LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 18 z 25Strony:  <=  <-  16  17  18  19  20  ->  => 
15-05-17 08:17  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

O! Miło przeczytać wypowiedź na temat tej trylogii.
I ja pozwolę się dorzucić garść spostrzeżeń, może kogoś to jeszcze zachęci do przeczytania, bo mimo pewnych mankamentów, uważam, że warto (mam wersję wydaną w oddzielnych tomach, ale to raczej nie powinno się różnić).

Czy ktoś zwrócił uwagę na opis czasów przedwojennych? Odnoszę wrażenie, że nasz bohater był cokolwiek dobrze usytuowany materialnie i prowadził życie raczej wolne od troski o swój byt. A i przygody miał nie mniej ciekawe od tych wojennych. Miał m.in. "dar" znajdowania się w tych miejscach gdy coś się w nich ważnego/historycznego działo ;)
Poza tym że był w Austrii i Czechach w wiadomych momentach, to zdumiał mnie fragment dot. rozmowy z Eugeniuszem Horbaczewskim przed jego ostatnim lotem (to akurat już "głęboka" wojna bo '44). NIKT inny tego nie opisał, a czytałem wiele relacji + monografię 315.

W tomie o BoB zaskoczyło mnie, że samej walki jest dziwnie mało (muszę sprawdzić w "Cholernych Polakach" czy faktycznie tak mało latał, bo papiery na to są). Opisy dotyczą raczej tego co działo się na ziemi, a co do wykładania historii, to "nikt tak nie kłamie jak świadek naoczny" ;)
To była wojna widziana oczami pilota Witolda Urbanowicza, nic ponadto i ja tak to odbieram. Po prostu kolejny punkt widzenia. Do rzetelnych analiz zaglądam w inny regał :P

Chiny, to już niemal kompletny scenariusz na film lub serial. Może nie zupełnie taki awanturniczy jak "Black Sheep Squadron", ale coś w zbliżonym klimacie do "Sprawa pilota Maresza" (o ile nie pomyliłem filmów)...


Co by nudno nie było i że przypinam się tylko do cudzych wpisów, dorzucę:
Jerzy Damsz - Lwowskie puchacze. Wspomnienia lotnika
Liczba stron: 576
Wydawnictwo: Znak
Nie dość, że historia, to jeszcze wykład z radioelektroniki. (307 - wiadomo, "nocnik", to i radary pokładowe :))
Poza tym bardzo ciekawe i niezwykle rzadko przedstawiane życie po wojnie.
Po tej książce nie miałem wrażenia niedosytu i swoistego urwania opowieści jak u W.Urbanowicza. To zamknięta całość, w dodatku pisana lekkim gawędziarskim piórem, którą pasjonatom lotnictwa gorąco polecam.

--

Post zmieniony (15-05-17 08:18)

 
15-05-17 11:08  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> co do wykładania historii, to "nikt tak nie kłamie jak świadek naoczny" ;) To była wojna widziana oczami pilota Witolda Urbanowicza, nic ponadto i ja tak to odbieram.

Dla wyjaśnienia: moja uwaga dotyczyła opisów i ocen wydarzeń historycznych, których Urbanowicz nie był świadkiem, np. inwazja na Norwegię.

> Do rzetelnych analiz zaglądam w inny regał

Właśnie :-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
15-05-17 12:39  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

W takim razie muszę sobie odświeżyć, bo słabo ten tom zapamiętałem w tym aspekcie. Widocznie już to sobie czytając odfiltrowałem mając perspektywę czasu i inne książki w odwodzie ;)

Przy okazji, coraz częściej łapię się na tym, że czytając książkę mimowolnie wyłapuję nieścisłości lub wręcz błędy (no bo np. w innych papierach stoi inaczej...). Wiedza zaczyna mi przeszkadzać w czerpaniu przyjemności z lektury :D
Co gorsza, moja prywatna osobista małżonka unika oglądania ze mną filmów z czasów DWS, by nie słuchać moich komentarzy :) Choć przyznać muszę, że i ona potrafi dogryźć filmowcom. Takich np "Bohaterów Telemarku" skwitowała po kilku scenach - "no tu to już przesadzili". :D


EDIT2: spjrzałem w domu na półkę z trylogią i.... No żesz... Ona ma CZTERY tomy! Jest jeszcze tom o początkach przygody z lotnictwem (ale nie tylko) pt. "Myśliwcy". Zacząłem czytać... :)
--

Post zmieniony (15-05-17 23:44)

 
22-05-17 21:37  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: Cyrk Skalskiego
Autorzy: Grzegorz Śliżewski, Grzegorz Sojda
Stron: 296
Wydawnictwo: ZP, 2009

Monografia Polish Fighting Team. Przyjemna w lekturze i szczegółowa. Główny atut to liczne cytaty ze wspomnień lotników, które bardzo ożywiają kronikarski styl autorów. Do tego szczegółowe omówienie celów istnienia eskadry i podsumowanie osiągnięcia tych celów. Plus za liczne fotografie, w tym nawet w kolorze, a także aneksy szczegółowo katalogujące wszelkie działania PFT. Minus za brak bibliografii.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:13)

 
23-05-17 10:20  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

To jedna z pierwszych publikacji tego znakomitego duetu autorskiego w nieistniejącym już wydawnictwie (może to miało jakieś znaczenie w kontekście bibliografii, bo o tej firmie czarne legendy krążyły w branży...).
Kolejne ich pozycje są jeszcze lepsze :) Polecam "Gorzką słodycz Francji" i "Ci cholerni Polacy" (bo te akurat mam :) ).
Dokumenty, relacje, tabelki, dzień po dniu. Coś co tygryski lubią najbardziej :)
W tej chwili, to chyba najpełniejsze opracowania działalności polskich lotników w omawianych okresach.

--

Post zmieniony (23-05-17 10:21)

 
23-05-17 10:40  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> o tej firmie czarne legendy krążyły w branży

Rozwiniesz? Bo nie wiem czy mam się  bać kupowania kolejnych książek od nich. Co mi przypomina o jeszcze jednej negatywnej uwadze odnośnie "Cyrku Skalskiego": korekta mogłaby być lepsza. Są fragmenty książki, gdzie nagromadzenie literówek jest powyżej przeciętnej.

Dzięki za rekomendacje. Napisałbyś coś więcej o "Ci cholerni Polacy"? Pamiętam że przeglądałem w księgarni, ale nie przypominam sobie co mnie odstraszyło. Nawiasem mówiąc to tabelki i dokumenty mnie akurat niespecjalnie kręcą - najbardziej cenię sobie żywe wspomnienia o tym jak to wszystko wyglądało z perspektywy uczestników.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
23-05-17 13:47  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

ZP Grupa słynęła z tego, że trudno było uzyskać wynagrodzenie za dostarczony (i opublikowany) materiał książkowy, delikatnie rzecz ujmując.
Zmieniała się też nazwa wydawnictwa, ale w końcu podmiot jako taki zniknął z rynku. Jego spadkobiercą (ale nie wiem dokładnie w jakim sensie poza przejętym portfolio) jest http://www.ksiegarnia.historyczna.com.pl/o-nas
Jakoś ucichło, ale nie śledzę dalej tego wątku, więc nie wiem, jak jest na 100% dzisiaj i kto za tym stoi (niektórzy autorzy wspominali coś o właścicielach-kombinatorach). Dalszych szczegółów nie znam. Generalnie, śmierdziało.
Książki wychodziły tam ciekawe, ale to zasługa autorów i tym bym się kierował przy wyborze.

O "...cholernych Polakach" skrobnę coś wieczorem w domu z książką w ręku, bo nie pamiętam, czy dużo tam relacje czy bardziej opisów. W części o bombowcach chyba tak, ale u myśliwców nie pamiętam, nie to przykuwało moją uwagę ;)

Edyta: Krótkie te noce ostatnio. Ledwo wieczór nastał, a tu już poranek ;)
Po przewertowaniu przypomniałem sobie konstrukcję tego dziełka.
Otóż relacje są tam sprytnie wkręcone w opisy poszczególnych dni, a opisany jest każdy dzień w którym choć jeden Polak wykonał lot lub stało się coś innego ważnego. Okraszone to oczywiście tabelkami: Kto, kiedy (dokładny czas lotu!), jaki dyw., cel lotu. Oraz zestawienie strat i zwycięstw dnia w zestawieniu "cały RAF"-"tylko PSP".
Zanim jednak dojdziemy do kalendarium, to otrzymamy solidną dawkę genezy pojawienia się tych cholernych Polaków na Wyspach. O wielu faktach do tej pory wiedziała tylko garstka badaczy. Np. kto finansował ewakuację z Rumunii: ile, kiedy, nazwy statków, którędy szły transporty i komu najbardziej na tym zależało.
Kulisy powstawania pierwszej umowy lotniczej też są nader interesujące.
Wyjaśnione jest też wreszcie skąd wziął się ten cholerny termin "dywizjon" na określenie samodzielnej jednostki taktycznej (nie, to nie był A.Fiedler, który wbrew jednej z legend miał być jakoby pilotem 303 - g... prawda i są na to papiery).
Poza tym, kto wiedział kiedy nastąpiło pierwsze bojowe (i celowe) użycie 303? Fakt, że tylko części, ale... nie, nie był to 2 września.
Prawdziwą bombą jest jednak równie dokładne opracowanie początków lotnictwa bombowego i jego udział w BoB. Otóż, ku zdziwieniu gawiedzi 300 i 301 miały swój wkład w tą naparzankę.
Dla mnie ta książka poza kopalnią wiedzy często tajemnej dotąd, sprawiła ogromną przyjemność w czytaniu. Bardzo pasuje mi styl autorów, którzy wyraźnie oddzielają fakty od przypuszczeń i nie unikają wykazywania sprzeczności czy niejasności.
Jak dla mnie; zakup ubiegłego roku.
--

Post zmieniony (24-05-17 07:28)

 
23-05-17 15:42  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W temacie wydawnictwa ZP. Mam książek o tematyce lotniczej z tego wydawnictwa chyba wszystkie. Na początek:
"Wacław Makowski Cywil w wojsku - wspomnienia z życia i wojen" Część I i II i Część II i IV
Cz.I i II - lata 1898-1929 (str. 294)
Cz.III i IV - lata 1930-1941 (str. 306)
Liczne zdjęcia i przypisy - zdarzeń, osób wspomnianych w tekście (ze zdjęciami) i konstrukcji lotniczych.
Dla pasjonatów historii polskiego lotnictwa wojskowego i cywilnego pozycja obowiązkowa. Pisana "żywym" językiem - czyta się !


Post zmieniony (23-05-17 15:46)

 
24-05-17 13:53  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Josef Frantisek historia prawdziwa" - J.Rajlich
str. 195 - liczne zdjęcia, tabele, rzuty barwne sylwetek samolotów

Wielce ciekawe dzieje przed 1939 r. i udział Frantiska w w Wojnie Obronnej w szeregach polskiego lotnictwa.

 
30-05-17 15:12  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: The Dambusters and the epic wartime raids of 617 Squadron
Stron: 128
Wydawnictwo: The Military Gallery, 2017

Najnowsza pozycja z serii wydawniczej Commemorative Collection. O książce dowiedziałem się z recenzji w najnowszym numerze FlyPast, tyle że potem się okazało że na stronie wydawcy o książce nie ma ani słowa, jak również nie można jej kupić na Amazonie. Taka książka-widmo :-) Ku mojemu zaskoczeniu książka była jednak dostępna w sklepie z pamiątkami w Muzuem RAFu w Hendon. Książka prezentuje zwięźle, ale dokładnie, historię dokonań 617go Dywizjonu: od ataków na zapory w dolinie Ruhry po zatopienie Tirpitza. Całość oczywiście bogato ilustrowana obrazami i szkicami artystów współpracujących z The Military Gallery. Bardzo przyjemnie się czytało, a jeszcze przyjemniej podziwiało obrazy. Na pewno jest to dobre wprowadzenie do tematyki działań 617 Dywizjonu dla osób które nie czytały jeszcze żadnych opracowań na ten temat.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:13)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 18 z 25Strony:  <=  <-  16  17  18  19  20  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024