LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
29-11-16 10:48  [P] Śmierć na zasobniku
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

"Śmierć na zasobniku" to emblemat któy widniał na jednym z Liberatorów wchodzących w skład 1586. Eskadry Specjalnego Przeznaczenia (tej która zaopatrywała Powstanie Warszawskie). Zastanawiam się, czy znane są jakieś dobrej jakości zdjęcia tego emblematu oraz czy wiadomo cokolwiek na temat jego kolorystyki? W sieci znalazłem tylko kilka niezbyt szczegółowych zdjęć, np. to:



--

Post zmieniony (29-11-16 10:52)

 
29-11-16 22:47  Odp: [P] Śmierć na zasobniku
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Odpowiem sam sobie: w "Polski samolot i barwa" jest zdjęcie lepszej jakości i kolorowa reprodukcja.

Mimo wszystko jeśli ktoś posiadałby jeszcze jakieś zdjęcia tego emblematu to będę wdzięczny.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
30-11-16 09:02  Odp: [P] Śmierć na zasobniku
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nie sądzę byś znalazł jakieś inne zdjęcia.
Gdyby takie były to na pewno już wielokrotnie by je publikowano.
By było ciekawiej to na kolejnym samolocie tej samej załogi (Liberator Mk. V) było namalowane podobne godło ( czyli nie takie same).
Po prawej burcie samolotu był drugi malunek - orzeł w ataku na swastykę.
Tylko czy na drugim też ?

 
30-11-16 11:06  Odp: [P] Śmierć na zasobniku
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Po prawej burcie samolotu był drugi malunek - orzeł w ataku na swastykę.

Ryszardzie, a to drugie logo jest to gdzieś pokazane w "Polski samolot i barwa"? (Nie mam pod ręką mojego egzemplarza - nie mogę sprawdzić). Jeśli nie, to gdzie mogę je zobaczyć?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
30-11-16 12:17  Odp: [P] Śmierć na zasobniku
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jest kilka sprzecznych informacji.
1. "Skrzydlata śmierć" - na samolocie Liberator Mk.V 301 DB. Na następnym samolocie (tej samej załogi - kpt. Szostaka) wymalowano podobne godło. Z drugiej strony kadłuba wymalowany był orzeł atakujący swastykę. (wg. "Polski samolot i barwa" - T.Królikiewicz - 1981)
2. J.w. z tym, że były dwie wersje układu godła (godło tzn. śmierć - takie same) i oznaczeń wykonanych lotów ale na jednym zdjęciu pod godłem są flagi krajów i blisko namalowana szachownica a na drugim ( w tekście "innym samolocie" - szachownica w oddaleniu i flagi są przed godłem i mają inny układ.Orzeł i swastyka - z prawej strony kadłuba.
W/w malunki na Liberatorze Mk.V 301 DB
(wg. "Polski samolot i barwa" - T.Królikiewicz - 1990)
3. Śmierć i flagi - malowane na Liberatorze BZ-890 a orzeł i swastyka - godło jednego z Lancasterów z 300 DB (wg. "Godło i barwa w lotnictwie polskim 1939-1945" T.J.Kowalski - 1987
4. Śmierć - Liberator B.VI nr. BZ965 GR-5 i uwaga, że w dawnych publikacjach było błędnie (vide pkt. 3) przypisywane dla samolotu o nr. KG890. Orzeł i swastyka - na Liberatorze B.VI nr. KG890 GR-S (wg. "Polski samolot i barwa" - T.Królikiewicz/W.Matusiak - 2014.
Chyba informacje z ostatniej publikacji są wiarygodne.

 
30-11-16 13:21  Odp: [P] Śmierć na zasobniku
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dziękuję za szczegółową odpowiedź. Faktycznie, trochę to pogmatwane wszystko.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024