KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 18Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 
18-10-19 07:25  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

To ostatnie. Kupiono ten segment od prywatnej firmy, oczywiście do niczego on nie miał pasować i nie pasuje, bo zrobiono go na zamówienie, ot, żeby tylko było coś było na szopkę z "położeniem stępki". Morawiecki był zresztą szczerze wkurzony gdy zobaczył, do czego ściągnął go do Szczecina Jojo. Zdaje się że facet naprawdę wierzył, że będzie na niego czekać prawdziwa stępka, taka długa od dziobu do rufy.


Oczywiście nie da się go do niczego dopasować, i los segmentu jest łatwy do odgadnięcia: w końcu po cichu go zezłomują.

Post zmieniony (18-10-19 07:31)

 
24-10-19 20:06  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Aaa, w sprawie "Jojo". Wystarczy wpisać w Google "JOJO ADIDASY" i wszystko staje się jasne :-)

 
07-11-19 16:17  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

BRZEZICKI ZNÓW WBREW PROPAGANDZIE PIS: "CZTERY STOCZNIE CHIŃSKIE MAJĄ W KORZYSTNEJ CENIE OFERTĘ BUDOWY NOWYCH PROMÓW"
(artykuł w GW mojego syna)

Interesujący wywiad z Pawłem Brzezickim zamieścił portal www.gospodarkamorska.pl. Jego część jest poświęcona problemom z promami, które kursują na linii Świnoujście – południowa Szwecja. Polscy armatorzy – także Polska Żegluga Morska – muszą wymienić eksploatowane obecnie promy, by utrzymać się na rynku. „W ciągu pięciu lat z linii powinny zejść promy Wolin i Gryf, a w ciągu 10–15 lat promy Polonia i Skania” – wylicza w wywiadzie Paweł Brzezicki.

I tu dochodzimy do kluczowej kwestii: gdzie i za ile mamy zbudować nowe promy. Paweł Brzezicki nie pozostawia złudzeń. Tłumaczy, że jeszcze trzy lata temu, kiedy sugerował podpisanie kontraktu z jedną z polskich stoczni, „cena oscylowała na poziomie 140 mln euro”.

„W konsekwencji dziś mówi się o kosztach budowy promu na poziomie 180+ mln euro, a tak naprawę ponad 200 mln euro” – mówi Brzezicki. I rozwiewa wszelkie złudzenia: „Niestety nie widzę ekonomicznej opłacalności zakupienia nowego promu powyżej kwoty 160 mln euro (…) W naszych realiach zakup nowego promu za więcej niż 160 mln euro nie przejdzie testu prywatnego inwestora. Zakupu promów za kwoty 180–200 mln nie jesteśmy w stanie sfinansować, ponieważ taka cena jest za wysoka i to się po prostu ekonomicznie nie spina”.

„Trzy lata temu żadna stocznia chińska nie oferowała promów i jedynym miejscem budowy takich jednostek była Europa. Dziś przynajmniej cztery stocznie chińskie mają w korzystnej cenie ofertę budowy nowych promów” – mówi w wywiadzie Brzezicki.

Zarządca PŻM i szef FRS (którego jedynym jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa) nie wyklucza przy tym, że w przyszłości polskie stocznie, także te ze Szczecina, mogłyby zbudować prom w sensownej dla armatorów cenie. Warunkiem jest „doposażenie stoczni majątkiem produkcyjnym i obniżenie kosztów wskutek automatyzacji procesów produkcyjnych, dzięki czemu stocznia będzie w stanie zaoferować cenę rynkową”.

O tym, że budowa promu w Szczecinie w obecnych realiach i przy obecnym wyposażeniu stoczni nie jest ekonomicznie opłacalna, pisał już 2017 r. Rafał Zahorski, który został później doradcą marszałka województwa ds. gospodarki morskiej. Wyliczał to zaraz po tym, jak na pochylni „Odra” politycy PiS hucznie wbili tabliczkę w tzw. stępkę.

Nic nie wyszło też z obietnic premiera Mateusza Morawieckiego ze stycznia 2018 r., który mówił o 100 mln zł, które mają zostać zainwestowane w Stocznię Szczecińską. Kolejna obietnica mówiła o 150 mln zł, które miały tam trafić do 2020 r. „A gdzie czas na wykorzystanie tych pieniędzy? Na zakup i montaż wyposażenia stoczni?” – pytał Zahorski w publikacji, którą zamieściliśmy na początku tego roku.

To ważny szczegół. Armatorzy muszą mieć nowe promy już w latach 2022–2023. Inaczej zostaną wypchnięci z rynku.

Paweł Brzezicki nie pierwszy raz sugeruje, że jedynym realnym rozwiązaniem ratującym flotę promów jest zakup jednostek w Chinach. Latem tego roku w wewnętrznym biuletynie PŻM „Bryza” napisał: „Do PŻM ustawia się cała kolejka stoczni zagranicznych, żeby to właśnie u nich zbudować ro-paxa i oferując przy tym finansowanie na poziomie 80 proc. wartości projektu”.

Kiedy opisaliśmy ten artykuł, PŻM zareagowała oświadczeniem, że właśnie kupuje projekt promu i że powstanie on w Szczecinie. To działo się jednak w szczytowym okresie kampanii wyborczej, w której jedynką PiS w regionie był Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej. Gróbarczyk składał w kampanii kolejne obietnice, zapewniając, że budowa promu zacznie się w Szczecinie jeszcze w 2019 r.

Najnowszy wywiad, w którym Paweł Brzezicki wraca do budowy jednostek w Chinach, ukazał się w portalu www.gospodarkamorska.pl 6 listopada.

W wywiadzie pada też sporo ciekawych informacji dotyczących kondycji PŻM i całej Grupy PŻM. Wyniki finansowe nie są tak różowe, jak sugeruje propaganda PiS. Brzezicki mówi również o problemach podległej mu Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.

Wyjaśnia, że w firmie brakuje stoczniowców. „W takiej sytuacji większość zleceń musi być realizowana przez prywatnych podwykonawców na dodatkowej marży, co uniemożliwia osiągnięcie oczekiwanych wyników finansowych”.

*

Sven – KONTRUJ, UKAŻ KŁAMSTWA ZAWARTE W POWYŻSZYM TEKŚCIE! NIE POD-DA-WAJ SIĘ!

SVEN – DAJ PEŁNY OBURZENIA GŁOS! NIE MILCZ! A może po prostu przeproś?

--

 
11-11-19 18:50  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Roli 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Przeczytałem Twój post Akra i tak w skrócie - PiS chce zbudować promy na zgliszczach , które pozostawiły rządy PO , które temat stoczni olewały (brak maszyn i kadry ). Gdybyś jeszcze napisał jak inwestowała w stocznie PO i jak przygotowywali plany budowy promów , no bo chyba myśleli o budowie wcześniej ? Chyba było coś takiego jak planowanie długoterminowe ?

 
11-11-19 21:24  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Oj, widzę że mam do czynienia z osobą, która wiedzę czerpie tylko z propagandowych, czysto politycznych tekstów. "Zgliszcza", "rządy PO" - ten wątek nie jest po to, żeby po raz któryś już wykazywać, jak bardzo to jest kłamliwe uproszczenie.

O ile mi wiadomo, Stocznia Szczecińska już na lata przed upadkiem nie planowała budowy promów.

Obecna władza nie mówiła, że nie wybuduje promów z powodu błędów, zaniechań i "zgliszcz" pozostawionych przez poprzednią ekipę. Nigdy! Mówiła że za obecnych rządów promy bezapelacyjnie powstaną.
WŁADZA POWIEDZIAŁA I POWTARZAŁA TO WIELOKROTNIE PRZEZ OSTATNIE LATA - KILKA TYGODNI TEMU POWTÓRZYŁ TO ZAPEWNIENIE MINISTER GRÓBARCZYK - ŻE PROMY ZBUDUJĄ I TO NAWET WIELE. A BUDOWA PIERWSZEGO ZACZNIE SIĘ JESZCZE W TYM ROKU!

A ja właśnie ukazuję przy pomocy FAKTÓW, że to jest jedne wielkie propagandowe kłamstwo i oszukiwanie ludzi!

I na koniec prośba: zastosuj się, proszę, do tego, co napisałem na samym początku pierwszego wpisu w tym wątku. Specjalnie dla Ciebie powtarzam to zdanie:
"TEMATEM WĄTKU JEST BUDOWA W SZCZECINIE NOWYCH PROMÓW. Tylko to, i dlatego proszę nie poruszać tutaj innych tematów. NOWE PROMY ZE SZCZECINA – NIC WIĘCEJ."

Chcesz dyskusji -przepychanki o przyczynach upadku Stoczni Szczecińskiej, załóż własny wątek. Zakładając że nie jesteś zawodowo związany z gospodarką morską i stoczniami, masz duże szanse pokonać w dyskusji szczecińskich fachowców, siedzących w morskim biznesie od wielu lat, i znających sprawy od podszewki. .

--

 
11-11-19 22:59  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Roli 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Bez Caps Lock proszę . Napisałem poprzedniego posta , bo słabi mnie Twoje "politykowanie" tutaj .Nie jest Tobie po drodze z obecnym rządem, to "uszczęśliwiasz " nas tym . Zauważ że tutaj wielu musiało by pisać wątki , jacy to rozczarowani , jak to ich politycy oszukali w wielu dziedzinach . W zakładzie , w którym pracuję też był kiedyś minister z PSL , mówił jaka to świetlana przyszłość nas czeka dzięki niemu . I co ? I g.... ! Jakoś nie zakładałem wątku o tym , a było o czy pisać . Przeczytałeś PO ...... i ci się ulało :-/ . Mieszkam po drugiej stronie kraju , a morze widzę raz w roku ( nie , nie pobieram 500+ ) i przejmuje się tym jak ty górami , albo czym tam chcesz .
A teraz wiesz , nie znam się itp. więc powiedz mi ile projektuje się prom ? Ile trwa przygotowanie "produkcji" promu , porozumienie się z dostawcami , wytłumaczenie o co chodzi ?Ilu dostawców bierze udział przy budowie statku ? Z ilu części się składa ? Jedynie Ty się na tym znasz :-/ Ile razy politycy mówią coś i nic z tego nie wychodzi ? Masz 12 lat , czy co ? Wcale mnie nie zdziwi jak wyjdzie tak jak z Krabem , gdzie były przeboje z podwoziem , albo jeszcze gorzej .
Miłego

 
12-11-19 08:01  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

1. Caps Lock miał uwydatnić niektóre fragmenty mojej wypowiedzi, wię odczep się od niego.

2. Nie zmieniaj tematu mojego wątku i przestań go zaśmiecać swymi dywagacjami NIE NA TEMAT! Twoje pytania także wychodzą poza temat wątku, więc nie spodziewaj się odpowiedzi.

3. Znam się na tematyce morskiej, bo od 42 lat (tak!) pracuję w firmie żeglugowej i przez te wszystkie lata miałem także regularne kontakty ze stoczniami.

I na koniec: przeczytaj raz jeszcze punkt 2!

Post zmieniony (12-11-19 08:05)

 
12-11-19 08:14  Odp: Nowe promy ze Szczecina
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Roli... Co do statystyk tego promu, ja osobiście nie mam do nich dostępu. Ale możesz poczytać nieco o ilości sił i środków wykorzystanych przy projekcie i budowie innego okrętu (akurat na nim teraz siedzę). Wiem... Trochę inny typ pływadła. Ale do najprostszych też nie należy. Mocno upakowany techniką. Typowy przykład współpracy wielonarodowej. Na dole artykułu masz trochę danych statystycznych:

Korweta dla Francuzów

Od siebie dodam, że od momentu uruchomienia programu budowy tego promu, zaliczyłem już dwa projekty korwet Gowind (jedna dla Argentyny przystosowana do żeglugi w rejonach arktycznych, druga dla Rumunii do pływania po Morzu Czarnym). Poza tym był na tapecie wycieczkowiec polarny dla "Quark Expeditions" i pełnomorski kuter rybacki. A prom ciągle "w fazie projektu". Pan płaci... Pani płaci...

OK. Koniec częsciowego offtopu z mojej strony :)

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

 
12-11-19 15:51  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Roli 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Dziękuję Yanis za odpowiedź , to rozjaśnia obraz rzeczy jak sprawy , lub stoją :) . Z mojej strony to już też koniec

 
12-11-19 20:42  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

No i rozstaliśmy się w pokoju, jak przystało na brać modelarską :-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 18Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024