Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 218

Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 223

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 354

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 362
WWW.KONRADUS.COM - KARTON CAFÉ - Odp: Nowe promy ze Szczecina
           

KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
19-02-19 09:11  Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

TEMATEM WĄTKU JEST BUDOWA W SZCZECINIE NOWYCH PROMÓW. Tylko to, i dlatego proszę nie poruszać tutaj innych tematów. NOWE PROMY ZE SZCZECINA – NIC WIĘCEJ. Utworzenie tego wątku jest spowodowane istotną w swym wydźwięku – jak sądzę - poniedziałkową konferencją prasową ministra Gróbarczyka & Company.

Na początek dzisiejszy artykuł mojego syna:

***

PO DWÓCH LATACH OD POŁOŻENIA STĘPKI POD PROM MINISTER OGŁASZA CAŁKIEM NOWY PLAN. KRES FIKCJI?

Sprawa budowy nowych promów morskich dla polskich armatorów zaczyna się tak naprawdę od nowa - takie są wnioski z poniedziałkowej (18 lutego 2019) konferencji z udziałem ministra Marka Gróbarczyka.

Na konferencji „Rozwój przemysłu stoczniowego w Polsce” miała paść nowe informacje o programie budowy promów dla polskich armatorów.

Decyzje były blokowane

To, że tak naprawdę całe przedsięwzięcie zaczyna się na nowo, a położenie stępki w czerwcu 2017 r. było jedynie propagandową fikcją, potwierdziła prezentacja Mariana Krzemińskiego. To prokurent Funduszu Rozwoju Spółek – państwowej firmy, która przejęła właśnie od funduszu Mars kontrolę nad spółką Stocznia Szczecińska oraz Morską Stocznią Remontową „Gryfia”.

FRS działa pod skrzydłami Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wcześniej stoczniowy majątek był pod kontrolą Polskiej Grupy Zbrojeniowej, czyli de facto Ministerstwa Obrony Narodowej. Taką decyzję podjęto już za rządów PiS, gdy MON snuł wizje budowy w Szczecinie okrętów podwodnych.

– To historyczny grzech – mówił o poprzednim układzie właścicielskim Marian Krzemiński. Tłumaczył, że wszelkie decyzje w sprawie działalności stoczni były wówczas „blokowane”.

To o tyle znaczące, że to właśnie „Gryfia” miała odpowiadać za budowę promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. W czerwcu 2017 położenie stępki pod tę jednostkę PiS zmienił w propagandową uroczystość z udziałem Mateusza Morawieckiego (wówczas wicepremiera). Do tej pory nie powstała nawet dokumentacja umożliwiająca budowę jednostki.

Konkurencja już buduje

W poniedziałek Marian Krzemiński przedstawił nowy pomysł. Nie ma w nim już mowy o jednym promie, który zostanie zaprojektowany specjalnie dla PŻB. Z prezentacji wynikało, że polscy armatorzy operujący promami łączącymi Świnoujście ze Skandynawią (PŻM, Euroafrica i PŻB), muszą wymienić co najmniej sześć jednostek.

Nie chodzi tylko o wiek najstarszych promów i brak możliwości ich opłacalnego dostosowania do nowych wymogów środowiskowych (ekologiczny napęd itd.). Polscy przewoźnicy promowi czują już bowiem na plecach oddech niemieckiej i szwedzkiej konkurencji. Nowe promy buduje TT-Line i Stena Line (ten ostatni armator wybrał stocznię w Chinach). Ich nowe jednostki będą miały dwa razy dłuższą linię ładunkową niż stare, polskie promy. To zabójcza konkurencja, która odbierze naszym armatorom klientów. Gestorzy ładunków wybiorą po prostu tańszą ofertę, jaką może zaoferować armator z większą jednostką.

– Dlatego większość kluczowych decyzji musimy podjąć jeszcze w tym roku – alarmował Krzemiński. Według prokurenta FRS jeśli polscy armatorzy mają utrzymać swój udział w rynku to muszą zbudować sześć promów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Kupić gotowy projekt

Stąd pomysł na przyspieszenie całego przedsięwzięcia. To skorzystanie z gotowych już projektów promów, które są na rynku.

– Mamy oferty czterech projektów – mówił Krzemiński.

Gotowe dokumentacje ma na oku także PŻM.

– Mamy taki projekt, który możemy natychmiast kupić, nie musimy czekać – potwierdził później Paweł Brzezicki, zarządca komisaryczny PŻM.

Najnowszy plan zakłada więc, że poprzez FRS powstanie „wehikuł”, który kupi projekt promu. Następnie zostanie on zrealizowany na pochylni „Wulkan” Stoczni Szczecińskiej.

Sprawa nie jest oczywiście taka prosta. Stocznia Szczecińska w obecnym stanie nie ma technicznych i organizacyjnych zdolności, by się tym zająć.

– Będziemy poprawiać infrastrukturę – zapewniał Krzemiński.

W pierwszej kolejności ma powstać ciąg spawania płatów. FRS ma kapitał na poziomie 300 mln zł. Według deklaracji prokurenta „ponad połowa tych środków ma trafić na inwestycje” w naszej stoczni jeszcze do 2020 r.

– Docelowo Fundusz Rozwoju Spółek powinien podlegać fuzji ze Stocznią Szczecińską – mówił Krzemiński. – W ten sposób stocznia będzie miała jeden z najwyższych kapitałów spośród polskich stoczni.

Tylko seria ma sens

Jasne jest już też, że nie może być mowy o budowie tylko jednego promu, i to nie tylko z punktu widzenia armatorów.

– Nie możemy mówić o jednym promie, bo to słaby argument, by ściągnąć do stoczni ludzi – mówił Krzemiński. – Musi być efekt skali.

Chodzi też o opłacalność. To coś, co nigdy nie było tajemnicą, także w czasach świetności stoczniowego holdingu, który budował całe serie jednostek. Do pierwszych de facto dokładał.

Zdaniem Krzemińskiego szansą dla Szczecina jest to, że jeśli pokażemy, że potrafimy budować promy, to zyskamy zamówienia także od innych armatorów, nie tylko polskich.

A co z „Gryfią”? Najnowszy pomysł na stocznię jest taki: ma zająć się serwisem nowych promów, także tych, które zbuduje konkurencja. To jednak też nie obędzie się bez inwestycji, bo jest to realne tylko pod warunkiem powstania nowego, odpowiednio dużego doku.

Problem z pomocą publiczną

Krzemiński nie krył, że całe przedsięwzięcie jest bardzo trudne, także ze względu na zaangażowanie w nie skarbu państwa. To oznacza bowiem potencjalne problemy z pomocą publiczną. Szczecin już raz się o tym boleśnie przekonał, kiedy za czasów pierwszych rządów PiS pompowano pieniądze w Stocznię Szczecińską Nowa. Kiedy Komisja Europejska powiedziała „dość”, doprowadziło to do konieczności podziału i sprzedaży majątku stoczni (spadło to już na rządy PO-PSL, co PiS wykorzystuje teraz w swojej propagandzie).

Według Krzemińskiego jest duże ryzyko, że konkurenci polskich armatorów będą donosić do Komisji Europejskiej, że historia się powtarza. Dlatego FRS chce w całym przedsięwzięciu zachować ogromną ostrożność. Mają zostać przeprowadzone „testy prywatnego inwestora”, które muszą dowieść, że nie mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencją państwa. Prokurent zapowiedział, że zaangażowani zostaną do tego audytorzy z najlepszych kancelarii na świecie.

Minister o stępce

Już po konferencji, pytany o konkretne terminy i harmonogram Marian Krzemiński zadeklarował, że początek budowy pierwszego promu jest możliwy pod koniec tego roku. Nawet jeśli bowiem kupimy gotowy projekt (także pod kątem sprawdzenia go przez towarzystwo kwalifikacyjne) potrzebne jest około pół roku na dostosowanie go do realiów stoczni, w której zostanie zbudowany.

Co ciekawe, według ministra Gróbarczyka, wciąż pozostaje także do ewentualnego wykorzystania projekt robiony na potrzeby PŻB.

– To jest element konkurencyjny – określił go minister, co oznacza, że może zostać wykorzystany, ale równie dobrze trafić na półkę.

Gróbarczyk w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że w całym przedsięwzięciu pod hasłem „prom” jest opóźnienie. Nie chciał jednak przyznać, że czas od położenia stępki został zmarnowany.

– Ten okres przygotowawczy był bardzo potrzebny i przyniósł bardzo dużo efektów – przekonywał.

Ironiczne uwagi posłów opozycji na temat rdzewiejącej od czerwca 2017 stępki skwitował zaś tak: – Ja tylko dziwię się, że jest taka determinacja, by tego przemysłu stoczniowego tu nie odbudowywać.

PŻM wkroczy do „Gryfii”

Podczas poniedziałkowej konferencji potwierdzone zostały też wcześniejsze informacje o zaangażowaniu PŻM w ratowanie „Gryfii”. Nie chodzi jednak o przejęcie, ale „ścisłą koordynację i współpracę”.

– To, że w „Gryfii” trzeba zrobić bardzo dużo jeśli chodzi o restrukturyzację nie jest tajemnicą – mówił Gróbarczyk. – PŻM dostał zadanie daleko idącej współpracy.

Jej warunki mają zostać doprecyzowane w ciągu miesiąca.

– Ta stocznia będzie miała co robić i będzie wiedziała, jak to robić – zapowiedział zarządca komisaryczny PŻM Paweł Brzezicki.

--

Post zmieniony (19-02-19 09:12)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 09:31  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

A stocznia w Policach nie może promów budować? Albo inna koncepcja: zamawianie kałubów w Chinach i wyposażanie: Szczecin (na pewno na terenie Stoczni nierealne), Police, ale pewnie najlogiczniej prywatne stocznie trójmiejskie. W Szczecinie to tylko małe jednostki, kutry i remonty.

--
Sven

HMS Ark Royal

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 11:12  Odp: Nowe promy ze Szczecina
orkan   

Nowa odsłona starej ściemy . Idą wybory .

--
,,Dwojaka jest natura Polaka"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 12:15  Odp: Nowe promy ze Szczecina
vwsmok Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


 - 1

Grupa: QWKAK

zamawianie kałubów w Chinach i wyposażanie: Szczecin
Ile może kosztować przeholowanie pustego kadłuba z Chin do Polski?
Własnych firm/statków, które by to mogły załatwić chyba nie mamy?

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 12:30  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Stocznia w Policach to maleństwo. Oto ona:


Na drugim zdjęciu jest prostokąt wody z napisem POLICE STOCZNIA. Dolne nabrzeże tego małego akwenu to właśnie Stocznia Police, górne to Port Barkowy.


Ze względu na wąski kanał prowadzący ze stoczni do rzeki po prawej (Gunica, dopływ Odry), stocznię mogą opuścić jedynie jednostki do 100 metrów długości – i dlatego większych się tam nie produkuje. Uwaga – w owej stoczni ze względu na brak miejsca nie ma wodowań! Kadłub jest przesuwany tak, że stoi równolegle do nabrzeża, i następnie znowu przesuwany, aż do chwili, gdy znajdzie się na specjalnej barce. Barka ze statkiem płynie na Dok 5 Gryfii, tam statek jest oddzielany od barki, i przeholowywany do kei.

Przy kei statek czeka na niemieckie czy holenderskie holowniki, które zabierają go do siebie, gdzie jest wyposażany.

Czyli że Stocznia Police promów – a nawet tylko samych ich kadłubów – nijak nie zbuduje.

**

Na holowanie samych kadłubów aż z Chin nie ma najmniejszych szans. Koszty holownika + bardzo wysoka opłata za przejście Kanałem Sueskim rozłożą każdą kalkulację.

**

"Prywatne stocznie trójmiejskie" odpadają w każdym wariancie, bo tu chodzi o "odbudowę przemysłu stoczniowego w SZCZECINIE!"

--

Post zmieniony (19-02-19 12:32)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 13:18  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

OK, ale:

kadłuby FPSO z Dalekiego Wschodu na montaż topsides w Norwegii

--> Boa Bison i Boa - dwie jednostki w Gdyni AHTS-y zostały przekazane przez stocznię norweską z kadłubami chińskimi

https://www.portalmorski.pl/stocznie-statki/34680-statki-boa-offshore-na-sznurku-w-gdyni

dwie podobne jednostki z STX Finland z kadłubami z Chin:

https://www.oedigital.com/news/449769-posh-xanadu-get-campos-work

Prywatne stocznie trójmiejskie: ale z logicznego i ekonomicznego punktu widzenia?

--
Sven

HMS Ark Royal

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 13:57  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24


 - 9

G.... z tego będzie ! Pan G. to po prostu KŁAMCA !

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 14:28  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Sven - nie widzę tam słów CHINA. A poza tym co to ma wszystko wspólnego z nowym pomysłem Gróbarczyka? Nie kontynuuj swojej ulubionej metody schodzenia z głównego tematu.

Powtarzam:
TEMATEM WĄTKU JEST BUDOWA W SZCZECINIE NOWYCH PROMÓW. Tylko to, i dlatego proszę nie poruszać tutaj innych tematów. NOWE PROMY ZE SZCZECINA – NIC WIĘCEJ. Utworzenie tego wątku jest spowodowane istotną w swym wydźwięku – jak sądzę - poniedziałkową konferencją prasową ministra Gróbarczyka & Company.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 15:20  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24


 - 9

Bo te promy społeczeństwu się NALEŻĄ !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 15:43  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24


 - 9


A co to za rury ?

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 15:52  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Ok, wątek polityczny, rozumiem. No to przepraszam.

--
Sven

HMS Ark Royal

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 18:10  Odp: Nowe promy ze Szczecina
GrzechuO   

> A co to za rury ?
Hmmm...
Rotory?
Jak eko to eko ;-)

--
Pozdrówka

GrzechuO

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 19:43  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Brystol 

 Post zmieniony (19-02-19 19:44)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 19:46  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24


 - 9

Idzie nowe ...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 19:56  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Brystol 

 Post zmieniony (20-02-19 04:35)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-02-19 09:16  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Ale to jak - PŻM będzie maił własną stocznię? Wiem, wiem, że napisane jest, że "nie chodzi o przejęcie", ale skoro ma się "zaopiekować" Gryfią to jak by to miało wyglądać?

A te 4 rury na promie - no cóż, znowu w Szczecinie będą powstawały słynne czerofajkowce ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-02-19 16:31  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Sadzę że PŻM, jako firma państwowa, "załatwi" jakiś kredycik i po prostu dofinansuje Gryfię. Żeby nie wyglądało na nielegalne dofinansowanie przez państwo może ogłoszą, że stali się udziałowcem stoczni? Licho wie.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-02-19 09:46  Odp: Nowe promy ze Szczecina
bleriot Na Forum:
Galerie - 2
 

Serio Panowie? 4 agregaty x 1279kW przy wietrze " zaledwie" 20m/s. To kapeć jakiś bez systemów typu para, wirowanie, produkcja wody pitnej, sewage etc może i by dał radę, ale duży prom z ponad tysiącem pasażerów ... Nie ma szans. Zresztą i tak wizualizacja pokazuje takiz kapeć typu fastcraft jaki swego czasu jeździł w Gdyni pt. Boomerang. Jeździłem na jego blizniaku. I tam może to by się sprawdziło. Czyli propaganda i eko za wszelką cenę. Nawet kosztem śmieszności jednak 😁

--

Post zmieniony (22-02-19 10:16)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-02-19 12:04  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

bleriot: To jest tylko taki sobie rysuneczek, bo przecież do tej pory nie żadnych planów promu więc NIKT, powtarzam: NIKT nie wie, jak miałby wyglądać.

NO TO JAK TO BĘDZIE Z TYMI PROMAMI?

Wróćmy do poniedziałkowej konferencji z udziałem Gróbarczyka, wspieranego przez zarządcę komisarycznego PŻM Pawła Brzezickiego. Otóż jej ogólne przesłanie należy odczytywać tak:

„Do tej pory nic nie zrobiliśmy, bo nie mieliśmy jak. Do tej pory to była tylko zabawa, ot taka »stępka symboliczna” [taki jest obecny przekaz obowiązujący polityków PiS], a teraz, po trzech latach, kiedy idą wybory, to się bierzemy do roboty”.

***

Przypomnę, że oficjalnie budowę promów w Szczecinie rozpoczęliśmy w 2016 r. na Międzynarodowym Kongresie Morskim. Ten sam Paweł Brzezicki mówił wtedy, że pierwszy gotowy prom powinien wejść do eksploatacji w 2019 r.

I co? Jak wiemy, nie tylko nie rozpoczęto budowy, ale przede wszystkim dalej nie ma nawet projektu technicznego, którego istnienie albo końcówkę prac nad nim potwierdzali w latach 2017-2019 w mediach różni rządowi dygnitarze: poseł i minister Joachim Brudziński, były już wojewoda Krzysztof Kozłowski, poseł Krzysztof Zaremba, minister Gróbarczyk czy premier Mateusz Morawiecki. Mowa była nawet o tym, że za moment będą „palone blachy” pod prom.

Poniedziałkowa konferencja była potwierdzeniem tego, że wszystkie te wypowiedzi były wyssane z palca. Nic, ale to absolutnie nic nie było realne w tym nieszczęsnym wirtualnym projekcie. Cieszy odważne stwierdzenie ministra Gróbarczyka, że jest opóźnienie w realizacji projektu budowy promu. Minister zapomniał jednak dodać, że już trzyletnie.

Okazało się, że budowanie statków przez państwo nie jest takie proste, jak myśleli na początku kadencji „warszawscy fachowcy” od budowy promów czy też konsumenci grochówki podczas kładzenia fejkowej „stępki” (23 czerwca 2017 r. w Szczecinie).

***

Nie tylko sama budowa promów, a potem już tylko jednego promu, była nieprawdziwa. Wątpliwa była również chęć naszych armatorów, by te promy budować w Polsce za cenę dwa razy wyższą niż w Chinach. Zarówno w PŻM, jak i w PŻB nikt z odpowiedzialnych za zakupy statków ludzi nie słyszał w ogóle o tym, że ich firma ma takie zamiary. O tym, że mają coś budować w Szczecinie dowiedzieli się z… mediów.

Tzw. kontrakt na zaprojektowanie i zbudowanie promu przygotowano w nocy z 7 na 8 marca 2017 r. pod osobistym nadzorem Pawła Brzezickiego. Miał to być prezent na Dzień Kobiet dla premier Beaty Szydło. Tak przynajmniej chwalił się Brzezicki szczecińskim związkowcom. Według mojej wiedzy, w tym samym czasie PŻB musiała wpłacić zaliczkę – w kwocie 10 mln zł – na rzecz rzekomej budowy tego promu. Bez uzgodnień, o jaki prom chodzi, bez projektu, bez wyceny kosztów oraz bez podania rzeczywistego terminu zakończenia budowy.

To jakaś kpina z armatora. Można to porównać do standardów obowiązujących za komuny: ktoś dostał talon na samochód do realizacji za pięć lat. A cena? Kolor? Tego dowiadywał się w dniu odbioru.

***

Na poniedziałkowej konferencji była mowa o stoczniowym potencjale produkcyjnym w naszym regionie. Jeżeli chodzi o potencjał produkcyjny Szczecińskiego Parku Przemysłowego (od 16 października 2018 r. w końcu Stoczni Szczecińskiej), to od 2016 r. nie zrobiono żadnych poważnych inwestycji nie tylko umożliwiających budowę, ale nawet nas do tej budowy przybliżających. Jedyną znaną mi „poważną” inwestycją dokonaną przez prezesa Andrzeja Strzebońskiego był zakup tzw. sprężarkowni, czyli białego kontenerka (za kwotę poniżej 1 mln zł) z dwiema dużymi sprężarkami w środku służącego nie do obsługi całej „stoczni”, a jedynie kilku hal do malowania i piaskowania czy śrutowania.

W tej branży prawdziwy sprzęt produkcyjny cenowo idzie w miliony złotych. Od trzech lat, tj. od ogłoszenia budowy promów, nie ma ani linii do produkcji sekcji płaskich, ani profesjonalnych giętarek 3D. To powoduje, że – aby wyginać blachy na skomplikowane kształty kadłuba – trzeba jeździć albo do Rostocku, albo do Gdańska.

Jak budować prom, skoro nie ma gdzie i czym? Wydaje się, że jedynymi, którym to nie przeszkadza, są minister Gróbarczyk oraz prezes Stoczni Szczecińskiej Andrzej Strzeboński.

***

Pan Krzemiński mówił w poniedziałek: „W pierwszej kolejności ma powstać ciąg spawania płatów. FRS ma kapitał na poziomie 300 mln zł. (…) Ponad połowa tych środków ma trafić na inwestycji w naszej stoczni jeszcze do 2020 r.”.

Przypominam obietnicę premiera Morawieckiego ze stycznia 2018 r. o 100 mln zł, jakie miały być zainwestowane w park maszynowy wtedy jeszcze Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Obietnice dofinansowania stoczni w Szczecinie to nic nowego. Prawdziwych pieniędzy jak nie było, tak nie ma.

Teraz słyszymy, że 150 mln zł ma trafić do Stoczni Szczecińskiej „do 2020 r.”. A gdzie czas na wykorzystanie tych pieniędzy? Na zakup i montaż wyposażenia stoczni?

Ze słów Krzemińskiego wynika wprost, że obecna ekipa może da radę zacząć cokolwiek budować w stoczni najwcześniej po 2020 r.

Podobnie nie odbudowano potencjału ludzkiego. Do budowy promu potrzeba około 800 pracowników. Prawie połowa z nich to wykwalifikowani spawacze i monterzy. Co zrobiono przez trzy lata rządów PiS, by tych ludzi przyciągnąć do pracy w naszej branży stoczniowej?

***

To mnie właśnie najbardziej raziło w całej tej konferencji: odcinanie się od poprzednich trzech lat. Wyglądało to tak, jakby minister Gróbarczyk krzyczał: „To nie my, to oni, to MON! To oni nas blokowali!”.

Słuchając nagranego wystąpienia czułem się, jakby ktoś mówił o innym kraju i innym rządzie. Odniosłem wręcz wrażenie, że MGMiŻŚ powstało 1 stycznia 2019 r. Czy przed tą datą była jakaś inna, kompletnie wroga branży stoczniowej w Szczecinie, rzeczywistość?

Po raz pierwszy przyznano na konferencji, że cała konkurencja buduje promy w Chinach. Cena promu typu ropax [jednostka, która łączy funkcje statku ro-ro i promu morskiego – red.] w tamtejszych stoczniach to obecnie około 130 mln euro. W Polsce kosztowałby 260-300 mln euro. Cenę 20 euro za kg gotowego statku podawał niegdyś sam Brzezicki. Ja się pomnoży wagę takiego ropaxa, czyli 15 mln kg, to otrzymujemy cenę gotowego promu.

Poniedziałkowi prelegenci przyznali, że nasi przewoźnicy promowi czują oddech konkurencji na plecach. Pytam więc: dlaczego nasi przewoźnicy promowi – mowa o PŻM czy PŻB – nie rozpoczęli budowy promów w 2015 czy 2016 r. w Azji – tak jak ich konkurencja?

PŻM już od 2003 r. buduje inne swoje statki w Chinach (to była decyzja ówczesnego dyrektora PŻM Pawła Brzezickiego) i to nikomu nie przeszkadza. Czy armatorzy nie zamówili tam promów, bo ktoś im kazał czekać na polskie ropaxy? Czy zatem to nie samo MGMiŻŚ wpakowało naszych państwowych armatorów na minę?

***

Czym grozi to polskie „zaspanie” na rynku frachtowym? Tym, że jak będzie nadwyżka promów – a będzie, gdy do eksploatacji wejdą nowe promy Steny czy TT-Line budowane w Chinach – nastąpi selekcja promów pod względem wymogów ekologicznych przez skandynawskie porty. Stare promy dostaną ograniczenia zawinięć, bo Skandynawia będzie wolała przyjmować nowe, ekologiczne.

Owszem, stare promy można dostosować do nowych wymogów ekologicznych, ale koszt kilku milionów euro na związane z tym prace nierzadko może przewyższać wartość całego eksploatowanego obecnie promu. Mówiąc obrazowo: przypomina to pomysł, by do 15-letniego samochodu nadającego się na złom pakować nową instalację gazową.

To, że nasi państwowi armatorzy promowi nie zdążą przed konkurencją ani zamówić, ani wybudować swoich promów, wiadomo już od 2016 r. Kto poniesie za to odpowiedzialność, że ktoś polskim armatorom kazał czekać na promy, których nikt nie buduje?

***

Brak dokumentacji technicznej został rozwiązany w ten sposób, że oto kupimy w Chinach albo Skandynawii gotowy projekt promu. Nic prostszego, ktoś powie. Ale jak zatem wytłumaczyć zakłamany harmonogram budowy polskiego promu prezentowany przez ministra Gróbarczyka jeszcze w lipcu 2018 r.? To był „symboliczny harmonogram”, jak symboliczną okazała się stępka?

Po co było pół roku temu (przypomnijmy: jak się teraz okazuje w innej, wrogiej rzeczywistości MON) pokazywać harmonogram, który jest pełen sprzeczności i nierealny już od pierwszego dnia?

Zresztą kupienie dokumentacji też nie rozwiązuje problemu. Aby zbudować prom, trzeba mieć stocznię do jego budowy. Jak się ją ma, to w oparciu o jej parametry, park maszynowy i możliwości produkcyjne oraz w oparciu o zatwierdzony przez towarzystwo klasyfikacyjne (nadzór techniczny) projekt wykonuje się tzw. dokumentację wykonawczą, czyli plan logistyki produkcji. W skrócie: trzeba zaplanować, co, gdzie i kiedy ma przyjechać do stoczni, by produkcja przebiegała płynnie i bez zakłóceń. Wszystko musi mieć swoje miejsce i termin, kiedy dotrze na „plac budowy”. Nie ma potrzeby zamawiania dachówek czy wanny do łazienki, jeśli nie ma jeszcze fundamentów budynku.

Bez takiego planu – czyli dokumentacji wykonawczej – żadna budowa statku się nie rozpocznie. No chyba że będzie tak jak z Mierzeją Wiślaną i naszym promem. Tam wycięto drzewa, u nas położono stępkę. Symbolicznie zamiast racjonalnie.

Problem w tym, że nie ma w Polsce żadnego biura projektowego, które jest w stanie zrobić projekt wykonawczy w oparciu o… nieistniejącą w Zachodniopomorskiem stocznię. Takiego cudu nikt nie zrobi. Może w ministerstwie są tacy fachowcy. Bo poza nim wszyscy umywają ręce.

***

Optymistyczne jest to, że w końcu wszyscy dojrzeli do tego, że nie opłaca się budować tylko jednego promu. Ale skoro nie ma jak zacząć budowy pierwszego z nich, to co dopiero mówić o pozostałych?

Zdaniem Krzemińskiego szansą dla Szczecina jest to, że jeśli pokażemy, że potrafimy budować promy, zyskamy zamówienia także od innych armatorów, nie tylko polskich. Po tych słowach aż siadłem na krzesło z wrażenia. Panie Krzemiński, jak pan chcesz budować ponad 200-metrowe promy w Szczecinie, skoro nasza słynna Stocznia Szczecińska nie wybudowała jeszcze ani jednego statku? Ani małego, ani średniego. A promy typu ropax są ogromne!

Czy nie można by zacząć najpierw od małych statków, potem średnich, następnie dużych i dopiero na końcu zająć się wielkimi, bardzo skomplikowanymi i zaawansowanymi technicznie promami ropax? Bo przecież mieliśmy budować prom z turbinami wiatrowymi i nowoczesnym napędem LNG już w 2016 r. I skończyło się na deklaracjach.

***

Kolejną kwestia jest groteska pod tytułem „PŻM przejmuje kontrolę nad Morską Stocznią Remontową Gryfia”. Jestem wciąż zadziwiony, choć wiem o tym niefortunnym pomyśle już od dwóch miesięcy.

Przypomnę, że PŻM formalnie przestał korzystać z usług Gryfii w zeszłym roku. Ostatnim statkiem PŻM, który pojawił się w doku nr 5 Gryfii to MS „Kaszuby” – jego remont był uzgodniony w lipcu 2018 r. Kaszuby poszły do Gryfii pomimo ustnego polecenia komisarza Brzezickiego zakazującego już wtedy wysyłania statków do Gryfii. Ale interesem firmy zasłonił się wtedy jej ówczesny dyrektor pionu technicznego Grzegorz Wardzyński. Postawił na swoim, ale… stracił stanowisko.

Po „Kaszubach” statki szły już do prywatnych zagranicznych stoczni. I nie chodziło o niższe ceny, krótsze terminy czy też lepszą jakość wykonania remontów. A o co? To doskonałe pytanie. I temat na oddzielny artykuł.

W listopadzie Gryfia, jak co roku, próbowała podpisać umowę ramową na remonty statków PŻM na 2019 r. Stocznia dostała nawet listę 13 jednostek, jakie PŻM przewidywała do remontu. Ale armator nie powiedział, że przynajmniej cztery z nich mają już uzgodnione remonty poza Polską. Zaraz po tym – po raz pierwszy od ponad 20 lat – PŻM odmówiła podpisania umowy ramowej z Gryfią, co w pisemnej formie zakomunikował już nowy dyrektor pionu technicznego Ryszard Ostapowicz.

***

Jak zatem tłumaczyć sens wypowiedzianych w poniedziałek słów komisarza Brzezickiego: „Potrzebujemy stoczni [Gryfia], aby modernizować statki do coraz większych wymagań ekologicznych”, skoro sam wydał zakaz wysyłania tam statków i – jak widać z działalności PŻM – po sierpniu 2018 r. wcale tej polskiej stoczni nie potrzebował?

„Ja nie chcę znowu, jak w 1999 r., stanąć do polskiej stoczni w kolejce jako 128. Chcę być pierwszy” – podkreślał Brzezicki. To ciekawe. Jak długa kolejka jest do stoczni, która miała w grudniu i styczniu puste doki? PŻM miał od wielu lat w Gryfii absolutne pierwszeństwo. Argument sprzed 20 lat jest mocno chybiony.

Jak wygląda przejmowanie kontroli nad Gryfią i pomoc menedżerów z PŻM, zobaczyliśmy 19 lutego. Tego dnia odbył się trzeci już konkurs na prezesa Gryfii. Dwa poprzednie wyłoniły kandydatów i owi kandydaci dostali pisemne potwierdzenia, że konkurs wygrali. Ale, nie wiedzieć dlaczego, nie zyskali akceptacji ministerstwa gospodarki morskiej. W ten sposób resort podważył kompetencje – i tak w pełni dyspozycyjnej – rady nadzorczej Gryfii. Przypomnę przy okazji, że poprzedni prezes Marek Różalski został zmuszony do odejścia przez radę nadzorczą pod wodzą Małgorzaty Jacyny-Witt we wrześniu 2018 r. Szkoda tylko, że kiedy rada nadzorcza Różalskiego zwalniała, nie miała nikogo na jego miejsce. I tak, do wtorku, przez niemal pół roku, Gryfia nie miała prezesa.

***

Kto tym prezesem zostanie, cały PŻM wiedział już w poniedziałek. Miałem w tej sprawie kilkanaście telefonów. Choć wybory i przesłuchania pięciu kandydatów miały się rozpocząć po południu, na swoim profilu na FB już przed godz. 10 opublikowałem gratulacje dla pana Andrzeja Trzeciakowskiego.

Wiem, że rada nadzorcza dostała wydruk mojego posta w chwili rozpoczynania obrad i przesłuchań. Szkoda, że nie dali go kandydatom, bo to zaoszczędziłoby im straty czasu.

Wspomniany Andrzej Trzeciakowski był osobą, która wypadła dość słabo na tle czterech konkurentów, ale to było nieważne. Ważne było, że miał poparcie zarządcy komisarycznego PŻM Pawła Brzezickiego. Ktoś powie: patologia. Nie, to model wybierania kadr przez obecną partię rządzącą.

Pan Trzeciakowski był od stycznia 2009 r. prezesem i dyrektorem zarządzającym Stoczni Szczecińskiej Nowa i był nim, kiedy w marcu tego roku wchodziła w życie specustawa o likwidacji tej stoczni z uwagi na udzieloną jej niedozwoloną pomoc publiczną w wysokości 650 mln zł. Był więc odpowiedzialny za ostatni etap jej likwidacji. Stał też za zwolnieniami 4 tys. ludzi.

Czy zasadna jest obawa pracowników Gryfii w Szczecinie i w Świnoujściu, że teraz nie chodzi o ratowanie tej stoczni, a raczej o wariant Nauty w Gdańsku, której to gdański oddział budujący statki jest właśnie zamykany? Czy to prawda, że w podobny sposób planowane jest zamknięcie stoczni w Świnoujściu i że ZMPSiŚ SA już szykuje się na zakupienie jej terenów od FRS?

***

Na wspomnianej konferencji mowa była o integracji branży stoczniowej. Przypomnę, że niedawno „odbudowana” Stocznia Szczecińska i niedawno zrepolonizowana Stocznia Gdańska odkupiona od Siergieja Truty podpisały umowę o współpracy. Mają budować statki, których póki co nie budują. TERAZ PŻM INTEGRUJE SIĘ Z GRYFIĄ, NIE DAJĄC JEJ JEDNAK STATKÓW DO REMONTU.

Jaki jest generalny koncept? Chodzi, jak mniemam, o powołanie jednej dużej państwowej spółki „Polskie Stocznie” na wzór „Polskiego Cukru”.

Państwowe „Polskie Stocznie” mają budować i remontować statki dla państwowych polskich armatorów, którzy za moment będą pływać pod polską banderą (bo już powstaje kontrowersyjna i szkodliwa dla nich ustawa w tej sprawie). Budowę tych statków mają finansować polskie banki.

Nikt nie pyta, za ile i jak. Ma być wszystko w jednym worku. Państwo ma budować i utrzymywać cały sektor publiczny w gospodarce morskiej, dopłacając do wszystkiego i wszędzie.

Czy powtórzenie modelu niedozwolonej pomocy publicznej w stylu Stoczni Szczecińskiej Nowa i Stoczni w Gdyni to jedyny cel tego przedsięwzięcia? Wydaje mi się, że czeka nas kolejne wiadro zimnej wody wylane na głowy budowniczych promów z Warszawy ze strony Komisji Europejskiej.

O tym też mówił w poniedziałek trzeźwo myślący prezes FRS Marian Krzemiński. Tylko że to jedyny taki głos. Jak się wydaje, słabo słyszalny w obozie PiS i odosobniony.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-02-19 13:07  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24


 - 9

Nic dodać nic ująć. Doskonale wszystko opisałeś !
A ten minister Gróbarczyk to BŁAZEN !!! Brak mu tylko czapki trefnisia !

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-02-19 15:33  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

To nie moje słowa. Ale sytuacja jest przedstawiona celnie.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-03-19 11:40  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Ja tylko chciałem przedstawić jak państwo wspiera/dotuje przemysł stoczniowy w Niemczech, od strony 59:

https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/Raport_PL_Przemysl-40_net.pdf

W sumie można to robić i może to jest właściwy kierunek by nakierować rządzących oprócz krytyki, zaproponować jak inaczej?

--
Sven

HMS Ark Royal

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-03-19 14:27  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Sven, to nie jest wątek na temat "Co się robi w Niemczech i jak nakierować rządzących na właściwy kierunek" (ani też "Jak to poprzedni rząd rozwalił stocznie,a obecny uzdrowił je we wzorowy sposób"), tylko "Nowe promy ze Szczecina" (czyli jak wygląda aktualna sytuacja na i wokół pochylni). Miej to na wadze, proszę.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-04-19 08:01  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

ZWIĄZKOWCY Z GRYFII: PRĘDZEJ PRZENIESIEMY DO SZCZECINA PAŁAC KULTURY I NAUKI, NIŻ ZBUDUJEMY TU PROM

Przedstawiciele związków zawodowych działających w Gryfii przyjechali na posiedzenie Komisji Doraźnej ds. Gospodarki Morskiej zachodniopomorskiego sejmiku. Radni, związkowcy i goście nie doczekali się jednak przedstawicieli samej stoczni.

– Przykro mi, że jesteśmy ignorowani – skwitował to marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Pojawiła się za to – jako radna sejmiku – Małgorzata Jacyna-Witt od kilku dni pełniąca obowiązki prezesa Stoczni Szczecińskiej.

– Boli nas, że zamiast usiąść do stołu, cały czas słyszymy kłótnie o to, kto jest winien sytuacji w stoczni – zaczęła Aneta Stawicka z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Stoczni. – Czas zakopać topór wojenny.

– Nam zależy na załodze, której średni wiek przekracza 50 lat – mówił z kolei Włodzimierz Wiśniewski, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej przy MSR. – Warunki pracy są złe. Nie ma motywacji do pracy. Ludzie nie są pewni, czy ich zakład będzie dalej istniał. Bawicie się nami!

W tej sytuacji część związkowców zirytowała prezentacja przygotowana przez pełnomocnika marszałka ds. gospodarki morskiej Rafała Zahorskiego, który przekonywał, że PiS przegonił ze stoczni dobrych fachowców, a potem przez wiele miesięcy nie potrafił obsadzić fotela prezesa Gryfii. Związkowcy podkreślali, że interesuje ich przyszłość firmy, i dość cierpko odnieśli się do pochwał dotyczących szefów stoczni z czasu rządów PO-PSL.

W kontekście aktualnej sytuacji stoczni Gryfia Zahorski miał jednak ciekawe informacje. Pokazując dane z portalu Marine Traffic (podaje lokalizację i trasy statków), mówił, że PŻM remontuje swoje trzy statki (jeden właśnie wyszedł w morze) w ukraińskich stoczniach. Szczeciński armator porzucił więc Gryfię.

I tu wypłynęła postać Pawła Brzezickiego, zarządcy komisarycznego PŻM. Brzezicki został właśnie prezesem państwowej spółki Fundusz Rozwoju Spółek. Należą do niej stocznie.

– To jest dobre dla Szczecina – przekonywała Małgorzata Jacyna-Witt, tłumacząc, że uprości to proces budowy promu dla kołobrzeskiej Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, a później kolejnych dla PŻM. Jacyna-Witt przyznała zarazem, że „nie można lekką ręką” dotować z publicznych pieniędzy stoczni, bo to niedozwolona pomoc publiczna. [PiS tak robił podczas swoich pierwszych rządów w Stoczni Szczecińskiej Nowa, co skończyło się interwencją Komisji Europejskiej i zamknięciem tej stoczni już za rządów PO-PSL – red.].

– Czy państwo będziecie kontynuować budowę promu, jeśli ewentualnie wygracie wybory? – zapytała na koniec Jacyna-Witt marszałka i posła Marchewkę.

Nie można kontynuować czegoś, czego się nie zaczęło – odparł poseł. – Budowa musi być oparta na racjonalnych przesłankach, a nie na widzimisię polityków.

– Jak można poważnie rozmawiać o promie, skoro od położenia stępki minęły dwa lata – stwierdził z kolei marszałek Geblewicz. – To, że pan Joachim Brudziński [wiceprezes PiS, obecnie szef MSWiA - red.] dwa lata temu kłamał, mówiąc o tym, że jest dokumentacja na prom, jest dziś oczywistością.

Według polityków PO deklaracje dotyczące budowy promu, na który nie ma dokumentacji, pozwoleń, a nawet nie wiadomo, ile ma on kosztować, byłyby po prostu niepoważne.

Swoje zdanie na ten temat mieli też związkowcy z Gryfii, która miała prom budować.

– O jakim promie my mówimy? – dziwił się Łukasz Stankiewicz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Stoczni. – Czym i kim chcecie go budować? Prędzej przeniesiemy do Szczecina Pałac Kultury i Nauki niż wybudujemy ten prom.

Aneta Stawicka przyznała, że technologia w stoczni oparta jest na „młotku i przecinaku”.

Padła też liczba: 640. Tyle osób łącznie z zapleczem administracyjnym pracuje dziś w Gryfii. A do budowy promu potrzeba co najmniej 800 fachowców.

– Do nas dochodzą sygnały, że PŻB w ogóle nie chce tego promu zbudować – powiedział Włodzimierz Wiśniewski.

Ma chodzić o pieniądze. Nowy prom w stoczniach chińskich kosztuje około 130 mln euro. Armator musi mieć 80 proc. tej kwoty na koncie.

Związkowcy nie kryli irytacji tym, że nie są w stanie dowiedzieć się niczego o przyszłości Gryfii. – Na nasze pisma nie dostaliśmy z ministerstwa gospodarki morskiej odpowiedzi – mówił Łukasz Stankiewicz. – Jak są spotkania, to tylko padają hasełka polityczne i zapewnienia, by nie martwić się o pensje.

Z kolei Włodzimierz Wiśniewski stwierdził, że rządzący szykują się do kolejnego wyborczego show. I to już w czerwcu. Ma nim być rzekome rozpoczęcie budowy promu na terenie Stoczni Szczecińskiej przez właśnie ową stocznię.

– To będzie ruch "pod wybory" – nie ma wątpliwości związkowiec. I MARTWI SIĘ, ŻE WIĘKSZOŚĆ LUDZI, SZCZEGÓLNIE W GŁĘBI KRAJU, W TO UWIERZY: TAK JAK DWA LATA TEMU WIELU UWIERZYŁO W STĘPKĘ

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-06-19 11:33  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

KRAJOBRAZ DWA LATA PO STĘPCE

W niedzielę miną dwa lata, odkąd na stoczniowej pochylni "Wulkan" politycy PiS położyli stępkę i ogłosili rozpoczęcie "budowy" najsłynniejszego z polskich promów - dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Fety jednak nie będzie.

Od tego czasu, a nawet dłużej, minister gospodarki morskiej przekonuje, że prom buduje. Jak w praktyce wygląda „dziennik budowy”?

Prolog

8-10 czerwca 2016 r. Na IV Międzynarodowym Kongresie Morskim przedstawiciele m.in. państwowej Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, państwowej Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” oraz państwowego banku podpisują list intencyjny na budowę dwóch promów dla PŻB. Po raz pierwszy pada data: w 2019 r. pierwszy z nich ma być gotowy. Projektu nie ma, ale Andrzej Strzeboński, prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego (dawnej Stoczni Szczecińskiej), uspokaja, że prom „prawdopodobnie powstanie na bazie projektów, które były robione przed upadkiem stoczni. Trzeba je tylko dostosować do obecnych norm i technologii”.

Budowa

23 czerwca 2017 r. Na pochylni „Wulkan” położona zostaje stępka. Prom (już jeden, nie dwa) ma budować MSR Gryfia na terenach dawnej stoczni szczecińskiej. Jest wicepremier Morawiecki, jest minister Gróbarczyk, jest poseł Brudziński. Odczytany zostaje list od prezydenta RP. Wszyscy podkreślają, że oto właśnie dokonuje się odbudowa przemysłu stoczniowego. Poseł przeprasza stoczniowców za upokorzenia, jakich doznali za poprzednich rządów. Harmonogram prac: połowa 2018 r. – początek montażu kadłuba na pochylni, 2019 r. – wodowanie jednostki, początek 2020 r. – przekazanie armatorowi. Projektu nie ma, ale „prace nad nim trwają”.

23 czerwca 2018 r. Pierwsza rocznica położenia stępki. Leży nietknięta, jeśli nie liczyć kradzieży tabliczki upamiętniającej puknięcie w nią ozdobnym młoteczkiem przez wicepremiera. Projektu nadal nie ma.

11 lipca 2018 r. Minister Gróbarczyk na konferencji prasowej pokazuje dziennikarzom „budowany” prom. Na wizualizacjach. Projektu ciągle nie ma, ale minister informuje, że pracuje nad nim firma NED Project z Gdańska. Jest też nowy harmonogram: koniec 2019 r. – projekt ma być gotowy, 2020 r. – początek budowy, luty 2021 r. – jednostka wypłynie na wody. Eksperci pukają się w czoło i wyliczają: przygotowanie takiego projektu to co najmniej dwa lata, budowa promu – kolejne trzy.

Luty 2019 r. Na konferencji „Rozwój przemysłu stoczniowego w Polsce” w Szczecinie z udziałem ministra Gróbarczyka przedstawiony zostaje nowy pomysł. Gotowy projekt promu ma być kupiony od Duńczyków i zaadaptowany do realiów naszej stoczni. To da podstawy do budowy już nie jednego, nie dwóch, ale całej serii promów. Co z projektem, nad którym pracuje NED Project? – To jest element konkurencyjny – odpowiada Gróbarczyk.

Kwiecień 2019 r. W budowę promu nie wierzą już nawet związkowcy Gryfii. – Prędzej przeniesiemy do Szczecina Pałac Kultury i Nauki, niż wybudujemy ten prom – mówi Łukasz Stankiewicz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Stoczni na posiedzeniu komisji sejmiku. Od początku „budowy” to samo mówią niezależni eksperci: nie ma kim, nie ma jak (infrastruktura) i nie ma za co budować. A jeśli nawet będzie za co, to taki sam prom w Chinach można zbudować o połowę taniej.

Epilog

23 czerwca 2019 r. Druga rocznica położenia stępki i trzecia podpisania listu intencyjnego. Biorąc pod uwagę pierwsze zapowiedzi, w tym miejscu należałoby napisać: gotowy prom lada dzień trafi do armatora. Ale nie trafi. Bo nic się nie zmieniło. Na stoczniowej pochylni cały czas sterczy goła, rdzewiejąca „stępka” (naprawdę to przypadkowa sekcja denna, nie do wykorzystania przy budowie niezaprojektowanego wciąż promu). Nie przyjedzie więc premier, ani minister, ani nawet (już teraz euro-) poseł z płomiennym przemówieniem. I listu od prezydenta RP Paweł Mucha nie przeczyta. Żadnej fety nie będzie.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-06-19 13:24  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24


 - 9

Cytuję mój wpis z 26.06.2018 r
"Właśnie przed chwilą oglądałem "Fakty" i był tam poruszony temat promu. Dziennikarz pytał ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi o opóźnienia w budowie i usłyszał, że cyt. z pamięci "daję głowę, że prom będzie i, że teraz kompletujemy materiały" (do budowy)."
Bardzo chciałbym zobaczyć tą obciętą łepetynę a raczej pustą makówkę ministra !

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-06-19 14:29  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Astra28 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Jakaś "świeżynka"
https://radioszczecin.pl/7,390636,minister-grobarczyk-prace-przy-budowie-promu-ida

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-06-19 15:51  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Brystol 

 

Panowie, ostrożnie z wyśmiewaniem stępki, promu i Panów Decydentów !!!

bo co powiecie, jak tu nagle, bęc !! łupu cupu i prom jednak będzie ?PS


Baby/te ze sklepu mięsnego/ co sie w trzcinie nad Jeziorem Dąbie nago opalają, widziały jak Panowie Decydenci z wędkami na na brzegu siedzą w nadzieji, że Złotą Rybkę złowią
a ona im prom zbuduje , abo dwa.

Post zmieniony (21-06-19 15:55)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-06-19 17:23  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Kto głupi, ten uwierzy w "prom" i kolejne bezczelne deklaracje!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-06-19 18:50  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24


 - 9

Bo prom się nam należy, wszak Polska od morza do morza !
Buuuuaaaa !

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-07-19 21:03  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

NARESZCIE! POD KONIEC LIPCA DOWIEMY SIĘ, CO Z PROMEM!

Nowy nabytek Stoczni Szczecińskiej uroczyście zaprezentował w środę nowy prezes firmy Marek Opowicz. To platforma do transportu wielkogabarytowych ładunków - elementów statków czy części mostów.

Na platformę, która sama waży 76 ton, można załadować ładunki o masie do 400 ton. Transportowym modułem można sterować z kabiny lub zdalnie. Będzie służyć do przewozu wielkich gabarytów, na przykład z hali produkcyjnej aż do pochylni. Urządzenie kosztowało 788 tys. euro, a jego producentem jest włoska firma Industrie Cometto.

– To nasze żółte ferrari. Finansowane jest ze środków stoczni, dokładnie jest w leasingu – mówiła Małgorzata Jacyna-Witt, która jest szefową rady nadzorczej, a jeszcze kilka dni temu pełniła funkcję prezesa stoczni. – Jesteśmy dumni, ten zakup oznacza, że jako Stocznia Szczecińska mamy bardzo dobrą kondycję finansową.

Marek Opowicz, nowy prezes Stoczni, zaznaczył: - Platforma będzie wykorzystywana na potrzeby stoczni i firm, które tu działają, zależy nam na tym, żeby te podmioty się rozwijały. Docelowo zmierzamy oczywiście do odbudowy stoczni.

Jak zaznaczyła Jacyna-Witt, pieniądze z wynajmu platformy firmom pozwolą na spłatę rat leasingu.

A CO SIĘ DZIEJE Z PROMEM?

- Rozumiem, że ta platforma przyda się przy budowie promu – zapytał jeden z dziennikarzy.
– Tak, w przyszłości, oczywiście do budowy promu, do budowy, którą będziemy realizować wraz ze stocznią Gryfia – odpowiedziała Małgorzata Jacyna-Witt.

- A jaki jest stopień zaawansowania budowy promu?
– To pytanie proszę kierować do pana ministra Marka Gróbarczyka [minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - dop. red.] – odpowiedziała Małgorzata Jacyna-Witt. – Stocznia Szczecińska nie buduje promu. Prom zleca armator i budowany jest przez firmę wykonawczą, a jest nią stocznia remontowa Gryfia. Stocznia Szczecińska jest podwykonawcą. Wchodzimy w cykl dopiero wtedy, gdy Gryfia zleca nam poszczególne działania.

W pytaniach chodziło o prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. W czerwcu minęły dwa lata, odkąd na stoczniowej pochylni „Wulkan” politycy PiS położyli stępkę i ogłosili rozpoczęcie „budowy” jednostki. Nie wykonano nawet kawałka jednostki.Stępka na terenie Stoczni Szczecińskiej cały czas leży i rdzewieje.

W wypowiedzi dla TVP Szczecin minister Marek Gróbarczyk oświadczył, że pod koniec lipca zostanie przedstawiony dotychczasowy zakres prac nad budową promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
– Jestem w 100 procentach przekonany, i to kieruję do wszystkich sceptyków w tym zakresie, że prom zostanie zbudowany, wynika to po prostu z potrzeby gospodarczej i ekonomicznej - powiedział TVP Szczecin minister Gróbarczyk.

Stocznia Szczecińska ma charakter parku przemysłowego. Stoczniowe hale wynajmują prywatne spółki z branży okrętowej i stalowej. Pracuje w nich około dwóch tysięcy osób. Część powierzchni produkcyjnej wykorzystuje też sama stocznia. Obecnie spółka zatrudnia na etacie 120 osób. 80 to pracownicy produkcyjni. Zatrudnieni są w malarni czy też przy spawaniu. Kadra kierownicza liczy 20 osób, kolejne 20 to pracownicy tzw. dodatkowej obsługi.

---

80 pracowników produkcji i 20 stanowisk kierowniczych oraz 20 stanowisk dodatkowych. Czyli inaczej mówiąc, na czterech pracowników przypada jeden dyrektor + sekretarka. Super :)

--

Post zmieniony (18-07-19 08:26)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-07-19 08:25  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Przy okazji: Jacyna-Witt zapomniała pochwalić się wcześniejszymi inwestycjami „stoczni”.

„Stocznia” rozpoczęła inwestycje od zakupu Audi A6 za 300 tysięcy złotych jeszcze dla poprzedniego prezesa: 300 koni, 3.0 turbo. Do tego oczywiście służbowy kierowca, jak dla ministra. A w garażu obok stoi drugie A6...

W zasadzie jest to logiczne, bo przecież inwestycje rozpoczyna się od najbardziej potrzebnych rzeczy.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-07-19 14:56  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Lelum Polelum Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

A my tu na Halogena narzekamy ...

--
serwusik

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-07-19 18:02  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Nie widzę sensu w Twojej wypowiedzi. Najwyraźniej nie przeczytałeś tytułu wątku.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-07-19 17:45  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Lelum Polelum Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Może nie prom, ale jednak coś tam u Was dzisiaj zwodowano.

--
serwusik

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-07-19 12:09  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Fakt.
26 lipca 2019 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding (jedna z firm należących do grupy kapitałowej Remontowa Holding, Gdańsk), odbyło się wodowanie statku wielozadaniowego B 618/1 Zodiak II. Jest to pierwsza z dwóch jednostek zamówionych przez Urząd Morski w Szczecinie.
Każdy z dwóch statków kosztuje ok. 108 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy Unii Europejskiej, a 15 proc. – z budżetu.

Z drugiej strony jest niestety bardzo kiepska sytuacja z ST3 Offshore (państwowa od 2017). Jest obawa upadku firmy i utraty 500 miejsc pracy. Oby firma szybko zawarła jakieś kontrakty!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-08-19 23:17  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Piterpanzer Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Przeczytałem sobie wątek, od początku i nagle eureka po tej dawce pesymizmu.
Mam, przecież stocznia w Radomiu ma wolne moce przerobowe, po cholerę jakieś antypolskie propozycje płacenia Chińczykom, skoro mamy swój przemysł z tradycjami. A co, nie mam racji? Mój Tata całe życie pracował w przemyśle okrętowym to wiem.
W sumie póki nie ma rzeki lub kanału, to elementy promu można jako moduły przetransportować transportem lotniczym z lotniska w Radomiu, w końcu po coś je mądrzy ludzie zbudowali. Tradycje lotnicze obecna ekipa ma też spore i się rozwija i to daje nadzieję na świetlaną wielopłaszczyznową przyszłość wielu gałęzi gospodarki.
Coś przeoczyłem?

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-08-19 23:46  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Mucha Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Polać mu!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-19 08:51  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

NA TLE STĘPKI SPRZED DWÓCH LAT PIS OPOWIE, CO Z BUDOWĄ OBIECANEGO PROMU. DZIŚ DO SZCZECINA PRZYJEŻDŻA MINISTER GRÓBARCZYK

"Etap prac i dalszy harmonogram budowy promu pasażerskiego" - tak brzmi temat konferencji prasowej, na którą do Stoczni Szczecińskiej zaprasza resort gospodarki morskiej. Chodzi o prom, pod który dwa lata temu czołowi politycy PiS położyli stępkę. Na tym - póki co - zakończyła się budowa.

O budowie promu na terenie Stoczni Szczecińskiej, na tle stępki przy pochylni Wulkan, dziś ma mówić minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Gróbarczyk to jedynka listy PiS do Sejmu w jesiennych wyborach parlamentarnych w okręgu szczecińskim. To on, jako minister, miał realizować składane w 2015 r. w kampanii wyborczej obietnice odbudowy przemysłu stoczniowego. To jego resort odpowiada za budowę obiecanych przez PiS pełnomorskich promów dla polskich armatorów.

W czerwcu 2017 r. na pochylni Wulkan odbyła się wielka uroczystość położenia stępki pod budowę nowoczesnego pasażerskiego promu na 200 osób. Jednostka miała być budowana przez Stocznię Remontową „Gryfia” z wykorzystaniem majątku przemysłowego parku, który dzisiaj nazywa się Stocznia Szczecińska. Natomiast armatorem miała być Polska Żegluga Bałtycka.

Uroczystość odbyła się z udziałem ówczesnego wicepremiera a dziś premiera Mateusza Morawieckiego, lidera PiS w regionie i wiceprezesa PiS Joachima Brudzińskiego oraz ministra Marka Gróbarczyka. Prezydent Andrzej Duda w przesłanym na tę okoliczność liście napisał: „To świadectwo, że nasze dążenia do odbudowy silnego sektora morskiego przekształcają się w rzeczywistość”.

Harmonogram prac wyglądał wówczas tak: połowa 2018 r. – początek montażu kadłuba na pochylni, 2019 r. – wodowanie jednostki, początek 2020 r. – przekazanie promu armatorowi.

Stępka została położona, chociaż nie było ani projektu promu, ani pieniędzy na budowę, ani możliwości technicznych budowy tak skomplikowanej jednostki.

W lipcu ubiegłego roku minister Gróbarczyk pokazywał dziennikarzom wizualizacje nowego promu.

Nad jego projektem pracowało biuro z Gdańska, a minister skorygował, że armatorowi jednostka przekazana zostanie nie w 2020, a w 2021 r. Nawet związkowcy z Gryfii głośno to komentowali, że prędzej uda się przenieść do Szczecina Pałac Kultury, niż wybudować prom. Chodzi o to, że Szczecin nie ma odpowiedniej infrastruktury, dodatkowo w Chinach takie zamówienie można zrealizować dużo taniej.

W lutym tego roku plany dotyczące budowy promu znów zostały zmienione. Na konferencji „Rozwój przemysłu stoczniowego w Polsce” w Szczecinie z udziałem ministra Gróbarczyka przedstawiony został nowy pomysł.

Gotowy projekt promu miał zostać kupiony od Duńczyków i zaadoptowany do polskich realiów. Do tej pory nikt takiego projektu nie przedstawił. Kto wie, może zrobi to dzisiaj? Dam znać.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-19 09:42  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24


 - 9

Ha, ha, ha !

Ple, ple, ple !

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-19 11:02  Odp: Nowe promy ze Szczecina
vwsmok Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


 - 1

Grupa: QWKAK

Zawsze, jak patrzę na to zdjęcie to się zastanawiam - jak oni takim tycim młoteczkem takie śruby w stal powbijali?!
Mają chłopy moc w ręcach ;-))

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-19 14:01  Odp: Nowe promy ze Szczecina
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Link:
https://gs24.pl/chca-sprowadzic-z-filipin-do-szczecina-okolo-1000-pracownikow-branzy-stoczniowej/ar/c1-14330137
Reasumując... Odbudowa przemysłu w regionie odbędzie się w ten sposób, że projekt zrobią za granicą, a samą budową zajmą się sprowadzeni do Szczecina Filipińczycy.

--

Post zmieniony (06-08-19 14:01)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-19 14:25  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Aż nie mogę się powstrzymać przed zamieszczeniem tutaj tego tekstu...

CHCĄ SPROWADZIĆ Z FILIPIN DO SZCZECINA OKOŁO 1000 PRACOWNIKÓW BRANŻY STOCZNIOWEJ

Około tysiąca Filipińczyków planuje sprowadzić do Szczecina Towarzystwo Okrętowe w porozumieniu ze Stocznią Szczecińską.

- Potrzebujemy tych pracowników - mówi Paweł Pietruszczak, prezes Towarzystwa Okrętowego. - Dlaczego Filipińczycy? Polscy fachowcy z branży wyjechali z kraju, a Ukraińców przejmują Niemcy. A Filipińczycy są katolikami, nie muzułmanami i z tą nacją nie powinno być u nas kłopotu. A z różnymi innymi nacjami różne rzeczy się dzieją. Poza tym Filipińczycy są silnie związani z gospodarką morską.

Pierwsi pracownicy do branży stoczniowej z Filipin mają w Szczecinie pojawić się na przełomie roku.

- Filipińczycy przyjadą tu tylko na kontrakty - tłumaczy Paweł Pietruszczak. - Będą zakwaterowani pewnie w mieszkaniach albo w hotelach robotniczych. Nie przyjadą z rodzinami. Po skończonym kontrakcie wyjadą z Polski.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób Towarzystwo Okrętowe wraz ze Stocznią Szczecińską chce pozyskać Filipińczyków do pracy w Stoczni Szczecińskiej. Na Filipinach bowiem nie ma przedstawicielstwa polskiego i nie ma kto sprawdzać kwalifikacji przyszłych pracowników ani wydawać wiz do Polski. Potencjalni pracownicy z Filipin musieliby po pozwolenia na pracę i wizy jeździć do Kuala Lumpur w Malezji, a to prawie 2,5 tysiąca kilometrów (drogą wodną).

- Ale myślę, że w tej sprawie pomoże Stocznia Szczecińska - tłumaczy prezes Towarzystwa Okrętowego.

- FILIPIŃCZYCY POTRZEBNI NAM SĄ W STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ DO BUDOWY PROMU - MÓWI MAŁGORZATA JACYNA-WITT, PRZEWODNICZĄCA RADY NADZORCZEJ STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ SP. Z O.O. - POTRZEBNI SĄ NAM SPAWACZE, RURARZE, PRACOWNICY OBRÓBKI STALI. W TEJ CHWILI, JEŚLI CHODZI O FACHOWCÓW Z BRANŻY STOCZNIOWEJ, TO WYTWORZYŁA SIĘ TAKA DZIURA POKOLENIOWA. BRAK JEST WYKSZTAŁCONEJ KADRY.

Dlatego też Towarzystwo Okrętowe wraz ze Stocznią Szczecińską sp. z o.o. planuje również działania na rzecz odbudowy i wsparcia szkolnictwa zawodowego w otoczeniu sektora stoczniowego.

Na czym to ma polegać?

- Na informacji do powiatów, jakiego rodzaju potrzebna jest kadra - zaczyna wyliczać Małgorzata Jacyna-Witt. - Ale także na systemie stypendialnym czy umożliwienia w stoczni uczniom odbywania różnych szkoleń i praktyk. Chodzi o to, aby młodzi ludzie bardziej realnie podejmowali decyzje co do swojej ścieżki kształcenia - tłumaczy przewodnicząca Jacyna-Witt. - Wielu z nich idzie teraz na nic nie warte studia, a po nich jest sfrustrowany, bo pracuje w nie swojej branży.

- A w Stoczni Szczecińskiej będziemy teraz budować prom, ale mam nadzieję, że stocznia będzie się szerzej rozwijać - dodaje Paweł Pietruszczak i zapowiada na dziś spotkanie z ministrem Markiem Gróbarczykiem, który ma opowiedzieć o planach w branży stoczniowej.

***

Czyli prawdą jest, że odbudowa przemysłu stoczniowego w Szczecinie ma polegać na wybudowaniu rękami Filipińczyków promu, którego plany kupimy od Duńczyków.

Buuuaaahahahahahahaha!

MROŻEK BY TEGO NIE WYMYŚLIŁ!

Post zmieniony (07-08-19 10:10)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-19 14:31  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Najnowsze wieści ze Szczecina:

PIS ZNÓW OBIECUJE OBUDOWĘ PRZEMYSŁU STOCZNIOWEGO. NOWE DEKLARACJE NA TLE RDZEWIEJĄCEJ STĘPKI

- Prom będzie budowany jeszcze w tym roku, a w 2021, 2022 będzie obsługiwał trasę na linii Świnoujście- Szwecja - ogłosił podczas konferencji prasowej na tle Stoczni Szczecińskiej, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister tłumaczył dziennikarzom, dlaczego słynny prom dla polskiego armatora, czyli Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jeszcze nie jest budowany.

To pod ten prom czołowi politycy PiS z premierem rządu Mateuszem Morawieckim na czele (wówczas był wicepremierem) w czerwcu 2017 roku położyli stępkę i obiecali początek odbudowy przemysłu stoczniowego. W lipcu ubiegłego roku Gróbarczyk chwalił się wizualizacjami nowego promu. Projekt powstawał w Trójmieście, a na czele grupy projektantów stała firma NED Project. Całą dokumentację miała mieć gotową w 2019. Opozycja od początku podkreślała, że to fikcja.

We wtorek podczas konferencji prasowej w Szczecinie minister Gróbarczyk zapewniał, że nie ma żadnej fikcji. Ogłosił, że projekt, który powstaje w Trójmieście ma opóźnienia i z tego powodu zostaje odstawiony na bok.

Minister zaznaczył, że "prawie już został kupiony" gotowy projekt zewnętrzny, trwają tylko ustalenia co do praw autorskich. Kto sprzedaje Polsce projekt - tego minister nie chciał powiedzieć (w lutym resort informował, że projekt ma zostać kupiony od firmy duńskiej). Wiadomo tylko, że według tego „gotowca” w Szczecinie mają zostać wybudowane cztery ekologiczne promy: dla PŻM i dla PŻB. Pierwszy powstanie nie dla PŻB, jak pierwotnie zakładano, a dla PŻM.

Skąd pieniądze? Te ma organizować Agencja Rozwoju Przemysłu i specjalnie powołana do tego celu spółka o nazwie Corbridge (ARP kupiła do tego celu już gotową spółkę). Ta spółka ma tylko prezesa, nie ma innych pracowników. Plan jest taki, że to Corbridge będzie właścicielem promów, a PŻM i PŻB armatorami.

Wtorkowa konferencja prasowa zorganizowana została przy stępce pod nowy prom, którą uroczyście położono w czerwcu 2017 r.

– Ta stępka ma charakter symboliczny, gdyby nie ona, to dzisiaj promy budowane byłyby w Chinach – oświadczył dziennikarzom Marek Gróbarczyk.

W konferencji prasowej dotyczącej budowy promów uczestniczyli szefowie PŻM, PŻB, Stoczni Szczecińskiej i Stoczni remontowej Gryfia oraz parlamentarzyści PiS. Składali deklaracje, że PiS odbuduje przemysł stoczniowy.

– Przedstawiono znany już pomysł kupienia gotowego projektu zewnętrznego – ocenia Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka województwa ds. gospodarki morskiej. – PiS zmarnowało już cztery lata. Cały czas zmienia koncepcje i harmonogram. Wiadomo jedno: PŻM i PŻB pilnie potrzebują nowych promów, bo inaczej wypadną z rynku promowego na Bałtyku. PiS blokuje armatorów obietnicami budowy promów w polskich stoczniach, gdyby nie to już dawno kupiliby tańsze jednostki w Chinach.

Zdaniem Zahorskiego wtorkowa konferencja zorganizowana została tylko dlatego, że zbliżają się wybory parlamentarne, a PiS tłumaczy się ze swoich niepowodzeń.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-19 17:11  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24


 - 9

"Ta stępka ma charakter symboliczny, gdyby nie ona, to dzisiaj promy budowane byłyby w Chinach – oświadczył dziennikarzom Marek Gróbarczyk."
Niech szuka głupszych od siebie !
K...a kaktus mi wyrośnie jak te plany będą spełnione, o których mówi ten błazen !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-08-19 09:48  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

"Ta stępka ma charakter symboliczny, gdyby nie ona, to dzisiaj promy budowane byłyby w Chinach"

Gdyby nie ona, PŻB i PŻM miałyby już nowe promy, zbudowane w Chinach. A tak, mamy już dwa lata w plecy, i kolejne na widoku.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-08-19 06:30  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Lelum Polelum Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Prom pewnie by już pływał, ale jakiś dywersant ukradł złotą tabliczkę, którą z takim mozołem przytwierdził premier, a przecież wiadomo, że bez tego nie da rady.

P.S.
Akra, chuliganie, odnieś tabliczkę na swoje miejsce. Nie blokuj złośliwe rządowych inwestycji.

--
serwusik

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-08-19 07:52  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Blokują złośliwcy, nie ja. Właśnie Gróbarczyk zapowiedział budowę Przedwyborczego Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu. Zaczną, gdy tylko znajdą inwestora chętnego wyłożyć 3,5 miliarda złotych.
Przepraszam za jednorazowy, wywołany nieopatrznymi słowa Lelum Polelum wtręt, bo przecież ten wątek tylko o promach ma być.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-08-19 00:06  Odp: Nowe promy ze Szczecina
ceva Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 33


 - 4

<url=https://www.wiocha.pl/1588898,Czasami-trzeba>

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-08-19 00:27  Odp: Nowe promy ze Szczecina
ceva Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 33


 - 4

sorry, chyba wysłałem post zbyt wcześnie, bo myślałem, że o promach też będzie...


przepraszam.

ps. a ten Tomek Emigrant to też TYM promem miał wracać 26.07.? Pytam, bo nie wiem, bo w tym terminie byłem na Pol'and'Rocku i mógł mi umknąć ten fakt...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-08-19 17:21  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Piterpanzer Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

No to w ramach kiełbasy wyborczej oprócz promów mamy lodołamacz sklejony..... taśmą.
Mają rozmach skur...y, kto by pomyślał, że na tylu idiotów liczą.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-09-19 16:25  Odp: Nowe promy ze Szczecina
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Bardziej przerażające jest to, że ten kadłub przeszedł podobno próby szczelności pod okiem urzędników z PRS-u oraz wydano protokół zakończenia budowy kadłuba. Jakiś czas temu zastanawiałem się, dlaczego PIS po wygranych wyborach wymienił zarząd nawet w tak, wydawało się, odległej od polityki firmie, jaką jest Polski Rejestr Statków. Dziś już wiem. W normalnym kraju, osoby podpisujące takie dokumenty, już dawno straciłyby pracę. Zobaczymy, jak to będzie u nas.

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-09-19 10:51  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

ZAPOMNIJMY O PROMACH ZE SZCZECINA, CZYLI SZEF PŻM W POUFNYM TEKŚCIE PISZE O BUDOWIE PROMÓW: "KURIOZALNA SYTUACJA". MOCNY I NIESPODZIEWANY CIOS W PROPAGANDĘ PIS

(artykuł mojego syna)

Sytuację nazywa "kuriozalną". "Instytucje" wybrane do budowy promu są zbyt słabe, ludzie w nich zatrudnieni nie mają odpowiedniej wiedzy, ale mają "wysokie mniemanie o sobie". Paweł Brzezicki - komisarz PŻM i szef funduszu będącego właścicielem szczecińskich stoczni - w szczery i bolesny dla polityków PiS sposób rozprawia się z propagandową akcją budowy promu w Szczecinie.

Artykuł Pawła Brzezickiego ukazał się Biuletynie Informacyjnym Polskiej Żeglugi Morskiej „Bryza”. Biuletyn jest przeznaczony „do użytku wewnętrznego w Grupie PŻM”.

Kim jest Paweł Brzezicki i jaką ma rolę w budowie promów

Paweł Brzezicki jest obecnie jedną z kluczowych postaci w polskiej gospodarce morskiej. Występuje w niej w dwóch rolach. W pierwszej jest zarządcą komisarycznym Polskiej Żeglugi Morskiej. To największy polski armator, którego perłą w koronie są połączenia promowe na linii Świnoujście-Szwecja.

Drugą rolą Brzezickiego jest kierowanie Funduszem Rozwoju Spółek. Fundusz jest pod kontrolą skarbu państwa. FRS jest właścicielem Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” i Stoczni Szczecińskiej. Oba podmioty mają być zaangażowane w budowę słynnego już promu dla polskiego armatora (miała to być Polska Żegluga Bałtycka). Na razie skończyło się na położeniu stępki. Wciąż nie ma gotowego projektu, a koncepcje co rusz się zmieniają. Obecnie mowa jest o kupnie gotowej dokumentacji.

Paweł Brzezicki – jako szef PŻM – jest budową promu (a nawet kilku) bardzo zainteresowany, bo odnowa tej floty to warunek przetrwania rywalizacji z konkurencją na linii Świnoujście-Szwecja. Wszyscy eksperci (i ci sprzyjający PiS i ci związani z opozycją) nie mają wątpliwości. Brak odnowy floty już w latach 2022-2023 oznacza wypchnięcie polskich armatorów z rynku (zarówno PŻB, jak i PŻM, która wraz z Euroafricą eksploatuje promy pod szyldem Unity Line).

Jesteśmy już trzy lata „do tyłu”

Od przypomnienia tego ważnego faktu Paweł Brzezicki swój artykuł zaczyna: „Priorytetem da nas jest utrzymanie w naszych rękach kontroli nad korytarzem transportowym pomiędzy Świnoujściem a Szwecją”. Brzezicki podkreśla też rolę linii promowych dla kondycji PŻM. Nie ulegają one takim wahaniom koniunktury jak żegluga trampowa – podstawa działalności szczecińskiego armatora.

Następnie komisarz i prezes przechodzi do rzeczy, czyli sprawy budowy pierwszego promu, którego budowę od trzech lat zapowiada propaganda PiS.

Dalej Brzezicki przechodzi do wyliczeń. Przyznaje, że sama budowa promu to wydatek rzędu 130-180 mln euro, czyli około 700 mln zł.

A teraz zazaczony kwadratowymi nawiasami wtręt ode mnie – Akry:
[W październiku 2010 prezes PŻB, Piotr Redmerski mówił: „Koszt budowy promu będzie wynosi tyle, ile wynosi cena rynkowa, czyli w granicach 100 mln euro. Taka cena gwarantuje nam stopy zwrotu, które będą akceptowalne przez banki. Ze strony PŻB biznesplan został już złożony. Bank zażądał dodatkowych dwóch elementów: analizy rynku oraz audytu stoczni. W tym miesiącu dostarczymy wszelkie dokumenty, oczekując ostatecznej decyzji banku.”
Cena 100 mln miała gwarantować „akceptowalne przez banki stopy zwrotu”. Kto uwierzy, że banki zaakceptują cenę promu nie 100, ale 130-180 milionów euro???]

Tymczasem Brzezicki nie pozostawia złudzeń, odsłaniając cały mechanizm finansowania, który oznacza zaangażowanie wielokrotności 700 mln zł. Dlaczego? Pierwsze 700 mln to koszty stoczni (materiały, robocizna itd.). Drugie 700 mln zł potrzebne jest do tego, by stocznia przedstawiła armatorowi gwarancje zwrotu zaliczek w przypadku niepowodzenia całego przedsięwzięcia. Trzecie 700 mln zł musi mieć armator. Oczywiście, kiedy budowa kończy się powodzeniem, w grze pozostaje tylko to ostatnie 700 mln zł. „Ponieważ gwarancja zwrotu zaliczek zostaje rozwiązania, a stocznia wydała już też swoje pieniądze na budowę” – wyjaśnia Brzezicki.

Jak taniej i szybciej zbudować prom w Chinach

Podsumowując te wyliczenia, Paweł Brzezicki przyznaje, że kierowany przez niego Fundusz Rozwoju Spółek posiada obecnie tylko 200 mln zł.

„W warunkach polskich są to pieniądze, za które można wykonać masowiec o nośności ok. 15 tys. DWT natomiast jest to absolutnie za mało, aby wybudować wyposażony w pełni prom typu ro-pax o długości 235 m” – pisze Brzezicki.

Szef PŻM zaznacza w tym miejscu, że armator nie musi czekać na wsparcie państwa i rozwiązanie problemu brakujących pieniędzy.

„Do PŻM ustawia się cała kolejka stoczni zagranicznych, żeby to właśnie u nich zbudować ro-paxa i oferując przy tym finansowanie na poziomie 80 proc. wartości projektu”.

O co tu chodzi? Kulisy wyjaśnia nam Rafał Zahorski:

„Chodzi tu o to, że Chińczycy oferują budowy statków przez własny państwowy fundusz leasingowy, którym zarządzają chińskie stocznie wraz z chińskimi bankami i państwem. Rolą tego funduszu jest dokonywanie zleceń na standardowe statki w momentach kryzysu w zamówieniach, czyli w obliczu światowych kryzysów – a taką sytuacje mamy teraz. Fundusz zleca i finansuje budowę i potem sprzedaje albo leasinguje statki chętnym armatorom. Teoretycznie więc budowane są standardowe popularne statki na półkę. Jak się koniunktura poprawia, to te statki są sprzedawane. To fundusz buduje tam statki i następnie to on podpisuje umowy leasingowe z armatorami. By dostać takiego Ropaxa, trzeba zapłacić jedynie 20% wkładu własnego, czyli I ratę leasingową. Prawie analogicznie jak z samochodami. Tylko że takie rozwiązanie powoduje, że niezapłacenie na czas rat leasingowych powoduje zabranie takiego promu i utratę wpłaconego kapitału, czyli sumy rat. Bowiem w trakcie umowy leasingowej prom stanowi własność funduszu leasingowego. I oto cała prawda z tym innowacyjnym chińskim finansowaniem rzędu 80 proc.”.

Kuriozalna sytuacja

Dlaczego ten wariant nie może być zrealizowany? Paweł Brzezicki pisze, że to wina polityki rządu, który przyjął strategię budowy promu pod kontrolą państwowych „instytucji”.

„Problem w tym, że niestety instytucje te pozostają w swoim „warszawskim” przekonaniu, że bez nich nic się nie da zrobić, a PŻM jest za słabą firmą, aby samodzielnie zbudować sobie prom” – pisze Brzezicki.

Kolejny akapit to już ostry atak na taką rządową politykę:

„Mamy więc do czynienia z kuriozalną sytuacją: z jednej strony odmawia się armatorowi samodzielnego prawa decydowania o własnych inwestycjach i wyboru stoczni, która wspomnianego ro-paxa mogłaby zrobić najszybciej i najtaniej, z drugiej zaś strony instytucje wybrane do realizowania tego projektu – choć mają wysokie mniemanie o sobie – tak naprawdę są zbyt słabe, by budować statki. Są słabe po wielokroć: mają zbyt mało pieniędzy, a pracujący tam trzydziestolatkowie mają zbyt mało wiedzy na temat budowy statków i generalnie shippingu, wreszcie – i to chyba jest najgorsze – mają zbyt mało wiary, że budowa takiego statku w Szczecinie w ogóle jest możliwa”.

Brzezicki zaznacza, że takie przedsięwzięcie jest w Szczecinie możliwe, ale wykracza ono „poza kalendarz kolejnych kampanii wyborczych czy kadencji rządowych”.


Promów potrzebujemy „już teraz”

Paweł Brzezicki na koniec jeszcze raz podkreśla, że w obecnej sytuacji nie ma już czasu na takie długotrwałe projekty, że wymiana floty promów musi być traktowana priorytetowo, że jest ważniejsza niż ich samodzielna budowa w Szczecinie. „Brak nowych promów we flocie rodzimych armatorów już w latach 2022-2023 będzie oznaczać bezpowrotną utratę tego rynku na rzecz obcych firm przewozowych” przestrzega Brzezicki. Ucierpią według niego nie tylko armatorzy, ale cała gospodarka żyjąca z eksportu i importu na rynki skandynawskie, ponieważ należy się wówczas spodziewać wyższych stawek frachtowych. Ostatecznie zaś cały korytarz transportowy zostanie przesunięty na linię Szwecja-porty niemieckie.

Oddech konkurencji już możemy poczuć. To armator TT-Line, który w 2013 roku wszedł na linię Świnoujście-Trelleborg.

„Chcę jeszcze raz podkreślić, że Polska Żegluga Morska potrzebuje nowych promów – i potrzebuje ich już teraz. Dalsze wstrzymywanie tych inwestycji godzi nie tylko w armatora, ale również w żywotne interesy naszego kraju i jego gospodarki” – podsumowuje Brzezicki.

„Gazeta Wyborcza” zaproponowała Pawłowi Brzezickiemu przedruk całego jego artykułu, bez skrótów i komentarzy. Paweł Brzezicki odmówił.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-09-19 19:37  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Kolejny tekst mojego syna w szczecińskiej Wyborczej:

POLSKA ŻEGLUGA MORSKA ZAREAGOWAŁA NA UPUBLICZNIENIE ARTYKUŁU ZARZĄDCY KOMISARYCZNEGO, KTÓRY NIE POZOSTAWIŁ SUCHEJ NITKI NA POLITYCE RZĄDU W SPRAWIE BUDOWY PROMÓW NA LINIĘ ŚWINOUJŚCIE-SZWECJA

Po naszej publikacji skontaktował się z nami Krzysztof Gogol, rzecznik Grupy PŻM.

– Ten tekst pochodzi sprzed dwóch miesięcy, sytuacja się zmieniła – mówi Gogol. Krzysztof Gogol przekazał nam, że w piątek PŻM wystąpiła do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z wnioskiem o wydanie zgody „zakupu gotowego projektu technicznego promu”. – Chcemy go kupić w jednym z zachodnich biur projektowych – mówi Krzysztof Gogol.

Rzecznik Grupy PŻM powiedział również, że armator chce zbudować dwa promy. Gdzie?

– W Szczecinie – mówi Gogol. – Na pochylni „Wulkan” Stoczni Szczecińskiej.

Pytany o finansowanie i szczegóły, Krzysztof Gogol odparł, że zostaną one podane po wyrażeniu zgody przez ministra na zakup projektu.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika jednak, że pomiędzy PŻM a ministerstwem wciąż toczy się dyskusja na temat miejsca budowy promów. PŻM naciska na Chiny, bo tam jednostki mogą powstać na czas, przed zapowiadanymi w artykule Brzezickiego problemami w latach 2022-2023. W Szczecinie stocznie nie są do tak dużego przedsięwzięcia przygotowane. PŻM nie wyjaśnił zresztą (jak na razie) jak to możliwe, że po dwóch miesiącach od napisania tekstu opinia Brzezickiego, że budowa w Szczecinie wychodzi „poza kalendarz kolejnych kampanii wyborczych czy kadencji rządowych”, uległa zmianie.

Wiadomo za to, że ogłoszenie, iż promy powstaną w Chinach, a nie w Szczecinie, postawiłoby PiS przed wyborami w bardzo trudnej sytuacji. Tym trudniejszej, że minister gospodarki morskiej to Marek Gróbarczyk, jedynka PiS w wyborach do Sejmu w okręgu szczecińskim.

***

I tylko cisza o tym, co niedawno powiedziała pisowska radna Jacyna-Witt, iz prom zbuduje w Szczecinie TYSIĄC "IMPORTOWANYCH" FILIPIŃSKICH STOCZNIOWCÓW!

Sven - zwłaszcza TY! - tak bardzo plułeś na podawane przeze mnie wcześniej informacje na temat promu, tak bardzo wyjaśniałeś że praktycznie wszystko jest OK, tylko źli ludzie sypią piasek w tryby...

CO MASZ TERAZ DO POWIEDZENIA???

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-09-19 09:07  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

HURRRAAAA! NARESZCIE DOSKONAŁA WIADOMOŚĆ

W poniedziałek 23 września na konferencji prasowej w Szczecinie minister Marek Gróbarczyk ogłosił: JESZCZE W TYM ROKU ROZPOCZNIE SIĘ W SZCZECINIE BUDOWA PROMU. Powiedział także, że jest zgoda na zakup gotowego „projektu technicznego” promu. Zakup za granicą, oczywiście, bo cztery lata okazało się być niestety zbyt krótkim okresem, aby dało się odbudować polskie firmy projektowe, zniszczone przez poprzedni rząd w słusznie minionych latach.
Minister zapomniał niestety poinformować, czy rdzewiejący już ponad dwa lata niewielki kawałek sekcji dennej kadłuba (a nie żadna stępka, oczywiście) będzie pasować do kupionego projektu, czy też trzeba będzie ją niestety zezłomować.

Tak! JESZCZE W TYM ROKU ROZPOCZNIE SIĘ W SZCZECINIE BUDOWA PROMU. Tak zadeklarował minister i ja mu tym razem wierzę, pomimo że przez parę ostatnich lat parę zdarzało mu się tak zwyczajnie, po ludzku, publicznie łgać w żywe oczy.

Oczywiście wredna Wyborcza od razu musi judzić – oto trzy fragmenty z jej kolejnego kłamliwego artykułu na ten temat:

*

Pytany o finansowanie, odparł, że „zostanie ustanowione finansowanie dłużne w ramach normalnych negocjacji” z bankami. To zaś oznacza, że finansowania wciąż nie ma. Także wejście w posiadanie projektu technicznego nie oznacza, że można ruszyć z budową.

Projekt techniczny musi jeszcze zostać dopasowany do oczekiwań armatora dotyczących np. ilości kabin itp. Potem musi powstać dokumentacja klasyfikacyjna (pod nadzorem np. Polskiego Rejestru Statków). Kluczowa jest zaś finalna dokumentacja wykonawcza, która przygotowywana jest pod możliwości stoczni, w której jednostka ma powstać. Podsumowując: nie można tylko z projektem technicznym zacząć budowy. Tymczasem przejście wspomnianych procedur to minimum rok.

Nie bez znaczenia jest też to, że z obecnym wyposażeniem ani Morska Stocznia Remontowa „Gryfia”, ani Stocznia Szczecińska nie są w stanie promu zbudować. Potrzebne są inwestycje. Ze wspomnianego wcześniej artykułu Pawła Brzezickiego jasno to też wynikało. Stąd też postawiona w nim teza, że obecnie priorytetem jest szybkie zbudowanie promów w gotowych do tego stoczniach niż czasochłonne próby zbudowania jednostki na szczecińskiej pochylni.

*

JA JEDNAK WIERZĘ MINISTROWI, BO TO UCZCIWY POLITYK, KTÓRY Z PEWNOŚCIĄ BRZYDZI SIĘ PRYMITYWNYMI PRZEDWYBORCZYMI KŁAMSTWAMI.

I dlatego jestem pewny, że jeszcze w tym roku zacznę tu relacjonować kolejne stadia budowy promu w Szczecinie!
HURRRAAA!!!!!!!!!!!

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-09-19 07:54  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Na wczorajszej konwencji PIS w Szczecinie minister Gróbarczyk ogłosił "To jest moje osobiste zobowiązanie że statki zaczną się w tym roku budować w Szczecinie".
Czyli że rzeczywiście zacznie się budowa promu, o czym zapewniał kilka dni temu.

Natomiast zobowiązanie co do rozpoczęcia w tym roku budowy statków w Szczecinie kwalifikuje ministra do natychmiastowej dymisji z powodu kompromitującej go niewiedzy: STATKI BUDUJE SIĘ W SZCZECINIE BEZ PRZERWY OD LAT, I TAKŻE W TYM ROKU SPORO ICH ODDANO ARMATOROM! Tyle że były to jednostki zbudowane przez firmy PRY-WAT-NE!

Post zmieniony (30-09-19 08:08)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-09-19 09:08  Odp: Nowe promy ze Szczecina
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

W branży chodzą plotki, że Duńczycy sprzedali plany tych promów także konkurencji, która właśnie zleca ich budowę Chińczykom.
Jeśli nasi będą chcieli utrzymać się na rynku, najprawdopodobniej zrobią tak samo. Ale o tym dowiemy się po wyborach.

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-09-19 11:52  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

WYSZEDŁ NA ŚWIATŁO DZIENNE NIEJAWNY LIST INTENCYJNY W SPRAWIE BUDOWY W SZCZECINIE PROMÓW.

Podpisany w czerwcu w 2016 roku w Szczecinie, w obecności premier Beaty Szydło, był nagłośnionym przez propagandę PiS wydarzeniem. Nic z niego nie wynikło. Treść odbiega od tego, co wówczas oficjalnie mówiono.

List ujawnił Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka województwa ds. gospodarki morskiej. Zeskanowany dokument opublikował, wraz z szerokim komentarzem, na swojej stronie na Facebooku.

„Oto słynny list intencyjny w całej swojej krasie. Jest to dokument publiczny i obiecuję, że takimi staną się wszystkie podpisane listy intencyjne dotyczące gospodarki mokrej podpisane od końca 2015 roku celem mydlenia oczu opinii publicznej. Osobiście będę je publikował jeden po drugim” – zapowiada Zahorski.

List został podpisany w Szczecinie w czerwcu 2016 roku podczas Kongresu Morskiego.

– Niewątpliwym sukcesem tego kongresu jest podpisany list intencyjny w sprawie budowy promów dla PŻB. Chcemy przez takie decyzje wspierać polski przemysł stoczniowy, ale nie tylko, bo także przemysł stalowy w głębi kraju – mówił wówczas Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, dziś kandydat PiS na posła.

Andrzej Strzeboński, ówczesny prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego (dziś działającego pod nazwą Stocznia Szczecińska) potwierdzał słowa wiceministra. – Jesteśmy gotowi do budowy tego promu. Prawdopodobnie powstanie na bazie projektów, które były robione przed upadkiem stoczni. Trzeba je tylko dostosować do obecnych norm i technologii – mówił Strzeboński.

List został podpisany przez czterech „wykonawców”. Gdańską Stocznię Remontową, Stocznię Remontową Nauta, Morską Stocznię Remontową Gryfia i Szczeciński Park Przemysłowy. Ten ostatni określony został jako „kontynuator przemysłu stoczniowego w Szczecinie”, chociaż – także mimo upływu trzech lat – to wciąż tylko park przemysłowy, a nie spółka mogąca samodzielnie wybudować statek. Są też podpisy szefów Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, Polskiego Funduszu Rozwoju, banku Powszechna Kasa Oszczędności BP. PŻB została określona jako „zamawiający”.

Zmienne parametry

Z listu wynika, że stocznie mają wybudować dwa promy dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, a stworzy go konsorcjum wyliczonych wcześniej stoczni.

„Zamawiający wyraża intencję zamówienia dwóch pełnomorskich promów pasażersko-samochodowych (…) z czego jeden prom z datą dostawy w 2019 r., a drugi w opcji Zamawiającego” – czytamy w dokumencie.

W liście wymienia się też parametry promu. Podana jest długość 228 metrów, chociaż już w czasie Kongresu Morskiego padała długość 224 metry (w następnych latach długość była zmieniana jeszcze kilka razy). Także inne parametry (długość linii ładunkowej, rodzaj zasilania itp.) podane w liście były następnie zmieniane.

Mowa jest też m.in. o tym, że prom będzie budować konsorcjum podpisujących list, które powstanie po wejściu w życie „ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych”. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2017 roku, ale została tak napisana, że do tej pory żadna z firm stoczniowych z niej nie skorzystała. Nie powstało też konsorcjum.

To są już konkretne działania

Podpisanie listu intencyjnego było w propagandzie PiS wielkim wydarzeniem. W mediach prorządowych powtarzano wypowiedź ówczesnej premier Beaty Szydło: – Polski przemysł morski to są już konkretne działania – mówiła premier w Szczecinie. – To jest dowód na to, że jeżeli jest dobry program, są ludzie, którzy z determinacją podejmują działania, to bardzo szybko można osiągnąć te cele, które się zakłada.

Jak podkreśliła, dla rządu jednym z priorytetów jest „odbudowa polskiego przemysłu, reindustrializacja i budowanie polskiej marki”. Tymczasem z treści listu wynika, że nie stanowił on wiążącej oferty dla żadnej ze stron, a jedynie „deklarację współpracy w dobrej wierze”.

Znów obiecuje

W czasie trwającej obecnie kampanii wyborczej minister Marek Gróbarczyk złożył kolejną obietnicę rozpoczęcia budowy promu w Szczecinie. Ma to się stać jeszcze w tym roku. Deklaracja padła po ujawnieniu artykułu Pawła Brzezickiego, zarządcy komisarycznego Polskiej Żeglug Morskiej i prezesa Funduszu Rozwoju Spółek. Brzezicki pisał w nim wprost, że nie ma już czasu na budowę prototypowego promu w Polsce, że trzeba skorzystać z oferty zagranicznych stoczni (chodzi o Chiny). Bardzo krytycznie wyrażał się też o „instytucjach” zaangażowanych w całe przedsięwzięcie. Po tym, gdy artykuł stał się publiczny, PŻM oświadczyła, że nie jest on już aktualny i że prom powstanie w Szczecinie.

O budowie promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej od dawna nic już nie słychać.

**
I tekst Rafała Zahorskiego, którego wciąż nikt nie pozwał do sądu za rzekome kłamstwa, chociaż głośno to zapowiadano:

Tak się stało, że obecnie mamy do czynienia już z V (piątym) projektem budowy promu. Cztery poprzednie zakończyły się klapą. Obecna V koncepcja zakłada tak jak IV zakup całej dokumentacji w duńskim OSK. To wg. tej samej dokumentacji budowane są już dawno promy konkurencji Polferries i Unity Line w Chinach (nasi nie mogą bo im rząd nie pozwala) - dodajmy promy z których niektóre wchodzą już do eksploatacji na Bałtyk już w 2019 i spora część w 2020 roku. Reszta w latach do 2023.

W ciągu najbliższych dni opiszę wszystkie cztery nieudane projekty - PORAŻKI - by uporządkować cały bałagan medialny i podkreślić to, że nie mamy wcale do czynienia z opóźnieniem sięgającym niemal 4 lat, a po prostu ze skrajną nieudolnością, która w stosunku do państwowych armatorów promowych jest aktem sabotażu.

O tym wszystkim (jak wiemy z moich poprzednich postów) napisał osobiście w sierpniu w wewnętrznej gazetce PŻM pt "Bryza" jeden z głównych animatorów (może lepiej aktorów?) projektu budowania promów w Polsce czyli ówczesny wiceminister GMIŻŚ Pan Paweł Brzezicki. Otóż w ostatniej Bryzie sam dzisiejszy (jednoosobowy a więc nieomylny) Zarządca Komisaryczny Paweł Brzezicki obnażył porażkę programu Batory wskazując na niemożność budowy w Polsce, brak pieniędzy i skrajną niekompetencje ludzi z instytucji co te promy miały budować.

Ponadto jako alternatywę wskazał zagraniczne stocznie podając ceny z chińskich stoczni (najniższe na świecie) oraz powszechnie oferowaną (tylko w Chinach) metodę finansowania budowy przy 80% zaangażowania państwowego funduszu leasingowego skupiającego chińskie państwowe stocznie i banki.

Dla tych co nie pamiętają przypomnę, że to ówczesny dyrektor PŻM wraz z Radą Pracowniczą PŻM w 2003 roku przeniósł budowę WSZYSTKICH STATKÓW PŻM do Chin pozostawiając polskie stocznie bez tych zamówień, zleceń i kontraktów. Ktoś w 2003 roku na to pozwoli w Polsce, a pierwsze statki zaczęto już odbierać w 2005 i są odbierane do dzisiaj bo po 2003 roku nowe jednostki zlecano do budowy i odbierano WYŁĄCZNIE w Chinach.

Podobnie z jak statki PŻM od października 2018 roku nie są remontowane w Polsce a jedynie na Ukrainie (pojedyncze statki w Bułgarii ale w stoczni tego samego ukraińskiego właściciela). Jedynie teraz na doku nr. 5 stoi ISA ale to z powodu wyborów a po wyborach znowu będzie tylko Ukraina. Wcześniej był prom ale tylko z 20% wskazanego zakresu remontu. To są niestety tylko wyjątki potwierdzające regułę.

Przypomnę, że wtedy w 2016 a także w 2017 w skrajnym uniesieniu rządzący oraz wszelkiej maści "budowniczowie" promów mówili o 2 promach dla PŻB i 4 dla PŻM - czyli razem była mowa aż o 6 promach. Obecnie mowa jest o 10 jakie mają być budowane przez państwowe fundusze w najbliższych latach i dane w czarter polskim państwowym armatorom. Sęk w tym, że licząc jedynie cenę podawaną przez Brzezickiego (a wcześniej wiele razy przeze mnie) w Bryzie rządu 130 - 180 mln Euro dochodzimy do realnej ceny około 700 mln zł za prom a w sumie za 19 statków do kwoty 7 MLD ZŁ - podkreślam SIEDMIU MILIARDÓW ZŁOTYCH - jakie polskie państwo miało by zainwestować z własnej (czytaj naszej) kieszeni w państwową żeglugę promową obecnie wystawioną przez GMiŻŚ na rzeź z powodu 4 letniego zablokowania budowy promów tam gdzie wszyscy je budują czyli w Chinach. Przypomnę jedynie to co mówił w 2017 sam Brzezicki w Biznes Klubie Szczecińskim w Szczecinie, że kg gotowego statku kosztuje w Polsce 20 euro. Mnożąc wagę Ropaxa o dł. 230 m czyli 15 000 000 kg x 20 Euro dostajemy cenę 300 000 000 Euro czyli cenę 2 razy taką jak w Chinach!

Podkreślmy, że przez 4 lata nie udało się odbudować potencjału państwowych stoczni by mogły zbudować choćby jeden prom a w Szczecinie publiczne Radio Szczecin podnieca się faktem wodowania w Stoczni Szczecińskiej fragmentu jachtu budowanego zresztą przez "złego prywaciarza".

Stocznia Szczecińska została "reaktywowana" jedynie z nazwy poprzez przechrzczenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego i zajmuje się tak jak prawny poprzednik SPP wg. KRS głównie wynajmem i zarządzeniem nieruchomościami a nie BUDOWĄ STATKÓW (o tym w KRS nie ma mowy) a także nie posada certyfikatów uprawniających do budowy a jedynie na zarządzanie projektami budowy statków i konstrukcji stalowych (skandal ze sfałszowanym certyfikatem z lipcu 2017 wielokrotnie opisywałem).

Nie dokonano żadnych spektakularnych inwestycji poza "sprężarkownią: czyli postanowieniem małego kontenera z dwiema sprężarkami oraz wzięciem (NIE ZAKUPEM) w leasing "żółtego Ferrari”, czyli transportera wielokołowego widzianego w dniu cyrku z lodołamaczem Puma - bo to na nim tymczasowy kadłub Pumy wyjechał z hali. Przy okazji: już dwa dni po uroczystości kadłub lodołamacza był niemal od nowa spawany - tym razem niefachowe spoiny zaczęto wycinać i kłaść już porządne i przepisowe, krzywo pospawane wzmocnienia odcięto i hydraulicznie prostowano. Podobnie prostowano poszycie używając palników i rozgrzewając poszycie do czerwoności paląc niemal wszędzie położoną nocą farbę podkładową.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-10-19 10:03  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

5 października odbyła się w Szczecinie przedwyborcza konferencja prasowa posła PIS Krzysztofa Zaremby i kandydującej na senatora Małgorzaty Jacyny-Witt.

Wbrew temu, co zaledwie 2 miesiące temu pisał komisarz Brzezicki, Zaremba powtórzył niedawną deklarację ministra Gróbarczyka, mówiąc iż „budowa promów dla PŻM zaczyna się w tym roku, jesienią”. To, że jeszcze prom nie powstał (mimo szumnych zapowiedzi), Zaremba tłumaczył tym, że... „obsunięcie” miało biuro projektowe.

Oczywiście stojąca obok Jacyna-Witt zachowała milczenie pomimo tego, że kilka tygodni temu powiedziała publicznie że ponieważ nie ma w Szczecinie wystarczającej liczby fachowców, do budowy promu sprowadzi się tysiąc filipińskich stoczniowców!!!. Co jest oczywiście kosmiczną bzdurą!

Z kolei Zaremba mówiąc o „obsunięciu” biura projektowego udawał iż nic mu nie wiadomo o tym, że (wciąż) rozważany jest zakup gotowych planów promu w Danii.

Oczywiście my Szczecinie znamy doskonale sytuację i kpimy z tych żałosnych przedwyborczych kłamstw, ale nie mam wątpliwości że jeśli deklaracje zarówno Gróbarczyka jak i Zaremby zostały nagłośnione we wiadomościach rządowej telewizji (a pewnie tak!), to jej nieświadomi rzeczywistości widzowie z pewnością powiedzą sobie „A jednak przemysł stoczniowy w Szczecinie odbudowano! Lada dzień rozpocznie się budowa promu. Brawo PIS!”.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-10-19 14:56  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Artykuł opisujący problem o którym mówił Akra:
https://www.defence24.pl/jaka-bedzie-przyszlosc-polskich-promow-na-baltyku-analiza
A znając decyzyjność naszych władz, obyśmy za parę lat się nie zastanawiali, jak odbudować nie tylko przemysł stoczniowy ale i nasz "transport promowy".

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-10-19 11:19  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

To jet tylko potwierdzenie tego, co w chwili szalonej szczerości napisał Brzezicki:
„Chcę jeszcze raz podkreślić, że Polska Żegluga Morska potrzebuje nowych promów – i potrzebuje ich już teraz. Dalsze wstrzymywanie tych inwestycji godzi nie tylko w armatora, ale również w żywotne interesy naszego kraju i jego gospodarki” – podsumowuje Brzezicki.

A tymczasem... 8 października poseł PIS Krzysztof Zaremba powtórzył słowa Gróbarczyka i swoje wcześniejsze o kilka dni, potwierdzając iż:
"W tym roku rozpoczynamy budowę promu". W Szczecinie, oczywiście.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-10-19 12:11  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

PARĘ CYTATÓW Z MINISTRA GRÓBARCZYKA, WZORU UCZCIWOŚCI INACZEJ

21.6.2017 na stronie www.gov.pl:
„Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pierwsze prace związane z budową sekcji Stocznia rozpocznie na przełomie 2017 i 2018 roku. Następnie w czerwcu 2018 ruszą prace na pochylni. Wodowanie jednostki planowane jest na rok 2019”

23.6.2017 dla rządowego Radia Szczecin:
„Wkrótce będzie projekt wykonawczy. Zakładamy, że to będzie okres około trzech miesięcy. Rozpoczęcie palenia blach nastąpi pod koniec tego roku”.

4.12.2017 dla Radia Szczecin (oczywiście)
„W przyszłym roku rozpocznie się budowa na pochylni”.

5.4.2918 dla... rzecz jasna dla Radia Szczecin!
„Projektanci potwierdzają, że w połowie roku rozpocznie się zakup materiałowy. Jest to zgodne z planem”.

23.9.2019 na konferencji prasowej (na której - o dziwo – można było zadać kilka pytań!)
„Jeszcze w tym roku rozpocznie się w Szczecinie budowa promu.”

Pożyjemy, zobaczymy, jak to powiedział ślepy do głuchego...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-10-19 18:07  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Edekyogi 

 

No cóż.
Budowa Liberciaka na pochylni trwała średnio 40 dni. A przy dzisiejszych technologiach i możliwościach? Do końca roku jeszcze dwa miesiące. Może zdążą nawet zwodować...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-10-19 08:43  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Niestety, do dzisiaj nie przybył do Szczecina ani jeden z tysiąca filipińskich stoczniowców, o potrzebie ściągnięcia których całkiem niedawno mówiła kandydatka na senatora, Jacyna-Witt.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-10-19 10:10  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Edekyogi 

 

W sobotę wylądują na Okęciu dwa A380 z Manilii - i będzie ten tysiąc jeszcze przed Wyborami...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-10-19 11:49  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

No to super. Tylko że... póki co nie sprowadzono jeszcze do Szczecina planów (z Danii?).

Czyli jest jak za PRL:
Gdybyśmy mieli mięso, eksportowalibyśmy konserwy, ale nie mamy blachy na puszki.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-10-19 14:59  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Edekyogi 

 

Dostawa kurierem z Danii - max 24 godziny.
Przed niedzielą spokojnie zdążą...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-10-19 13:41  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Lelum Polelum Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Widzę, że Ty Akra, małej wiary człowiekiem jesteś. Że kadłub, zamiast spawać, można taśmą kleić, też byś nie uwierzył. A jednak ...

--
serwusik

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-10-19 10:56  Odp: Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

W zasadzie masz słuszność: osobiście przecież dotykałem owej słynnej sekcji dennej udającej stępkę, a pomimo tego straciłem - nie wiadomo dlaczego - wiarę.

Przy okazji: moja zerowa wiara jest niczym wobec utraty takowej przez kilku byłych dyskutantów, swojego czasu bardzo ostro zwalczających moją opinię iż z promem to jest jedna wielka lipa. Jeden z dyskutantów w ramach kontry zamieszczał nawet fragmenty sejmowych dokumentów (!), przeczących mojemu "czarnowidztwu". A teraz... CICHO SZA... ŻADEN Z OWYCH ŚWIĘCIE WIERZĄCYCH W PROM ZE SZCZECINA DYSKUTANTÓW ANI BE, ANI ME, ANI KUKURYKU...

Czyżby się (zasłużenie) wstydzili swojej naiwności i ślepej wiary w kłamliwą oficjalną propagandę?

Przy okazji: pamiątkowa tabliczka nie padła łupem złodzieja - odkręcono ją po cichu, żeby przechodzący obok robotnicy nie śmiali się za każdym razem, czytając wypisane na niej brednie.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2018