LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 14 z 25Strony:  <=  <-  12  13  14  15  16  ->  => 
06-07-16 14:19  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wprawdzie seria wydawnicza "Patrzę-Podziwiam-Poznaję" adresowana jest do młodego czytelnika ale po nabyciu

nie mogłem nabyć do kompletu kolejnej

Doskonała grafika, papier itp.


Post zmieniony (06-07-16 14:23)

 
06-07-16 22:27  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dorka20   

Dzięki! Pisze prace na temat literatury lotniczej i brakowało mi tych pozycji. Widzę, że sa ciekawe i bedą wdzięczne do analizy. Teraz tylko ruszyć na podbój antykwariatów :)

 
15-09-16 23:22  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Poniżej kilka fotek ze sklepu z pamiątkami w Imperial War Museum w Duxfordzie:

Dodatkowo na straganach wystawionych w trakcie airshow było jeszcze ze dwa razy tyle tytułów co na zdjęciach powyżej. Prawdziwy raj, tylko trzeba mieć głęboki portfel ;-) No i niestety trzeba przyznać że Polski rynek publikacji lotniczych wypada słabo w porównaniu do brytyjskiego.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:05)

 
04-10-16 20:10  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "The Battle of Britian. A Miscellany"
Autor: Norman Ferguson
Wydawnicwto: Sumersdale, 2015
Stron: 188

Ta niewielka książeczka jest, jak sam tytuł wskazuje, kolekcją licznych ciekawostek (wraz z garścią podstawowych faktów) dotyczących Bitwy o Anglię. Podszedłem do niej z pewną rezerwą, bo o Bitwie czytałem już grube knigi i raczej nie liczyłem że dowiem się wielu rzeczy. Książka okazała się jednak bardzo miłym zaskoczeniem. Pomimo tego że skupia się na serwowaniu ciekawostek, zachowuje całkiem spójną narrację na temat bitwy. Przytaczane fakty są z cyklu tych, które zapadają w pamięć, żeby można potem było nimi błysnąć w rozmowie :-) Nie jest to raczej pozycja obowiązkowa, ale jak ktoś z was będzie miał kiedyś okazję po nią sięgnąć to warto przeczytać.

Post zmieniony (05-01-19 23:05)

 
04-10-16 20:12  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "Wings of Angels. A Tribute to the Art of WWII Pinup & Aviation" (2 tomy)
Autor: Michael Malak
Wydawnictwo: Schiffer Publishing Ltd., 2014
Stron: 144 (Tom 1), 160 (Tom 2)

Dwa tomy zdjęć najważniejszych samolotów amerykańskich z czasów 2WŚ ze zdjęciami modelek w stylu pinup. W pierwszym tomie znalazło się miejsce dla samolotów BT-13B Valiant, B-17G Flying Fortress, P-40 Warhawk, SDB-4 Dauntless, P-51D Mustang i C-47A Skytrain. Drugi tom zdominowała marynarka: FM-2 Wildcat, B-25J Mitchell, F4U-4 Corsair, SN-J5 Texan, F6F-5 Hellcat i P-38L Lightning + ekstra rozdział inspirowany Rosie the Riveter. Przy każdym z samolotów pozuje jedna modelka. Zdjęcia w technice HDR, zarówno czarno-białe jak i kolorowe, są naprawdę mistrzowskie i robią świetne wrażenie. Fajnym pomysłem jest to, że oprócz ujęć samolotów (z dziewczynami i bez) w każdym rozdziale znalazło się również zdjęcie modelki ustylizowane na nose-art oraz rysunek samolotu i modelki inspirowany zdjęciem z sesji fotograficznej (w tym dwa rysunki Romaina Hugaulta, którego artbooki z pinupami opisywałem kilka stron wcześniej). Książka ma też niewielką zawartość tekstu. Każdy rozdział zawiera podstawowe parametry i osiągi samolotu, historię konkretnego egzemplarza pokazanego na zdjęciach, krótką rozmowę z modelką (Czy masz jakieś więzi z 2WŚ, Jak zostałaś modelką pinup), zachwyty fotografa nad przebiegiem danej sesji zdjęciowej, czasami jakieś ciekawostki. Muszę stwierdzić, że część tekstowa wypada słabo: parametry samolotów podano w raczej niezrozumiałych dla polskiego czytelnika jednostkach imperialnych, rozmowy z modelkami nie zawsze są najwyższych lotów, autor zdjęć rozpływa się w zachwytach nad każdą z modelek, jej profesjonalizmem, entuzjazmem itd. Część tekstową lepiej sobie po prostu odpuścić i zachwycać się zdjęciami, bo są kapitalne.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:05)

 
11-10-16 14:24  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Bardzo interesująca pozycja.
Str. 65, papier kredowy, sporo zdjęć i planików. Szkoda tylko, że nie wszystkie skróty rosyjskie zostały rozwinięte i przetłumaczone.

 
12-10-16 21:01  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "Their Finest Hour. The Battle of Britian 1940"
Stron: 128
Wyd.: The Military Gallery, 2015

Podczas pokazów lotniczych w Duxfordzie miałem przyjemność odwiedzić namiot, w którym zorganizowano wystawę obrazów o tematyce lotniczej. Przyznam, że o ile ilustracje lotnicze np. w wykonaniu Jarosława Wróbla są mi dobrze znane, o tyle malarstwo olejne poświęcone lotnictwu to dla mnie coś zupełnie nowego. Okazuje się, że jest to wprawdzie nieco hermetyczna, niemniej jednak dobrze prosperująca gałąź sztuki i jest kilku artystów specjalizujących się w niej. Nad całością pieczę trzyma The Military Gallery, dla której artyści tworzą malując obrazy, najczęściej na konkretne zamówienie, i sprzedając je w ręce kolekcjonerów. Cena oryginału to gdzieś w okolicach 10 tysięcy funtów, ale Military Gallery tworzy też wysokiej jakości reprodukcje (często na płótnie) i tutaj ceny potrafią być już rzędu 300 funtów. Obrazy są też z reguły podpisywane przez weteranów będących uczestnikami wydarzeń z przedstawionego na obrazie okresu (co oczywiście podnosi cenę).

Mnie na takie luksusy póki co nie stać, ale na szczęście Military Gallery wydaje również książki z pracami pracujących dla niej artystów i tutaj ceny są już bardziej przystępne. Na początek zakupiłem książkę poświęconą Bitwie o Anglię. Wydana bardzo solidnie, w twardej oprawie, format A4 w układzie panoramicznym, oczywiście z papierem kredowym. W książce znalazły się prace czterech artystów: Robert i Richard Taylor (ojciec i syn), Anthony Saunders i Gerald Coulson. Przy czym prace tych dwóch ostatnich można właściwie policzyć na palcach jednej ręki, więc tak naprawdę książka to głównie prace Taylorów. Książka okazała się dla mnie pewnym zaskoczeniem, bo spodziewałem się że będzie to po prostu album z reprodukcjami obrazów. Tymczasem "Their Finest Hour" zawiera opis przebiegu Bitwy o Anglię, a obrazy pełnią rolę ilustracyjną. Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza to opis przebiegu Bitwy, druga to opis samolotów biorących udział w Bitwie. Opis bitwy jest nieco epizodyczny, bo skupia się w dużej mierze na wydarzeniach przedstawionych na obrazach. I to jest to co mi się najbardziej spodobało w malowidłach. Nie są to obrazy na zasadzie "namalujmy Spifire'a na tle klifów Dover", tylko dokładne próby odtworzenia jakiegoś epizodu, najczęściej w oparciu o rozmowę z ich uczestnikiem. Całość czyta się naprawdę rewelacyjnie. W planach mam uzupełnienie pozostałych pozycji z tego wydawnictwa, w szczególności z obrazami Anthony'ego Saundersa, bo jego styl przypadł mi najbardziej do gustu.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:06)

 
12-10-16 21:50  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "The Art of Combat"
Stron: 128
Wyd.: The Military Gallery, 2014

Kolejna książka wydana przez The Military Gallery, tym razem poświęcona wyłącznie obrazom Richarda Taylora. Tematyka to już nie tylko Bitwa o Anglię, więc siłą rzeczy różnorodność samolotów jest dużo większa. Książka podzielona jest na mini-rozdziały liczące po 2-4 strony. Każdy taki rozdział skupia się wokół jednego obrazu (często dodatkowo z różnymi szkicami ołówkiem albo powiększeniem detali). W pierwszej chwili wydawało mi się, że czytanie historii powstawania obrazów nie będzie zbyt ciekawe, ale na szczęście się pomyliłem. Ciekawe jest to, że w tekście pojawiają się uwagi modelarskie - jak się okazuje modele plastikowe często "pozują" do obrazów. Książka ma większy format niż opisywane przed chwilą "Their Finest Hour", co jest niewątpliwym plusem. To co mi się nieco nie podoba to to, że obrazy reprodukowane na całej stronie mają kilka cm białej ramki, przez co są mniejsze niż mogły by być. Szkoda, że w pełni nie wykorzystano dużego formatu publikacji. Ta sama uwaga dotyczy również wcześniejszej książki. Jeszcze jedną rzeczą która może nie do końca przypaść do gustu jest dobór tematyki. Obrazy tworzone są głównie na zamówienie kolekcjonerów z Anglii i USA, więc nie ma się co dziwić że dominuje lotnictwo Alianckie. Jest też sporo Luftwaffe, nie ma natomiast żadnych obrazów poświęconych lotnictwu rosyjskiemu. Mnie osobiście bardzo to nie przeszkadza, chociaż chętnie zobaczyłbym jakiegoś Sturmovika.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:06)

 
24-10-16 22:01  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Uwagę moją w empiku zwróciła książka "Awiatorzy"

Gruby tom po przekartkowaniu odłożyłem. Już sama okładka jest jakimś nieporozumieniem.
Skąd te dwa S.E.5a ? Nie były w użytkowaniu polskiego lotnictwa w wojnie polsko-bolszewickiej.
Pilot z tego okresu w takiej kominiarce i z takimi goglami ?!
Niezależnie od powyższego treść mocno sfabularyzowana, "rozdęta", że tak powiem, trochę przypisów mających uwiarygodnić opisywane dzieje.
Wg mnie nie warta zakupu. Szmira.

Post zmieniony (24-10-16 22:03)

 
25-10-16 09:45  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

"Nowa powieść autora bestellerowego Czas Honoru" - jakbym to widział, to bym paznokciem nie tknął okładki, bo jeszcze bym musiał szorować łapy nieśmiertelną pastą BHP :D
Fantazja z motywami historycznymi w tle. Z historią i logiką C.H. ma niewiele wspólnego (po pierwszym odcinku sobie odpuściłem), więc i tu bym się nie spodziewał cudów. Prędzej cudowania :>.

A podobno ten pan (chyba nawet w duecie z panią, ale pewności nie mam, dawno wiadomość czytałem) miał zabrać się za scenariusz serialu o naszym ORP Orzeł.
Gaspadin, pomiłuj! Chwalić Niebiosa, jakoś to ucichło. Oby na zawsze.

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 14 z 25Strony:  <=  <-  12  13  14  15  16  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024