LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
05-05-22 17:37  co to za konstrukcja
Lech   

Mam tę fotografię od ponad 15 lat i "od zawsze" wiedziałem co to za konstrukcja. Aż naszło mnie zwątpienie ...
Proszę o typowanie: jaki to (myślę, że polski) samolot jest w budowie?
Lech

 
07-05-22 10:24  Odp: co to za konstrukcja
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Mam to samo zdjęcie i też się zastanawiałem co to za samolot.
Kadłub o przekroju trójkąta i po sprawdzeniu wszystkich lekkich (awionetek) samolotów w tomach PKL nie znalazłem opisu. Są prostokątne, owalne, zaokrąglone u góry ale trójkątnego brak.
Kadłub ma trzy podłużnice a takiej konstrukcji był samolot Wacyka i Tyrały WT-1 ale spód był zaokrąglony (przekrój spłaszczony owal).
Że to WT-1 napisał mi kiedyś KayFranz ale mam wątpliwości.

 
07-05-22 11:40  Odp: co to za konstrukcja
Lech   

Też stawiałem na WT-1. Co prawda ta kratownica zaprzecza opisowi konstrukcji w PKL A. Glassa, ale może Glass popełnił błąd pisząc o skorupie. (Chyba że jakieś "skorupy" były domontowane do tej kratownicy). Biorąc pod uwagę "okucia", które łączą podłużnice z rozpórkami widać, że poszycie kadłuba musiało być dosyć znacznie odsunięte od tej widocznej na fotografii konstrukcji. Gdyby to był WT-1, to rysunek w PKL w obrębie kabiny (szczególnie przed kabiną) jest błędny.
Może ktoś ma inne pomysły/domysły?

 
07-05-22 12:41  Odp: co to za konstrukcja
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Widać, że budowa jest amatorska.
Może to być całkiem coś nieznanego (ale to należałoby wykluczyć bo w PKL-ach opisano wszystkie polskie konstrukcje jak sądzę).
Jakiś nie polski ?
Identyfikację ciemno widzę :-)

 
07-05-22 12:50  Odp: co to za konstrukcja
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Może jednak WT-1

- wąski kadłub
- trzy podłużnice konstrukcji kadłuba
- spód łukowaty w kierunku ogona
- kokpit daleko od śmigła (na zdj. nie ma łoża silnika)
- podobna konstrukcja góry kadłuba za fotelem pilota
Ciekawe !

 
07-05-22 17:00  Odp: co to za konstrukcja
Lech   

Jak się ogarnę z modelami, które mam na pulpicie, to "wyprostuję" fotografię, tzn.narysuję dokładny rzut (z dokładnością do powinowactwa, bo stosunku wysokości do długości nie wyczaruję...). Rzut kratownicy nałożę na rzut z PKL i zobaczymy co dalej.
Lech

 
07-05-22 20:08  Odp: co to za konstrukcja
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Super ! Też jestem ciekawy.
Pozdrawiam serdecznie.

 
16-05-22 08:51  Odp: co to za konstrukcja
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Lechu, spokojnie, popatrz na zdjęcia. Szkice w PKL są błędne. Skrzydło miało inny kształt i cos jeszcze jest nie halo z podwoziem.

 
16-05-22 12:56  Odp: co to za konstrukcja
kari   

... konstrukcja kadłuba WT-1 na tym foto wydaje się być mimo wszystko bardziej trójkątna niż owalna, owal widać raczej w górnej części



--

 
16-05-22 17:28  Odp: co to za konstrukcja
Lech   

Dzięki. Fotografia tego samolotu przed hangarem wszystko rozstrzyga. Oznacza to, że konstrukcja WT-1 była typowo kratownicowa, a nie półskorupowa jak napisano w PKL. (Mam zamiar opracować model tego samolotu dla "całkiem początkujących").

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024