BUDOWLE, UMUNDUROWANIE, BROŃ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Budowle, umocnienia, umundurowanie, broń osobista, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
03-10-06 18:24  Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Pomimo, że głównie zajmuję się modelarstwem okrętowym to jednak na 2 miejscu to architektura obronna. Zbieram materiały nt historii, budowy, plany, itp zamków krzyżackich. To wspaniałe budowle i to nie tylko Malbork. Mam w swojej kolekcji nawet sklejone dwie makiety - zamek w Gniewie z GPM i zamek w Radzyniu Chełmińskim, wydawnictwo Herbix (chyba już nie istnieje). Ten ostatni model jest bardzo efektowny bo wykonane są ostrołukowe krużganki na dziedzińcu, każde okno posiada wykonane rozglifienie, nawet okienka na gankach strzelniczych tuż pod okapem dachu posiadają uplastycznione wgłębienia. Nie wspomnę o uplastycznieniu wspaniałych szczytów z rozglifionymi ostrołukami wewnątrz i sterczynami z wykananymi żabiankami (tak to się chyba nazywa o ile pamiętam), przejazd bramny również z uplastycznionymi elementami blend oraz krenelaż parchamu. Nad całością góruje donżon. Szkoda, że nie mam aparatu cyfrowego bo możnaby umieścić zdjęcie.
Wiele obiektów jest zniszczonych ale istnieją opacowane ich rekonstrukcje i to też byłby ciekawy temat dla miłośników architektury obronnej. Co byście np powiedzieli o makiecie rekonstrukcji zamku krzyżackiego w Królewcu, stan przed wojną 13-letnią? Chyba wtedy Malbork miałby konkurencję...

--
Sven

HMS Ark Royal

 
03-10-06 18:32  Re: Makiety zamków krzyżackich
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Sven,a gdzie mieszkasz?
Może w pobliżu jest ktos z Forum dysponujący aparatem?

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
04-10-06 22:25  Re: Makiety zamków krzyżackich
Paweł 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 7


 - 4

Sven wysłałem Ci wiadomość na skrzynkę.

--
Pt-47

 
04-10-06 23:47  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Jestem z Wrocławia ale nikogo z Forum nie znam osobiście.
Paweł, na razie nic nie doszło...

--
Sven

HMS Ark Royal

 
05-10-06 17:20  Re: Makiety zamków krzyżackich
Tommoz 

 

He, he ;-)
Nikogo nie znam ... cześć Janusz ;-)
Wiem, że to Ty ... ;-)

Pozdrawiam.

 
05-10-06 17:42  Re: Makiety zamków krzyżackich
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Aleś teraz zasunął bombę;-). O WAKu nie słyszaleś?
Dopiero co, w sobote 20 ludzi z Wroclawia spotkalo sie w barze "U Misia".
Napisz na priv swój adres domowy, moze cos zaradzimy :-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
05-10-06 18:12  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

No tak, jaki ten świat mały a wszystkie drogi prowadzą do Wrocławia, nawet Oleśnicę widać z mojego okna ;) Myślę, że będzie można jakoś cyfer-kamerę wynaleźć i moje katronowe ustrojstwa pojawią się tutaj. A na WAK już się wybieram.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
06-10-06 04:19  Re: Makiety zamków krzyżackich
wojtan   

Sven, jesli proponujesz nam relacje z budowy zamku w Krolewcu, to ja Cie goraco do tego namawiam. Na podstawie czego chcesz zrobic ten model? Pytam, bo nie wiem jaka dokumentacja zachowala sie po tym zamku. Czy sowieci zanim go dobili zrobili jakas inwentaryzacje? Pozdrawiam.

--

 
06-10-06 12:15  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Conrad Steinbrecht w XIXw przeprowadził dość szczegółową inwentaryzację tego obiektu, posiadam niektóre rysunki i plany. Przeprowadził też wykopy archeologiczne odsłaniające założenie Zamku Wysokiego, który został zrujnowany podczas wojny 13letniej. Na podstawie tych badań dokonał rekonstrukcji całego założenia na stan przed wybuchem tej wojny. Zamek królewiecki jednak był tak potężny że po jej zakończeniu odbudowano go, za wyjątkiem czworoboku Zamku Wysokiego, siedziby komtura. Zamek Średni z pałacem wielkiego mistrza przetrwał jednak i zachował się z pozostałym założeniem aż do 1945r. Pozostały z tego liczne zdjęcia w tym także wnętrz ze wspaniałymi sklepieniami w komnatach.
Aż do lat 60tych ub wieku stały ściany magistralne budowli ale ponieważ Sowieci urządzili sobie na terenie ruin poligon wszystko zostało wysadzone w powietrze. Na terenie zamku zbudowali koszmarne betonowe gmaszysko, tzw Dom Sowietów. Ciekawe, czy zachowały się w ziemi przynajmniej resztki fundamentów zamku.
Temat poruszam jako interesujący do podjęcia przez któregoś z wydawców. Jeżeli chodzi o mnie to mógłbym podjąć się zbudowania modelu tego zamku i wcale nie jest wykluczone, że kiedyś to zrobię bo na podstawie materiałów zachowanych jest to możliwe.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
06-10-06 19:10  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

A tymczasem parę zdjęć zamku przed zburzeniem..i w czasie niszczenia.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:K%C3%B6nigsberg_Castle.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:K%C3%B6nigsberg_Castle_courtyard.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Kr%C3%B3lewiec_zamek-dziedziniec.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Kr%C3%B3lewiec_zamek-brama.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Wysadzenie_zamku_w_Kr%C3%B3lewcu2.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Wysadzenie_zamku_w_Kr%C3%B3lewcu.jpg

--
Sven

HMS Ark Royal

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024