LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 25Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 
31-03-16 08:40  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Maszyny latające" - A.Nahum, W-wa 1991. str. 63
Książkę wypatrzyłem a antykwariacie i zakupiłem z myślą o wnuku.
Wspaniała szata graficzna, w przystępny sposób autor opisuje rozwój lotnictwa i przyznam się, że znalazłem w niej wiele ciekawych informacji o których nie wiedziałem.
Jest kilka błędnych określeń niektórych elementów konstrukcyjnych wynikających zapewne z braku konsultacji tłumacza ale w niczym to nie umniejsza atrakcyjności tej publikacji.
Doskonała książka by rozbudzić u "młodych" zainteresowanie lotnictwem.

 
02-04-16 10:21  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Cenię te wydawnictwa za liczne dobre technicznie zdjęcia. Tekst już jednak ( przynajmniej w wydawnictwach które miałem w rękach) jest dość spłycony. Wiem,że to wydawnictwa dla osób na początku przygody lotniczej, by właśnie rozbudzić zainteresowanie. W sumie to dobrze,że się ukazują. W mojej młodości nie było tego tak dużo i w tak dobrej poligraficznie formie ;-)

Edit:
A gdzie można nabyć np."Zapomniane skrzydła" - temat mnie interesuje...?

--

Post zmieniony (02-04-16 10:30)

 
02-04-16 10:42  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tutaj : http://www.wydawnictwo.pk.edu.pl/ lub na Allegro.
Mariusz - zgadzam się z Tobą odnośnie wspomnianej serii wydawniczej.
Największym plusem jest doskonała szata graficzna. Tekst (pomijając wspomniane drobne niescisłości) siłą rzeczy ograniczony jest do minimum a i można mieć pewne uwagi dotyczące wyboru prezentowanych konstrukcji np. brak "Fleyera" braci Wright.

 
02-04-16 11:00  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dzięki!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-04-16 17:32  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

"Nocnych lotów świadectwa. Polskie dywizjony bombowe w latach Drugiej Wojny Światowej we wspomnieniach."
Krzysztof Mroczkowski, Andrzej Olejko
wyd. Acta Aeronautica Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
350 stron

Tytuł książki raczej mówi sam za siebie: jest to przede wszystkim kronika i zbiór wspomnień lotników dywizjonów 300, 301, 304 i 305. Miałem już w przeszłości okazję czytać wspomnienia polskich lotników i przyznam, że zdarzało mi się nudzić. Przy tej książce nudy nie uświadczam (jeszcze nie przeczytałem całości). Materiały są naprawdę ciekawe, a wiele historii naprawdę zapada w pamięć. Bardzo polecam, ale tylko osobom naprawdę zainteresowanym tematem - tak duża ilość wspomnień na jeden tylko temat raczej znuży przypadkowego czytelnika. Jak widać na fotkach książka wzbogacona jest o materiały fotograficzne, w większości przypadków ciekawe. Wydanie w miękkiej oprawie na kredowym papierze, solidne i eleganckie.

Książka ma natomiast dwie wady o których muszę wspomnieć. Po pierwsze wszystko wskazuje na to, że przed oddaniem do druku nie przeszła ŻADNEJ korekty. Ilość błędów i literówek jest zatrważająca, często po kilka na stronę. Standardowe błędy to zaczynanie słowa z wielkiej litery po kropkach kończących skrót (np. "w 1943r. Cośtam cośtam"), znikanie polskich ogonków, zamiana słów na podobne (np. Air Ministra), pisanie przez kilka stron z dużej litery wszystkich słów zaczynających się od ś i ż, mylenie nazw własnych (nagminne pisanie Eastchuch zamiast Eastchurch), mylenie lat (np. autorzy omawiają co dany dywizjon robił w 1943, przy czym przy omawianiu marca nagle zaczyna być mowa o 1942 roku, by przy kwietniu wrócić do 1943). Do najlepszych kwiatków zaliczam zamianę "podejścia do lądowania" na "podejście do ładowania" i zamianę Stanisława na Stanisławę. Naprawdę w życiu nie czytałem czegoś tak niechlujnie wydanego. Na miejscu redaktora spaliłbym się ze wstydu. Druga wada to irytujące dopiski autorów, np. zawsze po numerze dywizjonu dopisywana jest jego pełna nazwa (szczególnie irytujące, gdy ta nazwa zajmuje całą linjikę), przy modelu każdego samolotu dopisywany jest producent (np. "[Avro] Lancaster" zamiast po prostu "Lancaster"). Nie wiem jaki jest sens takiego zabiegu w książce która chyba jednak aspiruje do miana publikacji popularno-naukowej, a nie stricte naukowej.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:02)

 
13-04-16 19:39  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jednym słowem - "kaszana" !

 
13-04-16 19:48  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Od strony edytorskiej tak, natomiast merytorycznie zdecydowanie nie. Sądzę, że jak ktoś jest zainteresowany tematyką to mimo wszystko nie warto rezygnować z zakupu z powodu w/w wad.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
14-04-16 19:12  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Niedźwiedzi Kieł, Tom 1: Max
autorzy: Yann & Henriet
wyd. Scream Comics, 2016
50 stron

Odrobinę nietypowo jak na dotychczasowe pozycje umieszczane w tym temacie, bo nie książka, a komiks. Akcja toczy się równolegle na dwóch torach: na Śląsku w okolicach Jeleniej Góry w okresie przedwojennym oraz w trakcie końcowych lat II WŚ. Opowiada historię trójki przyjaciół - Niemców Hanny Reitsch i Wernera oraz polskiego Żyda Maksa - których pasją jest lotnictwo, ale wojna stawia ich po przeciwnych stronach frontu. Fabuła ciekawa, chociaż po lekturze pierwszego tomu wstrzymałbym się z ostateczną oceną. Natomiast na pewno mogę się wypowiedzieć o rysunkach, które są po prostu rewelacyjne. Dla miłośnika lotnictwa prawdziwa uczta dla oczu :-) Liczę po cichu, że komiks sprzeda się na tyle dobrze, że na rynek trafią kolejne komiksy o tematyce lotniczej (a jest tego na rynku frankońskim naprawdę sporo).

--

Post zmieniony (05-01-19 23:02)

 
19-04-16 16:40  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

"Pinup Wings", tom 3.
autor: Romain Hugault
wyd. Paquest 2013 (po francusku).
48 stron

Po przeczytaniu opisanego w poprzednim poście Niedźwiedziego Kła zacząłem szukać informacji na temat innych dokonań tych samych autorów. Okazuje się, że Yann to scenarzysta który popełnił w życiu tyle historii o tematyce lotniczej, że można śmiało powiedzieć że się w niej specjalizuje. Z reguły współpracuje z rysownikiem Romain'em Hugault'em. Ich wspólny komiks zaprezentuję za kilka dni jak skończę go czytać, dzisiaj natomiast chciałem pokazać artbook autorstwa Hugault'a. Jest to zbiór kilkudziesięciu ilustracji inspirowanych stylem pinup łączących lotnictwo i piękne kobiety. Tekstu brak, więc nieznajomość francuskiego nie jest przeszkodą. Powiedziałbym że zdjęcia mówią tutaj same za siebie, ale nie byłaby to do końca prawda. Rysunki samolotów wykonane są w fotograficzną dokładnością i niesamowitą wręcz ilością detali, sam album zaś wydany jest w dużym formacie 32x24cm - na zdjęciach detalizacja zdjęć po prostu się gubi. (EDIT: chociaż po otworzeniu zdjęcia w osobnej zakładce można je przybliżyć - wtedy detale są dobrze widoczne.) Jedyną wadą albumu jest długość - 50 stron to zdecydowanie mało. Na szczęście są jeszcze dwa wcześniejsze tomy, które już idą do mnie pocztą :-)

--

Post zmieniony (05-01-19 23:02)

 
19-04-16 20:42  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

"Odloty Hesji"
autor: Sławek "hesja" Krajniewski

"Odloty Hesji" to seria albumów z fotografią lotniczą, licząca jak do tej pory trzy tomy.

Część 2:
216 stron, rok 2013

Część 3:
220 stron, rok 2015

Zdjęcia robione na największych pokazach lotniczych w Europie i Stanach. Na zdjęciach znalazły się zarówno konstrukcje współczesne jak i historyczne. Jakość fotografii jest naprawdę na najwyższym poziomie. Szczególne wrażenie robi na mnie umiejętność wydobycia faktury poszycia. Oprócz zdjęć jest też nieco wspomnień autora z imprez na których wykonane były fotografie. Akurat dla mnie mogłoby ich nie być - nie po to kupuję album z fotografiami. Osobiście bardziej do gustu przypadła mi druga część albumu. W części trzeciej wiele zdjęć, zamiast zajmować całą stronę, zostało umieszczonych w białej obwódce szerokości jakichś 2-3 cm, przez co zdjęcia są zauważalnie mniejsze. Części pierwszej niestety nie udało mi się dostać.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:02)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 25Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024