KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
05-02-22 17:27  Odp: Modelarstwo kartonowe
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Jak robią modele tylko na konkurs, a nie dla siebie czy własnej satysfakcji, a konkursy traktują jako dodatek. To dla mnie dziwni ludzie coś jak iflucostam, ale mniejsza z tym nie moja sprawa.
Choć wydaje mi się że jednak większość co klei na konkurs to traktują to jako motywator klejenia modeli, bo głupio jechać na konkurs z pustymi rękami.
Raczej nie widzę, aby na stołach stały typowo sklejone modele wg regulaminu klasy Standard.
I jeszcze jedno przy tylu modelach ile jest obecnie ciężko określić czy modelarz sam coś od siebie dodał, czy było już tak było wydane.
Obecnie nawet żaden sędzia nie zwraca uwagi na to czy model trzyma zasady Standardu, tylko ocenia na zasadzie "podoba się lub nie"

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
06-02-22 10:53  Odp: Modelarstwo kartonowe
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Zgadzam się z opinią Bizona, że razem z kolejnymi modelami, wraz z poprawą umiejętności albo "świadomości" klejenia przychodzi pokusa, chęć zrobienia czegoś po swojemu, chęć uatrakcyjnienia modelu. Bierze się to może stąd, że mimo dużego wkładu i zaangażowania w wykonanie coraz mniejszych detali albo bardziej "obłych" obłości nie da się tego zrobić tak jak pozwala na to np. druk 3D oraz coraz większa dostępność dodatków.
O ile wydaje się dość prostym zadaniem ustalenie zasad standardu (bo to np. wycinanka plus owiewka w samolotach czy szyby w samochodach) to w przypadku modeli waloryzowanych bardzo trudno jest zadeklarować czy ocenić ile jest kartonu w kartonie a ile z wycinanki zostało zastąpione dodatkami. Chcąc to wszystko ustandaryzować ilość kategorii w regulaminach stałaby się ilością absurdalną. Wydaje się, że przy braku możliwości określenia kilku "stopni waloryzacji" wielka odpowiedzialność za ocenę spada na sędziów konkursów, którzy pomijając ilość dodatków powinni brać pod uwagę nie tylko wygląd modelu, ale również stopień zaangażowania, ilość włożonej pracy (np. łączenia segmentów, kształtowanie kartonu, symetrię, malowanie dodatków - tych kryteriów powinno być sporo) i dopiero na tej podstawie oceniać modele.
Wydaje mi się, że przy ustalaniu kategorii warto zastanowić się nad punktem bazowym, punktem wyjścia, który będzie służył klasyfikowaniu modeli do poszczególnych kategorii. Ja widzę trzy podstawowe kategorie: standard (dla ortodoksów, wycinanka plus bardzo jasno określony rodzaj dodatków), standard + waloryzacja (i tutaj wszystko co wychodzi poza ramy standardu, ale bez malowania całości) oraz "hulaj dusza - piekła nie ma" pełna dowolność w traktowaniu wycinanki, ale z założeniem że to karton jest bazą wyjściową tak, aby w kategorii nie pojawiły się tutaj modele w 95% plastikowe. Tutaj dopuszczam modele całkowicie malowane, szpachlowane itd.
Decydując się na udział w konkursach każdy powinien mieć świadomość z czym może rywalizować. Ale podkreślam - to w ogromny stopniu od umiejętności i świadomości sędziów zależy jak model będzie oceniony w porównaniu z innymi.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
06-02-22 14:06  Odp: Modelarstwo kartonowe
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Tylko w tym przypadku trzeba by ograniczyć ilość klas modeli, bo ogłoszenie trwało by "3 godziny".

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
06-02-22 16:22  Odp: Modelarstwo kartonowe
Mateusz Skałecki 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Bizon, ręce opadają jak się czyta takie wpisy. W pierwszym zadaniu jacyś dziwni ludzie coś jak iflucostam, a potem sam sobie odpowiadasz.
Dla młodego człowieka w wieku powiedzmy lat 8 czy 10 olbrzymią satysfakcją jest taki konkurs wygrać. Konkursy uczą pokory swoich umiejętności i są świetnym motywatorem do dalszej pracy.

Ja swoją modelarską przygodę rozpocząłem w modelarni osiedlowej w wieku 9 lat. I robiliśmy modele redukcyjne, szybowce, balony, rzutki, latawce. I wszystko to robiłem dla własnej satysfakcji.
I startowałem w konkursach także dla własnej satysfakcji. I chciałem wygrać każdy konkurs dla własnej satysfakcji.

Wracając do meritum sprawy Kilmister proponuję taką klasę standard + waloryzacja. Coś takiego teoretycznie pojawiło się z zbiorze przepisów LOK! Dla klasy NAVIA, gdzie dla oryginalnej klasy C-7 wydzielono klasy ,7A i 7B

„7A. Modele kartonowe złożone z dostępnych w handlu arkuszy do wycinania. Krawędzie naciętych załamań mogą zostać zabarwione, takielunek może zostać wykonany z innego materiału. Dozwolone są wewnętrzne wzmocnienia z kartonu, niedozwolone są zmiany idące dalej.
7B. Modele kartonowe złożone z dostępnych w handlu arkuszy. W celu udoskonalenia modelu można wprowadzić drobne zmiany przy użyciu innych materiałów. Zmiany muszą być poparte odpowiednią dokumentacją i nie mogą naruszać cech modelu kartonowego”.

Czy to jest stosowane w Polsce, to nie wiem, może wypowiedzą się osoby które startują w klasie NAVIGA C-7.

W oryginalnym regulaminie NAVIGA jest tylko klasa C-7 i tam można wprowadzać drobne zmiany tylko np. trzeba raczej użyć papieru w odpowiednim kolorze ale go nie malować .
Czytałem na blogu Artura Reslera że jak startował Bismarckiem za granicą to miał pomalowane górne wierze farbą i mu sędziowie powiedzieli że tak nie wolno, ale nie zdyskwalifikowali modelu tylko powiedzieli że następnym razem zrób to tak a tak. Także duży plus dla sędziów w tej sytuacji.

Jeżeli chodzi o liczebność klas i ich ograniczanie to wszystko zależy od organizatora. Ja byłem na konkursie gdzie było naprawdę dużo klas modeli: artyleria zmechanizowana, artylerię ciągniona, kolekcje, rakiety i pojazdy kosmiczne, fantasty, dużo klas dla figurek, czego tam nie było. Żaden problem

--
Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

 
06-02-22 17:21  Odp: Modelarstwo kartonowe
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"...niedozwolone są zmiany idące dalej."
"... nie mogą naruszać cech modelu kartonowego”."
Przecież owe "zmiany idące dalej" jak l wszystko co zostanie użyte do budowy modelu a "naruszy cechy modelu kartonowego" powoduje, że model nie zostanie zakwalifikowany do konkursu.
Konkursy są po to by nagrodę otrzymał jak najlepiej wykonany i prezentujący się model.
Takim modelem niestety nie będzie model bez wspomnianych ":zmian" i "nie naruszenia cech modelu kartonowego"
Zmiany i te naruszenia powodują ,że model jest bardziej podobny do oryginału a o to chodzi w modelarstwie - o jak najwierniejsza kopię w skali .
Ten regulamin powinien być jak najszybciej zmieniony !

 
06-02-22 17:30  Odp: Modelarstwo kartonowe
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Zgadzam się Mateusz, chociaż znajdą się pewnie chętni interpretacji określenia "cechy modelu kartonowego" :) . Ale tak, o to chodzi, standard to wycinanka plus ściśle określone (w różnych kategoriach różne) zastępstwa. Będę się upierał przy kategorii "extra", w której umieściłbym modele, w których kartonu po prostu nie widać czyli malowane i waloryzowane wszelkimi dostępnymi dodatkami i metodami...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
06-02-22 18:29  Odp: Modelarstwo kartonowe
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

To ja odważę się spytać skoro zebrało się tu tak szacowne grono... Co prawda nie robiłem modelu pod jakiekolwiek konkursy ale z czystej ciekawości, pod jaką klasę podpada mój Piorun (karton 1/200 i druk 3D)? Kompletnie się na tym nie znam dlatego pytam.

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
06-02-22 19:08  Odp: Modelarstwo kartonowe
Mateusz Skałecki 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Pozwolę sobie dodać że w konkursach modeli plastikowych czasami są próby określenia zawartości plastiku w plastiku. Oto zapis jednego
z regulaminów:
"W modelach waloryzowanych dopuszczalne jest użycie innych materiałów – model musi jednak zachować cechy modelu plastikowego ( maksimum zmian materiałowych – do 30 % modelu podstawowego"
I jak to miało być sprawdzane w rzeczywistości tego niestety nie wiem.

Ryszard, tak to już jest w niektórych konkursach. Dla mnie ideałem modelarstwa redukcyjnego jest właśnie ten regulamin NAVIGA dla klas C1 i C2. nie ma narzuconego materiału. Liczy się tylko efekt końcowy. Trzeba przyznać jednak że obecne modelarstwo kartonowe zasługuje na takie wydzielenie, ze względu na przepiękną szafę graficzną i coraz lepsze opracowanie. Obecnie wykowywane przez niektórych modelarzy waloryzowane modele pancerki lub okrętów w zasadzie nie odbiegają jakością od modeli plastikowych ale lotnictwo trochę odstaje. może to będzie dla mnie motywacją aby zrobić taki w pełni malowany kartonowy model samolotu?


Popatrzmy sobie teraz na regulamin największego konkursu modeli kartonowych w Przeciszowie

"Modele zostaną ocenione w klasie STANDARD oraz w klasie OPEN (waloryzowane)*

Poprzez klasę standard rozumiemy modele sklejone prosto z wycinanki, które zachowują oryginalne malowanie zaprezentowane w wycinance z możliwością użycia retuszu odpowiednio dobranymi kolorami farbek. Dopuszcza się możliwość użycia elementów fototrawionych, tj. relingi, trapy, anteny oraz metalowe lufy, owiewki wytłoczone z folii, nici, żyłki, czy elementy wycinane za pomocą plotera laserowego. Dopuszcza się wewnętrzne usztywnienie kadłubów okrętów za pomocą pianki, tektury ale w sposób nie naruszający zewnętrznego poszycia kartonowego. Modele posiadające znamiona waloryzacji poszczególnych elementów, a nie ujętych w ocenie klasy „standard” będą oceniane z pominięciem tych elementów.

Poprzez klasę open rozumiemy modele sklejone z wycinanki, modele z internetu, modele wycięte w całości ploterem laserowym oraz modele budowane od podstaw (głównym materiałem jest papier), w których dopuszcza się wszelkie modyfikacje poszycia (szpachlowanie, malowanie poszycia zewnętrznego modelu, dodawanie elementów elektronicznych, mechanicznych, elementów fototrawionych, tłoczonych, toczonych, wyciętych za pomocą plotera laserowego, itd.).

*- wystawiając model uczestnik zgadza się na ocenę zgodnie z założeniami obowiązującymi w danej klasie!!! "

Widać w tym regulaminie już pewną liberalizację klasy standard w stosunku do regulaminu LOK. Mi brakuje w tym regulaminie szczegółowej punktacji oceniania jeżeli takowa jest. Bo np: ktoś użyje elementów nie ujętych w ocenie klasy standard i co, jak oceniać wygląd ogólny. Wymazać z pamięci czy jak? wiadomo że odbiór końcowy takiego modelu będzie lepszy. I trochę będzie to krzywdzące dla modelarzy którzy w ogóle nie stosują żadnych dodatków

--
Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

 
06-02-22 19:14  Odp: Modelarstwo kartonowe
Mateusz Skałecki 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Witam Wiesław. Odpowiem tak. W zależności od regulaminu.

Regulamin LOK dla modeli kartonowych - model nie klasyfikowany lub dyskwalifikacja ze względu na wypełnienia. między wręgami. nie przejmuj się bo konkursy LOK to zasadzie rzadkość

Regulamin NAWIGA - Klasa C2

A w większości konkursów kartonowych model waloryzowany, klasa OPEN.

--
Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

 
06-02-22 19:17  Odp: Modelarstwo kartonowe
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dzięki Mateusz.

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024