KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 47 z 80Strony:  <=  <-  45  46  47  48  49  ->  => 
07-08-19 10:46  Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Chyba najdłuższy tekst dot. działań niemieckich 'pomocników' jaki ukazał się publicznie w tzw. sieci:)
Czytanie, to była dla mnie uczta :D
Niestety, moje czepialskie oczy wyłapały coś, czego zwoje mózgowe nie potrafiły przeanalizować i tylko temu przypisuję to czepialstwo :P

"...wyposażając okręt w dwa Heinkle He-114 B, z których jeden znajdował się, rozmontowany, w kratach". - no, tu jestem w kropce. Czy 'krata', to wyrażenie gwarowe/branżowe, czy po naszemu 'skrzynia' albo "paleta"?

"Radiooperator, podporucznik Karl Brunke, próbował zagłuszać te sygnały, podczas gdy jego okręt [gonił/ruszył w pościg?] za angielską jednostką."

"by dać licznej załodze „Pinguina” choćby tylko [trochę?] rozrywki,..."

"...zaraz po starcie z katapulty samolot stanął w płomieniach i spadł do wody, natychmiast tonąć." - też mi tu czegoś brakuje, tylko wstawienie "zaczął" przed "natychmiast" jakoś dziwnie wygląda w kontekście reszty zdania.

Swoją szosą...ależ niesamowita historia. Postać Krüdera też nietuzinkowa. Taki trochę dobry Niemiec ;P Może dlatego, że to był dopiero początek wojny...

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
07-08-19 11:02  Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

"...wyposażając okręt w dwa Heinkle He-114 B, z których jeden znajdował się, rozmontowany, w kratach". - no, tu jestem w kropce. Czy 'krata', to wyrażenie gwarowe/branżowe, czy po naszemu 'skrzynia' albo "paleta"?
KRATA to skrzynia ażurowa, dla oszczędzenia drewna nie obita deską przy desce. Stosowane przy przewożeniu elementów wystarczająco dużych, żeby nie wyleciały przez szpary między deskami


Znalazłem doskonały przykład skrzyni typu krata, do zbicia której trzeba było użyć drewna w naprawdę wyjątkowo oszczędny sposób:


Post zmieniony (17-04-20 14:49)

 
07-08-19 17:37  Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Z dystansu 200 metrów Krüder nadał swoje zwykłe ostrzeżenia i wysłał kolejną załogę pryzową. Na burcie dowiedziano się, że statek ma na sobie 9.500 ton wielorybiego oleju,"
Zwrot "ma na sobie" proponuję zastąpić "ma w ładowniach ...."
W cz. 1 należałoby chyba usunąć rycine Oceanu Indyjskiego z Kerguelen Islands.
PS- "w ładowniach" bo jak sądzę ów olej wielorybi był w beczkach.

Post zmieniony (07-08-19 22:13)

 
07-08-19 20:03  Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nużąca? Żartujesz... Mi się podoba i jest to wspaniała lektura w czasie usypiania córki.

Tzn nie czytam jej na głos, a ona nie usypia się od treści. Ja czytam a ona spokojnie zasypia na rękach :)

A poza tym, jak głosi szanta:

Kiedy dzieci spać już pójdą,
Cały świat nabiera treści,
Wtedy chętnie czyta człowiek,
Morskie opowieści!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
08-08-19 09:18  Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2



Post zmieniony (17-04-20 14:49)

 
08-08-19 16:59  Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Andrzeju - żargonowo to "nie na sobie" a "ma na burcie" i gdyby tak było to byłoby OK !

 
09-08-19 07:55  Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

W "mojej" eksploatacji mówimy od lat nie tylko "na burcie", ale także o "na sobie". Ale idąc śladem Twojej uwagi już zmieniłem słowa w Opowieści.

 
13-08-19 11:39  Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

"KRATA to skrzynia ażurowa, dla oszczędzenia drewna nie obita deską przy desce. " - no proszę, dowiedziałem się czegoś jeszcze przy okazji (i może nie tylko ja). Dzięki za przykłady!
Te Opowieści mają w sobie coraz większy ładunek wartości dodanej :)

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
13-08-19 13:51  Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

W angielskim też odróżnia się CASE od CRATE.

 
17-08-19 23:19  Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Faktycznie, długa opowieść, ale czyta się świetnie. Dzięki.

--
serwusik

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 47 z 80Strony:  <=  <-  45  46  47  48  49  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024