BUDOWLE, UMUNDUROWANIE, BROŃ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Budowle, umocnienia, umundurowanie, broń osobista, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
11-02-07 10:27  Re: Makiety zamków krzyżackich
orłoś   

Nie wiem czy bym podołał. By projektowac modele kartonowe, trzeba znać przynajmniej podstawy geometrii wykreślnej (tak mi sie zdaje), a ja niestety nie jestem z wykształcenia architektem. Mogę za to Svenowi wysłać na priwa skany 15-tu narysowanych ostanio zamków. Piszesz, że szkoda wystawiać na allegro. Życie jest brutalne i nieraz trzeba po prostu spróbować zarobić kilka groszy, a na razie chętnych wydawców brak.

 
11-02-07 11:16  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Z tych rekonstrukcji dałoby się stworzyć np. rzuty fasad i elewacji, niejako dokumentację konstrukcyjną obiektu w skali. Od takiej dokumentacji do modelu już tylko krok, bo mając wszystko rozrysowane można stworzyć konstrukcję modelu. Te rysunki byłyby bardzo pomocne dla projektanta.
Wydawcy modeli kartonowych mają zazwyczaj swoich "etatowych" projektantów, a modele budowli też przecież ukazują się co jakiś czas, np ostatnio kościół w Porąbce. Warto byłoby skontaktować się z jednym z wydawców bo im nierzadko brak ciekawych tematów, a projektant to tylko odtwórca obiektów które może zobaczyć, udokumentować na podstawie planów i zdjęć. Temat może być taki, na którym na pewno da się zarobić, np. zamek w Królewcu i to nie tylko na eksport do Niemiec.
Myślę, że zainteresowanie sztuką architektury jest nikłe, dlatego reprodukcje rekonstrukcji nie znajdą wielu nabywców.
Modelarstwo kartonowe to jedna z możliwości by to się zmieniło, tą drogą można dotrzeć do o wiele szerszego grona odbiorców w bardzo szerokim zakresie wiekowym, od młodzieży zaczynając.
Chętnie zobaczę Twoje rekonstrukcje, z jakich materiałów korzystasz przy ich opracowywaniu? Z tego co widziałem na Allegro, oraz we wspomnianej monografii te rysunki bardzo nawiązują do romantycznych rekonstrukcji Steinbrechta.
Do dwóch obiektów (zamieszczonych w monografii), zamku gdańskiego, oraz zamku w Toruniu możnaby mieć zastrzeżenia. Pierwszy obiekt nie zachował się i nie znamy nawet jego rozplanowania więc rekonstrukcja to tylko czysta fantazja. Zamek toruński to nawiązanie do błędnego rysunku Steibrechta. Ten badacz niemiecki nie znał całego, prawdziwego rozplanowania zamku, dopiero w latach 60tych ub wieku odkopano mury domu konwentu i poznano jego prawdziwe rozplanowanie. Na tej podstawie Arszyński stworzył naukową rekonstrukcję 3D. Najwięcej uwag mam do danskeru zamku toruńskiego, zwieńczenie czterech jego naroży wieżyczkami z piramidowymi kopułkami i krenelażem to już przesada. Takie wieżyczki mogły flankować skrzydła głównej budowli a nie wieżę latrynową. Ale znowu, to prawdopodobnie zasugerowanie się Steinbrechtem.
Nie mniej jednak te rysunki są efektowne.

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (11-02-07 12:38)

 
11-02-07 18:00  Re: Makiety zamków krzyżackich
orłoś   

Jeśli mowimy o zamku w Gdańsku, to po ostanich wykopaliskach wiemy już o nim całkiem sporo. Np. umiejscowienie donżonu zlokalizowano dokładnie w tym miejscu w którym ja go umiesciłem. Była to w pewnym sensie intuicja, bo wyczytałem, że rozpalano na nim ogień w nocy i pełnił rolę pierwszej latarni morskiej. Podczas odkrywki murów znaleziono fundamenty donżonu i - były w narożniku północno -wschodnim. Kaplica zamkowa powinna sie znajdować w narożniku południowo wshodnim, kapitularz w tym układzie w południowo zachodnim. Reszta jest oczywiście fantazja oparta na wyglądzie typowego zamku konwentualnego, ale wpisanego w konkretny teren i konkretny czas budowy. Zaczęto go budować w tym samym roku Gniew. Zamek w Toruniu zgadzam sie z Tobą w 100% , że Dansker nie miał takich wieżyczek, nie był też oktagonalny w górnej części. W następnych moich pracach wygląda zupelnie inaczej. Moje wizje są oczywiście wizjami kogoś, kto chciałby by te zamki tak właśnie wyglądały i są to wizje marzyciela.
Staibrecht też był marzycielem, któremu dano możliwość realizacji swego mażenia i nie przeszkadzano mu w tym zanadto. Cały Malbork Stainbrechta jest Jego wizją zamku i tak na prawdę jest to zamek w większości datalu neogotycki , ale dzisiaj nikt poważny nie ma wątpliwości, że zrobił On kawał dobrej roboty konserwatorskiej, nie jak np w Działdowie zmarnowano szansę i pieniądze . (W Golubiu zresztą też)/. Może ktoś kiedyś zrekonstruuje Człuchów, chociaż bryłę zamku wysokiego , wyburzając pseudo gotycka kaplicę (która ma nawet inną cegłę niż gotycka, chociaż większą od zwykłej maszynowej). Na pewno była by to dla reginu nie lada atrakcja.



Post zmieniony (11-02-07 23:13)

 
12-02-07 09:18  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Pamiętam, jak jeszcze kilka lat temu rozmawiałem z dyrektorem Muzeum Archeologicznego, panem Henrykiem Panerem na temat zamku gdańskiego. Pytałem się o podjęcie systematycznych badań prowadzących do odsłonięcia założenia zamku. Jakieś badania wtedy były w toku, był taki projekt "podziemnego miasta" czyli odsłonięcie wszystkiego co można na terenie Zamczyska. Tylko jest to teren w zasadzie zabudowany. Wyraziłem wtedy nadzieję, że może zostanie odsłonięty donżon i jak widać spełniło się.
Zebrałem w zasadzie niemal wszystko co się dało z okruchów badań wykonywanych w l. 60tych i wynika z nich, że odsłonięto min. przejazd bramny głównej budowli, studnię, odcinek murów zamku wysokiego i parchamu. Jak zobaczyłem plany tych murów to byłem zaskoczony - grubość ławy fundamentowej muru magistralnego domu konwentu wynosiła ponad 8m, zbudowana z potężnych głazów polodowcowych. Póżniej jeszcze na przedzamczu odsłonięto narożnik jakiegoś budynku z wieżyczką prostokątną. Po wykonaniu planów i zdjęć narożnik ten zasypano. W l. 80tych odsłaniano jakieś odcinki murów przy okazji remontu kamienic, ale w zasadzie dopiero teraz jak widzę coś się zaczęło dziać przy zamku gdańskim. Mam nadzieję, że to co jest teraz odkrywane nie zostanie tak jak kiedyś zasypane i zapomniane, oraz że zapoczątkuje regularne badania, dzięki którym poznamy pełny plan przynajmniej głównej części budowli.

Co do rekonstrukcji to nie jestem zwolennikiem odbudowywania obiektów juz dawno nie istniejących, to przecież tworzenie przybliżonej makiety w skali 1:1. Jestem za odkrywaniem murów i fundamentów ukrytych w ziemi, ich konserwacją, restauracją i uzupełnianiem substancji oryginalnej tylko w ograniczonym zakresie, tak żeby można było uczytelnić np. całe założenie obiektu. Niekiedy możnaby pokusić się o rekonstrukcję piwnic ale nic ponadto. Zamki istniejące natomiast nie potrzebują rekonstruowania na wzór XIX wiecznych wizji Vilolet le Duca, wyburzania substancji "nie stylowych", ale właśnie takiej konserwacji, która zabezpieczyłaby je przed dewastacją, całkowitym zniszczeniem. Jestem np. pod wrażeniem tego co robi małżeństwo konserwatorów, które kupiło zamek w Morągu. Coś pięknego, proszę zobaczyć.

Zgadzam się jednak że te początki romantycznej konserwacji zamków krzyżackich były czymś bardzo pozytywnym, dzięki czemu już kolejne pokolenia badaczy i miłośników tych obiektów nie pozwalają na ich całkowite zapomnienie i zniszczenie.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
21-02-07 23:29  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Niestety nie odkryto żadnego donżonu zamku gdańskiego. Rozmawiałem z panią kierującą wykopaliskami w ostatnim czasie. Teren badań objął tylko rejon baszty Łabędź, gdzie oprócz fundamentów kamienic z XVII-XIXw odsłonięto narożnik kamiennych fundamentów jakiejś budowli zamkowej znany już z badań w l. 60tych, czyli nic nowego. Jedyna różnica to że teraz może nie zostanie to zasypane jak kiedyś. Jest to budowla wchodząca w skład przedzamcza a nie domu konwentu, który należy lokalizować w rejonie ulic Rycerskiej i Czopowej, czyli kawałek dalej. Z informacji uzyskanych dowiedziałem się, że badania prowadzone w tamtym rejonie wykazały istnienie tylko tzw. "negatywu" fundamentów zamku wysokiego, to znaczy ślad w ziemi bo nawet i je rozebrano. Teren zamku po jego zburzeniu był traktowany jako cegielnia i rozbierano dosłownie wszystko co się dało. Następnie teren zabudowano kamienicami i jeśli są jakieś ślady po zamku głównym to może na niektórych odcinkach i to bardzo głęboko, 2-3m od poziomu obecnego gruntu zanotowano jak na razie większość nowych odsłoniętych reliktów zamku. Natrafienie na nowe ślady budowli to chyba tylko przy okazji gruntownych remontów kamienic lub ulic w ich rejonie.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
24-02-07 22:36  Re: Makiety zamków krzyżackich
orłoś   

Coś ta Pani mówi o zupełnie innym miejscu. W 2004 roku prowadzono wykpaliska wzdłuż ulicy Rycerskiej. Wykopano cała grubość muru zamku wysokiego sciany wchodniej , rozkopano parcham w którym były relikty drewnianego wału grodowego i właśnie fundamenty wieży narożnej, dużo większej niż typowe narożne wieżyczki. NIe jestem archeologiem i takiej mi udzielono wtedy informacji, ale teren wykopu dokładnie sobie obejrzałem i wyraźnie było widać fundament zamku i fundament parchamu. Skrzydło wschodnie zamku było dokładnie pod ulicą Rycerską a pólnocne pokrywało sie z mnij wiecej z ulicą Czopową. Wykop jest niezasypany do dzisiaj tylko nakryty folią.Ostatni raz byłem tam pod koniec lata. Był pomysł miasta by wyeksponować te odkrywki i zrobić skansen archeologiczny. Nie wiem na jakim etapie jest w tej chwili , bo coś też wyczytałem o planowanej jakiejś wielkij budowie w tym miejscu. Co do Baszty łabęź są dwie hipotezy, że należała jeszcze do systemu obronnego przedzamcza oraz druga, że była tylko basztą związaną z systemem murów miejskich. Mury przedzamcza są za to w konstrukci budynku restauracji Kubicki , a pod koniec wieku XIX była jeszcze nawet brama.



Post zmieniony (24-02-07 22:44)

 
25-02-07 14:03  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Ta Pani negowała też wykopy Kmiecińskiego z lat 50tych, gdzie właśnie też odsłonięto fragment kamiennej ławy fundamentowej ściany wschodniej (szerokość ławy 8 m)zamku wysokiego, oraz ławę fundamentową parchamu (szerokosć ławy 4m). Ja te wykopy mam "czarno na białym" udokumentowane - plany i przekroje. Nie może to być nic innego jak relikty zamku krzyżackiego, ale cóż nie mnie polemizować. O wspomnianych wykopach w rejonie Rycerskiej nic nie wiedziałem, ale dowiedziałem się przynajmniej że jest publikacja z 2005 r o dotychczasowych badaniach zamku:

A. Gołębiewski "Zamczysko w Gdańsku. Historia i wyniki nowych badań archeologicznych" [w]: Pomorania Antiqua, t. XX, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, 2005.

Spróbuję dotrzeć do tego wydawnictwa bo są to całkiem nowe materiały.

Oprócz wykopów w 2004 r w roku ubiegłym od czerwca do grudnia kopano w rejonie wspomnianej baszty Łabędź. Sama baszta wchodziła pierwotnie w skład przedzamcza zamku krzyżackiego. Podczas jej restauracji w l. 60tych odktyto piwnicy fundament oryginalnej baszty krzyżackiej, tzw baszty Rybackiej, oraz fundament narożnika murów zamkowych. U dołu dzisiejszej baszty Łabędź widać jeszcze fragment łęków baszty krzyżackiej. Była ona zbudowana też na planie okręgu. ale była zwrócona w drugą stronę. Po zburzeniu zamku została przebudowana w drugą stronę i włączona w skłąd fortyfikacji miejskich. Ubiegłoroczne badania na terenie przyszłego hotelu odsłoniły oprócz wspomnianego narożnika także fundament murów zamkowych od strony Motławy. Ten betonowy murek od strony rzeki za basztą Łabędź jest zbudowany na murze zamkowym...

--
Sven

HMS Ark Royal

 
07-08-07 12:34  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (07-08-07 13:19)

 
12-08-07 23:06  Re: Makiety zamków krzyżackich
Cypis   

Witam

Sven piszesz o rekonstrukcjach 3D , gdzie można je obejżeć lub nabyć

Orłoś możesz zamieścić , którąś z Twoich rycin
Cypis

 
13-08-07 11:32  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Jak już pisałem wyżej w wyd. albumowym:

M. Klat, J. Mykowski, "Krzyżackie tajemnice", Oficyna Pomorska, Gdańsk

Jest tam największy zbiór rekonstrukcji 3D zamków krzyżackich jaki ukazał się w naszym kraju. Ich autorem jest właśnie pan Orłoś.

--
Sven

HMS Ark Royal

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024