<
           

PROJEKT GRUPOWY - "50 lat Małego Modelarza"   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Mały Modelarz - rocznik 1997   



Założenia i cel projektu ''50 lat Małego Modelarza''  
Zasady dodawania galerii modeli  
Zgłoszenie uczestnictwa w projekcie  


 Spis roczników  |  Aktualny rocznik  |  Dodaj galerię  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
10-07-07 17:35  7-8/1997 Niszczyciel ORP Błyskawica
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

7-8/1997 Niszczyciel ORP Błyskawica

WSMK - Karta Modelu

 
05-08-07 15:36  Galeria autorska (The End)
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Jedno z moich pierwszych pływadeł :)




--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
16-08-07 13:53  Galeria autorska (KoRsarz)
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Model klejony dawno, jakosc wiec nie najlepsza. Jednak kleil sie bez problemow, polecam poczatkujacym.



--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
26-10-07 20:42  Galeria autorska (messer)
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Takie kiedyś mi okrętowe koszmarki wychodziły:



Post zmieniony (27-07-17 22:38)

 
12-01-08 10:38  Galeria autorska (Roman)
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Model pomniejszyłem dwukrotnie w stosunku do oryginału.




--

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
20-07-09 10:17  Galeria autorska (benek)
benek 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 13


 - 1

Model bardzo przyjemny w budowie w stosunku do oryginału z wycinanki zmienione uzbrojenie przeciwlotnicze na bardziej szczegółowe : ) a Tu link do relacji ORP Błyskawica


--

 
14-03-11 23:53  Galeria autorska (Raven666)
Raven666 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 2

Witajcie, chciałbym pokazać efekty mojej pracy nad ORP „Błyskawica”, sklejonym z Małego Modelarza 7-8/1997

Na początku kilka słów o samym modelu:

Zacząłem go robić w styczniu 2010 pod wpływem wcześniejszego zwiedzania oryginału, poza tym miałem ochotę na prosty, niewymagający okręt, a poczytawszy pozytywne opinie o nim m.in. na tym forum, uznałem, że będzie to model w sam raz dla mnie: polecany dla początkujących, dobrze spasowany – słowem, niemal skleja się sam, itp. Srodze się jednak rozczarowałem - i nie chodzi mi tu o merytorykę ani o nieco pancerny karton (nawet dziś ciężko o materiały przedstawiające „Błyskawicę” z 1944 r , a karton – był jaki był :). Zdecydowanie odradzam to opracowane modelarzom pragnącym zacząć swą przygodę z papierowymi okrętami. Oto dlaczego tak sądzę:

- W całym jego szkielecie nie ma ANI JEDNEJ (sic!) symetrycznej wręgi.
- Szkielet - o 2 mm za długi w stos. do pokładu, ale to dało się naprawić.
- Pokład - po zestawieniu 2 części pokładu głównego tworzą "bumerang".

W sumie by naprawić powyższe zonki, skróciłem szkielet o ok. 4 mm. Niespodzianek ciąg dalszy:

- Poszycie dziobowe - niespasowane (chodzi o charakterystyczny załom burt "na prosto"). Wykorzystałem do sztukowania burt zadrukowany karton do podklejania części.
- Oklejka rufy - żeby nie orzełek na niej, to bym chyba po raz pierwszy w życiu nie dokończył budowy modelu. Oto problem, jaki napotkałem:

By to naprawić, w miejscu orzełka wyciąłem klin i złączyłem jego brzegi by dopasować poszycie. Po dopasowaniu, rozcięcie zakleiłem orzełkiem wydrukowanym (niestety, nie wyszło mi to do końca tak jak chciałem).
- Poszycie denne – pomimo skrócenia szkieletu za krótkie o ok. 4-5 mm. W moim przypadku ten zonk nie miał żadnego znaczenia – zawsze maluję dno, więc stosownej szerokości dosztukowany pasek papieru z wycinanki załatwił sprawę.
- Nadbudówka kotłowni - za krótka od strony dziobu o jakieś 2 mm.
- Nadbudówka dziobowa - też kombinatorka, by wszystko się zgrało - pomost artyleryjski, pierwsze i drugie piętro tejże nadbudówki + dziura na obrotowe stanowisko armat - bez sztukowania się nie obyło.
- Drobne, powtarzalne części – każda inna, takie części okrągłe rzadko były okręgami.
- Brak szablonu masztu rufowego, choć jest zaznaczone miejsce na jego montaż.

Po zabraniu się za niego, mimo pozytywnych opinii na forach, pokuszę się o opinię, że BYŁBY to model dla początkujących, łatwy i przyjemny, gdyby nie wrażenie, że został zaprojektowany na przysłowiowym "kolanie", wręcz niechlujnie (okręgi, wręgi!). Model mimo błędów jest jak widać sklejalny, jednak może z w/w. względów zniechęcić początkujących do klejenia okrętów, chyba że ktoś lubi wyzwania i kombinowanie ;)
"Terrible" starszy o 12 lat był o niebo lepiej spasowany.

Od siebie dodałem/pozmieniałem też kilka rzeczy, by model bardziej przypominał stan z 1944 roku (choć materiałów jak na lekarstwo, poza tym często pozostawały tylko domysły). W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować za pomoc kolegów-forumowiczów z tego wątku:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=12&i=14974&t=14974&filtr=0
Dzięki nim dokonałem wielu zmian w modelu. Podstawą do przeróbek były również zapożyczenia z „Błyskawicy” z WAK (kotwice, wywietrzniki, żurawiki, maszt rufowy) oraz HMS „Onslow” z Modelika (SKO z dalmierzem, szalupy). Niektórych rzeczy, zwłaszcza rozmieszczenie drobiazgów czy olinowanie, trzeba było robić na przysłowiowego „czuja” :)
Pozdrawiam i życzę miłego oglądania (linki są bez reklam).



Efekty zabawy z makrem aparatu i lupą:



--

Post zmieniony (15-03-11 10:13)

 
08-01-12 22:53  Galeria autorska (kolighyt)
kolighyt 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41


 - 38

Z cyklu utopieni w lakierze. Pamiętam, że walczyłem ze szkieletem.



--

Post zmieniony (09-02-12 22:18)

 
19-06-12 18:38  Galeria autorska (Borowy)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Model kleiłem po ponad dwudziestu latach przerwy. Wybrałem ten model bo nie wydawał mi się zbyt trudny i dlatego, że Błyskawica bardzo mi się podoba. Samo opracowanie ma kilka małych niedociągnięć, ale piszą o nich moi poprzednicy, tak że to pominę. Model ten potraktowałem jako ,,ćwiczebny". Pierwszy raz wykonywałem retusz, relingi, drabinki i inną delikatną waloryzację. W czasie budowy zrobiłem kilka/ kilkanaście jak to piszą niektórzy, baboli i nie wszystko wyszło mi tak jak bym chciał. Ale najważniejsze, że miałem przy tym przyjemność i odpoczynek. Zapraszam do galerii.



--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Aktualny rocznik   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024