KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-08-21 03:59  Nagroda dla modelu vintage i retro
Azawakh   

W związku z ufundowaniem nagrody specjalnej „Stare ale jare - kartonowe retro, kartonowy vintage” na festiwal w Jaworznie zwracam się z zapytaniem do Kolegów odnośnie tego kiedy zaprzestano projektować modele kartonowe tradycyjną techniką ręczną a wprowadzono techniki komputerowe ? Chciałbym aby taka data była symboliczną granicą do której model jest vintage a po której już jest modelem współczesnym. W przypadku modeli plastikowych jest to rok 1989 jako początek przemian ustrojowych w Polsce a jaki rok proponujecie ?

 
15-08-21 10:22  Odp: Nagroda dla modelu vintage i retro
Pibrac   

Czechy kategoria Old's to modele wydane do 1980 roku bodajże.

--
"Dajcie żyć po swojemu grzesznemu a i świętym żyć będzie przyjemnie" J.Kaczmarski

 
15-08-21 21:25  Odp: Nagroda dla modelu vintage i retro
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Opracowania komputerowe z tego co wiem to po 2000 roku... Ale niech się starsi wypowiedzą.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
15-08-21 22:27  Odp: Nagroda dla modelu vintage i retro
Azawakh   

W regulaminie klasy vintage na festiwalu w Jaworznie jest ustalony rok 1990.

 
15-08-21 22:29  Odp: Nagroda dla modelu vintage i retro
Azawakh   

Masz rację zaczekajmy aż się wypowiedzą również inni modelarze.

 
16-08-21 20:13  Odp: Nagroda dla modelu vintage i retro
lee     

Pierwsze DTP i zarazem wydany model to jest rok 1978 a modelem był prosty domek w skali OO czy H0 . Renesans projektowania komputerowego modeli to są już późniejsze czasy bo druga połowa lat 80-tych ubiegłego wieku wraz z masowym pojawianiem się komputerów i małego DTP w drukarniach czyli zabawki Commodore serii 1000 i 2000 , Amigi , Atari TT i Falcony oraz oczywiście wynalazki Apple najpierw komputery Lisa potem Macintoshe. Jednak w naszych rodzimych warunkach bezpieczniej przyjąć datę 2000 roku kiedy to masowo w drukarniach zaczęły się pojawiać drukarki cyfrowe średniego formatu .
Szczerze powiedziawszy jest to trochę sztuczny podział bowiem część modeli jest rozrysowywanych ręcznie a dopiero później składanych i digitalizowanych komputerowo, czasami po prostu tak jest łatwiej.

--

 
16-08-21 22:10  Odp: Nagroda dla modelu vintage i retro
Azawakh   

Dzięki za odpowiedź. Ja również skłaniam się ku dacie roku 1999 lub 2000 ale chciałbym by jeszcze inni się wypowiedzieli w tej kwestii aby mieć pewność. Czy może się orientujesz, który z polskich wydawców jako pierwszy zaczął wydawać modele opracowywane techniką komputerową ? Ja słyszałem, że był to Andrzej Haliński ale czy na pewno ? Natomiast odnośnie ustalenia tej daty chciałbym dodać, że w ten sposób chciałbym uhonorować projektantów, którzy przez lata pracowali za pomocą linijki, ołówka i tuszu,

 
17-08-21 10:41  Odp: Nagroda dla modelu vintage i retro
lee     

Z tym pytaniem to raczej do polskich wydawców z przełomu lat 1989/1990 , może ktoś coś.
Drukarzy nie masz co pytać bo nas nawet przy tak ogólnym pytaniu obowiązuje tajemnica handlowa i dbanie o dobro klienta ( wydawcy , projektanta).

--

 
17-08-21 15:50  Odp: Nagroda dla modelu vintage i retro
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

A co będzie jak zgłoszę do konkursu model, który sam sobie ręcznie zaprojektowałem w 2021 roku ?
Jak model jest, został zaprojektowany nie ma znaczenia.
Tylko data ( rok ) może określić kiedy model jest vintage.

 
19-08-21 23:08  Odp: Nagroda dla modelu vintage i retro
lee     

@Ryszard
Kolega pytał o początki projektowania komputerowego modeli, więc odpowiedziałem.

Odnośnie kategorii vintage czy tam retro to wolałbym aby to było jak w motoryzacji :
od 25 do 50 lat - youngtimery
a od 50 lat - oldtimery
przy założeniu że z każdym rokiem granica byłaby ruchoma,
ale to tylko taka moja mała sugestia.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024