LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
08-01-14 08:53  Odp: Latające Misie.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak, oczywiście masz rację. Gratuluję spostrzegawczości ! Tyle razy oglądałem to zdjęcie i jej tzn. odznaki nie zauważyłem. Patrzyłem na lewą stronę kurtki mundurowej i coś tam niby widziałem ale było to błędne. Czyli wiemy już, że nie może to być kpt.pil.W.Kalkus. Lotnik ma odznakę z jedną koroną (korona ostatniego cesarza Karola I Habsburga) czyli otrzymał ją stosunkowo późno. Jest on podobny do postaci na drugim zdjęciu i być może podpis również jest błędny.

 
09-01-14 00:14  Odp: Latające Misie.
Koloman   

Szkoda, że ta druga fotografia jest tak sfatygowana.
Ale jak się jej dokładnie przypatrzyłem to uważam na 95%, że jest na niej W.Kalkus.
Moim zdaniem jest to oficer stojący jako drugi od prawej (nie licząc mechanika stojącego wyżej na kole samolotu). Mam na szczęście dla porównania fotografię W.Kalkusa z Krakowa, w trakcie szkolenia i osoby na obu fotografiach wydają się być bardzo podobne.
Bardzo interesujące są różnice w umundurowaniu oficerów; każdy ma mundur innego typu: a to jasną kurtkę i ciemne spodnie a to na odwrót. Tych dwóch w środku ma mundury jednolite ale też o innym odcieniu.
A jeszcze mam takie pytanie; czy ktoś zna nazwisko pilota siedzącego w Albatrosie D.III w Wilnie - na fotografii zamieszczonej na początku tematu.
Pozdrowienia

 
09-01-14 08:53  Odp: Latające Misie.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dziękuję za informacje. Być może to ja popełniłem błąd - pomyliłem strony sugerując się, że strona prawa to taka sama jak strona prawa samolotu. Nie drugi z lewej a drugi z prawej to W.Kalkus. Natomiast błędnie rozpoznany lotnik (NN) z pierwszego zdjęcia (ten z odznaką austro-węgierską) wydaje się być tym samym NN co na drugim zdjęciu pilot w centrum (za głową piasta śmigła). Wzrost i na palcu lewej reki widoczna obrączka -takie same.
Fakt, skan z b.słabej jakości zdjęcia, ale dobrze, że chociaż jest jaki jest.

 
08-08-14 20:01  Odp: Latające Misie.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Kolejny pluszak wyszperany przy okazji.
Albatros C.X z 4 EW. Lida - kwiecień 1919 r.
W kokpicie pilota - por.pil. Wiktor Willman.
Przy samolocie obsługa naziemna - mechanicy.
W prawej komorze płatów....MISIEK !

 
28-02-15 16:36  Odp: Latające Misie.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Sympatyczny małpiszonek w goglach by śnieg nie przysłonił mu widoku gdy pędzą sanie.
Sanie motorowe wykonano zapewne w warsztatch lotniczych wykorzystując elementy z samolotu.
Z prawej - por.obs. Stefan Korcz (1891-1940 Katyń) - od maja 1925 r. awansowany na kpt, więc zdjęcie być może z przełomu 1924/25. 3 PL Poznań - Ławica.

 
01-03-15 22:20  Odp: Latające Misie.
paweł 

Na Forum:
Galerie - 2
 

Swoją drogą mam takie pytanie, po co umieszczano w ogóle te pluszowe misie. Plastikowy Siemens Schuckert ( Eduard 1/48 ) ma także pluszowego misia w jednym z malowań, znaczy się, że to występowało wielu krajach. Jakiś rodzaj zabawy z tamtych lat czy inny zwyczaj?

--
Pozdrawiam

 
02-03-15 09:02  Odp: Latające Misie.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Misie, małpki i inne pluszowe zwierzaki to od lat najbardziej popularne na świecie maskotki, zabawki dziecięce. Zapewne ofiarowane przez dzieci, miały przynosić ich właścicielom (ojcom) szczęście, towarzyszyć w lotach i przypominać domowe pielesze.

 
02-03-15 14:17  Odp: Latające Misie.
paweł 

Na Forum:
Galerie - 2
 

Właściwie, Ryszardzie jest to najbardziej sensowne wytłumaczenie. Dziękuję za odpowiedź :)

--
Pozdrawiam

 
01-05-17 16:42  Odp: Latające Misie.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9


Pluszowa małpka za pazuchą kurtki ppor.obs.Mariana Romeyki. Obok NN pilot.
Samolot Roland Hannover CL.II z 4 EW - 1919 r.

 
15-03-18 13:15  Odp: Latające Misie.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Niedawno trzymałem wielce ciekawą fotografię.
Wprawdzie to nie misiek ale psina (?) typu jamnikowatego :-)

Na zdjęciu Nieuport z francuskimi kokardami na płacie.
Rozszyfrowanie typu umożliwiły dwa szczegóły :
- widoczne na dole burty kadłuba dwa obok siebie stopnie (wnęki)
- czytelna cyfra "23" i obok litera "m" w nieczytelnym podpisie
Jest to szkolny Nieuport 80E2 oznaczany jako "23 m2" (powierzchnia nośna) dwuosobowy (pilot instruktor i uczeń)
W Lotnictwie Polskim użytkowano sprowadzone z Francji (w latach 1919-1921) trzy typy szkolnych Nieuportów:
81D2 (23m2) - 2 os. dwuster - szkolenie 1 stopnia
80E2 (23m2) - 2 os. jednoster - szkolenie 2 stopnia
83E1 (18m2) - 1 os. jednoster - szkolenie 3 stopnia
W polskich dokumentach przyjęto oznaczenie wg pow.nośnej:
23m2 - 2 os. (dwusterowe i jednosterowe)
18m2 - 1 os. (jednosterowe)
Dwa stopnie miał 80E2 (23m2) a jeden (też oznaczany jako "23m2") - 81D2.
Widoczny na zdjęciu szkolny Nieuport 80E2(23m2) nr. 9609 w okresie od 31.05.1919 do 12.01.1920 r. użytkowany był we Francuskiej Szkole Pilotów (Mokotów) a później w Szkole Lotniczej w Bydgoszczy (do czerwca 1922 r.).
Kraksa miała miejsce 09.06.1921 r.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024