LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 15 z 25Strony:  <=  <-  13  14  15  16  17  ->  => 
25-10-16 10:57  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak jak napisałeś "Fantazja z motywami historycznymi w tle".

 
07-11-16 21:00  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "Wings of War. The aviation and military art of Anthony Saunders"
Stron: 128
Wydawnictwo: The Military Gallery / Griffon International, 2016

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zaopatrzyłem się w album z obrazami autorstwa Anthony'ego Saundersa. Wydanie w twardej oprawie z obwolutą, 33 x 27cm w układzie poziomym (identycznie jak opisywane wcześniej "The Art of Combat"). Bez zbędnego rozpisywania się powiem tylko że po pierwsze bardzo podobają mi się malowidła Saundersa, a po drugie strasznie podoba mi się dobór tematyki. Sporo obrazów z Lancasterami w roli głównej i to w najlepszym możliwym wydaniu czyli z ataku na niemieckie zapory wodne. Do tego każdy obraz opatrzony bardzo ciekawym komentarzem, zarówno od strony historycznej jak i z opisem powstawania obrazu. Największe wrażenie robi na mnie to, że podczas malowania autorowi zdarza się konsultować z uczestnikami przedstawianego wydarzenia, vide obraz przedstawiający nocnego Me-262 (pilot żyje sobie w Stanach). Minusy takie same jak w przypadku poprzednich książek - kiepskie gospodarowanie przez wydawcę miejscem dostępnym w książce. Po pierwsze wiele obrazów reprodukowanych na całej stronie ma białe obwódki, co można było spokojnie pominąć. Po drugie w przypadku bardzo wielu obrazów pokazano zbliżenia detali, co de facto oznacza że jeden obraz zajmuje miejsce dwa razy.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:07)

 
07-11-16 21:34  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "The Hurricane Pocket Manual"
Stron: 144
Wydawnictwo: Bloomsbury, 2016

Tytuł: "The Mosquito Pocket Manual"
Stron: 160
Wydawnictwo: Bloomsbury, 2016

Kilka lat temu, podczas mojego poprzedniego pobytu w Wielkiej Brytanii, w muzeach lotnictwa dostępne były w formie pamiątek reprodukcje instrukcji użytkowania wszelkiego rodzaju samolotów z czasów 2WŚ (tzw. Pilot Notes). Były to niewielkie, liczące jakieś kilkadziesiąt stron niewielkie książeczki w miękkiej, niebieskiej oprawie. Zaopatrzyłem się wtedy w instrukcję do Lancastera, która okazała się bardzo ciekawą lekturą (w życiu nie przypuszczałem, że w trakcie wielogodzinnego lotu trzeba było dokładnie dbać o przepompowywanie paliwa pomiędzy różnymi zbiornikami). Teraz na brytyjskim rynku pojawiło się kilka książek z serii "Pocket Manual", która jest nową wersją "Pilot Notes" tyle że na sterydach. Dostępne są póki co manuale dla Hurricane'a, Mosquita (te opisuję dzisiaj bo już przeczytałem), Lancastera i Spitfire'a (czekają na swoją kolej na półce). W książeczkach oprócz notatek pilota zreprodukowano cały szereg dokumentów z epoki. I tak, w instrukcji do Hurricane'a umieszczono: specyfikację konkursową dla nowego myśliwca opublikowaną przez Air Ministry (bardzo ciekawa!); raporty z prób prototypu w locie; specyfikację produkcyjną (głównie powtórzenie specyfikacji konkursowej); notatki pilota opisujące korzystanie z samolotu, jego charakterystykę w locie itp.; raport z prób wykorzystania Hurricane'a do bombardowania taktycznego; oraz różne raporty operacyjne z działań bojowych. W instrukcji do Mosquita znalazły się: specyfikacja konkursowa (to ciekawe, że de Havilland pozwolił sobie na olbrzymie odstępstwa od tej specyfikacji i zaprojektował samolot zupełnie inny niż chciało Air Ministry); korespondencja między szefem de Havillanda a Air Ministry (trzeba się było wytłumaczyć z rozbieżności); raporty z prób prototypu; notatki pilota, czyli znowu instrukcja korzystania z samolotu; oraz mnóstwo dokumentów związanych z zastosowaniem operacyjnym Mosquito, w tym kwestie związane z zastosowaniem go do bombardowań nocnych i oznaczania celów dla ciężkich bombowców (pathfinding) czy przystosowywaniem do działań z pokładu lotniskowca (już po wojnie).

Czyta się to wszystko różnie. Niektóre dokumenty są niesamowicie ciekawe, w szczególności w zestawieniu z innymi. Np. w manualu do Mosquita znalazły się obserwacje jednego ze Squadron Leaderów dotyczące bojowego wykorzystania samolotów, w których skarży się on na ciągłe dociążanie samolotu nowym sprzętem (radary, radiostacje) co pogarsza jego osiągi i uniemożliwia tym samym ucieczkę przed myśliwcami. Następny jest dokument ministerstwa analizujący możliwości zastosowania Mosquita do nalotów nocnych, który informuje o możliwości zamontowania w Moskicie radarów i radiostacji bez pogorszenia osiągów samolotu :-) Oczywiście są też dokumenty które strasznie wieją nudą (np. niektóre z raportów z prób w locie albo opisy działań operacyjnych), ale na szczęście jest to mniejszość.

Przyznam, że lektura instrukcji do Mosuita uświadomiła mi jak niezwykły to był samolot. Nie zdawałem sobie wcześniej sprawy z jego osiągów, w szczególności udźwigu (był w stanie przenosić ciastko) i prędkości (szybszy niż Spitfire). Dużym plusem książek jest też jakość wydania (elegancka twarda oprawa i bardzo dobry papier).

--

Post zmieniony (05-01-19 23:07)

 
13-11-16 15:31  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ostatnio przeczytałem pożyczoną nowość:

Ponad 400 stron, wkładki ze zdjęciami, mapki.
Tytuł jest mylący - "Nocnymi wiedźmami" Niemcy nazywali kobiecy 588 Pułk Nocnych Bombowców (na Po-2) a książka opisuje dzieje i losy rosyjskich pilotek wszystkich kobiecych jdn. lotniczych (prócz w/w - pułk myśliwski (Jak-1) i pułk bombowy ( Pe-2).
Tytuł oryginału brzmi: "Zaszcziszczaja rodiny. Letczicy Wielikoj Oteczestwiennoj" (dow.tłum.: "Obrona ojczyzny. Pilotki Wielkiej Wojny Ojczyźnianej" lub "Obrończynie ojczyzny - pilotki Wielkiej Wojny Ojczyźnianej").
Czyta się nawet przyjemnie - opisów samych akcji bojowych raczej mało, natomiast autorka ciekawie ukazała życie, stosunki, obyczaje, wydarzenia polityczne, historyczne, relacje damsko-męskie w ZSRR i w pułkach lotniczych w omawianym okresie.
Tłumaczka nie ustrzegła się jednak od błędów - np. "transportery" to samoloty transportowe, "pociski odrzutowe" (uzbrojenie Ił - 2), "ciężkie bombowce" (Douglas Boston), nazwy niemieckich samolotów pisane są z dużej litery - natomiast rosyjskich z małej (?) etc.
Reasumując - można przeczytać.

 
19-11-16 13:09  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "Warbirds. The Aviation Art of Adam Tooby"
Stron: 188
Wyd.: Titan Books, 2014

Kolejna książka z obrazami o tematyce lotniczej. Pierwsze zaskoczenie po otwarciu książki to technika wykonania obrazów - renderingi 3D. W pierwszej chwili mnie to odrzuciło, bo rendering jako metoda tworzenia sztuki mnie nie porywa. Chyba głównie dlatego, że postęp w dziedzinie fotorealistycznej grafiki jest tak szybki, że to co dzisiaj jest szczytem możliwości technicznych za kilka lat będzie po prostu przestarzałe. W miarę czytania i oglądania mój sceptycyzm jednak zniknął. Autor zrobił świetny użytek z komputera, a szczegółowość i dokładność odwzorowania obiektów rzeczywistych jest powalająca. Uczciwość nakazuje też wspomnieć, że autor pisze wprost że fotorealizm nie jest ideałem do jakiego dąży.

Książka robi rewelacyjne wrażenie pod jeszcze dwoma względami. Po pierwsze dobór tematyki. Dominuje oczywiście 2WŚ. Standardowo są samoloty takie jak Spitfire, Hurricane, Bf109 itp. ale znalazło się też miejsce dla bombowców B-26 Marauder i Short Stirling. Sporo miejsca poświęcono też okresowi Zimnej Wojny, gdzie znalzało się miejsce zarówno dla samolotów Nato (m.in. Harrier, F-4 Phantom, Gloster Javelin, BAE Lightning) jak i Związku Radzieckiego (m.in. Su-25, Mig-29 - również w polskim malowaniu). Ciekawe jest to, że niektóre samoloty z obrazów są też dostępne w kartonie, w sensie są to dokładnie te same egzemplarze (np. Corsair wydany przez GPM czy B-17 Nine-O-Nine z MM). Drugi plus to kompozycja książki. Tak jak przy poprzednich książkach raziły mnie zbędne białe obwódki i ogólnie słabe wykorzystanie miejsca, tak tutaj jest to zrobione idealnie. Nie ma żadnych zbędnych obwódek, obrazy zajmują nieraz obie strony, a w kilku przypadkach zrobiono nawet rozkładówki.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:07)

 
30-11-16 20:44  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "Overlord. D-Day and the Battle for Normandy"
Stron: 128
Wydawnictwo: The Military Gallery / Griffon International, 2015

Tym razem książka, która nie jest stricte o lotnictwie, bo dotyczy lądowania w Normandii. Wprawdzie pierwsze skrzypce grała tam piechota, ale lotnictwo spełniło również bardzo ważną rolę, tak więc samolotów jest w książce bardzo dużo. Pierwsza część książki (ok. 80 stron) to opis lądowania na plażach i bitwy o Normandię. Opis ma charakter epizodyczny, tzn. skupia się głównie na najbardziej znanych wydarzeniach (np. szturm na Pointe du Hoc. Druga część książki - niecałe 40 stron - nosi podtytuł "Wings of Victory" i przedstawia samoloty biorące udział w inwazji. Tutaj bardzo duży plus za podkreślenie roli mało docenianych konstrukcji, czyli szybowców (Horsa, Hadrian, Hamilcar) i samolotów je ciągnących (Stirling, Halifax, Albemarle). Ogólnie, bardzo przyjemna i wciągająca lektura, i to nawet przy uwzględnieniu tego że czytałem już kiedyś dużo bardziej szczegółowe opracowania.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:07)

 
02-12-16 17:31  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W księgarni ujrzałem nową książkę o von Richthofenie

a ponieważ mam wszystkie w tym temacie jakie ukazały się na naszym rynku

pomyślałem sobie - a cóż tu więcej można o nim napisać ?
Zaciekawiony i zaskoczony wiekiem autorki (18 lat !) spędziłem dobre pół godziny na kartkowaniu i pobieżnym zapoznawaniu się z treścią. Bibliografia obejmuje ponad 50 pozycji plus liczne tytuły prasy.
Kupiłem.

Stron - 443, liczne zdjęcia (słabej jakości).
Książka jest rewelacyjna !
Nie będę się rozpisywał więcej - recenzja poniżej
http://www.kulturatka.pl/2016/11/14/zlamane-skrzydla-zycie-i-slawa-manfreda-von-richtofena-recenzja/
http://www.kulturatka.pl/2016/10/27/o-fascynacji-czerwonym-baronem-rozmawiamy-z-alicja-sulkowska-autorka-zlamanych-skrzydel-wywiad/

 
06-12-16 23:08  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "War in the Air II. The Air Combat Paintings of Mark Postlethwaite"
Stron: 128
Wydawnictwo: Wing Leader Publishing, 2012

Zastanawiałem się dosyć mocno przed zakupem tej książki, bo przyznam że jest ona dosyć droga nawet jak na warunki brytyjskie. Ostatecznie przeważyło zdjęcie na okładce, które dziwnym zbiegiem okoliczności widnieje również na pudełku jednej z posiadanych przeze mnie gier planszowych.

Książka zaczyna się od krótkiego rysu biograficznego autora i muszę powiedzieć że jest on bardzo ciekawy. Po pierwsze ze względów zawodowych. Mark Postlethwaite pracował jako "nadworny ilustrator" w muzeum w Hendon oraz dla zespołu Red Arrows, a obecnie jest głównym ilustratorem Osprey'a (tak więc jego okładki można zobaczyć również na polskim rynku). Po drugie, powody osobiste. Artysta ma żonę Polkę i mieszka we Wrocławiu :-) Przekłada się to oczywiście na tematykę obrazów - sporo w nich tematów polskich. Z innych ciekawostek: kiedyś wygrał brytyjski pierwowzór "Wielkiej Gry" poświęcony Bitwie o Anglię, a wśród znajomych ma Peter'a Jackson'a, który jest wielkim miłośnikiem lotnictwa z czasów IWŚ i posiada sporą kolekcję obrazów i samolotów z tego okresu.

Co do samej książki. Tekstu mało, ogranicza się on do względnie krótkiego opisu wydarzeń ukazanych na obrazach. Same obrazy wykonane akrylami, a ich jakość jest prawdę mówiąc różna. Po niektórych widać że miały być jedynie ilustracjami na okładkę, inne z kolei sa naprawdę przepiękne i szczegółowe. Niesamowite wrażenie wywarła na mnie dbałość o dokładność historyczną, włącznie np. z precyzyjnym odtworzeniem położenia księżyca. Można się przy okazji co nieco nauczyć: bardzo zaskoczył mnie obraz przedstawiający pierwsze zwycięstwo Dywizjonu 303 w wykonaniu Ludwika Paszkiewicza. Byłem przekonany że zestrzelił on Do-17, podczas gdy na obrazie widnieje Bf110. Okazuje się, że Paszkiewicz błędnie zidentyfikował zestrzelony samolot i nie wiedzieć czemu utkwiła mi w pamięci właśnie ta błędna identyfikacja, a nie poprawna. Tematycznie dominuje IIWŚ, ale dużo miejsca zajmuje również lotnictwo z IWŚ. Okres Zimnej Wojny i współczesność to raptem kilka ilustracji.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:08)

 
11-12-16 15:59  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Działania lotnicze w I WŚ na Zachodzie Europie są znane, opisane.
Natomiast stosunkowo mało jest publikacji o walkach lotniczych na froncie wschodnim - w tym nad Polską (zaborem rosyjskim).
Własnie otrzymałem od znajomego z Petersburga niezwykle ciekawą książkę poruszającą ten temat.

"Rosyjscy lotnicy myśliwscy I Wojny Światowej" - M.Chajrulin/W.Kulikow (Sank-Petersburg 2014)
M.Chajlurin to jeden z najbardziej znanych rosyjskich historyków lotnictwa autor wielu fundamentalnych opracowań poświęconych lotnictwu i konstrukcjom samolotów.
Książka - album o dużym formacie, papier kredowy, 396 stron zawiera blisko 400 archiwalnych zdjęć (!)

W rozdziałach opisano:
- powstanie lotnictwa Imperialnej Rosji
- pierwsze walki w latach 1914-1916
- lotnictwo myśliwskie Rosji w okresie 1916-1917
- lotnictwo myśliwskie sprzymierzonych na froncie wschodnim
- lotnictwo przeciwnika na froncie wschodnim
- historię eskadr myśliwskich w latach 1916-1917
i w dalszych rozdziałach eskadry myśliwskie od 1 do 15 IAO
Prócz szczegółowego opisu powstania, działań, stoczonych walk dodatkowo załączono do każdej eskadry tabele:
- wykaz samolotów
- miejsce bazowań
- zwycięstwa i straty oraz życiorysy najbardziej znanych lotników tych eskadr. (w tym kilkunastu Polaków służących w lotnictwie Imperialnej Rosji).

Szkoda, że brak jest indeksu nazwisk, miejscowości i typów samolotów.


Post zmieniony (11-12-16 16:00)

 
08-01-17 20:31  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Kilka rzeczy wpadło mi w ręce w trakcie świąt:

Niedźwiedzi Kieł, Tom 2: Hanna
autorzy: Yann & Henriet
wyd. Scream Comics, 2016
50 stron

Drugi tom fabularyzowanej opowieści o Hannie Reitsch. Nieco mniej tu lotnictwa niż w pierwszym tomie, ale jak już jest, to głównie wunderwaffe. Autorzy swobodnie korzystają z wolności artystycznej, pokazując np. bojowe użycie Focke-Wulf'a Triebflügel (w rzeczywistości nie powstał nawet prototyp). Pojawia się też AK. Wrażenia z drugiego tomu nieco słabsze niż po pierwszym.

============================

"Commemorating Bomber Command", 100 stron

Numer specjalny magazynu FlyPast. Kupiłem żeby mieć co poczytać w samolocie. Kurczę, Brytyjczycy to jednak mają zatrzęsienie magazynów lotniczych. Mnóstwo ciekawych artykułów, rewelacyjny materiał zdjęciowy.

============================

"Odloty Hesji", tom 1

Po kilku miesiącach polowania w końcu udało mi się dorwać na Allegro pierwszy tom "Odlotów Hesji". W porównaniu do późniejszych albumów serii w tym tomie jest odrobinę mniej rozmachu i mniej różnorodności. Nie jest to bynajmniej przytyk. Wprawdzie jest nieco mniej zagranicznych pokazów, ale za to dużo miejsca poświęcono naszemu lotnictwu. MiG 29 i F-16 doczekały się obszernych sesji zdjęciowych. Miłośnicy F-18 też nie będą zawiedzeni (samolot nie bez powodu znalazł się na okładce). Album nie rozczarowuje.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:08)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 15 z 25Strony:  <=  <-  13  14  15  16  17  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024