LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-08-20 15:27  "Zaczęło się w Pucku..." - album i błędy na okładce
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W okrągłą rocznicę utworzenia polskiego lotnictwa morskiego w Pucku ukazał się album z pięknym obrazem J.Wróbla na okładce.
Album jest drogi (ok. 200,-zł) ale niestety okładka zawiera pewne błędy.

Na okładce widzimy wodnosamolot Friedrichshafen FF-33E lecący nad ORP "Pomorzaninem"
Na kadłubie widoczny fragment - bandery MW i numeru nadanego w BLM biała "8". Świadczy to, że hydroplan jest w pierwszym malowaniu po zakupie w WMG w lipcu 1920 r.
Jeżeli jest w pierwszym malowaniu to:
- nie było szachownic na górnych powierzchniach górnego płata
- j.w. na dolnych powierzchniach dolnego płata
W miejscu szachownic były białe pasy - zamalowane czarne krzyże patee (na białych polach od krawędzi natarcia do krawędzi spływu) lotnictwa kajzerowskich Niemiec. Zamalowano również czarne krzyże po obu stronach steru kierunku - na obrazie jest biały prawidłowy kolor steru kierunku.
- dolne powierzchnie płatów i statecznika /sterów poziomego były koloru naturalnego, cellonowanego płótna a nie malowane na niebiesko/szaro
Po przemalowaniu w 1923 r. usunięto banderę na obu burtach, namalowano szachownice na płatach i sterze kierunku, numer "8" był w czarnym kolorze oraz przód i pływaki pomalowano na ciemnoszary kolor.
Cały obraz utrzymany jest w dominującej niebieskawej tonacji więc w pewnym może stopniu ma to wpływ na kolor tych powierzchni jednak powinne one być bardziej beżowe by nie było żadnych w tym temacie wątpliwości.

Post zmieniony (27-08-20 15:29)

 
28-08-20 21:25  Odp:
Teledzin   

Ryszard, do Twoich uwag dorzucę coś od siebie.
Nie wiem skąd wziąłeś, że ten wodnosamolot przelatuje nad ORP "Pomorzanin",
gdyż na pewno nie jest to ten okręcik
https://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_Pomorzanin_(1893)
Z sylwetki (jeden komin, pomost dowodzenia na pokładzie dziobowym) to jeden z trzech torpedowców Krakowiak, Ślązak, Podhalanin.
https://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_Krakowiak_(1918)

--

Post zmieniony (28-08-20 23:52)

 
29-08-20 08:21  Odp: "Zaczęło się w Pucku..." - album i błędy na okładce
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak jest, masz oczywiście 100 % rację.
To nie jest ORP "Pomorzanin"!
W pewnym sensie to mój błąd bo powtórzyłem bez sprawdzenia informacje z opisu jaki w korespondencji ze mną przesłał mi autor obrazu
cyt.: "...pierwotnie to była ilustracja z tłem ... morze, niebo, ORP"Pomorzanin" cały obraz w błękitnych tonach..."

 
29-08-20 09:15  Odp: "Zaczęło się w Pucku..." - album i błędy na okładce
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Sprawa wyjaśniona.
Obraz jest właściwie podpisany (ORP "Podhalanin") a błąd powstał z błędnej nazwy okrętu w mailu do mnie, którą powtórzyłem :-)

błędny podpis w zdjęciu przesłanym

 
29-08-20 23:32  Odp:
Teledzin   

Ok
Mamy to wyjaśnione.
Nie sprawdzam jakichś monografii, bazuję tylko na zalinkowanym opisie w Wiki
https://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_Podhalanin
oraz Twoim Ryszard opisie, kiedy wodnosamolot z okładki nosił to konkretne malowanie (do 1923 r.).
Sytuacja pokazana w obrazie jest mało prawdopodobna, gdyż Podhalanin po przyholowaniu do Polski oczekiwał na remont i służył jako magazyn części zamiennych. Został wyremontowany i wcielony do PMW dopiero w 1924 r., a więc po przemalowaniu wodnosamolotu.

--

Post zmieniony (30-08-20 08:34)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024