KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 20Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
17-01-22 13:44  Odp: Nieustający Konkurs CLIII
yak   

W nawiązaniu ostatniej zagadki porównanie polskojęzycznej wersji na Wiki z angielską jest frapujące.
https://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Churchill
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jack_Churchill

Post zmieniony (17-01-22 13:45)

 
18-01-22 15:29  Odp: Nieustający Konkurs CLIII
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Ja zdecydowanie wierzę angielskiej Wiki (przywołującej słowa Churchilla!) , a w takim razie odpowiedź MAJ 1940 DUNKIERKA prawidłowa nie jest :-)

 
18-01-22 19:46  Odp: Nieustający Konkurs CLIII
Lukee 

 

Akra, teoretycznie masz rację ale...
Uważam, że idziemy w złą stronę. Jeżeli wziąć Twoją skądinąd słuszną uwagę to w zasadzie możemy każdą zagadkę na temat nieudokumentowany identycznie w każdym podręczniku historii każdego narodu położyć. Gdyż azaliż może się okazać, że zadając zagadkę weźmy na to mój przykład z kompozytorem, opieramy się na polskim źródle jakim była taka to a taka książka. Sprawdzamy w guglu pierwszą z brzegu stronę poświęconą temu zagadnieniu (a zwykle będzie to Wikipedia) i potwierdzamy, że takie zdarzenie miało miejsce. I voila! Mamy zagadkę. Aż tu nagle okazuje się, że w Nowej Zelandii jakiś naukowiec opublikował książkę, w której neguje istnienie takiego wydarzenia posiłkując się jakimiś tam dowodami czy teoriami. I co więcej po przewaleniu kilku stron wyników znajdujemy jedną z podobną opinią. I wszystko było by dobrze gdyby to się zdarzyło PRZED opublikowaniem zagadki.
Zawsze się może zdarzyć, że ktoś odpowie tak jak zadający chciał a za kilka dni ktoś inny dotrze do tego innego źródła. I skąd my mamy wiedzieć kto ma rację?
Według powyższej teorii zadawca ;-) zagadki powinien za każdym razem wypisać odniesienie do źródeł swojej wiedzy albo przeprowadzić BAAARDZO DOKŁADNY wywiad i poszukiwania we wszelkich dostępnych źródłach. Myślę, że to by było bardzo zniechęcające a także wręcz niewykonalne. A poza tym podawanie źródeł zagadki byłoby tak jakby pokazywaniem najprostszej drogi do jej rozwiązania.

Sądzę, że odpowiedź może być prawidłowa i za taką prawidłowo została uznana. Po prostu na podstawie konkretnych źródeł została skonstruowana, a że znalazło się źródło mówiące inaczej to już nie wina zadawcy. Co prawda w tym przypadku bardzo prosto można to było zweryfikować ale wracając do mojej uwagi wcześniejszej - jakbyśmy chcieli wszystko solidnie sprawdzać to by nam życia nie starczyło.

Chociaż, możliwe, że się mylę ;-)
Pozdrawiam

 
18-01-22 20:07  Odp: Nieustający Konkurs CLIII
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Andrzeju nie masz racji - nie ma co wierzyć na 100 % ang. Wiki bo...szukając odpowiedzi na to pytanie wstukałem w wyszukiwarkę pytanie w języku angielskim i w jednym z wpisów po ang. (nie była to ang. Wiki) była adnotacja o maju 1940 r.
Tyle w tym temacie.

 
18-01-22 20:50  Odp: Nieustający Konkurs CLIII
yak   

Dorzucę trzy grosze, o ile mogę. Nie chciałem podważać odpowiedzi. Temat tak bardzo "mię wciągł", że po odnalezieniu odpowiedzi i zweryfikowaniu obu wersji zbaraniałem. Po prostu źródła wciąż piszą historię na nowo i nigdy im się to nie znudzi. Wg mnie jeśli autor zagadki zalicza odpowiedź to wystarcza. A ile mieczy było pod Grunwaldem, kto komu je w co wbił, za co i po co to i tak najlepiej opisał bodaj Waldemar Prus w "Krzyżówkach Panoramicznych" :-) Dyć bawimy się i jazda z kolejnym pytaniem...

Post zmieniony (18-01-22 20:51)

 
18-01-22 21:38  Odp: Nieustający Konkurs CLIII
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ryszard, zadajesz. Na stronie angielskiej też znalazłem informację o ubiciu sierżanta z łuku. Kontynuuj, zadaj pytanie.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
19-01-22 11:09  Odp: Nieustający Konkurs CLIII
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Ludzie, nie linczujta mnie, toż ja dodałem śmieszka na końcu mojej wypowiedzi!

 
19-01-22 12:46  Odp: Nieustający Konkurs CLIII
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Andrzeju w Twoim wpisie nie ma nic śmiesznego by wstawić ten emotikon.
OK, talon na pytanie oddaje pierwszemu chętnemu.

 
19-01-22 13:35  Odp: Nieustający Konkurs CLIII
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Jawohl, panie profesorze Ryszardzie.

 
19-01-22 13:53  Odp: Nieustający Konkurs CLIII
yak   

To mam pytanie w którym postaram się nawiązać do Wikipedii i jej "zwodniczej" roli. Jedna z najbardziej znanych budowli obronnych w Polsce, wg Wiki "(...) nigdy nie odegrała roli obronnej". Tak się jednak składa, że to nie prawda i w styczniu obchodzona była (już jest obchodzona mniej hucznie o ile w ogóle) rocznica wydarzeń, w których ów kompleks obronny był jednak broniony. Nie przez rodaków pierwotnych konstruktorów, ale jednak podobnie jak tamci, przez p.o. okupantów. Jako podpowiedź można skojarzyć ten kompleks z postacią z 20 zł banknotu, ale nie tym w obiegu, ale tym poprzednim, przed denominacją. O jaką to budowlę chodzi?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 20Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024