BUDOWLE, UMUNDUROWANIE, BROŃ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Budowle, umocnienia, umundurowanie, broń osobista, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-08-21 21:09  Co to za mundur ?
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Najpierw była lornetka kolegi, a teraz jest mundur mojego dziadka ;) Tak w skrócie. Z dziecinnych lat pamiętam jak dziadek mi opowiadał o kampanii wrześniowej zakończonej obroną Warszawy i niewolą. Po dosłownie latach poszukiwań udało mi się odnaleźć w jednym z rodzinnych albumów zdjęcie dziadka. I tu moja prośba o jakieś szczegóły bo absolutnie nie znam się na mundurach a coś mi nie gra. Krój bluzy, patki, szabla ??? Dziadek z tego co mi coś świta po łepetynie mówił, że był artylerii, ale na 100 % nie będę się przy tym upierać. Pomożecie ? ;)



--

Post zmieniony (15-08-21 21:09)

 
05-09-21 18:32  Odp: Co to za mundur ?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jeśli pozwolisz to zdjęcie zamieszczę na forum Odkrywca - tam są specjaliści od umundurowania.
Odnośnie szabli - wg mnie to rekwizyt zakładu fotograficznego (były tez medale, bagnety, sznury, etyszkiety etc.)

 
05-09-21 18:47  Odp: Co to za mundur ?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wg mnie
Kurtka szeregowego wz. 1919 (pięć guzików, kieszenie na dole z nakładanymi klapkami zapinanymi na jeden guzik, rękawy z jednym guzikiem) tak samo patki kołnierzowe - wężyk szeregowego wz. 1919.
Wężyk na patce jako wyróżnienie wpierw dla żołnierzy legionowych później wprowadzone dla wszystkich oficerów i żołnierzy WP.
Pas polowy (skórzany) szeregowego z jednym bolcem wz. 1924
Oznaczenie stopnia (tasiemki) na naramiennikach nieczytelne - dwie belki ? (kapral)

 
05-09-21 18:54  Odp: Co to za mundur ?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Mundur wz. 1919 w użyciu stopniowo od 1920 r. do 1924-25 co pozwala datować zdjęcie.
Nie wiesz czy był zawodowym podoficerem i czy w 1939 r. służył w WP czy też został powołany jako rezerwista ?
Jeśli znasz datę urodzenia to postaraj się określić orientacyjnie wiek na zdjęciu.

 
05-09-21 20:11  Odp: Co to za mundur ?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Odnośnie szabli - sądzę, że jest to polska szabla kawaleryjska wz. 1917.
Na pewno nie służył w kawalerii - brak na kołnierzu na patkach chorągiewek (różne barwy) oznaczających określone pułki kawalerii.

 
06-09-21 07:48  Odp: Co to za mundur ?
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Jesteś Ryszardzie nieoceniony :) Dziadek (urodzony w 1909 roku) był na 100 % powołany w 1939 jako rezerwista, a nigdy nie słyszałem żeby wcześniej był w wojsku co oczywiście nie wyklucza tego, tym że na zdjęciu z marca 39 roku (z pogrzebu prababci) wygląda jakby trochę starzej, ale może to być po prostu wina zdjęcia i inne ujęcie twarzy. W każdym razie dzięki za informacje, a zdjęcie oczywiście możesz zamieścić gdzie chcesz ;).

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
06-09-21 10:21  Odp: Co to za mundur ?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Obwieszczenie Ministra Spraw Wojskowych Nr 458 z dnia 8 marca 1928 r. określało zasady poboru i tak jeżeli Twój dziadek był urodzony w 1909 r. to z chwilą ukończenia 21 lat podlegał poborowi na okres :
- wszystkie rodzaje służby wojskowej na 2 lata
- MW 2 lata i 3 m-ce
- kawaleria i artyleria konna 2 lata i 1 m-c
Czyli jak urodzony w 1909 r to w WP służba zasadnicza od 1930 do 1932 r.
Zdjęcie zostało zrobione podczas służby zasadniczej - tylko zastanawiający jest ten mundur starego wzoru (wz. 1919)
Wydaje mi się, że na naramienniku są dwie belki zsunięte czyli stopień to kapral, który musiał uzyskać podczas służby (wzorowej + kursy).
Może był nadterminowym ?
A jakie miał wykształcenie ? Szkoła powszechna, rzemieślnicza ?
Na belkach zwyczajowo były nałożone cyfry (pomijam inne oznaczenia jak szkoły pdchor. itp.) określające numer pułku. Na zdjęciu coś tam jest ale nieczytelne.
Szabla to jak pisałem rekwizyt.
Wiele zdjęć przodków wojskowych będących w posiada potomków po szczegółowej analizie burzy dotychczasowe o nich pojęcia.
W studiach fotograficznych dodawano sobie dla splendoru różne pomieszane elementy umundurowania, uzbrojenia - akselbanty, sznury naramienne, etyszkiety, pasy - koalicyjki, przypinano ostrogi, dodawano bagnety, szable i niektóre odznaki pamiątkowe (ordery i medale były wykluczone).
Są nawet zdjęcia "ułanów" na koniach w szamerowanych kożuszkach ułańskich gdy tymczasem ów fotografowany wojak był taborytą :-)
Personel naziemny eskadr lotniczych (stolarze, rusznikarze, kucharze itp.) fotografowali się w pełnym oporządzeniu (hauba, kombinezon) w kokpitach samolotów.
Jeżeli został powołany jako rezerwista w 1939 r. to może wiesz coś o jego służbie i udziale w wojnie obronnej w 1939 r. i co potem - niewola, zwolniony, ucieka, rozformowana jednostka na polecenie dowództwa ?

 
06-09-21 20:31  Odp: Co to za mundur ?
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Dziadek był rymarzem i tapicerem z zawodu, ale jaką miał szkołę to nie mam pojęcia. Mój znajomy kupił od dziadków szafę na drzwiach której babcia napisała ołówkiem datę kiedy dziadek poszedł do wojska w 1939 roku. Niestety szafy już nie ma, a znajomy pamięta tylko rok 1939. Z tego co pamiętam słabo, to coś o artylerii, świtają mi też Bory Tucholskie lub Bzura ?, ale już na 100 % pamiętam, że dziadek dotarł do Warszawy gdzie dostał się do niewoli. Został z niej po jakimś czasie ? zwolniony i z kolegą szli pieszo do domu. Za udział w wojnie miał dwa medale, jednego nie pamiętam, a drugim był ,,Medalem za Warszawę" za właśnie 1939 rok. W podstawówce dziadek ,,pożyczył" mi te medale z legitymacjami na jakąś szkolną wystawę i tam ktoś je sobie ,,zabrał" niestety. Pamiętam że nie wiedziałem jak to dziadkowi powiedzieć tak się wstydziłem :(

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
06-09-21 22:19  Odp: Co to za mundur ?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Data kiedy "poszedł" do wojska czyli mobilizacja w 1939 r. -- tajna etapami od końca marca a ogłoszona powszechna 31.08.1939 r.
Pytałem się o wykształcenie, bo w zależności od niego były rożne przydziały w wojsku. Rymarz-tapicer - może artyleria konna bo tam miałby co naprawiać :-)
Jeśli był kapralem to mógł być dowódcą drużyny.
"dotarł do Warszawy" - być może był oddziale większej jednostki WP - pułku, dywizji, która szła na pomoc obrońcom Warszawy ?
OK, "Medal za Warszawę 1939-1945" otrzymał po wojnie.
Zwolniony z niewoli niemieckiej - prawdopodobnie w 1940 r.
Generalnie zwalniani byli szeregowi celem podjęcia pracy jako robotnicy cywilni a faktycznie byli oni robotnikami przymusowymi.

 
11-09-21 16:11  Odp: Co to za mundur ?
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Niestety wszystko co wiedziałem już napisałem. A nie mam już od kogo dowiedzieć się więcej. Przynajmniej jeśli chodzi o rodzinę.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024