LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
20-07-16 17:32  [H] CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czteropłat S.Z.- 2 (WZ-IV) – samolot rozpoznawczy konstrukcji Sawieliewa i Zalewskiego

Tytułem wstępu - samolot ten od dłuższego już czasu budził moje zainteresowanie za sprawą oryginalnej konstrukcji jak również związanego z nim polskiego konstruktora lotniczego - Władysława Zalewskiego.
Po zebraniu dostępnych informacji o historii powstania i o samej konstrukcji (być może w celu zaprojektowania i finalnie wykonania modelu) sądząc, że wiadomości te mogą być ciekawe dla Kolegów interesujących się historią lotnictwa, zdecydowałem się więc na ich zamieszczenie.


S.Z.-2 (WZ-IV) z 4 AO IWWFR (4 Oddz. Lot. Imperatorskich Sił Powietrznych Rosji) – w hangarze (namiocie), lotnisko polowe Mir, listopad 1916 r.

Po zapoznaniu się z informacjami zamieszczonymi na polskich i obcojęzycznych stronach internetowych oraz na podstawie posiadanych publikacji można stwierdzić, że strony polskojęzyczne powielają wiadomości zawarte w książkach A. Glassa - „Polskie konstrukcje lotnicze 1883-1939” i „Polskie konstrukcje lotnicze”- tom 1, w języku angielskim zaś opierają się głównie na pracy J.B. Cynka - „Polish Aircraft 1893 – 1939” a rosyjskie bazują na opracowaniu W.B. Szawrowa –”Istorija konstrukcji samoliotow SSR do 1938 g.”- tom 1 i wymienionej publikacji J.B.Cynka.
W informacjach (nie tylko polskich) można spotkać błędne opisy zdjęć, zamieszanie w nazewnictwie itd. W dwóch wspomnianych książkach A. Glassa zauważyłem również pewne nieścisłości (o czym później).

Trwa też spór o autorstwo konstrukcji. Czy był nim Władysław Zalewski jak twierdzą autorzy polscy – czy też Władimir Fiodorowicz Sawieliew co sugerują Rosjanie.

Sądzę, że najbardziej wiarygodne informacje dotyczące samolotu S.Z.- 1 (WZ-III) a po modyfikacji S.Z. - 2 (WZ-IV) zamieszczone są w książce „Tajne wynalazki lotnicze Polaków – Rosja 1870-1917” St. Januszewskiego. Autor oparł tekst, opisy zdjęć i planów na rosyjskich źródłach, w tym m.in. na dokumentach z RGWIA (Rosyjskie Państwowe Archiwum Wojskowo-Historyczne).

Spotyka się też w języku polskim odmienną pisownię nazwiska jednego z konstruktorów - Sawielew, Sawieliew. W w/w książce autor używa poprawnej formy nazwiska - Sawieliew . Na stronach i publikacjach w języku angielskim pisane jest - Savelev wg transkrypcji angielskiej.

CZTEROPŁATY

Czteropłaty były młodszymi „braćmi” trójpłatów.
W latach 1915-1918 skonstruowano ponad 70 różnych typów trójpłatów z ogólnej liczby ok.100 (od początków rozwoju lotnictwa ). Były to samoloty eksperymentalne, zbudowane w jednym lub dwóch prototypowych egzemplarzach. Seryjnie produkowano tylko dwa samoloty myśliwskie i jeden bombowiec.
Były to - angielski myśliwiec Sopwith „Triplane” (pierwszy na świecie trójpłat zastosowany bojowo, wyprodukowano łącznie 147 egz.), niemiecki myśliwiec Fokker Dr.I „Dreidecker” (320 egz.) i włoski bombowiec Caproni Ca. 4 (ok. 50 egz.).


Sopwith „Triplane”


Fokker Dr. I „Dreidecker”


Caproni Ca.4

Zasadniczym celem konstruktorów przez dodanie czwartego płata było uzyskanie :

- lepszej manewrowości w locie tak istotnej dla samolotów myśliwskich (przez niskie dla czteropłata obciążenie skrzydeł - stosunek masy samolotu do powierzchni nośnej)
- zwiększenie pola obserwacji pilota (skrzydła węższe o mniejszej cięciwie)
- mniejszych problemów z projektowaniem (naprężenia w skrzydłach były mniejsze)
- korzystniejszych warunków hangarowania (mniejsze wymiary – rozpiętość)

Sądzono też, że czteropłat będzie miał w porównaniu do trójpłatowca:
- większą prędkość (przez większą powierzchnię i zwiększoną sztywność płatów)
- zwiększony udźwig (przez większą powierzchnię nośną)

Przeprowadzone testy i próby naziemne jak i w locie wykazały wady:

- spadek prędkości spowodowany dużym oporem czołowym (dodatkowy płat, rozpórki, zastrzały, linki usztywniające) i zaburzeniami przepływu powietrza wynikłymi z mniejszych komór płatów (prześwitu)
- zakładany wzrost udźwigu był jednak niewielki
- trudności związane z montażem samolotu

By uzyskać większą prędkość w kolejnych prototypach zastosowano silniki o większej mocy, jednak większą prędkość miały dwupłaty.
Jeśli chodzi o samoloty „ciężkie” ( bombowce) zakładano, że powiększona przez dodanie czwartego płata powierzchnia nośna przełoży się na znaczne zwiększenie udźwigu samolotu, czynnika istotnego dla tego typu samolotów. Tak jak w przypadku samolotów myśliwskich duże znaczenie miały również zmniejszone wymiary samolotu a co za tym idzie budowa mniejszych hangarów.

Projekty czteropłatowych bombowców zostały wyłącznie na deskach kreślarskich w odróżnieniu od czteropłatów myśliwskich, które budowano jako eksperymentalne w ilościach jednego, dwóch lub zaprzestano produkcji po kilku egzemplarzach. Próby naziemne i w locie wykazały że nie nadają się one do dalszego rozwoju i prace nad nimi przerywano.
Okazało się, że czteropłaty były „ślepą uliczką” w historii rozwoju lotnictwa.

Jako ciekawostkę w temacie „płatomanii” może warto przybliżyć dziwaczną konstrukcję Anthony Fokkera, którą był pięciopłat Fokker V.8



Kiedy w lutym 1917 r. brytyjski Sopwith „Triplane” pojawił się na froncie zachodnim okazało się, że góruje nad dwupłatowymi myśliwcami Albatros.
Odpowiedzią Luftstreitkräfte (Siły Powietrzne Armii Cesarstwa Niemieckiego) był trójpłat Fokker Dr. I będący rozwinięciem serii prototypów V.6.
W porównaniu z myśliwcami typu Albatros i Pfalz miał większą zwrotność lecz był wolniejszy niż myśliwce aliantów.

Po początkowym sukcesie „Dreideckera” Anthony Fokker zaproponował zbudowanie pięciopłata, zakładając, że -„jeśli trójpłat był dobry to samolot z pięcioma [płatami]będzie jeszcze bardziej lepszy” oraz by udowodnić swoją koncepcję, że - „im więcej skrzydeł tym większa prędkość”.
Reinhold Platz, główny inżynier Fokkera był zszokowany tym pomysłem niemniej jednak samolot został zbudowany.
Był to pięciopłat o układzie tandem. W konstrukcji wykorzystano kadłub V.6 a stateczniki z Dr. I. Napęd stanowił chłodzony wodą silnik Merceedes (160 KM) a uzbrojony miał być w 2 kaemy 7,92 mm (Spandau LMG 08).
W październiku 1917 r. A. Fokker wykonał krótki lot testowy a po dokonaniu drobnych modyfikacji kolejny dwa tygodnie później. Inż. Platz obserwował loty z ziemi i nazwał samolot „monstrum”.
Okazało się, że V.8 jest nieudany, głównie z powodu znacznie gorszych właściwości manewrowych niż Dr.I. Prace na nim przerwano a prototyp został rozebrany . Wyniki testów nie zostały zarejestrowane.

Podobne rozwiązanie – zamontowanie dodatkowych płatów w tym przypadku pojedynczych w połowie długości kadłuba zastosował nieco wcześniej bo w 1913 r. rosyjski konstruktor Igor Sikorski na czterosilnikowym „powietrznym okręcie” - „Ilia Muromiec”.


„ILJA MUROMIEC” (RBWZ S-22 typ A nr. 107)

Dwupłatowy, dwusilnikowy olbrzym budowany od jesieni 1912 r. w RBWZ (Rosyjsko-Bałtycka Fabryka Wagonów) został zmontowany w warsztatach polowych komendanckiego lotniska w Petersburgu.

Nie mógł otrzymać innej nazwy jak tylko „Grand” a ze względu na kanciasty, przeszkolony przód nazywano go powszechnie „latającym tramwajem”.
W swój pierwszy lot „Grand” wystartował 15 marca 1913 r. Samolot osiągnął prędkość 80 km/godz. i z trudem wzbił się na 100 m. Dwa silniki Argus po 100 KM miały zbyt małą moc.

W celu polepszenia osiągów zamontowano więc cztery Argusy w dwóch tandemach (ciągnąco – pchające). Tak zmieniony „Grand” w dniu 10 maja 1913 r. osiągnął pułap 500 m i prędkość 90 km/godz.
Nazwę „Grand” zmieniono na „BOLSZOJ RUSSKO-BAŁTIJSKIJ”

Okazało się jednak, że sprawność silników pchających jest mniejsza od ciągnących. Silniki ustawiono więc w szereg i zamontowano dodatkowe stateczniki pionowe (układ tandem).
Nową konstrukcję nazwano -„RUSSKIJ WITIAŹ” („Rosyjski Rycerz”)

Oblotu dokonano 23 lipca 1913 r. i lotem tym zapoczątkowana została era samolotów czterosilnikowych.
Samolot uległ zniszczeniu 11 września 1913 r. podczas III Konkursu Samolotów Wojskowych w Petersburgu. Z przelatującego samolotu „Meller – II” (pilotowanego przez Polaka A. Haber-Włyńskiego - pilota doświadczalnego zakładów DUX w Moskwie) urwał się silnik i spadł na „Witiazia” poważnie go uszkadzając.

Samolotu nie odbudowano. Wykorzystując jego elementy zbudowany następny. Usunięto wystający przód a przesunięcie do przodu skrzydeł spowodowało problemy związane ze środkiem ciężkości. By poprawić własności lotne zamontowano w środku kadłuba dodatkowe skrzydła (o rozpiętości 16 m).
Miejsce łącznie skrzydeł wzmocnione zostało u góry metalową ramą ( gdzie ewentualnie miałby być zamontowany piąty silnik – Sikorski wziął pod uwagę opinię sceptyków – „ że moc czterech Argusów nie wystarczy takiej ogromnej maszynie”).
Były też poręcze – przewidywano możliwość wyjścia na górę kadłuba w locie. Pod kadłubem zainstalowane dodatkowe szyny – wzmocnienia, które wraz z płozami miały chronić kadłub przed nadmiernym ugięciem w dół.
Po raz kolejny zmieniono nazwę na -„ILJA MUROMIEC” (Ruski rycerz - bohater).

10 grudnia 1913 r. „Ilja Muromiec” w pierwszym locie (na wysokości ok. 50 m) zadarł nos do góry, utracił prędkość, wykonał ślizg na skrzydło i spadł na ziemię.
Samolot wyremontowano, usunięto dodatkowe skrzydła, powiększono powierzchnię statecznika poziomego i pionowych, pozostawiając jednak dodatkowe płozy podwozia.
W kolejnym locie podczas lądowaniu samolot został uszkodzony.
Na początku stycznia 1914 r. po demontażu konstrukcji ramowej i płóz samolot pomyślnie wykonywał loty.

PS :
W następnym odc. - Przegląd wyprodukowanych czteropłatów w latach 1915-1922
Wszelkie uwagi, poprawki itp. mile widziane.

Post zmieniony (27-11-16 10:21)

 
24-07-16 21:43  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem Ryszard
Ciekawa lektura . Cdn po wakacjach rozumiem ;)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
24-07-16 22:32  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Następny odcinek prawie już gotowy.
Przerwa "wakacyjna" dotyczy tylko budowy Rumplera C.I

 
26-07-16 21:04  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

NIEMIECKIE CZTEROPŁATY

Euler „Vierdecker” - 1917 r.



Założone w 1908 r. zakłady lotnicze niemieckiego pioniera lotnictwa Augusta Eulera - Euler-Flugmaschinenwerke w Niederrad (Frankfurt nad Menem) podczas I WŚ remontowały i budowały samoloty na licencji. Do roku 1919 wyprodukowano ok. 500 egz. ponad 40 różnych typów.

Opracowano też kilka własnych konstrukcji a jedną z nich był Euler „Vierdecker” - jednomiejscowy myśliwiec, którego budowa oparta została na poprzednich czterech kolejnych trójpłatach Eulera wzorowanych na francuskim myśliwcu - Nieuport 11.

Dodano czwarty górny płat, który właściwie nie był płatem. Były to dwie całopowierzchniowe lotki osadzone na przegubach.
Zbudowano dwa prototypy (pierwszy lot pod koniec 1917 r.) z różnymi silnikami (Oberursel U.I – 100 KM i Goebel Goe II – 110 KM).
W drugim egzemplarzu były już normalne lotki. Wyniki testów są nieznane – nie zostały opublikowane. Ze względu na niezadowalające właściwości lotne z dalszej budowy zrezygnowano a samolot poddano modyfikacji celem uczynienia z nieudanego czteropłata – udanego trójpłata.

Po zdemontowaniu górnego płata trójpłat określano jako Euler Typ 5 „Dreidecker”. Silnik zmieniono na Siemens -Halske SH.III (160 KM) . Oblot nowej konstrukcji miał miejsce na początku 1918 r.


Euler Typ 5 „Dreidecker”- 1918 r.

Samolot jednak nie wszedł do produkcji co świadczyć może, że była to konstrukcja nieudana. Brak jest informacji o lotach i właściwościach tego samolotu.

NAGLO D.II – 1918 r.



Jednomiejscowy myśliwiec Naglo D. II był jedynym samolotem budowanym w Naglo Bootswerft ( Pichelsdorf - Berlin) - zakładach Fritza Naglo produkujących łodzie motorowe.



Zaprojektował go inż. Gradig, zatrudniony w zakładach Albatros, oddelegowany do fabryki Naglo co miało wpływ na konstrukcję.
Kadłub wzorowany był na Albatrosie D V. (trójwarstwowa sklejka), statecznik poziomy był z Albatrosa C.XII a pionowy i ster kierunku z Pfaltza D.III.
Kołpak osłaniał śmigło, cylindry i kolektor spalin (komin) wystawały poza kadłub (podobnie jak w Albatrosach). Napęd stanowił rzędowy, chłodzony wodą,
sześciocylindrowy Merceses D.III (160 KM).
Planowane uzbrojenie – 2 k-my LMG 15/08 Spandau

Wszystkie cztery płaty miały taką samą cięciwę, lotki posiadały tylko trzy górne płaty o takiej samej rozpiętości.
Najniższy płat miał mniejszą rozpiętość i był zamontowany do dolnego występu kadłuba (ostrogi) i usztywniony zastrzałami idącymi od połowy skrzydeł do kadłuba.
Skrzydła drugiego od góry płata posiadały wycięcia po bokach ułatwiające obserwację w dół.

Samolot został zbudowany na drugi konkurs w Adlershot samolotów typu „D” mający się odbyć latem 1918 r. i otrzymał oznaczenie - Naglo D.II 1161/18.
Lotu testowego dokonano dnia 24.05.1918 r. Samolot uzyskał pozytywna ocenę jakości budowy lecz wymagał poprawy w celu polepszenia właściwości lotnych, po dokonaniu których i testach, mógłby zostać ponownie przedstawiony komisji ale maszyna została odrzucona na wniosek głównego konstruktora zakładów Albatros – inż. Schuberta. Wyniki testów nie zostały udostępnione.
Rozpiętość – 9,0 m
Pow. nośna – 22,4 m 2
Ciężar własny – 724 kg
ciężar całkowity – 914 kg

FRIEDRICHSHAFEN FF.54 - 1917 r.



Projekt myśliwskiego czteropłata opracował inż. Van Cries a zbudowały go specjalizujące się w produkcji wodnosamolotów zakłady lotnicze Friedrichshafen. Zakładano, że po pomyślnych testach uzyskane zostanie zamówienie i wdrożona seryjna produkcja.

Trójwarstwowy kadłub ze sklejki wzorowany był na konstrukcji Albatrosa.
Napęd – rzędowy silnik Mercedes D. III (160 KM) chłodzony wodą.
Planowane uzbrojenie – 2 k-my 7,92 mm LMG 08/15 Spandau.

31 października 1917 r. dokonano pierwszych lotów. Wyniki były jednak niezadowalające. W kwietniu 1918 r. zdemontowano dolne, przykadłubowe skrzydła i zmieniono statecznik pionowy. Tak przebudowany - już jako trójpłat, odbył loty testowe w maju 1918 r.
We wrześniu, po awarii dalsze prace zostały przerwane. Brak jest danych o samolocie.


FF.54 „Dreidecker” – 1918 r.

Post zmieniony (26-07-16 21:08)

 
26-07-16 21:14  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Ciąg Dalszy Nastąpił :)))

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
26-07-16 21:33  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W następnym - czteropłaty angielskie.

 
26-07-16 22:33  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Jako laik w temacie lotnictwa nigdy nie myślałem, że aż tyle projektów powstało ,,wielopłatowców". Artykuł bardzo ciekawy.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
04-08-16 11:35  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

ANGIELSKIE CZTEROPŁATY

Supermarine (Pemberton Billing) P.B.31E „Night Hawk” - 1917 r.

Dwusilnikowy czteropłat został zaprojektowany i zbudowany jako myśliwiec przechwytujący w celu zwalczania niemieckich sterowców . „Nocny Jastrząb” była nazwą nieoficjalną.
Podczas I wojny światowej Londyn stał się celem bombardowań przeprowadzanych przez niemieckie sterowce, które mogły latać na wysokościach przewyższających wysokości dostępne dla ówczesnych samolotów myśliwskich i walka z nimi była bardzo trudna.


Zeppeliny nad Londynem


„Podczas gdy w tylnej gondoli L-38 mechanicy pracują nad unieruchomionym silnikiem Maybach, strzelec niespokojnie obserwuje niebo”.
Rysunek Felixa Schormstadta, który miał oficjalne zezwolenie na obrazowanie lotów bojowych ale tylko na podstawie obserwacji z ziemi i wywiadów z członkami załóg.

W 1916 r. dwupłaty miały dobrą prędkość wznoszenia, trójpłaty lepszą więc projektanci zakładów Supermarine zakładali, że większa ilość skrzydeł poprawi prędkość wznoszenia i samolot szybko osiągnie wysokość operacyjną sterowców.
Dodatkowo wzrost prędkości miało zapewnić odchylenie wszystkich skrzydeł do tyłu.

Protoplastą "Nocnego Jastrzębia" był Pemberton Billing P.B.29 E - jeden z ostatnich samolotów wyprodukowanych w zakładach Pemberton Billing Ltd. założonych w 1913 r. przez Noela Pembertona Billinga.


Pemberton Billing P.B.29 E

Wyposażony był w dwa sześciocylindrowe silniki Austro-Daimler (90 KM), chłodzone wodą napędzające śmigła pchające. Załoga składała się z 2 osób - pilota i strzelca w zakrytej gondoli pod górnym płatem obsługującego kaem Lewis 7,7 mm .
Prototyp oblatano zimą na przełomie 1915/16 r.
W trakcie kolejnej próby samolot uległ zniszczeniu ale wzbudził zainteresowanie wojskowych i postanowiono zbudować kolejny, dokonując poprawek – głównie celem zwiększenia prędkości i uzbrojenia. Brak jest danych dotyczących tej konstrukcji.

W grudniu 1916 r. N. Pemberton Billing sprzedał firmę, która przyjęła nazwę Supermarine Aviation Works Ltd. (Supermarine – Supermarine była nazwą adresu telegraficznego spółki Billinga).
Pod koniec 1916 r. prace nad P.B.31 E były mocno zaawansowane i pierwszy prototyp wzleciał w lutym 1917 r.


Supermarine P.B. 31 E „Night Hawk”

P.B. 31 E był dużym czteropłatem o podwójnym stateczniku poziomym i stateczniku pionowym w układzie tandem. Dwa środkowe płaty miały taką samą rozpiętość, górny i dolny były od nich dłuższe i różniły się wymiarami od siebie.
Uzbrojenie składało się z 37 mm bezodrzutowego szybkostrzelnego działka Davis zamontowanego na górze najwyższego płata (zapas 20 pocisków) oraz 2 kaemów Lewis 7,7 mm w przednim i tylnym stanowisku strzeleckim. Dodatkowo z przodu kadłuba zainstalowany był reflektor – szperacz zasilany dwucylindrowym silnikiem ABC (5 KM) i dynamo.


Bezodrzutowe działko Davis – 37 mm

Załogę stanowiło 5 osób – dwóch pilotów, artylerzysta i dwóch strzelców.
Samolot został wyposażony w 9 niezależnych zbiorników paliwa co w teorii miało mu zapewnić zdolność utrzymania się w powietrzu przez ok.18 godzin.
W założeniach samolot po osiągnięciu pułapu operacyjnego sterowców miał krążyć czekając na nadlatujące sterowce, oświetlić cel reflektorem i zniszczyć pociskami działka. Strzelcy kaemów mieli za zadanie ostrzeliwanie gondol sterowca i jego stanowisk obronnych.
Cała koncepcja była błędna, ponieważ było mało prawdopodobne by samolot znalazł w tym samym rejonie nieba co sterowiec, mógł być to tylko przypadek.

Zwiększone uzbrojenie, dodatkowe zbiorniki paliwa wymusiły znacznie mocniejszą konstrukcje niż w P.B. 29 E.
Zamknięta kabina była ogrzewana i chroniona specjalnym opancerzeniem w postaci tkaniny celem uniknięcia ranienia załogi przez drzazgi drewnianej konstrukcji poszycia w wypadku ostrzału z kaemów sterowców.
Wszystkie przewody paliwowe, kable, cięgna i linki biegły w metalowych opancerzonych osłonach.

Samolot ważył prawie 3 tony a z braku silników o dużej mocy, napęd stanowiły 2 silniki 9-cio cylindrowe Anzani o mocy 100 KM, które prócz małej mocy miały tendencję do szybkiego przegrzewania.
Prototyp P.B.31 E oblatano w lutym 1917 r.
Prędkość projektowa miała wynieść ok. 120 km/godz. (zakładano, że będzie ona wystarczający by doścignąć sterowiec) ale w lotach próbnych z trudem osiągnięto 97 km/godz. co uniemożliwiało nawiązanie walki z szybszymi sterowcami.
Na wysokość ponad 3000 m samolot wznosił się ponad 1 godzinę. Ze względu na olbrzymią masę i wymiary był bardzo trudny w pilotażu jak również podczas startu i lądowania.
Po pierwszym już locie okazało się, że konstrukcja ze względu na właściwości lotne i osiągi jest całkowitą porażką.

Zbudowano jeden lub dwa prototypy.
Wg jednych źródeł prototyp rozbił się krótko po starcie 23 lipca 1917 r. i został złomowany, inne źródła podają, że drugi prototyp potwierdził całkowitą nieprzydatność samolotu do zadań które miał wykonywać (lub, że niekompletny drugi egzemplarz nie został ukończony po zarzuceniu projektu).

Rozpiętość -18,29 m
Długość – 11,24 m
Wysokość – 5,40 m
Pow. nośna – 89,37 m2
Masa startowa – 2788 kg
Masa własna – 1668 kg

Armstrong Whitworth F.K.10 „Quad” - 1917 r.

F.K. 10 - dwumiejscowy myśliwsko -bombowo - rozpoznawczy czteropłat został zaprojektowany w 1916 r. przez Holendra Fredericka Koolhovena, szefa biura projektowego zakładów lotniczych Armstrong Whitworth Aircraft and Co. poprzednio pracującego dla francuskiej wytwórni Deperdussin.
Projekt był prawdopodobnie prywatnym przedsięwzięciem konstruktora, który pokrył związane z nim koszty.

Od sierpniu 1914 r. po wybuchu I WŚ Koolhoven zaczął projektować samoloty oznaczając je inicjałami i kolejnym numerem. F.K.10 był dziesiątą konstrukcją dla wytwórni Armstrong.
Głównym zamysłem było stworzenie samolotu o dobrej zwrotności i doskonałej widoczności z kabiny.
Prototyp oznaczony F.K.9 odbył swój pierwszy lot latem 1916 r. Wyposażony w rotacyjny silnik Clerget 9Z (110 KM) nie zachwycił jednak komisji swoim osiągami, które były mniejsze od zakładanych.


F.K. 9

Pomimo tego zbudowano drugi nieco zmodyfikowany egzemplarz oznaczony jako F.K.10.
Miał on mocniejszy silnik – 9-cio cylindrowy rotacyjny Clerget 9 B (130 KM) .
Nieznacznie zwiększono rozpiętość płatów, wszystkie skrzydła posiadały lotki , powiększono i poszerzono kadłub - miał większy przekrój co ułatwiło obsługę przez pilota urządzeń sterowniczych. Poprawiono również konstrukcję stateczników. Rozpórki między skrzydłami wzorowane były na zastosowanych w Sopwith „Triplane”.


F.K. 10

Po ocenie dokonanej na lotnisku Central Flying School w Upavon, pomimo, że samolot miał gorsze osiągi od będących już w użytkowaniu dwumiejscowych myśliwców Sopwith 1 ½ Strutter jak i innych dwupłatów oraz trójpłata Sopwith „Triplane” podpisano 30 grudnia 1916 r. umowę na produkcję na:

50 egz. z firmą - Angus Sanderson & Company of Newcastle-on-Tyne (dla RFC -Royal Flying Corps)
2 egz. w zakładach Phoenix Manufacturing Company Dynamo (dla RNAS - Royal Naval Air Service)
1 egz. w Armstrong Whitworth (dla RNAS)

Testy F.K.10 przeprowadzono w marcu 1917 r. wykazały, że jego osiągi były nieco mniejsze niż w wersji zaopatrzonej w silnik o mniejszej mocy (110 KM).
Mogło to wynikać z większej szerokości kadłuba, ale możliwe, że wpływ na to miały różnice w zakresie umiejętności pilotowania jak również ze względu na niedokładne metody pomiarowe.
Pilot – oblatywacz stwierdził, że stabilność maszyny jest w miarę dobra lecz wymaga ona stałej kontroli i samolot ma skłonność do wpadania w korkociąg.

Problemy były także ze stelażem podwozia, który był zbyt słaby. Mimo dodatkowego wzmocnienia i zamontowania wewnątrz kadłuba ukośnych wsporników (zastrzałów), które miały na celu przejmowanie obciążenia, samolot pochylał się do dołu podczas przyziemienia.
Uwagi dotyczyły także nieskutecznego wiatrochronu i konieczności zdjęcia pokrywy silnika by napełnić zbiornik paliwa.
Finalnie okazało się, że osiągi F.K.10 były mniejsze od zakładanych w projekcie.

Ze względu na słabe charakterystyki lotu zamówienie w firmie Angus Sanderson (50 egz.) zostało anulowane w marcu 1917 r. a z zamówionych wyprodukowano tylko 5 egz.
Łącznie zbudowanych zostało 8 sztuk – wspomniane 5 egz. dla RFC i 3 egz. dla RNAS.

Samoloty posiadały rotacyjne 9-cio cylindrowe silniki Clerget 9B (130 KM), a co najmniej jeden wyposażono w rotacyjny silnik Le Rhone 9J (130 KM).


z silnikiem Clerget 9 B (130 KM)


z silnikiem Le Rhone 9 J (130 KM)



Dalsza produkcja została wstrzyma.
Samoloty już zbudowane nie były wykorzystywane operacyjnie, a projekt nie był dalej rozwijany.
Piloci od samego początku F.K.10 traktowali z podejrzliwością.
Trudności z obsługą techniczną jak i przekonanie, że są one wyjątkowo niebezpieczne doprowadziły do zawieszenia lotów z końcem lata 1917 r. (egzemplarze RNAS).
Samoloty RFC były wykorzystywane nieco dłużej, ale także były przyjęte z niechęcią i w lipcu 1917 r. znalazły zastosowane jak cele naziemne.

Dane techniczne:
F.K.10 (130 KM Clerget 9 B)
Rozp.- 8,48 m
Długość – 6,78 m
Wysokość – 3,50 m
Pow. nośna – 36,27 m2
Waga pustego – 562 kg
Waga w locie – 918 kg
Prędkość max. – 153 km/h
Czas trwania lotu – 2,5 godz.
Pułap operacyjny – 3050 (3500) m
Czas wznoszenia na 3050 m – 37 min 10 sek.
Długość startu/lądowania – 73 m
Uzbrojenie – 1 x 7,7 mm Vickers (1000 szt. pocisków) pilota
1x 7.7 mm Lewis (1500 szt.) obserwatora
6 bomb x 9 kg

Zainteresowanie Kolhovena wielopłatami zaowocowało projektem umownie określonym jako F.K. 11.
Samolot miał posiadać 15 wąskich płatów o szerokości 0,457 m zamocowanych do kadłuba F.K.10, wyglądem przypominały one żaluzje okienne.
Projekt ten nigdy nie został zrealizowany.


F.K. 11

Wight „Quadruplane” (Typ 4) - 1917 r.

Wight „Quadruplane”(określany również jako Wight typ 4), był jednomiejscowym myśliwskim czteropłatem zbudowany w zakładach J. Samuel White & Company Limited (Wight Aircraft) .
Zaprojektowany przez głównego konstruktora Howarda T. Wrighta w 1916 r. był jego ostatnią z ośmiu konstrukcji i jedynym samolotem myśliwskim zbudowanym w zakładach Wight.
Nazwa „Wight” nawiązywała do wyspy Wight gdzie w miejscowości Cowes zlokalizowane były warsztaty lotnicze.

Konstruktor zainspirowany sukcesami Sopwith „Triplane’a” zaprojektował samolot, którego niezwykłą cechą było to, że rozpiętość skrzydeł była mniejsza niż całkowita długość.
Napęd stanowił 9-cio cylindrowy silnik rotacyjny Clerget 9Z (110 KM).
Trzy górne płaty wyposażone były w lotki a w dolnych skrzydłach były wycięcia na koła podwozia.
Skrzydła zostały wygięte na krawędziach natarcia i spływu, część środkowa była plaska. Konstrukcja skrzydeł okazała się jednak bardzo nieefektywna.
Testy dokonane w połowie 1916 r. pokazały, że są trudności ze startem i samym pilotażem, postanowiono więc dokonać przebudowy.


Wight „Quadruplane” – pierwsza wersja. Replika samolotu w Solent Sky Museum (Wl.Brytania)

W lutym 1917 roku druga wersja była gotowa do testów
Zmieniono rozporki, wydłużono stelaż podwozia, zwiększono średnicę kadłuba i zmieniono profil skrzydeł. Powiększony został statecznik pionowy i ster kierunku.
Po kilku nie udanych lotach maszyna została zwrócona do zakładów w Cowes w celu dokonania przeróbek mających poprawić własności lotne.



Ostateczna wersja miała skrzydła o zmniejszonej rozpiętości i lotki tylko na dwóch górnych płatach.
Kolejne testy w lipcu 1917 r. wykazały jej wady.
Samolot był bardzo trudny w pilotowaniu. W lutym 1918 r. podczas lądowania uległ rozbiciu i nie został odbudowany.
Wszelkie prace przerwano. Nie zachowały się żadne dane samolotu prócz wymiarów.

Silnik – Clerget 9Z (110 KM) 9-cio cylindrowy, rotacyjny
Rozp. - 5,79 m
Długość – 6,25 m
Wysokość – 3,20 m
Planowane uzbrojenie – 2 zsynchronizowane kaemy pilota x 7,7 mm Vickers.


Wight „Quadruplane” – wersja ostateczna

 
10-08-16 21:57  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Podoba mi się P.B. 31 E „Night Hawk” Nie masz czasami Ryszardzie chęci zbudowania jakiego takiego czteropłata. Np. właśnie Nocnego Jastrzębia ?

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
11-08-16 12:05  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Maciej - Jestem wierny ptakom z biało-czerwoną szachownicą lub mających związek z polskim lotnictwem ale fakt, ten "cudak" jest niesamowity !

 
12-08-16 18:16  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

AMERYKAŃSKI CZTEROPŁAT

ZERBE AIR SEDAN – 1919 r.


Zerbe Air Sedan w Fayetteville (Arkansas ) - 1919 r.

Zerbe Air Sedan był amerykańskim „cudakiem” - jednosilnikowym czteropłatem pasażerskim zaprojektowanym przez profesora Jamesa Slough Zerbe ( 1849-1921) w 1918 r.
Wcześniej J. S. Zerbe zbudował kilka samolotów wielopłatowych, które okazały się nieudanymi konstrukcjami.

Jeden z nich był prezentowany w 1910 r. podczas mityngu lotniczego w Dominguez w Kalifornii.
Ówczesna prasa pisała - „ Profesor J. S. Zerbe pokazał swój cudaczny wielopłat i próbował wzbić się na nim w powietrze. Koła łomotały o ziemię a gdy wpadły w dziurę maszyna przechyliła się na bok i uszkodzone zostało skrzydło. Po mityngu wielopłat usunięto z pola za pomocą balonu.”

W 1918 r. Zerbe przybył do Fayetteville i rozpoczął budowę samolotu pasażerskiego dla lokalnych biznesmenów z Missouri.
Samolot miał całkowicie zamkniętą kabinę pilota i przedział pasażerski. Pokrycie kadłuba wykonano ze sklejki a podwozie miało szeroki rozstaw kół.
Płaty ustawione schodkowo były ruchome – przesuwały się za pomocą specjalnych dźwigni regulując przepływ powietrza. Samolot nie posiadał stateczników i lotek.

Napęd stanowił rotacyjny silnik Le Rhone 9J o mocy 110 KM (inne źródła podają 90 lub 100 KM) pochodzący z importu z francuskich nadwyżek produkcyjnych z okresu I WŚ i przy rozruchu mocno chlapał na szybę pilota olejem rycynowym.

Jedyny lot samolotu odbył się w 1919 r. w Fayetteville (Arkansas ) na polach terenów targowych.
Wg raportu pilot Tom Flannerty wystartował bardzo szybko i wzniósł się na wysokość ok. 30 m, przeleciał ok. 300 m i poważnie uszkodził samolot podczas lądowania (inne źródła podają że samolot leciał na wysokości ok. 15 m lub zaledwie na ok. 1,5 m).

Po wypadku J. S. Zerbe nie interesując się samolotem opuścił miasto.
Dalszy los konstrukcji nie jest znany.

FRANCUSKI CZTEROPŁAT

H-5 – 1922 r.

Besson H-5 (MB-11) - czteropłatowa transportowa łódź latająca zaprojektowana przez zakłady Marcel Besson w Boulogne.



Był to kolejny wielopłat konstrukcji M. Bessona, który w 1916 r. zbudował swój pierwszy trójpłatowy samolot wyposażony w silnik o mocy 95 KM, następnym był wielosilnikowy (łączna moc 450KM) trójpłat o udźwigu 2 ton ładunku.

W 1919 r. w odpowiedzi na wezwanie rządu francuskiego postanowił zbudować czteromotorową, pasażerską łódź latającą, o zasięgu do 4200 km i czasie lotu – 7 godz., która miała zapewnić loty non-stop na trasie Francja – Algieria. Pierwotnie był to projekt rozpoznawczo-bombowej łodzi latającej dla operowania nad otwartym morzem.

Po podpisaniu kontraktu 31 grudnia 1920 r. rozpoczęto budowę prototypu oznaczonego jako Nr.120 Besson H-5 w zakładach Boulogne-sur-Seine.
Model samolotu pokazano na Wystawie Lotniczej w Paryżu w 1921 r.

Konstrukcja posiadała dwa tandemowe zestawy płatów i potrójny statecznik pionowy.
Napęd stanowiły 4 silniki Salmson 9Z ustawione w dwóch tandemach na trzecim płacie ze śmigłami ciągnąco-pchającymi o łącznej mocy 1000 KM.
Kadłub zbudowany był z trzech warstw sklejki mahoniowej i miał 24 przedziały – komory wodoszczelne.



Budowę ukończono w 1922 r. i po demontażu wysyłano koleją do Saint- Raphael nad Morzem Śródziemnym gdzie miała zostać poddana testom pod nadzorem CEPA (Commission d'Études Pratiques d'Aviation) – Lotniczej Komisji Technicznej.

Ponieważ nie można było znaleźć cywilnego pilota oblatywacza do prób oddelegowany został doświadczony pilot lotnictwa marynarki wojennej - por. Maurice Hurel.

Pierwszy lot H – 5, której nadano nazwę „Ciel Nautilius” („Podniebny Nautilius”) w dniu 8 września 1922 r. był nieudany. Na pokładzie znajdował się tylko pilot.
Okazało się, że sam samolot waży 7845 kg - znacznie więcej niż podano w specyfikacji. Dodatkowo wystąpiły problemy ze środkiem ciężkości co wymusiło dodanie 175 kg balastu (piasek w workach) do części dziobowej. Pilot miał poważne trudności z pilotażem – utrzymaniem lotu w poziomie.
Gdy wodował na spokojnym morzu, po lewej stronie kadłuba (tuż przed redanem gdzie grubość poszycia wynosiła 15 mm) został nagle wyrwany ok. 1 m2 poszycia dna. Pilot zdołał osadzić samolot na brzegu nie dopuszczając do jego zatonięcia.
Po tym locie wzmocnione zostało dno kadłuba i zmieniono nieznacznie stateczniki – poziome i pionowe.
Spowodowało to wzrost ciężaru samolotu przed kolejnym startem i masa startowa wynosiła 8343 kg.


Po modernizacji – widoczna zmiana stateczników pionowych.

Kolejny lot 26 marca 1923 r. omal nie zakończył się całkowitym rozbiciem hydroplanu.
Po wzniesieniu się na 30 m maszyna zaczęła tracić prędkość, przechyliła się na lewą stronę i ostro zanurkowała.Tuż nad samą powierzchnią wody por. Hurel zdołał jednak wyrównać lot i pomyślnie wodował.


Lot 26 marca 1923 r.

Kolejne próby przeprowadzono 17 kwietnia 1923 r.
Całkowita masa wzrosła do 8830 kg a balastu było aż 850 kg i tym samym dopuszczalna masa całkowita określona w specyfikacji technicznej zamówienia została przekroczona o ponad 3,5 tony.
Dopiero za trzecim razem udało się poderwać hydroplan w powietrze na wysokość zaledwie 30 m. Pilot z trudem utrzymywał kierunek lotu.

9 maja 1923 r. por. Hurel uzyskał wysokość 900 m i lot trwał 1 godzinę.

16 lipca loty zostały wznowione.
Pierwsza próba startu, mimo długości ślizgu 2 km, zakończyła się niepowodzeniem – maszyna nie wzniosła się w powietrze.
Podczas drugiej próby startu odpadł kawałek dolnego poszycia kadłuba wraz ze wzmocnieniami o powierzchni ok. 1 m 2.
Tylko dzięki umiejętnościom pilota łódź doleciała do plaży w Saint-Raphael i osadzona została na mieliźnie.

Komisja uznała, że przeprowadzanie dalszych testów jest bezcelowe i nie ma sensu ponosić kosztów remontu i ewentualnych dalszych modyfikacji.
Po próbach samolot był przechowywany w bazie pod gołym niebem. Z końcem grudnia 1923 r. w czasie silnego sztormu podmuchy wiatru oderwały tylną część kadłuba z usterzeniem.
Remontu nie przeprowadzono i tak zakończyła się historia tej nieudanej konstrukcji.

Dane techniczne:

Rozpiętość - 29,00 m
Długość - 20,70 m
Wysokość - 6,33m
Szer. skrzydła - 2,50 m
Pow. skrzydeł - 250,00 m2
Masa własna - 7845 kg
Masa w locie - 8830 kg
Napęd - 4 Salmson 9Z (250 KM)
Vmax. - 168 km/h (przelotowa 126 km/h)
Zasięg - 900 km
Pułap praktyczny - 2000 m
Załoga - 5 os.
Ilość pasażerów - 20 os.

 
19-08-16 19:06  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Po przedstawieniu zbudowanych przez różne wytwórnie czteropłatów pora na poznanie autorów tytułowej konstrukcji.

Władimir Fiedorowicz Sawieliew i Władysław Zalewski spotkali się w 2. Parku Lotniczym w Warszawie (później przeniesionym do Smoleńska) gdzie jako poddani Cesarstwa Rosyjskiego w czasie I WŚ odbywali służbę wojskową.
W. F. Sawieliew był st. mechanikiem - szefem technicznym warsztatów 2. Parku Lotniczego a W. Zalewski jednym z mechaników.
Wcześniej obaj mieli do czynienia z konstrukcjami lotniczymi.

WŁADYMIR FIEDOROWICZ SAWIELIEW (1889-1960)


Zdj. z lat 50 – tych XX w.

Władimir Fiedorowicz Sawieliew urodził się 14.07.1889 r. w rodzinie mistrza kolejowego w mieście Atkarsk (wg innych źródeł w miejscowości Elan- Kamyszinskaja) w guberni saratowskiej.
Po ukończeniu wiejskiej szkoły do1908 r. uczył się w szkole zawodowej w Saratowie.
Potem pracował jako ślusarz przy budowie tramwajów w Saratowie.
Z Saratowa przeniósł się do Petersburga i wstąpił do Petersburskiego Instytutu Elektrotechniki, jednocześnie pracując u inż. Jakowa Modestowicza Gakkela absolwenta tego instytutu.
Gakkel zajmował się projektowaniem i budową pierwszej linii tramwajowej w Petersburgu.

W tym czasie w Rosji, podobnie jak w wielu innych krajach, pojawiło się duże zainteresowanie lotnictwem. Powstawały kółka awiacyjne, modelarnie, stowarzyszenia przemysłu lotniczego i aerokluby.
Lotnictwem zainteresował się także Ja. M. Gakkel.
Po otrzymaniu od spółki akcyjnej „Westinghouse” wysokiej premii za prace związane z linią tramwajową rozpoczął budowę swojego pierwszego samolotu.
Dwupłat miał posiadać dwa silniki z ciągnącymi śmigłami.
W połowie października 1909 r. jego pierwszą konstrukcję – „ЯМГ” [JaMG] („Gakkel – 1”) wytoczono na pole wyścigów konnych w Kołomiażu pod Petersburgiem.


"Gakkel - 1"

Wśród świadków próby lotu był Władimir Sawieliew, który brał udział w budowie samolotu nabywając doświadczenia jako mechanik.
Podczas startu zapalił się silnik i lot nie doszedł do skutku. Samolotu nie odbudowano.
Kolejny samolot oznaczony jako Nr. 2 z powodu słabego silnika nie oderwał się od ziemi, dopiero Nr. 3 dokonał pomyślnych lotów.
Konstrukcja nie wzbudziła jednak zainteresowania i dalsze prace nad nim zostały przerwane.


„Gakkel – 3”

Od grudnia 1919 r. do listopada 1912 r. Sawieliew pracował w Petersburgu jako mechanik samolotowy w lotniczych warsztatach PTA (Petersburskie Towarzystwo Awiacyjne) – Peterburskije Towariszczestwo Awiaciji), które zostało założone na początku 1910 r. przez kpt. Siergieja Uljanina razem z braćmi Władimirem i Aleksandrem Lebiediewami i biznesmenem Łomaczem.
Ulianin zamierzał zbudować samolot o przeznaczeniu wojskowym, który mógłby latać do dwóch godzin.
Przy budowie wzorowano się na samolocie „Farman – IV” zakupionym i przywiezionym z Paryża przez braci Lebiediewów. Samolot zaprojektowało biuro konstrukcyjne PTA w składzie – N.W. Rebikow, W.F. Sawieliew i P.A. Charłamow .
Budowę ukończono 25.01.1911 r. i aeroplan otrzymał oznaczenie - „PTA”.

Samolot został zaprezentowany na I Międzynarodowej Wystawie Lotniczej w Petersburgu w dniach od 23 do 27 kwietnia 1911 r. na terenach Michajłowskiego maneżu . Konstrukcja zajęła II miejsce i jury nagrodziło Towarzystwo Awiacyjne „małym” złotym medalem (za I miejsce przyznawano „duży” złoty medal).


„PTA” – 1

W lipcu 1911 r. Sawieliew został mechanikiem samolotu pilota A. A. Wasilewa, który dokonał lotu na trasie Petersburg – Moskwa.

W latach 1911-12 brał udział w budowie samolotów „ЧУР” ( „CzUR") konstrukcji Grigorija Gerasimowicza Czeczeta przy udziale Uszkowa i Rebikowa.
W marcu i kwietniu 1912 r. "CzUR" był pokazywany na II Wystawie Lotniczej w Moskwie.


„CzUR” – 1

Później został mechanikiem pilota A. A. Agafonowa i 1 listopada 1912 r. razem z nim przybył do walczącej Serbii (I Wojna Bałkańska).
Po oblotach przekazywali zakupiony dwupłatowiec „Farman” wyprodukowany w rosyjskich zakładach „Dux” dla wojsk Serbii.
Obaj wstąpili do armii serbskiej by w przypadku ewentualnego schwytania posiadali status jeńców wojennych w przeciwnym razie potraktowano by ich jako szpiegów co groziło rozstrzelaniem.
Po przekazaniu „Farmana” na prośbę serbskich wojskowych dokonali prób i lotów testowych zdobytego przez Serbów samolotu tureckiego lotnictwa - „REP” [Robert Esnault-Pelterie R.E.P.].


„R.E.P.”


Pilot A.A. Agafonow i mechanik W.F. Sawielew w samolocie R.E.P., Serbia 1913 r.


A.A. Agafonow i W.F. Sawielew

2 lutego 1913 r. wystartowali do lotu na trasie z Nisz do Belgradu (ok. 200 km) na dopiero co oblatanym samolocie.
Lot z międzylądowaniami trwał trzy dni. Na ostatnim etapie na obrzeżach Belgradu podczas nieudanego lądowania „REP” został rozbity.
Samolot wg ich opinii był nieudaną konstrukcją.
Obaj Rosjanie opuścili Serbię w 1913 r.

Po powrocie do Rosji Sawieliew pracował na stanowisku st. mech. w zakładach lotniczych RBWZ (Rosyjsko-Bałtycka Fabryka Wagonów -Rusko-Bałtijskij Wagonnyj Zawod ) biorąc udział w budowie i testach pierwszych rosyjskich samolotów, w tym „Ilia Muromca” konstrukcji Igora Iwanowicza Sikorskiego.


"Ilia Muromiec"

I WŚ zastała W.F.Sawieliewa w wojsku. Od 3 lipca 1914 r. do 25 kwietnia 1917 r. pełnił służbę wojskową jako szef techniczny w warsztatach lotniczych 2. Parku Lotniczego w Warszawie i tam narodził się pomysł zbudowania ciężkiego, czteropłatowego bombowca potężniejszego niż "Ilia Muromiec".

Post zmieniony (19-08-16 19:11)

 
25-08-16 12:17  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

WŁADYSŁAW ZALEWSKI (1892 – 1977)



Władysław Zalewski urodził się 28 stycznia 1892 r. w Warszawie.
W grudniu 1909 r. w wieku 17 lat w trakcie nauki (1909-1910) w Szkole Mechaniczno-Technicznej Wawelberga i Rotwanda w Warszawie zaprojektował swój pierwszy samolot.
Budowę rozpoczął w Milanówku i kontynuował z przerwami do 1913 r.
Konstrukcja wzorowana była na samolocie Farman III lecz o mniejszych wymiarach i otrzymała później oznaczenie WZ – I.
Z powodów finansowych a głównie niemożliwości odlania cylindrów do silnika (rotacyjny trójcylindrowy, dwusuwowy o mocy 20-25 KM), który Zalewski sam zaprojektował jak również wybuchu I WŚ dalsze prace nad samolotem zostały zawieszone.



Problemy z WZ – I skłoniły Zalewskiego do budowy prostego szybowca oznaczonego WZ-II, który wspólnie z bratem Bolesławem powstał w 1912 r. również w Milanówku.



WZ-II w locie - wiosna 1912 r.

Szybowiec startował z holu – za każdą z dwóch lin ciągnęły dwie osoby i konstruktor dokonał na nim kilku lotów o długości ok. 30 m na wysokości 1 m.

Po wybuchu I WŚ W. Zalewski powołany do wojska służbę odbywał w 2. Parku Lotniczym w Warszawie gdzie spotkał się z st. mech. W. F. Sawieliewem – szefem technicznym warsztatów.

CZTEROPŁATY SAWIELIEWA – ZALEWSKIEGO

Współpraca Sawieliewa i Zalewskiego datuje się od połowy 1915 r.
Sawieliew mający za sobą pracę przy budowie ciężkiego bombowca konstrukcji I. Sikorskiego „Ilia Muromiec” powziął zamiar opracowania i zbudowania jeszcze cięższego samolotu bombowego.

Zakładał, że będzie to pięcio- lub sześciopłat a zwiększona powierzchnia nośna miała zapewnić znacznie większy udźwig, prędkość i zasięg oraz właściwości lotne jak manewrowość.
Duże znaczenie miało idące za tym pomniejszenie wymiarów samolotu tak istotne dla hangarowania maszyny.

Sawieliew nie mając doświadczenia w projektowaniu zwrócił się latem 1915 r. do Zalewskiego z propozycją zaprojektowania i wspólnej budowy ciężkiego wielopłatowca.
W tym czasie 2.Park Lotniczy został przeniesiony z Warszawy do Smoleńska i tam 19 września 1915 r. ukończono prace projektowe.


Sawieliew będąc szefem warsztatów i st. mech. swoje nazwisko umieścił jako pierwsze zarówno w tytule jak i podpisie rysunku.

Miał to być czteropłatowy samolot bombowy z trzema silnikami napędzającymi przez przekładnię dwa śmigła pchające i jedno ciągnące.
Zakładano, że trzy silniki typu Cheneau każdy o mocy 250-260 KM zapewnią konstrukcji prędkość przelotową 135 km/h, czas lotu do 5 godz. i zasięg do 1800 km.



Dane:
Rozpiętość: górnego płata - 23,50 m, dolnego -17,50 m
Cięciwa płatów - 2,80 m
Pow. nośna - 230 m2
Długość - 17 m
Wysokość - 8,9 m
Masa własna - 4250 kg
Udźwig użyteczny - 2750 kg
Załoga - 5 os.
Uzbr. -1 km (przed zamknięta kabiną pilotów)

Czetyrechpłan - S.Z.-1 (WZ-III)

Projekt „ciężkiego” czteropłata nie został zrealizowany a idea czteropłatowca zaowocowała projektem i budową „lekkiego”, jednosilnikowego dwuosobowego samolotu rozpoznawczego.
Pomysłodawcą był Zalewski i sądzić należy, że także jego projektantem (niektóre źródła podają, że projekt był wspólny).
Głównym celem miało być zebranie odpowiednich doświadczeń i sprawdzenie właściwości lotnych czteropłata.

Wstępny projekt został zaakceptowany przez dcę Imperatorskich Sił Powietrznych Rosji – Wielkiego Księcia Aleksandra i po przedstawieniu go 9 listopada 1915 r. także przez dowództwo 2. Parku Lotniczego.
Powołana komisja w składzie oficerów Parku pod przewodnictwem dcy sztabskpt. Wojkiewicza zaakceptowała budowę samolotu własnymi siłami.
Budowa i loty testowe miały dostarczyć doświadczeń odnośnie budowy i eksploatacji „ciężkich” samolotów bombowych.
Komisja zwróciła uwagę o konieczności zwiększenia rozstawu kół podwozia by uniknąć ewentualnego uszkodzenia dolnego płata w trakcie startów i lądowań z polowych lądowisk.

Samolot w literaturze przedmiotu określany jest jako:
- Czetyrechpłan S.Z .(Czteropłat S.Z.) – nazwa w momencie rozpoczęcia budowy
- S-3 (najczęściej używane określenie łączące nazwę głównie z nazwiskiem Sawieliewa)
- Czetyrechpłan S.Z. 1 (wg ros. historyka lotnictwa W.B. Szawrowa)
- S.Z. - 1
- WZ – III (nazwa nadana później przez W. Zalewskiego)
- SZ – I (WZ – III) – wg polskich źródeł
- S.Z. Quadruplane No. 1

W celu przyspieszenia budowy zostały wykorzystane pewne elementy konstrukcyjne z innych samolotów.
Z Morane – Saulniera „G”:
- kadłub (przerobiony)
- łoże, osłona silnika, sterownica, koła
- ster kierunku (połowa steru wysokości)
Z „Albatrosa”:
- płoza ogonowa
Z Farmana:
- okucia łączące płaty ze słupkami

Kadłub – kratownica drewniana (przekrój prostokątny) wykrzyżowany drutem.
Pokrycie – przód sklejka, tył – płótno
Podwozie – stelaż z rur stalowych, koła szprychowe i drewniana płoza ogonowa amortyzowane sznurami gumowymi
Płaty – drewniane dwudźwigarowe kryte płótnem usztywnione czterema parami słupków i usztywnione drutem. Dolne płaty ze wzniesionymi końcówkami. Lotki na dwóch górnych płatach.
Drugi płat od góry składał się z dwóch skrzydeł. Zrobiono to w celu poprawienia widoczności pilota do przodu i do góry.
Usterzenie – konstrukcja ze spawanych rur stalowych kryta płótnem
Silnik – Gnome „Lambda” 80 KM rotacyjny (gwiazda) 7- cylindrowy, chłodzony powietrzem, później Clerget 80 KM a finalnie Gnome Monosupape 100 KM rotacyjny (gwiazda) 9 - cylindrowy
Śmigło – drewniane dwułopatowe projektu Zalewskiego (średnica 260 cm, skok 215 mm)
Zbiornik paliwa (za silnikiem) – 70 kg paliwa
Załoga – 2 os. (pilot i obs.w przednim kokpicie)

Dane:
Rozp. - 8,5 m (górny płat), 5,5 m (dolny)
Pow. nośna - 24 m2
Obc. pow. - 27,5 kg/m2 (25 kg/m2 inne źródła)
Długość - 6 m
Wysokość - 3,3 m
Masa własna - 360 kg (320 kg)
Masa użyteczna - 300 kg (350 kg )
Masa całkowita - 660 kg (600 kg)
V max. - 115 km/h (127 km/h)
Pułap - ponad 2000 m (do 2000 m)
Czas wznoszenia na 1000 m – 8-10 min
Rozbieg - 60 m, dobieg – 40 m
Czas lotu - 3 godz.
Samolot nie posiadał uzbrojenia.

Budowę samolotu w warsztatach 2. Parku Lotniczego w Smoleńsku ukończono 19 kwietnia 1916 r.



Od lewej: płk.pil. W.A.Jungmeister, st.mech. W.F.Sawieliew, mech. W.Zalewski
Na osłonie silnika stylizowane litery (cyrylica) „S-Z”. Smoleńsk 1916 r.

Dca 2. Parku Lotniczego zameldował o tym Wl. Księciu prosząc go o zgodę na oblot, który miał dokonać „lotnik wojenny” płk. pil.(niektóre źródła podają – kpt.) Władimir A. Jungmeister – dca 4 AO (Awiacionnyj Otriad - Dywizjon Lotniczy).
Tego samego dnia otrzymano w Smoleńsku telegram, w którym książę pisał : „Zgoda. Proszę płk. Jungmeistera aby był bardzo ostrożny”.

Dca Parku powołał Komisję Techniczną Odbioru i 2 maja 1916 r.(23 kwietnia ?) o godz. 19.30 odbył się pierwszy lot próbny.
Samolot lekko oderwał się od ziemi i szybko wzniósł się na wysokość 6-8 m.
Pilot wyłączył silnik i lądował ślizgowym lotem. Podczas przyziemienia aeroplan przechylił się na prawo i uszkodzone zostało prawe koło podwozia, dwa dolne słupki i cztery żebra dolnego prawego skrzydła.

Po remoncie w trakcie którego w celu usunięcia zadzierania samolotu do góry zwiększony został kąt nastawienia statecznika poziomego o 10 stopni dokonano 8 maja drugiego lotu.
Po dwukrotnym kołowaniu i rozbiegu ok. 35 m czteropłat wzniósł się na wysokość 8-10 m i locie po prostej na odległość 125 m łagodnie wylądował.

12 maja Jungmeister osiągnął wysokość 250 m i po wykonaniu kręgu leciał lotem szybowym przez 8 minut.

14 maja przy bezwietrznej pogodzie, późnym popołudniem wykonany został lot z obciążeniem 220 kg.

16 maja na wysokości 200 m w trwającym 12 minut locie pilot badał właściwości lotne i manewrowe samolotu.

18 maja startował dwukrotnie i na wysokości 50 -100 m z obciążeniem 220 kg dokonał 12 minutowych lotów. Celem było określenie prędkości lecz z braku dokładnych przyrządów pomiarowych prędkość oszacowano na ok. 115 km/godz.

19 maja dokonano kolejnych prób z nowym silnikiem Clerget o mocy 80 KM (takiej samej jak poprzedni Gnome „Lambda”).

Kolejne loty testowe dokonywano w dniach 20 - 25 maja 1916 r.
Na wysokości od 500 do 800 m między punktami kontrolnymi uzyskano średnią prędkość przelotową 127,4 km/godz.
Wykonano również loty z pasażerem – był nim adiutant dywizjonu sztabskpt. Gołubicki. Rozbieg wyniósł 75 m i szybko osiągnięto wysokość 975 m mimo złej pracy silnika.

27 maja w raporcie przesłanym do Wl.Ks. Aleksandra pilot stwierdził, że samolot można przekazać lotnictwu frontowemu jako rozpoznawczy.
Opisał go jako bardzo zwrotny o dużej prędkości lotu, szybki we wznoszeniu i zasugerował, że osiągi można jeszcze polepszyć przez zamontowanie silnika o większej mocy.
Następnego dnia otrzymano telegram, w którym książę zezwalał na użycie bojowe samolotu.

21 czerwca 1916 r. specjalna Komisja utworzona na rozkaz dcy Sił Powietrznych całościowo zapoznała się z dokumentacją i raportami z testów wnioskując by siłami 2. Parku Lotniczego dokonać montażu silnika o większej mocy i stwierdziła, że poprawi to właściwości manewrowe, zwiększy prędkość samolotu – czynniki tak istotne dla lotów rozpoznawczych nad linią frontu.
Komisja oceniła czteropłat jako bardzo dobry a ponieważ na budowę seryjną nie ma możliwości w Parku Lotniczym całą dokumentację należy przekazać do wybranych zakładów lotniczych.

Po wymianie silnika na Gnome Monosupape o mocy 100 KM (9 cylindrowy, gwiazda, chłodzony powietrzem) i samolot przekazano do 4 AO.

S.Z.-1/WZ-III w miesiącu lipcu 1916 r. pilotowany przez płk.pil. Jungmeistera dokonał kilkunastu lotów rozpoznawczych. W raportach pozytywnie oceniał on osiągi i właściwości lotne samolotu.

Dzień 31 lipca okazał się dniem pechowym. Wykonano dwa loty – w pierwszym (z obserwatorem) po awarii silnika Jungmeister lądował przymusowo na polu i po naprawie w locie trwającym 1 godz. 38 min na wysokości 1800 m wrócił na lotnisko dywizjonu.
Drugi lot próbny - mający sprawdzić działanie silnika dokonał z pasażerem. Po 25 min lotu na wysokości 1200 m ponownie wystąpiła awaria silnika i podczas zniżania samolot zawadził o przewody telegraficzne, uderzył w ziemię łamiąc prawą oś podwozia urwane zostało koło i skapotował.

Po wypadku Sawieliew i Zalewski postanowili przebudować samolot i tak powstał S.Z. 2 (WZ – IV).





S.Z. 2 (WZ – IV) posiadał :
- stelaż-piramidkę na kaem z przodu kadłuba przed krawędzią natarcia skrzydeł (na rys. brak)
- silnik 9 cylindrowy (na rys. 7 cylindrowy)
- większą rozpiętość płata górnego/dolnego (na rys. mniejsza)

Reasumując - były dwa warianty pierwszego S.Z. 1 (WZ - III) o takich samych wymiarach:
- "wcześniejszy" (No. 1) z silnikiem 80 KM (7 cylindrów)
- "późniejszy" (No. 2) z silnikiem 100 KM ( 9 cylindrów)
Sądząc ze zdjęć były zastosowane także dwa typy śmigieł (na fot. widoczne różnice końcówek łopat).

Post zmieniony (03-01-19 16:32)

 
30-08-16 12:34  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

S.Z. 2 (WZ – IV)

Po wypadku 31 lipca 1916 r. S.Z.1 (WZ – III) został w sierpniu przebudowany.

Samolot określany jest jako :
- Czetyrechpłan S.Z. 2
- S.Z. – 2
- S.Z. czteropłat Nr. 2
- S – 3 Monosupape
- WZ – IV
- S.Z. – 2 (WZ – IV)
- S.Z. Quadruplane No. 2

Pozostawiono niezmieniony kadłub, usterzenie, słupki i podwozie.
Zwiększono rozpiętość górnego i dolnego płata. Profil płatów (cięciwa) został zmniejszony, zmniejszono również kąt zaklinowania płatów względem kadłuba.


S.Z. 2(WZ – IV) w hangarze namiotowym na lotnisku polowym w Mir k. Baranowicz, listopad 1916 r.

Silnik – Gnome Monosupape B-2 (100 KM) 9 cylindrowy, rotacyjny chłodzony powietrzem
Śmigło – drewniane dwułopatowe projektu Zalewskiego (średnica 260 cm))
Załoga – 2 os. (pilot i obs. w przednim kokpicie)
Wymiary:
Rozp. – górny płat : 9,75 m (9,30 m wg innych źródeł) (8,50 m – S.Z.1/WZ-III)
dolny: 6,50 m (6 m) ( 5,50 m – S.Z. 1/WZ-III)
Pow. nośna - 26,2 m2
Obc. pow. – 28,6 kg/m2
Długość - 6 m
Wysokość – 3,5 m (3,30 m S.Z.1/WZ-III)
Masa własna – 400 kg (430 kg)
Masa użyteczna – 320 kg (330 kg )
Masa całkowita – 750 kg (700 kg)
V max. – 145 km/h, przelotowa – 138 km/h (132 km/h)
Pułap – do 2000 m
Czas wznoszenia na 1000 m – 7-10 min
Rozbieg – 55 m, dobieg – 40 m
Czas lotu – 3 godz.
Paliwo/oleje –100 kg

Z przodu na kadłubie zamontowano stelaż-piramidkę pod kaem obserwatora strzelający poza kręgiem śmigła. Prawdopodobnie był to duński Madsen 7,7 mm (lżejszy od Maxima o takim samym kalibrze) produkowany w tym czasie licencyjnie w zakładach zbrojeniowych w Kowrow.
Niektóre źródła rosyjskie podają, że w samolocie zainstalowano dwa (trzy ?) kaemy – drugi strzelający do tyłu broniący tylną półsferę.



Loty testowe przeprowadzał również płk.W. Jungmeister a po ich zakończeniu w raporcie m.in. pisał :
"Za zgodą „awiadarma”[szefa - UAWDA – Uprawlenije Awiacji i Wozduchopławanija Diejstwujuszczej Armiji –Zarząd Lotnictwa i Aeronautyki Armii Czynnej] na wniosek głównego inżyniera Sawieliewa, zacząłem testowanie samolotu konstrukcji Sawieliewa - "Sawieliew" Nr. 2 .
Próbne loty pokazały wyjątkowo dobre cechy wymienionego samolotu i tylko raz za przyczyną nieodpowiedniego motoru nie udało się zapewnić poprawy [lotu] w obecności Komisji. Samolot ma łatwość przyjmowania [wchodzenia] i wychodzenia z położenia zmiany [zbaczania] odbiegającego od normy (w odniesieniu do zapasu stabilności).
Zakręty, szybowanie pod różnymi kątami są podobne do [jak w] Nieuporcie ”Be-Be”[Nieuport N.11 „Bebe”]. Samolot lekko i z łatwością nabiera wysokości przy normalnej pracy motoru. Szybko odrywa się od ziemi. Prędkość w porównaniu z innymi samolotami można ocenić „na oko”[!] na 130 do 140 km/godz. – przewyższa „Parasol[a]” [Morane-Saulnier „Parasol”] z [silnikiem] Renault, ustępuje zaś Nieuportowi „Be-Be” typ XI [N. 11 „Bebe”]. Lądowanie [dobieg] przy małej prędkości można policzyć na ok. 15-25 kroków (11-16 m) [?]. W locie samolot jest przyjemny, łatwy i niezwykle czuły, wspaniale posłuszny przyrządom kierowania .
Przy częstych przerwach motoru [!] dzięki wyjątkowym właściwościom lotnym samolotu była możliwość bezpiecznego wyjścia z najbardziej ryzykownych sytuacji.
Taki model samolotu z pewnością zasługuje na uwagę, nie ma wątpliwości, że zbudowany z motorem [o mocy] co najmniej 225 KM (Renault) stanie się bardzo poważną jednostką bojową dla lotnictwa wojskowego, gdzie może być używany do walki i bombardowania. "
(tłum. dow. - źródła ros. podają, że Jungmeister - Niemiec bałtycki , nie opanował w piśmie poprawnie języka rosyjskiego).

Po zakończeniu testów samolot uznano jako w pełni użyteczny i przekazany został na wyposażenie 4 AO.

W okresie od września do listopada 1916 r. pilotowany przez Jungmeistera wykonał kilkanaście lotów rozpoznawczych startując z lotniska polowego w Mir koło Baranowicz.
W listopadzie 1916 r. podczas przymusowego lądowania (awaria silnika – zatkanie przewodu olejowego) w bezpośredniej bliskości frontu, zawadził kołami o rozciągnięte na ziemi kable telefoniczne i skapotował.
Samoloty niemieckie zrzuciły w to miejsce kilka bomb lecz samolot nie odniósł poważniejszych uszkodzeń i nadawał się do remontu.
Jak widać słabą stroną konstrukcji (pomimo doskonałych właściwości lotnych) był silnik często ulegający awariom.

W styczniu 1917 r. d-ca 2. Parku Lotniczego złożył zamówienie na śmigła lotnicze do samolotu S.Z.2 (WZ-IV) w GWTU (Gławnoje Wojennoje Techniczeskoje Uprawlenije – Główny Zarząd Woskowo-Techniczny) .
Uszkodzoną maszynę ewakuowano do m.p. 4 AO i dopiero na początku lutego 1917 r. wysłano do zakładów lotniczych Lebiediew w Petersburgu celem remontu.
S.Z. 2 (WZ – IV) z dniem 12 lutego 1917 r. został spisany ze stanu jednostki a zamówienie na śmigła anulowano.

W trakcie rewolucji lutowej (obalenie monarchii Romanowów) samolot uległ zniszczeniu.
Zaplanowana produkcja seryjna nie doszła do skutku pomimo wcześniejszego zamówienia 20 egz. przez UWWF (Uprawlenije Wozduszno - Wojennowo Fłota – Zarząd Floty Powietrznej) .
Rozpoczęto nawet budowę (koło Smoleńska w majątku hrabiego Raczyńskiego) zakładów lotniczych gdzie miały być produkowane.


rys. wg ros. źródeł


Oryginalny rys. tech. przekroju podłużnego S.Z. 2 (WZ – IV) („Tajne wynalazki lotnicze Polaków Rosja 1870-1917”)
(brak podgięcia końców dolnego płata)



rys. wg PKL – t. 1




W dostępnych źródłach tak pisze się o autorstwie konstrukcji:

1. „Tajne wynalazki lotnicze Polaków Rosja 1870-1917” (St. Januszewski)
- „[Sawieliew] Zaproponował Zalewskiemu zaprojektowanie i zbudowanie … Zalewski wysunął propozycję rozpoczęcia wspólnych prac…”
- „ … pochodzą rysunki opracowanego przez nich w Smoleńsku samolotu…”
- „…Zalewski i Sawieliew postanowili zmodyfikować samolot.”
- „Jest znamienne, że zarówno jeden jak i drugi współautor samolotów czteropłatowych sobie przypisują autorstwo – Sawieliew przy okazji zgłaszania projektów władzom wojskowym, Zalewski, opracowując wspomnienia. Nie ulega wątpliwości, że ten pierwszy odegrał rolę wiodącą, był nie tylko współkonstruktorem ale i managerem spółki, przejawiał zdecydowanie większa inicjatywę – nie tylko na polu pozyskiwania środków finansowych na budowę, także kontaktów z władzami wojskowymi. Być może przypisywanie sobie przez Zalewskiego wyłącznego udziału w pracach projektowych stanowiło dlań formę „odreagowania” wcale nie łatwej współpracy z Sawieliewem. Nie zawsze wzajemne stosunki układały się między nimi najlepiej, z biegiem czasu raczej się pogarszały. W niczym nie upoważnia to jednak historyków obu stron do pomniejszania wkładu Sawieliewa czy Zalewskiego we wspólnym dziele, przy czym zwrócić należy uwagę, że eksponowanie roli Zalewskiego przez badaczy polskich (J.B. Cynka, A. Glassa) wynika z ich fascynacji przekazem Zalewskiego i czerpaniem informacji ze źródeł zrodzonych w kręgu jego oddziaływania”.

2. „Polskie konstrukcje lotnicze 1893 – 1939” i „ Polskie konstrukcje lotnicze” tom 1 (A. Glass)
- „Zaproponował on [Sawieliew] Zalewskiemu zaprojektowanie i zbudowanie takiego samolotu”.
- „W listopadzie 1915 r. opracowany przez Zalewskiego projekt samolotu został przesłany…”

3. „Ruskije Samoliety 1914 – 1917” (M. Masłow)
- „…Władimir Fiedorowicz Sawieliew we współpracy z innym mechanikiem – Władysławem Zalewskim opracowali projekt oryginalnego trzysilnikowego czteropłata przeznaczonego dla celów wojskowych”.
„…jednak samą ideę czteropłata zrealizowali przygotowując [budując] jednosilnikowy, dwumiejscowy samolot rozpoznawczy. Samolot ni e miał nazwy i znany jest jako „czteropłat Sawieliewa”.

4. „O pionierach polskiej myśli lotniczej” (E. Jungowski)
- „ W latach 1915 – 1916 zaprojektował [Zalewski] i zbudował z Rosjaninem Sawieliewem prototyp czteropłatowca dwumiejscowego nazwanego „S.Z. czteropłat Nr. 1”

5. „Polish Aircraft 1893 – 1939 „ (J.B. Cynk)
- „Latem 1915 r. Sawieliew, który nie miał doświadczenia w projektowaniu zaproponował Zalewskiemu opracowanie studium wielopłatowego ciężkiego bombowca”.
- „ Historia czteropłata ma interesujące postscriptum. W 1959 r. Centralny Dom Lotniczy im. Frunzego w Moskwie otrzymał pewne materiały dotyczące samolotu S.Z. od Sawieliewa, który twierdził, że był przede wszystkim odpowiedzialny za projektowanie maszyn. Stwierdził on, że były one znane z jego własnych inicjałów jako czteropłaty SW [litery z nazwiska - SaWieliew]. Jednak fotografie samolotów dostępne autorowi wyraźnie pokazują litery S.Z. (w alfabecie rosyjskim) na osłonie silnika”.



6. rosyjskie strony internetowe:
- „Sześć miesięcy później, szef GUWF - Gławwozduchofłota [Gławnoje Uprawlenije Wozduchownowo Fłota – Główny Zarząd Floty Powietrznej] – K.W. Akszejew (lotnik wojenny - inż. mech.) pisał: "Sawieliew znany jest ze swojej pracy w dziedzinie lotnictwa i budowy eksperymentalnych wielopłatowych samolotów własnego projektu, które po testach okazały się udanymi…”
- „ Niedawno w jednym z angielskich pism lotniczych ukazał się artykuł polskiego historyka Jerzego Cynka, w którym autorstwo konstrukcji tych samolotów przypisywane jest pracującemu z Sawieliewem technikowi Władysławowi Zalewskiemu, Polakowi potem żyjącego w Londynie. Nie wdając się w polemikę zaznaczyć należy, że we wszystkich znanych archiwalnych dokumentach związanych z tym tematem określa się go [samolot] imiennie [jako] „czteropłatowiec Sawieliewa” a nie „kwadroplan Zalewskiego”.

WZ - V

Prócz S.Z.1 (WZ – III) i jego modyfikacji S.Z.2 (WZ – IV) Sawieliew i Zalewski wspólnie opracowali projekt kolejnego czteropłata, będący rozwinięciem poprzednich ich konstrukcji.
Był on odpowiedzią na zapotrzebowanie armii rosyjskiej, która w 1916 r. ogłosiła warunki jakim miał odpowiadać trzymiejscowy samolot współpracy z armią - rozpoznawczy.



W. Zalewski oznaczył go później jako WZ – V (brak informacji o innych oznaczeniach).
14 sierpnia 1917 r. Sawieliew przedstawił projekt Komitetowi Technicznemu GWTU.
Komitet stwierdził, że pomyślne testy samolotu S.Z.2 (WZ-IV) świadczą, że konstrukcja czteropłata może być korzystna do budowy samolotów „ciężkich”.
Wnioskowano by po przedstawieniu Komitetowi dokładnego projektu technicznego oraz po dokonaniu obliczeń wytrzymałościowych zlecić jednemu z zakładów lotniczych budowę dwóch lub trzech egz. tego samolotu.

Budowę prototypu rozpoczęto z zakładach lotniczych Centralnego Lotniska Doświadczalnego w Chersoniu (planowano w Kijowie lecz produkcja okazała się niemożliwa – przeszkodą były szybkie postępy wojsk niemieckich i okupacja Ukrainy).

Głównym celem zbudowania samolotu jak pisał Sawieliew jest : „sprawdzenie możliwości budowy transportowych aeroplanów tego typu [tzn. czteropłatów] zdolnych do latania z prędkością 147 km/godz. [ nie wiadomo dlaczego określił on tak dokładnie prędkość ] na odległość 1000 km, zabierających do 25 ludzi lub 1875 kg ładunku”.

WZ - VI

W Chreston Sawieliew i Zalewski rozpoczęli prace projektowe nad kolejnym „ciężkim” czteropłatem. Miał to być bombowiec o czterech silnikach każdy o mocy 220 KM, masie własnej 4500 kg, całkowitej 7000 kg mogący zabierać 700 kg bomb i uzbrojonym w kilka kaemów.
Projekt został oznaczony przez Zalewskiego jako WZ – VI.
Budowę WZ – V jak i dalsze prace nad WZ – VI zostały przerwane przez przewrót bolszewicki w październiku 1917 r.
Brak jest jakichkolwiek planów, rysunków.

Pasażerski czteropłat - 1922 r.

Po Rewolucji Październikowej Sawieliew dołączył do „białych” i w pierwszym okresie wojny domowej służył w armii adm. Kołczaka, ale już w połowie 1919 r. przeszedł do „czerwonych”.
W grudniu 1919 r. został członkiem jednej z Rad Rewolucyjnych a po zdobyciu Irkucka przez bolszewików mianowano go naczelnikiem lotnictwa Wschodnio-Syberyjskiej Armii Czerwonej.
W Armii Czerwonej był przez prawie trzy lata ukrywając swoja służbę u Kołczaka.
W 1920 r. w stosunku do Sawieliewa jako byłego „białego” wszczęto śledztwo. Winy prawdopodobnie nie udowodniono i nie został skazany. W trakcie jednej z „czystek”(lata 30-te), Sawieliew który zarządzał wydziałem uzbrojenia w Fabryce Nr. 39 został tak opisany: „ Do pracy odnosi się formalnie. Miał powiązania ze szkodnikami [wrieditielskimi elementami]. Szkodził (…) Zakwalifikować [go] do 1 kategorii”. „Kategoria 1” oznaczała zwolnienie z pracy i wysłanie na „reedukację”.

Pod koniec grudnia 1921 r. Sawieliew otrzymał polecenie rozpoczęcia opracowywania dużego pasażerskiego czteropłatowca.
Naczelnik „Glawwozduchofota” [ Gławnoje Uprawlenije Wozduchownowo Fłota – Główny Zarząd Floty Powietrznej ] lotnik wojenny, inż. K.W. Akasziew pisał:
"Sawielew znany jest ze swojej pracy w dziedzinie lotnictwa i budowy eksperymentalnych wielopłatowych samolotów własnego projektu, które po testach okazały się udanymi, tak jak zagranicą również pomyślnie rozwiązano kwestię budowy ciężkich samolotów w oparciu o zasady wielopłatowego samolotu, (...) Komisja do spraw ciężkich samolotów w WSNCH [Wyższyj Sowiet Narodnowo Chozjaistwa – Najwyższa Rada Gospodarcza] zleciła Sawieliewowi zaprojektowanie i budowę (...) powietrznego okrętu o ładowności 25 ludzi”.
Samolot miał być napędzany trzema silnikami „Renault” o mocy 220 KM każdy. Projekt nie został zrealizowany.


.
Gównym powodem były nieudane doświadczenia z trzypłatowcem „KOMTA” [ „Komisija Ot Tjażełoj Awiaciji” – Komisja ds. Ciężkiego Lotnictwa], którego próby w locie zaczęły się w 1922 r. i wyjaśniły teorie oporu indukowanego co przełożyło się na brak perspektyw budowy wielopłatowych samolotów.


„KOMTA”

SAWIELIEW 1923

W latach 1921 - 23 Sawieliew zbudował dwumiejscowy samolot rozpoznawczy z silnikiem Gnome Rhone o mocy 120 KM.
W dużej mierze był on powtórzeniem (kopią) S.Z.3 (WZ-IV).
Czteropłat miał mniejszą powierzchnię skrzydeł od S.Z. 3 (WZ-IV), większą masę co skutkowało gorszą manewrowością i był trudny w pilotowaniu.
Maksymalna prędkość nie przekraczała 164 km/godz.
Badania wykazały, że wysoką zwrotność pierwsze samoloty (S.Z.2 –WZ-III i S.Z.3 – WZ-IV) miały z powodu niskiego obciążenia jednostkowego płatów - 27 – 28,6 kG/m2. W tym samolocie wzrosło ono do 38,7 kG/m2 . Słupki były takie same jak w Sopwith „Triplane”.

Samolot nie miał oznaczenia . Określany jest jako konstrukcja „Sawieliewa 1923 r.” Jedyne zdjęcia pokazują go na podwoziu z nartami ale sądzić należy, że także posiadał wymienne koła. Samolot nie był produkowany seryjnie, ale za zbudowanie jednego z pierwszych sowieckich samolotów Sawieliew otrzymał premię pieniężną.




Można spotkać mylne określenie planu czteropłata „Sawieliew 1923” jako WZ - V (3 os. samolot rozpoznawczy)
Poniższe porównanie ze zdjęciami wskazuje, że jest to „Sawieliew 1923”.



Silnik - Gnome Rhone 9 – cylindrowy o mocy 120 KM chłodzony powietrzem
Rozp. – 5,60 m (5,50 m)
Długość – 6,42 m
Wysokość – 3,20 m
Pow. nośna – 20,7 m2 (26,2 m2 – S.Z.2/WZ – IV)
Masa w locie – 802 kg (750 kg – j.w.)
Masa własna – 506 kg
Udźwig – 296 kg
V (przy ziemi) – 146 km/godz.
Pułap – 3500 m
Obc. pow. – 38,7 kg/m2 (28,6 kg/m2 – j.w.)
Załoga – 2 os.
Uzbr. - ?

Niektóre źródła ( w tym nawet rosyjskie) zdjęcie samolotu „Sawieliew 1923” mylnie opisują jako wersję z nartami samolotu S.Z. 3 (WZ-IV) lub odwrotnie tj. S.Z 3 (WZ-IV) jako wariant kołowy samolotu „Sawieliew 1923” mimo, że różnica jest łatwo rozpoznawalna – brak podgiętych końcówek dolnego płata.
Przykłady:



Wspólne projekty - konstrukcje czteropłatów Sawieliewa i Zalewskiego :

S.Z. 2 (WZ-III) – doświadczalny samolot rozpoznawczy
- Nr. 1 „wczesny” (silnik 80 KM)
- Nr. 2 „późny” (silnik 100 KM)
S.Z. 3 (WZ-IV) – samolot rozpoznawczy
WZ – V – rozpoznawczy/współpracy z armią (rozpoczęta budowa)
WZ – VI – ciężki bombowiec (projekt) PKL t.1 podaje, że wcześniej nosił oznaczenie SZ-3 (?)

Projekty – konstrukcje Sawieliewa:

- Pasażerski „ciężki” (projekt)
- Sawieliew 1923 – samolot rozpoznawczy

Malowanie:
J.B. Cynk a za nim A. Glass - pisze, że po skapotowaniu w listopadzie 1916 r. białe dolne powierzchnie zwróciły uwagę niemieckich samolotów i S.Z. 3 (WZ-IV) został obrzucony bombami.


S.Z. 1(WZ-III) przed modyfikacją.


Po modyfikacji – S.Z. 2 (WZ-IV)

Domalowano znaki rozpoznawcze – jeśli samolot miałby mieć dolne powierzchnie malowane na biało to nie byłoby różnicy między białym kołem a dolnymi powierzchniami.
Wszystko wskazuje, że cały samolot (wszystkie jego powierzchnie płatów, usterzenia i kadłuba) były w kolorze naturalnego, lakierowanego płótna.

Znaki rozpoznawcze na dolnych pow. górnego płata (nie mieszczą się na cięciwie), na górnych pow. górnego płata można założyć, że były takie same - malowane wg jednego szablonu (?)
Na dolnych powierzchniach (jak sądzę) znak mieścił się w całości od krawędzi natarcia do krawędzi spływu (zapewne użyto szablonu wg którego namalowano znak na kadłubie) i w całości był on namalowany na powierzchni ugięcia.



Osłona silnika - blacha malowana na czarno (czerwono ?)
Słupki i stelaż podwozia, opony szare
Śmigło widoczne jasne/ciemne warstwy drewna

Poniżej kilka zdjęć z projektowanego S.Z.2 (WZ-IV) kol. Marka (dziękuję !)



Ciekawostka – przypinany znaczek z napisem -„1916 Sawieliew Czteropłat Historia Lotnictwa w ZSRR” (W 1916 r. ZSRR ?!)



Post zmieniony (03-01-19 16:35)

 
13-09-16 16:00  Odp: CZETYRECHPŁAN S.Z.- 2 (WZ-IV) , 1916 r. - historia konstrukcji
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

KADŁUB







Kadłub – przerobiony z kadłuba Morane-Saulnier „G” (L- 6 m) i po przebudowie S.Z.1(WZ-III) na S.Z.2(WZ-IV) pozostawiono taki sam.
Pomijając drugi kokpit (pilota) i zmiany w środku (m.in. zbiornik za silnikiem) widoczne są różnice:
- burta części tylnej (ogon) jest znacznie poszerzona
- wypiętrzenie górnej części kadłuba od końca kokpitu obserwatora

Na poniższych zdj.( Morane „Parasol”) łączenie blach zaokrąglonych na burtach kadłuba były takie same - mocowane do poszycia.
Pierwsze zdj. - WZ-IV



Wiatrochrony i kaem Madsen ("Parasol")


Kilka kolejnych fotek z postępu modelowania w 3D od kol. Marka.



Post zmieniony (29-09-17 08:46)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024