LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 22 z 25Strony:  <=  <-  20  21  22  23  24  ->  => 
05-12-17 11:07  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W nawiązaniu do modelu Tempesta zaprezentowanego przez killy'ego 999
Poniższe książki nie wymagają żadnych recenzji - są DOSKONAŁE !

 
10-12-17 17:28  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: Combat over the Mediterranean
Autor: Chris Goss
Stron: 176
Wydawnictwo: Frontline Books, 2017

Książka przedstawia działania pilotów wyposażonego w Beaufightery 252 Dywizjonu RAF we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego. Książka to przede wszystkim zbiór fotografii (łącznie ponad 200) wykonanych w trakcie misji bojowych. Zdjęcia uzupełniono tekstem opisującym poszczególne operacje bojowe. Ich przebieg odtworzono na podstawie księgi lotów dywizjonu oraz - tu wielki plus dla autora za nie pójście na łatwiznę - źródeł niemieckich. Zdjęcia nie znane z innych źródeł - niewywołane klisze odnalazły się podczas przeglądania dokumentów po zmarłym dowódcy Dywizjonu 252 Dennisie Butlerze. Fotografie są bardzo ciekawe. Po pierwsze, są bardzo dobrej jakości biorąc pod uwagę warunki w jakich je wykonywano. Po drugie świetnie oddają dynamizm i niebezpieczeństwo prowadzonych misji. Wiele z fotografii wykonanych jest na wysokości kilkunastu metrów (zwróćcie uwagę na maszty okrętu na jednym ze zdjęć).

--

Post zmieniony (05-01-19 23:16)

 
30-12-17 12:20  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tytuł: " Władcy przestworzy" (Amerykańscy lotnicy w walce z nazistowskimi Niemcami)
Autor: Donald L.Miller
Stron: 599
Zdjęcia : 46, mapki, grafiki
Wydawnictwo: Replika, Zakrzewo 2017


Recenzja:
http://www.konflikty.pl/recenzje/ksiazki/donald-l-miller-wladcy-przestworzy/
Czyta się jednym tchem ale... jak zwykle zabrakło konsultacji wojskowo-lotniczej.
Mamy więc "napływ statecznika pionowego", "wieżyczka podbródkowa". Raz w tekście jest "pleksiglas" drugi raz "plastik" itp.itd.
Nazw własnych raczej się nie tłumaczy ale w języku polskim mamy od dawna funkcjonującą nazwę B-17 "Flying Fortress" jako "Latająca Forteca".
Razi więc nagminne użycie przez tłumacza w tekście określeń w rodzaju : " na niebie pokazał się Fortress...", "Fortressów" czy wręcz "Fortów" (?)
Mamy też - "Supermarinerów Spitfireów" a w bazach lotniczych samych "chirurgów" (chyba z tłum. "surgeon") a nie ogólnie "lekarzy" i wiele, wiele podobnych nieścisłości co szczególnie widać w cytowanych wypowiedziach, relacjach.
Brak jest też konsekwencji tłumacza w użyciu określeń a przypisy dot. źródeł cytatów (prócz autora, tłumacza), których jest b.dużo i są na każdej stronie winny być na końcu książki.

 
09-01-18 14:33  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tytuł: "Ciężkie myśliwce sowieckie 1926-1949"
Autor: Dariusz Paduch
Stron: 178
Zdjęć: 207
Wydawnictwo: Napoleon - Oświęcim 2017


Opisano m.in. wielce ciekawe przeróżne rosyjskie "wynalazki".

Post zmieniony (09-01-18 14:34)

 
07-02-18 23:31  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: Polski samolot i barwa, 1918-1939
Autor: Tadeusz Królikiewicz
Stron: 266
Wydawnictwo: ZP Wydawnictwo, 2009

W końcu udało mi się przeczytać pierwszy tom trylogii, zakupiony w wakacje. Jestem nieobeznany z tym okresem, więc był to dla mnie dobry przegląd konstrukcji używanych przez lotnictwo polskie w dwudziestoleciu międzywojennym. W kilku miejscach miałem poczucie że tekst nie współgra z ilustracjami. Zabrakło mi też informacji o tym które emblematy eskadrowe zostały później przejęte przez polskie dywizjony w RAFie. Muszę wyznać że drugi tom zaciekawił mnie o wiele bardziej, chociaż to pewnie wynika z tego że bardziej ciekawi mnie okres 2WŚ.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:16)

 
07-02-18 23:35  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Poszukuję literatury o walkach polskiego lotnictwa we wrześniu '39. Czy ktoś jest w stanie coś polecić? Mam na półce mnóstwo jeszcze nie przeczytanych książek o rozwoju polskiego lotnictwa w dwudziestoleciu międzywojennym i absolutnie nic o jego zastosowaniu w trakcie obrony przed Niemcami i Rosjanami. Czytałem co prawda "Czarne krzyże nad Polską" no ale to wspomnienia, więc oczywiście są wybiórcze, a ja bym szukał czegoś obszerniejszego.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
08-02-18 08:24  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Z książek o naszym lotnictwie i jego działaniach w 1939 r. polecam :

W/w to najobszerniejsze opracowania tematu

Dzień po dniu opisane działania w kampanii wrześniowej, liczne zdjęcia

Książki, które spowodowały "burzę w szklance wody" - na podst.dokumentów autor neguje niektóre zwycięstwa polskich lotników w 1939 r.

Opisy działań jednostek a "Samotne załogi" - esk.rozp. wszystkich armii WP

Wspomnieniowe


Post zmieniony (08-02-18 08:26)

 
08-02-18 12:37  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dziękuję Ryszardzie. Szukam przede wszystkim opisów większych potyczek powietrznych, ewentualnie połączonych z atakami na kolumny niemieckiego wojska. Byłbyś w stanie wskazać któryś z tych tytułów konkretnie pod tym kątem?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
08-02-18 14:33  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W książkach o dywizjonach myśliwskich co strona to relacja bezpośrednich uczestników walk, masa zdjęć. Opisane powstanie dywizjonów i ich uczestnictwo dzień po dniu we wrześniowych bojach. Doskonała lektura !
Druga wielce ciekawa to "Czerwone gwiazdy..." ze względu na niszowy temat.

 
08-02-18 15:33  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 22 z 25Strony:  <=  <-  20  21  22  23  24  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024