<
           

PROJEKT GRUPOWY - "50 lat Małego Modelarza"   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Mały Modelarz - rocznik 1996   



Założenia i cel projektu ''50 lat Małego Modelarza''  
Zasady dodawania galerii modeli  
Zgłoszenie uczestnictwa w projekcie  


 Spis roczników  |  Aktualny rocznik  |  Dodaj galerię  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
10-07-07 18:42  6/1996 Niszczyciel Burza
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

6/1996 Niszczyciel Burza

WSMK - Karta Modelu

 
15-08-07 13:36  Galeria autorska (Piotr C.)
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Model powstał niedługo po jego ukazaniu się w kioskach.
Był to mój pierwszy okręt który skończyłem w 100% i to bardzo mnie podbudowało gdyż poprzednie okręty ( rónież z MM Richelie, Ark Royal) nie doczekały końca swej budowy, stąd mój zachwyt tym modelem był duży.
Nie pamiętam dlaczego malowałem dno, teraz jak na nie patrzę wygląda na dobrze spasowane i sklejone, jedyne co pamiętam to gdy chciałem kupić farbkę czerwoną w sklepie modelarskim akurat takiej nie było i zaproponowano mi taką jaka jest - pomarańczową ;) no i model ma teraz takie dno.
Jest to najlepiej zachowany model z MM jaki mi się zachował z czasów dzieciństwa.

Oto parę fotografii modelu:



--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
13-09-07 11:46  Galeria autorska (kulek)
kulek 

 - 5

Po pierwsze można z całym przekonaniem stwierdzić, że jest to model wręcz "kultowy". Trudno chyba by było znaleźć modelarza kartonówek, który by nie zetknął, bądź chociaż nie słyszał o nim. Wydany po raz pierwszy w 1967 roku wznawiany był jeszcze czterokrotnie, po raz ostatni w 2003 roku (nr 12/2002), tym razem przerysowany komputerowo, z niewielkimi poprawkami. Prezentowany przeze mnie okręt pochodzi z zeszytu wydanego w 1996 roku.

Pod drugie na szczególną uwagę zasługuję tematyka, model przedstawia bowiem okręt po przebudowie, pływający w marynarce PRL-u. Tak się akurat składa, że o ile przed przełomem 1989 roku MM chętnie sięgał po tematykę z tego okresu (wiadomo, chodziło też o pewną promocję polskiej armii) tak potem... wyraźnie ten czas Zimnej Wojny popadł w niełaskę a szereg ciekawych konstrukcji (szczególnie w dziedzinie okrętów) popadło w zapomnienie-Burza, jest więc pewnego rodzaju wyjątkiem.

Po trzecie ten model jest bardzo prosty i absolutnie nadaje się jako pierwszy model okrętu dla początkujących. Świetnie nadaje się do nauki wycinania, przymierzania, retuszowania czy klejenia. Taką też rolę spełniał w moim przypadku: dzięki niemu wiem np. że klej introligatorski nie nadaje się zbytnio jako szpachlówka, że patyczki od szaszłyków są lepsze od zapałek w robieniu elementów drewnianych (np: pilersów), uczyłem się na nim retuszu (w połowie sklejania odkryłem, że coś takiego można zastosować), etc. Ponieważ model służył mi do nauki i eksperymentowania, dlatego zatem wygląda jak wygląda.

Na zakończenie chciałbym napisać na temat kartonu, który był bardzo podatny na rozwarstwianie, co paradoksalnie bardzo ułatwiało wykonanie drobnych elementów zwijanych: po prostu po rozwarstwieniu określona część łatwo dawała już się formować na określoną średnicę.



--



Post zmieniony (13-09-07 11:54)

 
24-09-07 19:52  Galeria autorska (messer)
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Moja interpretacja tego modelu, jak widać dość prymitywna, żadnego retuszu, żadnych relingów, itp. Ale model skleiłem ;)




Post zmieniony (27-07-17 21:44)

 
08-01-12 22:58  Galeria autorska (kolighyt)
kolighyt 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41


 - 38

Mój drugi okręt, pierwszy nawodny. Byłem kiedyś z niego straaasznie dumny, bo zamalowywałem lewą stronę części na szaro w miarę klejenia. Taka namiastka retuszu, o którym wtedy nie słyszałem.



Post zmieniony (09-02-12 22:19)

 
07-02-12 14:31  Galeria autorska (Tomasz Twardy)
Tomasz Twardy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5


 - 3

Model powstał w poprzednim wieku. Mój egzemplarz posiadał przesunięcia kolorów co było częste w ówczesnym Małym Modelarzu. Ze względu na gruby, rozwarstwiający się papier wszystkie elementy zwijane zastąpiłem patyczkami.Część denna w ramach eksperymentu zaszpachlowana roztworem lakieru i talku, pociągnięta farbą .Sklejało się przyjemnie, a najbardziej byłem zadowolony z masztu.


--
Pozdrawiam. Twardy.

 Aktualny rocznik   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024