LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
25-01-09 04:48  Radziecki Hurricane - wersja dwumiejscowa
tytus 

 

Panowie czy ktoś z Was posiada jakieś szersze info na temat tego Hurricane'a. Wiem tyle, że służył w '42 do korygowania ognia artyleryjskiego. Jak wyglądała druga kabina?

Rysunek pochodzi z publikacji wydanej przez AJaKS-Książki Militarne pt. "Hurricane w obcej służbie" autorstwa Pana Mirosława Wawrzyńskiego.
Zapraszam do dyskusji...
Pozdrawiam!!!

--

 
25-01-09 21:14  Odp: Radziecki Hurricane
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Ciekawe. Jak wyglądała druga kabina? Wg mnie prawdopodobnie bardzo prosto, czyli np. tak jak to robili w warunkach polowych mechanicy w jednomiejscowym Ile-2 aranżując w nim prowizorycznie stanowisko tylnego strzelca - wyrżnięta część poszycia, prowizoryczna podłoga albo tylko podpórki na stopy i siedzisko z pasa przymocowanego do burt. Ale może się mylę.

--
Buka :-]

 
25-01-09 21:55  Odp: Radziecki Hurricane
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Bardzo ciekawa "ta konstrukcja". Pilot korygował ogień artylerii (czyli latał spokojnie), a strzelec korygował zapędy "myśliwych". Ładny kabriolet, ale tak z ciekawości - czy w miejscu strzelca nie było czasami radiostacji?

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
26-01-09 14:56  Odp: Radziecki Hurricane
tytus 

 

Buka - taki scenariusz jest do przyjęcia, Leszku - radiostację na bank mieli na pokładzie i raczej była z tyłu tak jak mówisz. Myślę, że strzelec - obserwator zajmował się korekcją ognia przez radio, a w wypadku wizyty niemieckich pilotów, odgryzał się ze swojego "puljomjeta".
Dzięki za zainteresowanie tematem, może jeszcze ktoś się odezwie w tej sprawie.
Obecnie googlam w poszukiwaniu informacji na temat tej wersji Huragana, jak coś znajdę to "uprzejmie doniosę".
Pozdrawiam!!!

 
26-01-09 19:30  Odp: Radziecki Hurricane
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

tytus, jedna z czeskich firm robiła (może jeszcze robi...) elementy do konwersji na ten egzemplarz (plastik 1:72). Nie ręczę, czy to wykracza poza kaem plus kalki, ale zamierzam się zaopatrzyć.

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (26-01-09 19:31)

 
26-01-09 20:00  Odp: Radziecki Hurricane
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Znalazłem parę ciekawych informacji na temat dwumiejscowych Hurricane.

Najbardziej zbliżony wariant do tego, o którym piszesz to Hawker Henley. Nie znalazłem niestety żadnych ilustracji, ale jest krótki opis:

The Henley was broadly similar in overall configuration to the Hurricane, but had a stockier fuselage and a tandem cockpit with a rear-facing gunner / observer. Defensive armament was apparently to be a single flexible machine gun mounted at the rear of the cockpit, with no guns in the wings.

Na tej stronie http://www.vectorsite.net/avhurr.html są opisane jeszcze inne dwumiejscowe warianty, np treningowy - powojenny z 1946 dla Iranu z osłoniętym tylnym kokpitem oraz alternatywa dla Defianta z 1938 - Hawker Hotspur z wieżyczką - zaniechany z powodu tego pierwszego.

Jak cos jeszcze znajdę to dam znać.

--

Buka :-]


Post zmieniony (26-01-09 20:00)

 
26-01-09 20:16  Odp: Radziecki Hurricane
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Jeszcze znalazłem notkę potwierdzającą moje przypuszczania o "polowym" charakterze przeróbek.

A number of Soviet Hurricanes were converted to two seat configuration, both as trainers and as high speed observation and liaison aircraft. Although few Hurricanes were converted to two seat format by the British, primarily for export to Persia, most of the two seaters were converted by the Russians from standard Hurricane II airframes.

http://modelingmadness.com/reviews/allies/gb/bakerh2.htm

oraz

Hawker Hurricane, rebuilt in USSR into shape of double-seater for artillery fire control, had 7,7 mm machine-gun DT to rear hemisphere defence.

http://wp.scn.ru/en/ww2/f/79/1/0

Niestety na temat wyglądu samej kabiny nie znalazłem nic.

--
Buka :-]

 
26-01-09 21:04  Odp: Radziecki Hurricane
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Zastanawia mnie, czemu przypisują lkm DT (zamiast DA) do samolotów - obok ww. linka, widziałem coś podobnego w opisie chyba Kukuruźnika. Kaemy mechanicznie się nie różniły, ale nie były identyczne z uwagi na odmienną specyfikę ich użytkowania w samolotach i pojazdach.
W szczególności, kaem na rysunku wstawionym przez Tytusa do niczego nie jest podobny ;-)
--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (26-01-09 21:06)

 
26-01-09 21:20  Odp: Radziecki Hurricane
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Sturmovik napisał:

> W szczególności, kaem na rysunku wstawionym przez Tytusa do
> niczego nie jest podobny ;-)


A ten?



http://wp.scn.ru/en/ww2/f/79/1/0/17

--

Buka :-]


Post zmieniony (26-01-09 21:21)

 
26-01-09 21:37  Odp: Radziecki Hurricane
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Ten już lepszy - przynajmniej nie ma lejka na końcu lufy (DA miały tylko cylindryczną nakrętkę z podstawą muszki). Nie widać niestety tylców - powinien być praktycznie pionowy chwyt pistoletowy i za nim również pionowy drugi chwyt (wg niektórych raczej kolba policzkowa).
Znalazłem coś takiego:
Uprzedzając dalsze dyskusje: "połówka" DA-2 wyglądała jeszcze nieco inaczej...
--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (26-01-09 21:43)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024