam, w skrzyniach, przez wiele lat, wciąż w idealnym stanie.

Oto oferta sprzedaży części tych jeepów zamieszczona była w prasie, prawdopodobnie w latach sześćdziesiątych:

Ex-wojskowy G503
50 dolarów
oryginalny i autentyczny
Oryginalny koń pociągowy II wojny światowej osiągalny teraz wprost ze skrzyni!! OGRANICZONA ilość została zwolniona przez Rząd z zapasów zimnej wojny. Zamów swojego dzisiaj dla szybkiej dostawy…
Wciąż w oryginalnej skrzyni wysyłkowej z zapasowymi częściami i wyposażeniem, ta ograniczona oferta jest idealna dla farmerów, myśliwych, traperów i ludzi żyjących wśród przyrody. Łatwy montaż. Bez zwrotów”

,

50 dolarów w 1960 to odpowiednik dzisiejszych 520, a więc oferta była rzeczywiście bardzo kusząca!

*

Lepiej nie jeść bananów, ponieważ zawierają one radioaktywny potas!



Pociechą niech będzie fakt, że umrzemy od napromieniowania dopiero po zjedzeniu 10 milionów bananów za jednym razem.

*

Wchodzi sekretarka do gabinetu szefa.
- Mam dla pana złą wiadomość...
- Ale dlaczego zawsze masz dla mnie złe wiadomości? - żali się szef. - Nie mogłabyś przynajmniej raz powiedzieć mi czegoś dobrego?
- No dobrze. Niech będzie dobra wiadomość - zgadza się sekretarka - Nie jest pan bezpłodny.

--


Post zmieniony (30-03-24 09:56)

 
30-03-24 10:58  Odp: CIEKAWOSTKI
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Za 2500PLN sam bym kupił takiego Jeepa w pudełku...

...a nawet dwa.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
30-03-24 12:36  Odp: CIEKAWOSTKI
Wojciech Cięciwa   

No są trochę droższe niż te z 1960, bo kosztują 58$ a nie 50 ale są nadal dostępne ... :D

TU

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 61 z 73Strony:  <=  <-  59  60  61  62  63  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024