LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
31-10-12 22:02  Odp: [LINK] PZL ŁOŚ skala 1:1
grzesiek.r 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ryszard pewnie o te zdjęcia chodzi


--

 
31-10-12 23:18  Odp: [LINK] PZL ŁOŚ skala 1:1
Grzesio   

Niestety - zdjęcia kolorowe, a już zwłaszcza zdjęcia 70-letnie (gdy oddanie kolorów przez ówczesne materiały barwne było w ogóle mocno takie sobie, do tego dodawszy płowienie barwników), są bardzo niemiarodajnym źródłem jeśli chodzi o ustalanie kolorystyki. W zasadzie jedyne co można na ich podstawie określić, to czy kolor był jasny czy ciemny i w jakiej mniej więcej grupie barw się plasuje - nic poza tym. Określenie dokładnego odcienia jest już fizycznie niemożliwe.

Post zmieniony (31-10-12 23:18)

 
01-11-12 21:37  Odp: [LINK] PZL ŁOŚ skala 1:1
grzesiek.r 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wiem że na podstawie tych zdjęć nie można określić jednoznacznie i dokładnie odcienia farby jaką został pomalowany Łoś, ale na zdjęciach trawa jest jesienno zielona, więć odcień lakieru pokrywającego górne części płatowca jest dość ciemny. Według mnie wiele ciemniejszy od khaki jakie znam z teraźnieszych sprzętów wojskowych i posiada mniej zieleni .

Post zmieniony (01-11-12 21:38)

 
01-11-12 22:36  Odp: [LINK] PZL ŁOŚ skala 1:1
Grzesio   

Właśnie to określenie odcienia może być bardzo złudne.
Może - jak znajdę - wkleję swoje dwa zdjęcia M107 zrobione przed laty w MWP - w odstępie kilku minut, niemal z tego samego miejsca. Na jednym kolor wyszedł zimno szarozielony, na drugim wpada w oliwkę czy khaki. Różnica jest w każdym razie wyraźna.
W zasadzie ocenić odcień łosia można by tylko wtedy - i to też nie do końca - gdyby np. obok stał inny samolot, o którym byłoby wiadomo, że pomalowany jest 'zwykłym' khaki.

Trzeba mieć na uwadze, że wczesne materiały barwne dawały dość zniekształcone kolory - np. Kodachrome miał dość przesycone barwy, z kolei Agfacolor neu (na którym te zdjęcia z Okęcia niewątpliwie wykonano) miał kolorystykę dość zgaszoną, przyszarzoną - zimne błękity, szarawe zielenie, pomidorowe czerwienie, bure brązy.

 
02-11-12 10:04  Odp: [LINK] PZL ŁOŚ skala 1:1
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jednoznaczne określenie barwy/odcienia jest b.trudne. Nie przekonuje mnie odcień ciemnobrązowy - khaki. "Łosie" były malowane tak jak "Karasie".

 
02-11-12 11:06  Odp: [LINK] PZL ŁOŚ skala 1:1
grzesiek.r 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ten pomnik łosia pomalowano na podstawie próbek orginalnego lakieru znalezionego na szczątkach rozbitego Łosia w tym miejscu aż tak bardzo nie odbiega od tego co widać na niemieckich zdjęciach
http://www.altair.com.pl/magazines/article?article_id=2484

--

 
03-11-12 10:52  Odp: [LINK] PZL ŁOŚ skala 1:1
Grzesio   

A ja na koniec pozwolę sobie zamieścić wspomniany przykład graficznie ilustrujący, dlaczego nie można określać odcieni kolorów na podstawie barwnych zdjęć:



Tan sam film, zdjęcia wykonane w odstępie kilku minut z praktycznie tego samego miejsca, oba kadry zeskanowane jednym przebiegiem skanera - tylko obiektyw był inny, plus ewentualnie ekspozycja i korekcja barwna odbitek.

(Przepraszam za wklejenie dużego zdjęcia, ale Photobucket właśnie zmienił się na lepsze w wyniku czego nie można wstawiać klikalnych miniaturek).

Post zmieniony (03-11-12 10:59)

 
04-11-12 13:25  Odp: [LINK] PZL ŁOŚ skala 1:1
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

A to ciekawe z tymi miniaturkami w photobucket... ;-)


--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
04-11-12 13:47  Odp: [LINK] PZL ŁOŚ skala 1:1
Grzesio   

Hmmm... Ale masz starą czy nową wersję Photobucketa?
Ja sobie nieopatrznie włączyłem nową, w tej chwili jeszcze testową (beta) - w ogóle nie ma tam opcji generowania linku "clickable thumbnail" - jest tylko "image thumb", która skutkuje wklejeniem nieklikalnej miniaturki:

 
04-11-12 22:28  Odp: [LINK] PZL ŁOŚ skala 1:1
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Uuu,to lipa.
Mam zatem (chyba) stara wersję z możliwością miniaturek.
Napisz do nich,że w ten sposób zmienili swój serwis na niekorzyść - myślę,że to szybko naprawią...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024