BUDOWLE, UMUNDUROWANIE, BROŃ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Budowle, umocnienia, umundurowanie, broń osobista, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
17-10-06 08:12  Re: Makiety zamków krzyżackich
wojtan   

Sven, co Cię powstrzymuje przed rozpoczęciem budowy modelu tego zamku? Brakuje Ci deklaracji któregoś wydawcy na wypuszczenie tego modelu?
A sowietów pokarało za zniszczenie zamku - nie skończyli tego Domu Rad, bo zaczął im sie rozłazić i teraz ich straszy ponurym betonem. Postawili sobie pomnik socjalistycznej megaglupoty.

 
17-10-06 12:36  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Za dużo modeli mam w planie do zrobienia w najbliższym czasie więc Królewiec czeka sobie, podobnie jak wiele innych zamków krzyżackich równie okazałych. A do tego ograniczone miejsce w moim mieszkaniu, może trzeba będzie się zastanowić nad miniaturami. Na razie gromadzę wszelką dokumentację nt zamków krzyżackich a w szczególności najnowsze wyniki badań archeologicznych z innych obiektów które pozwalają poznać lepiej rozplanowanie zamków nie istniejących, ich detal architektoniczny. Taki np zamek w Elblągu, siedziba Wielkiego Szpitalnika był też dość rozległy. Niemcy w wykopach archeologicznych znaleźli np resztki portalu głównej budowli, które świadczą, że był on równie bogato dekorowany jak Złota Brama na Zamku Wysokim w Malborku.
Ale biorąc pod uwagę tylko rewelacyjne rysunki inwentaryzacyjne i plany Conrada Steibrachta wykonane w XIXw z większości zachowanych zamków można by na tej podstawie wykonać nie jeden bardzo dobry model. Porównywałem je z rysunkami z PKZ na przykładzie zamku w Świeciu, wyglądają o wiele lepiej.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
23-11-06 12:18  Re: Makiety zamków krzyżackich
el_draco 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Witam
Jako, że jestem z pochodzenia Pomorzakiem (ale zasiedziałym we Wrocku) jestem żywo zainteresowany tematem zamków krzyżackich.
A tak szczególnie to interesuje mnie zamek w Człuchowie.
Ruiny znam na wylot. Bawiłem się w nich całe dzieciństwo ale wstyd się przyznać nie wiem jak to zamczysko wyglądało w okresie świetności.
Masz jakieś materiały na temat tego zamku lub odsyłacze do źródeł?
Byłbym wdzięczny za info.
Pozdrawiam
M

 
23-11-06 15:37  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Mam rysunki inwentaryzacyjne Conrada Steibrechta wraz z rekonstrukcją nie istniejących partii murów zamku wysokiego - rzuty elewacji, plan generalny, przekrój donżonu wraz z kondygnacjami piwnicznymi, oraz rekonstrukcję całego założenia narysowaną w 3D. Jest też bardzo efektowna współczesna rekonstrukcja 3D w wielkim formacie (A3), później podam tytuł książki, monografii albumowej o zamkach krzyżackich, którą posiadam. Tam są niemal same wielkoformatowe rekonstrukcje większości zamków krzyżackich. Jest w ogóle dużo książek nt zamków krzyżackich, gdzie można znaleźć sporo ciekawego materiału. Obecnie zamek wysoki w Człuchowie ma zbudowany w stylu neo-gotyckim w XIX na jednym skrzydle obiekt który służył początkowo jako kościół. Zamek w Człuchowie był jednym z najbardziej rozległych i największych budowli Państwa Zakonnego bo oprócz zamku wysokiego posiadał zamek średni i przedzamcza, a wszystko otoczone wieloma pierścieniami fos.

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (23-11-06 15:39)

 
23-11-06 22:35  Re: Makiety zamków krzyżackich
el_draco 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Dzięki Sven za odpowiedź.
Właśnie dlatego, że ruiny Człuchowa są takie rozległe ciekaw jestem jak wyglądała całość.
Jak już pisałem bawiłem się tam nie raz i byłe fosy, teraz już tylko zagłębienia w ziemi znam dobrze. Podobnie jak pobliskie jeziora, które naturalnie broniły zamek.
Pilnie zatem czekam na Twoje wskazania do źródeł.

M

 
24-11-06 21:45  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Polecam:

[1] C. Steinbrecht, "Die Ordensburgen der Hohmeisterzeit in Preussen", Berlin 1920

[2] Janocha Henryk W. "Badania archeologiczno-architektoniczne na terenie zespołu zabudowań zamku człuchowskiego w 1964r", Materiały Zachodnio-Pomorskie, s.572-576

oraz rysunek z rekonstrukcją 3D całości założenia:

[3] M. Klat, J. Mykowski, "Krzyżackie tajemnice", Oficyna Pomorska, Gdańsk

--
Sven

HMS Ark Royal

 
28-11-06 13:40  Re: Makiety zamków krzyżackich
el_draco 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Sven wielkie dzięki.
Poszperam i poszukam wskazanych przez Ciebie pozycji.
Pozdrawiam
M

 
29-01-07 20:53  Re: Makiety zamków krzyżackich
Bartek1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jak coś o Malborku to pisz na e-maila, odpowiem.

 
10-02-07 15:59  Re: Makiety zamków krzyżackich
orłoś   

Witajcie od lat zajmuję sie zbieraniem materiałów i rekonstruowaniem zamków krzyżackich. Kilka moich rycin jest na allegro .Wejdźcie w moije aukcje i zobaczycie kilka wizualizacji.. między innymi zamek w Człuchowie. Mój nick to orlos52



Post zmieniony (10-02-07 15:59)

 
10-02-07 23:15  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Piękne rekonstrukcje. Myślę, że przydałaby się druga część wspomnianego wydania albumowego M. Klata i J. Mykowskiego. A tak jak widzę ich autor publikuje na razie na Allegro. Szkoda to tak sprzedawać, może przydałoby się pomyśleć o zaprojektowaniu np. modelu kartonowego jednego z obiektów?

--
Sven

HMS Ark Royal

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024