LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
30-11-14 20:11  Wojna Polsko-Bolszewicka - samoloty przeciwnika.
Paweł 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 7


 - 4

Mam pytanie. Na jakich samolotach walczyli bolszewicy w wojnie w 1920 roku? Mogę prosić Kolegów o pomoc w tym temacie.

--
Pt-47

 
30-11-14 20:58  Odp: Wojna Polsko-Bolszewicka - samoloty przeciwnika.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Temat rzeka.
Było ich sporo różnych typów i z różnych źródeł. Podstawowe to:
-Nieuport: 24, 24bis, 23, 21, 11
SPAD VII
Sopwith Struder 1 1/1
RAF R.E.8
i jeszcze kilka innych typów w mniejszych ilościach.



A mieliśmy jeszcze za przeciwnika lotnictwo Ukrainy i Litwy



Post zmieniony (30-11-14 21:04)

 
01-12-14 06:48  Odp: Wojna Polsko-Bolszewicka - samoloty przeciwnika.
Paweł 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 7


 - 4

Ryszard, wielkie dzięki za tak szybką odpowiedż.

--
Pt-47

 
01-12-14 17:23  Odp: Wojna Polsko-Bolszewicka - samoloty przeciwnika.
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Tak przy okazji, Ryszard podaj pełny tytuł książki i jej autora. A jesli możesz to miejsce gdzie można ją kupić, bo już raz prezentowałeś tą książkę ale nie mogę odnaleźć tego wątku.

--


 
02-12-14 07:37  Odp: Wojna Polsko-Bolszewicka - samoloty przeciwnika.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Autorzy: M.Chairulin i B.Stiepanow
Tytuł: "Kraski Ruskoj Awiacji" - Emblemy i znaki otieczestwiennoj awiacji (1909-1922)
(Barwa rosyjskiego lotnictwa - symbole i oznakowanie ojczystego lotnictwa)



Posiadam jedynie skany niektórych stron - zakup z Rosji nie był na moją kieszeń
Pozdrawiam.

 
02-12-14 16:54  Odp: Wojna Polsko-Bolszewicka - samoloty przeciwnika.
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

OK dzięki.

--


 
16-12-14 17:05  Odp: Wojna Polsko-Bolszewicka - samoloty przeciwnika.
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Wygląda na to, że w przyszłym roku Stratus wyda I tom po angielsku (str. 12):

http://www.stratusbooks.com.pl/str/pdf_cat/Stratus_Katalog.pdf

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
16-12-14 21:08  Odp: Wojna Polsko-Bolszewicka - samoloty przeciwnika.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ciekaw jestem ceny. Za 4 tomy sprowadzone z Rosji cena wynosi ok. 800,- PLN.
Abstrahując od tematyki skierowanej dla bardzo, bardzo wąskiego grona odbiorców (w Polsce) jest tam niezbyt dużo informacji o rozwoju, historii i udziale lotnictwa carskiego w I WŚ, "czerwonego" w wojnie domowej - osobiście wolę tekst w języku oryginału ze względu na nazewnictwo wojskowe, instytucji polityczno-państwowych itp.
Doskonałą książką właśnie o powstaniu i działaniach bojowych "czerwonego lotnictwa" jest - "Wojenliety pogibszej Imperii - Awiacija w Grażdańskoj Wojnie" (M.Chajrulin i W.Kondratiew, 2008).
("Lotnicy upadłego Imperium - Lotnictwo w wojnie domowej")

 
17-12-14 19:43  Odp: Wojna Polsko-Bolszewicka - samoloty przeciwnika.
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Ryszardzie, myślę, że chodzi głównie o zachodnich modelarzy, ze względu na ilość zdjęć i rysunków. Dla nich język oryginału może być trudny do zrozumienia ;-)

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
18-12-14 10:35  Odp: Wojna Polsko-Bolszewicka - samoloty przeciwnika.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ziga - oczywiście masz rację.
Ale ta nowomowa, te różne sownarkomy, krasnowojenliety, gławwozduchy, let'naby dla mojego ucha brzmią lepiej niż w tłumaczeniach na inne języki.
Wracając do wspomnianych książek - zauważyłem (na tych stronach, które mam) błąd w opisie. Co jak co, ale autorzy rosyjscy mają chyba dostęp do oryginalnych, swoich, materiałów źródłowych większy od innostrańców !

Dwa rzuty boczne - podpis ten sam a rysunek (tego samego autora) na kadłubie różny (!)



Zdjęcia oryginalne



"Przygotowany do transportu na platformie kolejowej kadłub myśliwca Nieuport - 24 ze wspaniałą namalowana amazonką lub boginią Dianą i czerwoną gwiazdą na sterze kierunku. Samolot należał do lotnika wojennego J. Gilewicza z 3 Artyleryjskiego AO RKKWF, na którym w czerwcu 1919 r. zdezerterował on do białych Polaków" (!)

I znów te określenie - "bialopolacy". Jest OK, jak w tekstach autor cytuje oryginalne dokumenty, meldunki itp. gdzie tak określano WP, ale tutaj raczej nie na miejscu. W naszych publikacjach nie piszemy "ruscy" czy "kacapy" tylko "bolszewicy" lub "czerwoni".



Tekst od góry: "... zdezerterował do Polaków na tej maszynie...służył w polskich WWS [Siłach Powietrznych]" - jest OK ! ale dalej: "... na drugiej burcie tak samo była namalowana Diana w lustrzanym odbiciu."

Nie była namalowana Diana lecz smok ("LzSz" Nr. 53)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024