KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
03-02-22 10:24  Modelarstwo kartonowe
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Po prezentacji wspaniale wykonanego modelu FW-190 autorstwa Mateusza Skałeckiego rozgorzała dyskusja o modelach kartonowych ich waloryzacji zastosowania elementów żywicznych itp. oraz przepisów konkursów modelarskich.
Jak będzie przyszłość modelarstwa umownie zwanego "kartonowym" ?
Otwieram więc dyskusję na ten temat

 
03-02-22 10:33  Odp: Modelarstwo kartonowe
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Ja robię modele na bazie kartonu a nie kartonowe. Wystawiam je tylko w klasie open i mi to nie przeszkadza. Robię je dla siebie i w taki sposób w jaki chce.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
03-02-22 10:34  Odp: Modelarstwo kartonowe
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

--

Post zmieniony (03-02-22 10:34)

 
03-02-22 11:19  Odp: Modelarstwo kartonowe
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A to nie jest dyskusja na forum główne?
Temat stary jak świat... ile kartonu w kartonie.
Przyszłość jest świetlana, bo modelarstwo się rozwija w kierunkach kiedyś nie do pomyślenia. Ale rzeczywiście - karton to już pojęcie tylko umowne. Myślę, że topnieje liczba ludzi sklejających modele w "czystym" standardzie. Dla mnie wszelkie gotowe dodatki, również kartonowe - już nie uprawniają do używania pojęcia standard. Każdy gotowy lub samodzielnie zrobiony dodatek jest waloryzacją.
Dlatego o swoich modelach mówię zwykle "lekko waloryzowane" co oznacza, że nie kupuję żadnych dodatków, ale modele dość mocno waloryzuję we własnym zakresie.
Ilu modelarzy - tyle definicji i tak już zostanie.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
03-02-22 12:18  Odp: Modelarstwo kartonowe
Marcin Dworzecki 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Pisałem we wspomnianym wątku i powtórzę to tutaj. Na konkursach dwie kategorie: standard i open. W pierwszej zawartość zeszytu, plus kabina i ewentualne wręgi cięte laserem. W drugiej jak nazwa wskazuje bez ograniczeń. Uważam, że inne rozwiązania prowadzą do paroksyzmów typu procentowe mierzenie kartonu w kartonie wg dwumetrowych wzorów przeliczeniowych.
Jeżeli ktoś się porywa na modyfikacje musi się liczyć z tym, że na konkursie stanie w szranki z kimś kto dorobił więcej i/lub lepiej. Nie ma znaczenia czy jest to cały silnik, czy dwie wajchy w kabinie.

 
03-02-22 13:22  Odp: Modelarstwo kartonowe
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Sporo w temacie już zostało powiedziane i właściwie każdy ma rację, a konkluzja trudna do wychwycenia. Nie twierdzę, że dyskusja nie ma sensu, ale w praktyce, na konkursach wszystkim się nie dogodzi. Podzielę się swoją refleksją.
Jako standard formalnie uznaję to na co pozwala opis opracowania, czyli jeśli autor pisze, że oszklenie zrobić z pleksy to ok, jakiś przewód z druta -ok. ALE komu by się chciało analizować takie sprawy mając na konkursie zgłoszonych 500 modeli? Druga sprawa, nawet w starych MM proponowano użycie kółek po zabawkach itp zastępczych materiałów. I już tak kartonowo nie jest. Idźmy dalej, opis sugeruje np. użycie "dedykowanych" wręg ciętych laserem i innych dodatków. Robi się jeszcze mniej kartonowo.Do czego zmierza mój bełkot? Ano do tego, że chyba nie jesteśmy w stanie wypracować idealnego regulaminu. Chyba Naviga doszła pod tym względem do najlepszych rozwiązań, ale to też przedsięwzięcie na zupełnie inną skalę niż jakieś lokalne konkursy. Sam, jeszcze będąc młodzikiem, kiedyś się rozczarowałem, jak mój Ju-88 przegrał z Łosiem, który miał skopaną geometrię i krowie żebra, które przy tym samolocie strasznie rzucały się w oczy. Ale on miał retusz, a mój Junkers nie... od tego czasu traktuję werdykty sędziów z przymrużeniem oka.
Podsumowując ameryki nie odkryjemy.

Oczywiście nikomu nie bronię robić modeli pod konkursy, czy żywo analizować werdykty sędziów. Ja dawno przestałem się tym przejmować i dobrze mi z tym. Na konkursy, jeśli już jadę, to głównie po to, żeby pooglądać modele innych, kilka swoich biorę, żeby inni popatrzyli, tyle.

A teraz kluczowa kwestia tych luźnych wynurzeń. Modele wydawane współcześnie, czyli od dziś, do jakiś 15 lat wstecz, często zawierają rozwiązania konstrukcyjne niemal wymuszające użycie dodatkowych elementów w postaci laserów, żywic, fototrawek itp. Elementy są często absurdalnych rozmiarów, z którymi w standardzie jest w stanie poradzić sobie może z 1% z nas.

Foka zaprezentowana przez Mateusza to mistrzostwo i chwała mu za to, że w tym kartonie jest tak dużo kartonu. Pewnie niewiele plastików mogłoby się równać z tym efektem końcowym. A ile wysiłku musiało kosztować zaadaptowanie ulepszeń do tego (już skomplikowanego projektu) to nawet nie jestem sobie w stanie wyobrazić.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
03-02-22 14:31  Odp: Modelarstwo kartonowe
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

kubeskus - w pełni się z Tobą zgadzam !
Batonus - "... karton to już pojęcie tylko umowne. "
Oczywiście, podobnie jak nazwa naszego forum "Forum Modelarzy Kartonowych" i jak nazwa "Mały Modelarz". Mały tzn jaki - wzrostem, skalą czy nie przypadkiem chodzi o wiek powiedzmy ucznia szkoły podstawowej ?
Absurd !
Są powiedzmy dwie grupy modelarzy:
- ci co budują modele dla siebie i od nich zależy (lub nie) jakie materiały dodatkowo zostaną zużyte do waloryzacji
z powyższej grupy są tacy co modele wystawiają na konkursy i zamieszczają relację na naszym forum
- tacy, którzy tylko budują modele z myślą o wystawianiu niejako pod konkurs (i oczywiście tez zamieszczają relację)
Napisałem "budują" a nie "lepią" "Lepienie" podobnie jak "wycinanka" to zbytni infantylizm. Wycinać i lepić to mogą gospodynie z koła wiejskiego.
Uważam, że podstawową sprawą jest by model redukcyjny (!) był jak najwierniejszą kopią obiektu.
W związku z powyższym ja osobiście nie akceptuję żadnych błędów w projekcie i staram się w miarę w jak największym stopniu je poprawić (dot. mylnego malowania czy błędnych napisów/oznaczeń oznaczeń, braku lub niewłaściwych elementów konstrukcyjnych.
Czy to jest waloryzacja ? Dla mnie nie jest ! Jest to poprawianie gniotów projektanta !
Waloryzacja jest dla mnie np. zrobienie pełnej konstrukcji płatów w "druciakach" i pokrycie płótnem by było ja widać pod światło (vide arch. zdjęcia oryginałów)
Pewnych modeli nie można zbudować z kartonu np. wczesnych lotni/szybowców (Tański, bracia Wright, Otto Lilienthal etc.)
Uważam, że każdy powinien budować jak chce z- lub bez dodatkowych (kupionych lub zrobionych ) elementów.
Przepisy konkursów powinny być zmienione - dostosowane do obecnego czasu gdy mamy coraz bardziej rozszerzającą się ofertę dodatków wykonanych z różnych materiałów.

Z regulaminu ogłoszonego I Festiwalu Modelarskiego w Redzie (2-3.04 br.)

"Dozwolone jest stosowanie zestawów do waloryzacji wyprodukowanych przez firmy
modelarskie bądź własnoręcznie"

Rozumiem, że nie ma ograniczeń w stosowaniu dodatkowych elementów fabrycznych lub zrobionych własnoręcznie (lub łącznie) .
Ciekaw jestem jak sędziowie by ocenili model kartonowy pokryty płótnem, malowany, w całości waloryzowany gdzie nawet przez lupę nie widać żadnych elementów kartonowych (na zewnątrz) ?

Czyli na dzień dzisiejszy nie możemy określić kiedy model przestaje być kartonowym lub jeszcze jest.
Prawo organizowania Mistrzostw Polski Modelarskich ma tylko LOK a wszystkie inne konkursy maja podobne a właściwie takioe same przepisy i jeszcze raz powtórzę najwyższa pora je pozmieniać !





.

-

 
03-02-22 18:36  Odp: Modelarstwo kartonowe
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

"podstawową sprawą jest by model redukcyjny (!) był jak najwierniejszą kopią obiektu."
- i to jest istotą modelarstwa w ogóle i w szczególe. W każdym razie dla mnie. Dlatego nie wyobrażam dostosowywania moich metod klejenia do zapisów jakiegokolwiek konkursu i rezygnowania ze swojej kreatywności na rzecz gorsetu sztywnych reguł, narzuconych np. przez Navigę.
Rozumiem taką potrzebę bo jakieś reguły być muszą ale nigdy nie zostanę "modelarzem konkursowym".

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
03-02-22 20:03  Odp: Modelarstwo kartonowe
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ciężki temat... Dla mnie waloryzacja to wyjście poza ramy wycinanki. Tomka Ju 188 mimo że cały w kartonie, to model waloryzowany, ale...

No właśnie. Czy można stawiać go w jednej linii z Fw 190 A8 ostatnio zaprezentowanego na stronie głównej? Moim zdaniem nie! I pomijam tu ilość silników.

Waloryzacja polegająca na stosowaniu gotowych komponentów, powinna otwierać nową kategorię. Gotowce i robione całkowicie ręcznie. Bo tu jest różnica. Każdy z nas wie ile kosztuje zrobienie własnoręcznie silnika z 500 małych elementów. Tak?

A ile czasu kosztuje pomalowanie gotowego silnika? To nie jest współmierne. W moim odczuciu powinny to być dwie odrębne klasy ocen. Jedna waloryzacja, drugiej waloryzacji nierówna. Aczkolwiek cel przyświeca ten sam - zbliżyć się do oryginału jak najwierniej.

Tym sposobem te dwa modele powinny być w różnych klasach.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
03-02-22 20:45  Odp: Modelarstwo kartonowe
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

OK, a co powiesz - do jakiej "klasy" zaliczyć żaglowiec z drewnianymi masztami i rejami, płóciennymi żaglami, metalowymi (lub żywicznymi) lufami dział lub "tank" gdzie nity, lufa, gąsienice i zapewne coś tam jeszcze jest nie kartonowe a potem jest malowany ?
Albo modele odrzutowców budowane przez Mario, że nie wspomnę o moich skromnych waloryzacjach "druciaków" :-)

Z regulaminu pewnych konkursów modelarskich

" 6. ZASADY OCENY:
- Organizator powoła komisję sędziowską, która dokona oceny modeli.
- Ocena wykonania modelu dokonana będzie według zasady „podoba się, nie podoba”, biorąc pod uwagę pracochłonność, dokładność wykonania detali i estetykę wykonania.
- Wyniki ogłoszone przez komisję sędziowską są ostateczne.
- Komisja sędziowska ma prawo do innego, niż przewiduje regulamin podziału nagród.
Ciekawe - jakbym był sędzią to podobałyby mi się modele w 100 % zwaloryzowane a przez to pracochłonne.
To proste jak - nie powiem co, że gotowe elementy waloryzujące są znacznie (generalnie) "lepsze" niż wykonane własnoręcznie, czyli tym samym model będzie bardziej podobny do oryginału i będzie się sędziom "podobał" bardziej.

Inny konkurs

"2. Klasy modeli:
- Modele kartonowe - modele wykonane własnoręcznie z oryginalnych wycinanek, pobrane ze stron internetowych
producentów/autorów wycinanek lub wykonane samodzielnie od podstaw.
- Modele nie kartonowe – modele wykonane własnoręcznie z zestawów lub samodzielnie od podstaw z materiałów innych niż papier.
SUPER !!!
(Taka klasa powinna być na wszystkich (!) konkursach modelarskich).

Zasady oceny:
Wszyscy zawodnicy wypełniają na miejscu kartę zgłoszenia modelu. Zgłoszone do konkursu modele ocenia komisja konkursowa powołana przez Organizatorów wg zasady „podoba się/nie podoba się”.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024