LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
20-03-10 19:14  [Pytanie] - Malowanie Mosquito NF Mk.II w 307 Dywizjonie...
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Hej,

Taki mi sie nasunal temat do przemyslen... Czesc NF Mk.II byly malowane na czarno. Czy ma ktos moze jakies info nt. takich egzemplarzy w 307 dywizjonie? W sumie uzywali i Defiantow i Beaufighterow calych czarnych... Nie wiem gdzie, ale kiedys mignal mi gdzies taki schemat malowania z EW na burcie. Problem z tym, ze bylo to dawno, a co za tym idzie, mozliwe, ze zrodlo nie bylo calkiem wiarygodne...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
21-03-10 09:31  Odp: [Pytanie] - Malowanie Mosquito NF Mk.II w 307 Dywizjonie...
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Co powiesz o tym http://www.polishairforce.pl/dyw307zdj/54.jpg? Wiem, że to fragmencik, ale na czarny nie wygląda :-)
Opis tu. Niestety, na tej stronie jest to chyba jedyny NF.II, jeśli wierzyć podpisom.

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (21-03-10 09:33)

 
07-04-10 16:04  Odp: [Pytanie] - Malowanie Mosquito NF Mk.II w 307 Dywizjonie...
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Rafael.

Dobrze kombinujesz, tzn. że widziałeś taki egzemplarz, czyli czarny.
Właśnie w opracowaniu A.Morgały ,, POLSKIE SAMOLOTY WOJSKOWE 1939-1945,,
odnalazłem fotkę takiegoż samolotu.
W podpisie tej fotki czytamy, iż miał on znaki EW-F nr-DD609.
Zracji tej, że litery były czerwone to wiadomo, że na fotce czarno-białej / i jeszcze starej / raczej nic się nie odczyta.

W zeszycie z serii ,, TBiU ,, zamieszczono kolorową ilustracje tegoż samolotu z podpisem, ....nr-DD609 przed dostarczeniem go do dywizjonu 307, gdzie służył potem pod ozn. EW-F,, / nie ma namalowanych znaków dywizjonowych /

Tak więc na fotce o której wspomniałem prawdopodobnie widnieje egzemplarz nim namalowano znaki dywizjonowe, tylko ile było samolotów w dywizjonie pomalowanych na czarno, skoro w roku 1942 wprowadzono modyfikację malowania polegającą na tym,
że cały samolot pomalowano w kolorze jasnoszarym i naniesiono zielone plamy na powierzchniach górnych i bocznych...może tylko ten jeden ?

Wersja ta wydaje sie bardziej prawdopodobna, gdyż pierwsza partia nocnych myśliwców była pomalowana na czarno, czyli nastepna partia już nie, a przemalowanie na inny kolor wiązało sie z tym, że czarna farba powodowała zbyt duże opory tarcja przez co zmniejszała się predkość.

Andrzej K.

 
08-04-10 11:55  Odp: [Pytanie] - Malowanie Mosquito NF Mk.II w 307 Dywizjonie...
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Dzieki chlopaki. Czyli dobrze mi cos switalo :) Teraz zastanawiam sie, czy po prostu nie widzialem zdjec jakiegos modeli, ale uwagi Andrzeja sa bardzo cenne. W sumie wcale bym sie nie zdziwil, jesli ten Mossie latal czarny... Znalazlem takie fotki:



--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
08-04-10 16:13  Odp: [Pytanie] - Malowanie Mosquito NF Mk.II w 307 Dywizjonie...
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Rafael.

Uzbroiłem się w wielką lupę i zacząłem robic podgląd na fotki ,które Ty zamieściłeś... i co zauważyłem ? Na pierwszej Twojej fotce widać ,, Moskita,, z numerami DD609, czyli tego, którego fot,, w opracowaniu ,, POSKIE SAMOLOTY WOJSKOWE......,, A. Morgała podaje, jako EW-F z eskadry A. Niestety na tym egzemplażu nie widać znaków dywizjonowych, a przecież wiadomo, że samoloty te do Dywizjonu-307 zaczęto wprowadzać w grudniu 1942, tuż przed świetami Bożego Narodzenia.

Wiem, iż nie są to te same fotki, gdyż u A.Morgały samolot ten jest ujety w lewym profilu, natomiast przy pierwszej fotce u Rafaela ujęcie samolotu jest z prawego półprofilu od tyłu.

No i pozostaje nam nierozstrzygnięte pytanie: Ile bylo czarnych ,,Moskitów, w Dyw.307?


Pozdrawiam.
Andztrej K.

 
08-04-10 17:25  Odp: [Pytanie] - Malowanie Mosquito NF Mk.II w 307 Dywizjonie...
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nie dokończyłem swojego poprzedniego postu... czy możliwe jest, aby ,,Moskit,, o którym wspominamy nie miał namalowanych znaków dywizjonowych a tylko ujety był w rejestrze, bo jak do tej chwili nie spotkałem zdjęcia ,,Moskita ,, czarnego ze znakami dywizjonowymi. Prawdopodobieństwo takie też istnieje, gdyż jak wspomniałem w dniu 10 pazdziernika 1942 r. wyszły przepisy o przemalowywaniu ich w ,,ciapy,, i jezeli w dywizjonie znalazł sie tylko jeden czarny egzemplarz więc na kilka dni szkoda bylo malować znaków na czarnym.

Problem ten tak mnie zafascynował, że postanowiłem sobie, że w maju, kiedy pojawię się w Muzeum Lotnictwa to pytanie zadam Panu Hoffmanowi i odpowiedzią podzielę się w tym wątku.


Andzrej K.

 
01-09-15 14:59  Odp: [Pytanie] - Malowanie Mosquito NF Mk.II w 307 Dywizjonie...
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Andrzeju, pytales? Tak mi sie wlasnie przypomnialo... ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024