LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
17-03-09 14:21  Lublin - muzeum samolotów w hangarach Plagego i Laśkiewicza ?
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Kurier Lubelski, Lublin 17.03.2009


Lubelskie skrzydła

Muzeum samolotów w hangarach Plagego i Laśkiewicza

Jak wyglądały samoloty produkowane w lubelskich zakładach Plagego i Laśkiewicza w latach międzywojennych? Ma to pokazać muzeum, które powstanie na Bronowicach, w pofabrycznych hangarach. Na pomysł stworzenia w tym miejscu muzeum lubelskich samolotów wpadł Jacek Woźniak, obecny właściciel tych obiektów.

Emil Plage i Teofil Laśkiewicz rozpoczęli produkcję maszyn lotniczych w 1920 r. Były to pierwsze takie zakłady po I wojnie światowej. Maszyny, które opuściły lubelskie zakłady (myśliwce ansaldo A-1 balilla), były budowane na zlecenie Włochów. - To był bardzo kiepski początek. Po prostu dwóch panów postanowiło zrobić interes, a nie bardzo znali się na konstrukcjach maszyn lotniczych. Dochodziło do wielu wypadków i sporo osób zginęło - opowiada Kurierowi Jan Hoffmann, pracownik krakowskiego Muzeum Lotnictwa.

Później przyszedł czas na modele własnej konstrukcji. Pierwszym z nich był lublin R-VIII. Zakłady zostały przejęte przez państwo w latach 30. XX w. W Lublinie powstała wówczas Lubelska Wytwórnia Samolotów. Łącznie wyprodukowano setki myśliwców, bombowców czy liniowców.

Trzy lata temu dawne hangary fabryki Plagego i Laśkiewicza nabyła firma El Max, która chce tu zainwestować. W planach jest komercyjna budowa dużego centrum oświetleniowego, ale również zorganizowanie muzeum dawnych samolotów. - Będą to modele podwieszane pod sklepieniem - zapowiada Jacek Woźniak, dyrektor firmy El Max. Skąd ten pomysł? - Jestem pasjonatem samolotów. Poza tym mój kuzyn latał w bombowym dywizjonie 300, więc mam sporo rodzinnego sentymentu. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Dysponujemy pełną dokumentacją techniczną, ale potrzebujemy wykonawcy, który zrobi modele - mówi Jacek Woźniak.

O pomyśle stworzenia takiej kolekcji w dawnych hangarach Plagego i Laśkiewicza Jan Hoffmann z krakowskiego Muzeum Lotnictwa mówi jednoznacznie: - Lubelskie samoloty na to zasługują. Wpisały się w tradycję waszego regionu. Pomimo trudnych początków, w Lublinie w międzywojniu powstało wiele bardzo dobrych maszyn, jak samolot sanitarny mewa, który na międzynarodowych zawodach lotniczych zdobył pierwsze miejsce.

Kamil Krupa




Ciekawe co z tego wyniknie...

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
17-03-09 19:29  Odp: Nowe muzeum w Lublinie?
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czytałem rano. Ciekawe :) Od lat obserwuję co się dzieje na terenie lotniska i fabryki samolotów i tak naprawdę to tam już prawie ślad po nich nie pozostał. Dobrze, że ostatnie zabudowania jakie pozostały po fabryce P&L są w rękach kogoś odpowiedniego i mającego wizję. Ciekawe w jakiej skali by miały być te modele.

--

 
17-03-09 20:08  Odp: Nowe muzeum w Lublinie?
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Fajnie, że cokolwiek ocalało...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
20-03-09 13:48  Odp: Nowe muzeum w Lublinie?
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 


Dziennik Wschodni, Lublin 19.03.2009



W Lublinie powstanie muzeum lotnictwa?

Rozmawiał Jacek Szydłowski

Rozmowa dnia Z Jackiem Woźniakiem, szefem firmy El Max, który w hangarach dawnej fabryki Plagego i Laśkiewicza przy ul. Wrońskiej chce urządzić muzeum lubelskiego lotnictwa.

• Dlaczego zamierza pan odrestaurować hangary dawnej fabryki Plagego i Laśkiewicza przy ul. Wrońskiej i urządzić tam muzeum lubelskiego lotnictwa?

- To będzie kombinacja obiektu handlowego i muzeum. Nie możemy zrezygnować z funkcji komercyjnych. Na dole urządzimy lokal użytkowy, a na górze wystawę lotniczą. Przyznaję, że temat mnie kręci. Mam rodzinny sentyment do lotnictwa. Mój stryj latał kiedyś w bombowym Dywizjonie 300. W tej sytuacji pomysł na muzeum to chyba nic dziwnego.

• Nie myśli pan o rekonstrukcji dawnych samolotów?

- Raczej nie. To nie będą repliki. Chcemy zrobić duże modele. Nie będzie łatwo, bo w Lublinie produkowano różne maszyny. Od myśliwców po bombowce. Byłoby pięknie, gdyby udało się jeszcze zebrać nieco lotniczych pamiątek i urządzić dodatkową ekspozycję. Nie wiem, ile rzeczy z tamtych czasów udało się zachować, ale będziemy szukać.

• Chyba nie ma w mieście lepszego miejsca dla takiej wystawy?

- Hangary są idealne. Oczywiście zachowamy ich konstrukcję. Znajdują się przecież pod opieką konserwatora zabytków. Nie wiem jeszcze, jak będzie wyglądać elewacja. Dopiero pracujemy nad projektem. Z pewnością zachowamy atmosferę starej fabryki.

• W tych zakładach nie tylko produkowano samoloty.

- Tak, to miejsce bardzo ciekawe i tragiczne. Przecież w czasie II wojny światowej funkcjonował tam rodzaj podobozu Majdanka. W hali fabrycznej sortowano rzeczy ofiar. Nieopodal jest rampa kolejowa, z której odjeżdżały transporty. Chciałbym to w jakiś sposób upamiętnić.



--

 
30-03-09 14:18  Odp: Nowe muzeum w Lublinie?
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kurier Lubelski, Lublin 30.03.2009

Zbieramy zdjęcia z fabryki samolotów Plagego i Laśkiewicza
Zdjęcie pracowników lubelskiej fabryki, wykonane w latach 30. XX wieku. Fot. archiwum rodzinne

Jeżeli macie, Państwo, w domu stare zdjęcia, dokumenty albo inne pamiątki związane z fabryką samolotów Plagego i Laśkiewicza, działającej w Lublinie w latach międzywojennych, prosimy o kontakt. Chcemy zrobić ich kopie i utrwalić tym samym pamięć o lubelskim zakładzie lotniczym.

Wszystkie materiały przekażemy Jackowi Wnukowi z firmy El Max, która planuje stworzenie ekspozycji modeli samolotów produkowanych na Bronowicach.

Kilka dni temu naszą redakcję odwiedził Zbigniew Gęca. - Moja matka chrzestna pracowała w zakładach Plagego i Laśkiewicza. Kiedy przeczytałem w Kurierze, że ktoś chce zrobić wystawę modeli lubelskich samolotów od razu pomyślałem, że warto pomyśleć również o zdjęciach - oznajmił.

- To dobra idea - uważa Jacek Wnuk. - Poza tym, jeśli ktoś chce się włączyć w naszą inicjatywę w inny sposób, na przykład zna dobrego wykonawcę modeli, to zapraszamy.

Zbigniew Gęca przyniósł do redakcji zdjęcie grupy pracowników z fabryki i legitymację, którą posługiwała się jego matka chrzestna. Ciekawostką jest to, że pod zdjęciem jest miejsce na odcisk dużego palca.

- Dokumenty leżały u mnie w szufladzie - powiedział nasz rozmówca.
.....

Kamil Krupa


--

 
30-03-09 23:07  Odp: Muzeum samolotów w hangarach Plagego i Laśkiewicza ?
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

No no no - czyli jeszcze inicjatywa żyje. Fajnie :-)

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
31-03-09 19:00  Odp: Muzeum samolotów w hangarach Plagego i Laśkiewicza ?
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Zakłady Mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz – pierwsza polska wytwórnia lotnicza, mieszcząca się w Lublinie. Produkowała samoloty od 1921 do 1935, kiedy została znacjonalizowana, w tym od 1928 produkowała własne konstrukcje samolotów, pod nazwą Lublin.

( poniższe zdjęcia ze zbiorów NAC )



















--

 
05-04-09 22:57  Odp: Lublin - muzeum samolotów w hangarach Plagego i Laśkiewicza ?
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Wow! Tych zdjęć nie widziałem. Masz może gdzieś więcej zdjęć dotyczących tego zakładu? I ew. miasta Lublina przed wojną i tuż po wojnie?

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
06-04-09 08:06  Odp: Lublin - muzeum samolotów w hangarach Plagego i Laśkiewicza ?
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Jest takich duuuużo więcej. Parę dni temu Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło skatalogowane zbiory m.in. z archiwum IKC-u (to taki przedwojenny SuperExpress - mniej więcej ;-). Fotografie są w rozdzielczości ok. 800 x 600, i naprawdę jest co oglądać.

http://www.audiovis.nac.gov.pl i dalej już wyszukiwarka na stronie



Post zmieniony (06-04-09 13:06)

 
06-04-09 14:37  Odp: Lublin - muzeum samolotów w hangarach Plagego i Laśkiewicza ?
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

KayFranz:

> Jest takich duuuużo więcej.

Ciekawe. Jakoś nie mogę w NACu znaleźć więcej zdjęć Zakładów Mechanicznych P&L niż te które pokazałem ;-) Jeśli źle szukam, co oczywiście jest możliwe, to proszę daj linki do konkretnych fotografii lub je tu wklej.

Kroolo:
>Masz może gdzieś więcej zdjęć dotyczących tego zakładu? I ew. miasta Lublina
> przed wojną i tuż po wojnie?

Mam dużo zdjęć historycznych Lbna, bo jestem fanatykiem w tej kwestii ;-) W wolnej chwili postaram się odszukać i wkleić tu te dotyczące P&L i lotniska. O "lubelskich" w sensie ogólnym powiem Ci na privie.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024