BUDOWLE, UMUNDUROWANIE, BROŃ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Budowle, umocnienia, umundurowanie, broń osobista, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
05-09-10 18:51  Stępińsko-cieszyński kompleks schronowy i moje spotkania z bronią
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Witam Kolegów!
Tym razem dla odmiany i chwili odpoczynku od klejenia modeli postanowiłem zaangażować się w coś bardziej realnego, nie z papieru i w skali 1:1, i korzystając z okazji przedstawić Wam drugą militarną atrakcję turystyczną regionu Podkarpacia po prezentowanej przeze mnie już wcześniej na Forum słowackiej „Dolinie Śmierci”.
Okazją do tego była VIII edycja Zlotu Militarnego w Stępinie o nazwie „Operacja Anlage Süd 2010” odbywającego się na terenie wybudowanego w latach 1940-41 na pograniczu dwóch wsi Cieszyny i Stępiny naziemnego kompleksu schronu kolejowego dla pociągów sztabowych, pełniących już podczas ataku na Polskę funkcję ruchomych stanowisk dowodzenia.
Na terenie Polski miały powstać trzy takie stanowiska. Pierwsze z nich Gefechtsstand „Anlage Nord” planowano zbudować w Prusach Wschodnich, lecz zamiast niego zbudowano znaną Wam zapewne główną kwaterę Hitlera, słynne ”Wolfschanze” w Gierłoży koło Kętrzyna.
Drugie Gefechtsstand o nazwie „Anlage Mitte” powstało niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego na północ od Spały w miejscowości Konewka i na południe od niej w miejscowości Jeleń.
Trzecie z nich, właśnie prezentowane tutaj schrony „Anlage Süd” w Cieszynie-Stępinie oraz schron kolejowy w Strzyżowie wybudowano na Podkarpaciu.
Kompleks w Stępinie składa się ze schronu właściwego (384m długości, szerokość przy podstawie 14,6m i 8,7m wysokości), schronu technicznego, schronu biernego, schronu bierno-bojowego i schronów bojowych.
Kompleks w Strzyżowie to 438m długości tunel szeroki przy podstawie 8,5m a wysoki na 6,5m biegnący pod Górą Żarnowską łączący po cięciwie stację kolejową w Strzyżowie z linią Rzeszów-Jasło, która normalnie okrąża tą Górę oraz zespół schronów technicznych wraz z podziemnym kanałem technicznym.
Nie będę dokładnie opisywał budowli, bo zainteresowani znajdą szczegóły i historię w Internecie, ale chciałbym zachęcić Was, gdy będziecie w tej okolicy do odwiedzenia tego ciekawego zabytku budownictwa fortyfikacyjnego z II wojny światowej. Oprócz samego zwiedzania, w sierpniu teraz już na terenie byłego kamieniołomu na stoku góry Murowaniec odbywają się rekonstrukcje bitew i potyczek z II wś z udziałem grup historycznych w mundurach i uzbrojeniu z epoki.
W tym roku ze względu na to, że gmina Frysztak, w której znajduje się kompleks schronowy została jak wiele innych miast i wsi naszego regionu mocno dotknięta klęskami powodzi rekonstrukcja zdobycia przez Amerykanów w 1944 r. Aachen (Akwizgranu) była nieco skromniejsza, bez użycia sprzętu ciężkiego (czołgi, transportery), bo fundusze poszły na ważniejsze sprawy, ale również bardzo ciekawa, pełna dynamicznych efektów pirotechnicznych jak i wcześniejsze.
Dodatkowo na imprezie można się było pobawić różną bronią, jaką przywiozły grupy rekonstrukcyjne, dowiedzieć wiele na jej temat od fachowców, wcielić w Amerykanina, Anglika lub Niemca, co niniejszym czyniłem świetnie się bawiąc.

W kolejności zdjęcia przedstawiają:

1. Schron bierno-bojowy przy moście przez rzeczkę Stępinkę na drodze do Huty Gogołowskiej i na Zagórze
2. Strzelnica schronu bierno-bojowego skierowana na rzeczkę Stępinkę
3. Schron techniczny przy drodze do Huty Gogołowskiej
4. Schron bierny czyli bez strzelnic znajdujący się przy drodze do Jaszczurowej
5. Schron bojowy ryglujący ogniem skrzyżowanie dróg do Jaszczurowej i Wiśniowej oraz wschodni most na Stępince
6. Jedna ze strzelnic schronu bojowego ryglującego ogniem skrzyżowanie dróg do Jaszczurowej i Wiśniowej oraz wschodni most na Stępince .
7. Schron bojowy ryglujący dolinę rzeki Stępinki, most na drodze do Wiśniowej oraz nieistniejącą dziś odnogę linii kolejowej Jasło-Rzeszów.
8. Główne wejście do schronu bojowego ryglującego dolinę rzeczki Stępinki, most na drodze do Wiśniowej oraz nieistniejącą dziś odnogę linii kolejowej Jasło-Rzeszów.
9. Fragment głównego wejścia do schronu kolejowego i ja z pistoletem maszynowym Sten wypożyczonym od kogoś z grupy rekonstrukcyjnej w mundurach Hitlerjugend.
10. Fragment północnej ściany schronu kolejowego i ja z rkm-em Bren
11. Ja z km MG-34 na tle fragmentu części południowej schronu kolejowego
12. Główny korytarz schronu kolejowego
13-14 Gazoszczelne drzwi z oryginalnymi uszczelkami oddzielające śluzy wyjścia po północnej stronie schronu (5 szt) od podzielonego na pomieszczenia użytkowe tymi drzwiami korytarza bocznego.
15. Tutaj pozuję z grupą rekonstrukcyjną w mundurach Waffen SS w korytarzu głównym schronu kolejowego.
16.Po wyjściu ze schronu na wszelki wypadek zaprzyjaźniłem się też z Amerykanami. W końcu w rekonstrukcji nie wiadomo kto wygra ;-)


, , , , , , ,

, , , , , , ,

,


Pozostała część relacji pod tytułem "Moje spotkania z bronią" wkrótce.

--

Post zmieniony (19-02-15 21:40)

 
08-09-10 22:10  Odp: Stępińsko-cieszyński kompleks schronowy i moje spotkania z bronią
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Bardzo ciekawą rzeczą podczas tego Zlotu było to, że można było wziąć do ręki każdą sztukę broni, jaką posiadali na wyposażeniu uczestnicy zrzeszeni w grupach rekonstrukcji historycznych, dokładnie ją obejrzeć, pstryknąć fotkę, no i co najważniejsze dowiedzieć się wiele na jej temat. Jej właściciele chętnie udostępniali ją zwiedzającym, jeśli tylko ktoś chciał i fachowo odpowiadali na zadawane pytania.
Z wieloma ciekawostkami odnośnie konstrukcji i działania danego typu broni zapoznałem się po raz pierwszy, mimo, że nie należę do laików w tej dziedzinie. Niektóre z prezentowanych egzemplarzy były świetnie wykonanymi replikami, zaś inne w dużej części były odnowionymi oryginałami z dorobionymi brakującymi lub zniszczonymi fragmentami w taki sposób, że trudno było to rozróżnić.
Dobre było też to, że zainteresowany mógł dokładnie obfotografować broń do celów modelarskich, ale mnie na wszystkie egzemplarze nie starczyło karty pamięci w aparacie.

A to już moje „kontakty” z bronią aliantów

, , , , , ,
, , , ,


Na wszelki wypadek pod koniec wolałem wkupić się w łaski sanitariusza, bo z bronią bywa różnie ;-)


Tutaj z kolei prezentuję różnorodną broń niemiecką.


, , , , , ,
, , , , , ,



A to już z bardziej współczesnym sprzętem i pojazdem a na ostatnim zdjęciu kadr z rekonstrukcji bitwy.


, , , ,

Zabawa nawet dla takiego starego faceta jak ja świetna! Nawet kupiłem tanio wierną replikę niemieckiego MP-38 zwanego popularnie Schmeisserem, która teraz wisi obok gablot z moimi modelami wozów bojowych. :-)
W każdym bądź razie polecam Wam tego typu imprezy jako świetny relaks!

--

Post zmieniony (19-02-15 22:13)

 
25-11-10 14:52  Odp: Stępińsko-cieszyński kompleks schronowy i moje spotkania z bronią
balcerek   

Jeśli jesteś zainteresowany schronami to poszukaj informacji o MRU-Międrzyrzecki Rejon Umocnień.Nie wiem czy to dobre wyjaśnienie skrótu,Kiedyś tamtędy jechałem i rzuciło mi się w oczy.Tam też był jakiś rezerwat nietoperzy.
Budowle są prawdopodobnie poniemieckie z 1938 r.

 
16-12-12 21:31  Odp: Stępińsko-cieszyński kompleks schronowy i moje spotkania z bronią
Łukasz   

Tak poniemieckie, znam je bardzo dobrze, też są tam świetne zloty militarne we wsi Boryszyn.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024