LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
10-01-06 11:58  [Pytanie] Kolor opon samolotow I wojna sw.
Karwik 

 

Dzien dobry, tu Karwik.

Czy ktos moglby mi przyblizyc ten temat - dlaczego od pewnego czasu (bo mam wrazenie ze nie od zawsze) opony w samolotach z I w.sw. sa przedstawiane jako szare, a nie czarne ?
Smiem twierdzic ze kolor gumy np. w samochodach i motocyklach z tamtego okresu byl czarny, tak jak i dzisiaj. Wiem tylko o bialych oponach do Indiana, ponoc oryginalnych. Skad zatem szara guma do samolotow ? Inny sklad/proces wytwarzania, czy nowa interpretacja koloru z czarno-bialych zdjec? Z gory dziekuje za pomoc.

--
KARWIK

 
12-01-06 17:09  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Popatrz dobrze na opony samochodów (szczególnie jak jest sucho na dworze). Czarne to one są tylko w samochodach w salonach;-). Na czarnym kolorze wbrew pozorom świetnie widać wszystkie zabrudzenia. Dlatego właśnie opony samolotów (które w tamtych czasach startowały z lotnisk polowych) wyglądają jak szare... są pokryte kurzem u innymi pyłami znajdującymi się na pasie startowym. Więc jeśli ktoś waloryzuje model to razem z kołami;-)

--
pozdrawiam
Piotr


 
12-01-06 18:33  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
kari   

Witaj Karwik !
Proponuję do malowania opon użyć farby : tire black lub antracyt. W ostateczności użyć ciemnej szarej. I będzie OK. :-)
---------------------------------------------

 
12-01-06 21:12  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
Karwik 

 

OK, dziękuję za pomoc.

--
KARWIK

 
15-01-06 12:43  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Moje trzy grosze: Na niektórych zdjęciach opony widoczne są jako bardzo jasne, trudno jednoznacznie wyczuć, czemu. W szczególności pamiętam zdjęcie Fokkera E.V z oponami zdecydowanie jasnoszarymi; może dotyczy to produkcji późnego okresu wojny, można sobie wyobrazić jasną gumę z samego wulkanizowanego kauczuku, bez (być może trudnych do zdobycia) wypełniaczy i barwników - oczywiście, powstaje pytanie o żywotność i wytrzymałość takich opon.
Ja do opon używam generalnie akrylowej Pactry (Panzer Grau) albo olejnej Agamy (Pneumatiky), ale do swojego E.V użyłem farby jasnoszarobeżowej.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
15-01-06 14:46  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Agama 36 (i olej i akryl) to właśnie "barva pneumatik".
Kolor jest naprawdę ciekawy - trudno powiedzieć czy jest czarna czy szara.
Ja bym to nazwał jasnoczarna ;-)

 
15-01-06 17:46  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Vwsmok, o, to, to właśnie :-) przepięknie to ująłeś... widać dopiero przy bezpośrednim zestawieniu z czarną, że jest jaśniejsza. A na visus znakomicie wygląda jak zwyczajna, "czarna" guma. Muszę kupić akrylową... bo Panzer Grau to jednak nie do końca to, trochę za jasna...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
25-01-06 12:26  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

W czasie I WŚ opony powinny być raczej jasnoszare. Czarne opony pojawiły się (o ile dobrze pamiętam ) dopiero później. Jest to związane z dodawaniem sadzy do kałczuku.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
25-01-06 14:01  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

MBig Czarne opony pojawiły się (o ile dobrze pamiętam ) dopiero później.

Coś w tym jest. Pamiętam, że kiedyś w Automobiliście był artykuł o oponach historycznie.
I rzeczywiście ta sadza doszła chyba w latach 20 albo i 30.
Pokopię w rocznikach i jak znajdę to dam znać.

 
08-02-06 08:43  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Może to zdjęcie coś wniesie do dyskusji...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024