LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
22-05-19 11:27  Takie różne... ciekawostki.
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Dzień dobry!

Na naszym forum istnieją od jakiegoś czasu tematy z baardzo interesującymi opowieściami, vide świetne historie Ryszarda czy Akry.
Postanowiłem założyć nowy temat bo ostatnio wpadło mi w ręce kilka niecodziennych przedmiotów.
Pomyślałem sobie: pokażę, może ktoś coś ciekawego napisze, a nuż komuś zalega jakiś niezwykły obiekt na dnie szuflady i chciałby się podzielić jego dziejami albo zapytać co to i do czego.
Chciałbym żebyśmy w tym wątku skupili się na przedmiotach, czy fotografiach z własnego (!) otoczenia - nie z muzeów czy, Boże broń, ze stron internetowych.
Uważam że niektóre zasługują na przedstawienie szerszemu gronu.
Zobaczymy co z tego wyniknie, czy i jak długo pomysł się utrzyma. ;)

Ciekawostka pierwsza:

Lotniczy suwak nawigacyjny.
Suwaki to w ogóle fascynujące drobiazgi, choć niektóre wcale małe nie były.
Na tej stronie jest mnóstwo zdjęć odmian suwaków logarytmicznych, część bardzo wyspecjalizowanych.
Znalazłem tam również zdjęcie podobnego ustrojstwa. Wychodzi na to że w moim egzemplarzu brakuje przesuwnego okienka.
Ciekawy jest rok produkcji (?) i znak producenta (?).
Może ktoś z was coś więcej napisze?








Przedmiot był kiedyś własnością spokrewnionego lotnika Wiesława Siwka.
Niestety niewiele wiem o nim samym ( lata pięćdziesiąte, Dęblin ) a wstępne przeszukanie Gugły nic nie dało.

Aha. Jeśli Satrapa lub któryś z Jego Namiestników uzna że dział nie ten na takie dyrdymałki to poproszę o przesunięcie do Carton Cafe.

I tyle na dziś.
Pozdrawiam. ;)

--

Post zmieniony (22-05-19 11:28)

 
22-05-19 20:16  Odp: Takie różne... ciekawostki.
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Zasadę działania tego ustrojstwa (a konkretnie modelu NL-10) możesz podpatrzeć na pdf-ie tutaj:
SUWAK

PS. Ciekawe, czy obecny przeciętny maturzysta miałby szansę zostać radzieckim pilotem (wiedza matematyczna) ;)

--

Post zmieniony (22-05-19 20:19)

 
27-05-19 20:50  Odp: Takie różne... ciekawostki.
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 16


 - 7

Podejrzewam że rosyjscy piloci też już zapomnieli co to jest suwak . Teraz to się załatwia komputerami . W latach siedemdziesiątych poprzedniego stulecia spotkałem się z suwakiem logarytmicznym który był wówczas podstawowym narzędziem polskich inżynierów a potrafili na tym wyliczać cuda .



HEY HEY !

 
28-05-19 17:06  Odp: Takie różne... ciekawostki.
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Czasem jak muszę przeliczyć wymiar jakiegoś kawałka modelu, to też używam suwaka.
Wbrew pozorom bywa szybciej niż na kalkulatorze ;-))

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
31-05-19 12:36  Odp: Takie różne... ciekawostki.
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Nigdy nie miałem z suwakami styczności- zawód nie ten.
Chociaż jakby się dobrze przyjrzeć coś tam się przewija. ;)
I powiem wam że z przyjemnością nauczę się choć mnożyć i dzielić.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
25-07-19 11:23  Odp: Takie różne... ciekawostki.
Kris 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 10

dzięki zacofanej technice liczenia na suwakach, polacy wygrywali zawody rajdowo nawigacyjne i w lataniu precyzyjnym. o ironio w chwili obecnej szkoląc do licencji pilota turystycznego, liczenie tras zaczyna się na suwaku (taka sztuka dla sztuki). oczywiście jedyny słuszny (lepszy) to kalkulator obrotowy Jeppsena

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024