LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
02-09-17 23:15  Boulton Paul Defiant - problem z malowaniem nocnym
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Czesc,

Trapi mnie pewna sprawa. Nocne Defianty uzywane w 307 dywizjonie byly malowane na czarny mat/polmat, litery mialy szare, a nie czerwone - do tego juz doszedlem. Zastanawiam sie nad kolorem wnek podwozia i klap skrzydel, bo raz widze czarne, raz w kolorze RAF Interior Green. Czy macie jakies wiarygodne zrodlo, ktore moze potwierdzic ktoras z tych wersji? Ten z Hendon ma czarne, przynajmniej wneki podwozia, za to w plastikach widzac, ze obecne sa obie szkoly...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
14-09-17 16:05  Odp: Boulton Paul Defiant - problem z malowaniem nocnym
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Rafał.
Przedstawię Ci pewne dane z opracowania Jarosława Pacewicza pt: ,, Modelarska kolorystyka ,,

Autor pisze, że powierzchnie wewnetrzne konstrukcji samolotów oraz wnętrza kabin załogi były malowane w kolorze Grey Green / FS 34226 /

Aby uzyskać taki kolor, należy odpowiednio zmieszać nastepujące kolory firmy ,, Humbrol ,,
w odpowiednich proporcjach, i tak :

6 części 78 / Matt Cocpit Green /
3 częsci 34 / Matt White /
1 część 72 / Matt Khaki Drill /

W uwagach dodaje, że w/g próbki z RAF Museum Hendon kolor ten ma odcień o numerze
FS 34128. / Hellgruen /

Aby uzyskać taki kolor, należy zmieszać farbę ,, Humbrol w odpowiednich proporcjach:

6 części 76 / Matt Uniform Green /
2 części 151 / Interior Green /

To co widzimy na obrazku nie idzie z rzeczywistością, jeżeli chodzi o kolory.

Jeżeli bys potrzebował dane o kolorystyce to pisz.

EDIT:
Autor nic nie wspomina o tym, aby wnęki podwozia samolotów malowanych na czarno, również były malowane na czarno.

--

Post zmieniony (14-09-17 18:06)

 
14-09-17 21:11  Odp: Boulton Paul Defiant - problem z malowaniem nocnym
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Znalazłem jeszcze opracowanie Tomasza J.Kowalskiego pt. ,, Godło i barwa w lotnictwie polskim 1939-1945 ,, ale opracowanie to jest tylko poświęcone tylko kamuflażom, nic na temat malowania konstrukcji wewnętrznych.

 
14-09-17 21:23  Odp: Boulton Paul Defiant - problem z malowaniem nocnym
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Dzieki Krakus. Czy nadal nie wiadomo, czy powinny byc czarne, czy w kolorze wnetrza...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
14-09-17 21:38  Odp: Boulton Paul Defiant - problem z malowaniem nocnym
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Moja logika podpowiada mi, że jaki sens miałoby malowanie wnęk podwozia na czarno, skoro one były zamykane po starcie a ciemnozielony kolor i tak w nocy nie jest widoczny.
Na stronie muzeum w Hendon widziałem ,, Defianta ,, z pomalowanym na czarno podwoziem, ale czy nie zrobiono to swiadomie w celach wystawowych w muzeum ? Można tylko gdybać.

 
14-09-17 22:06  Odp: Boulton Paul Defiant - problem z malowaniem nocnym
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Sądzę, że klapy były w tym samym kolorze - zdjęcia z muzeum oryginalnego samolotu.

 
15-09-17 01:08  Odp: Boulton Paul Defiant - problem z malowaniem nocnym
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Ryszardzie, znam te fotki, wszystkie mam na dysku :) Jednak muzealny egzemplarz mogl byc juz pare razy przemalowywany. Plastikowcy w sporej wiekszosci maluja na Interior Green i stad mam rozdzwiek...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
15-09-17 06:52  Odp: Boulton Paul Defiant - problem z malowaniem nocnym
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Na logikę - jeżeli malowano w wytwórni wersje nocne to całość na "czarno".Jak sens miałoby stosowanie innych farb do wnęk i klap ? Chyba, że przemalowywano dzienne na nocne to co innego.
Plastikowcy nie są wyrocznią (podobnie jak Wikipedia) sam wyłapałem różne błędne malowania ich "druciaków".

Post zmieniony (15-09-17 06:53)

 
15-09-17 10:48  Odp: Boulton Paul Defiant - problem z malowaniem nocnym
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czyli : jakbyś nie pomalował, to i tak będzie dobrze, a ten, kto zapomniał okularów nie zauważy, a ten, który się na tym nie zna, bedzie myślał, że tak ma być [ kropka ]

 
27-09-17 11:32  Odp: Boulton Paul Defiant - problem z malowaniem nocnym
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Zapewne takie i takie malowanie wnęk było prawidłowe. Dla ustalenia prawdy zapewne trzeba by dotrzeć do tego: numer seryjny maszyny - jej historia - malowanie wnęk. Bardzo możliwe, że samoloty przemalowywane z wersji dziennej na nocną mogły mieć "zielone" wnęki podwozia ( na chłopski rozum - na lotnisku podpierano maszynę, zamykano podwozie i malowano z zewnątrz pokrywy i skrzydło...).

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024