LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
08-02-06 09:38  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

No tak.
Ale looknij na prawe zdjęcie w tym samym rzędzie. Tam są czarne. Albo współczesne albo bywało i tak i tak.
A to by było najgorsze z punktu widzenia autentyczności modeli ;-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
09-02-06 21:30  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Coś musi być na rzeczy; w niedawnym Forum była fotka z tzw. epoki, dokładniej z początku XX wieku, gdzie samochody i rowery mają ewidentnie prawie białe opony. Nie mogę teraz podesłać, ale jeśli to będzie cokolwiek wnosiło, wrzucę za 10 dni.
Pozdrówka

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
11-02-06 19:07  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Pokopałem w rocznikach i jest artykuł o historii opon. Automobilista 11/2004.
Co prawda mowa w nim jest o oponach "motoryzacyjnych" ale myślę, że technologie były te same (przynajmniej wtedy, bo teraz podobno opony do samolotów to najwyższa szkoła jazdy w gumiarstwie).

Było tak jak MBig napisał.
Opony do początków XX wieku były szarobiałe "z racji nie używania sadzy do produkcji gumy".
I kilka zdań dalej: "opony z jasnej gumy zaczęły zanikać około 1918 roku".

 
12-02-06 22:49  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
Karwik 

 

Dziękuję, to wytłumaczenie wygląda na wiarygodne i wyjaśnia mi to czego nie wiedziałem. I w trzech modelach powinienem je przemalować...

A'propos opon lotniczych - ponoć opony do Blackbirda były pokrywane jakimś związkiem srebra, żeby wytrzymały jeden (?) start i lądowanie :)
Co do kolorowych opon motoryzacyjnych - obecnie jest kilka firm produkujących opony do motocykli całe białe, czerwone, niebieskie, zielone, itd. Technologicznie nie ma z tym żadnego problemu. Ale sprzedaż jest bardzo niska, bo ludzie się tak przyzwyczaili, że opona ma być czarna, że innych nie chcą kupować :)

Jeszcze mam jedno pytanie - czy w ciężkich samolotach stosuje się opony pełne, lub wypełnione pianką ?

--
KARWIK

 
13-02-06 08:06  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
bedrzich 

 

No coś Ty - jakie pełne? Na ten temat warto,żeby wypoiedzieli cię fachowcy - Laszlo czy Sicore, ale ogólnie budowa jest powiedzmy podobna do samochodowej - bezdętkowa, z tym że mają więcej warstw, inny bieżnik, wyższe ciśnienie i to o wiele no i skład gumy, jako że prędkość maksymalna opon w samolotach pasażerskich jest rzędu 320-350 km/h (180-200 węzłów) - wojskowych pewnie więcej. Średnio jedna opona wytrzymuje ok. 50 lądowań (ale zależy to od warunków na pasie) po czym jest ponownie bieżnikowana.

--

Pozdrawiam!
-------------------------------------------
PAPIERU!

Post zmieniony (13-02-06 08:07)

 
20-02-06 17:47  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Widzę, że nie tylko ja czytam Automobilistę (brakuje mi tylko 4 numerów do kompletu). VWsmok pozdrowionka

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
20-02-06 17:54  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Ja mam komplet :-)
Najlepszego MBig

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
25-02-06 14:14  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Co do kolorów opon , teraz nawet produkują opony do aut które przy tzw. pisku dymią na czerwono , żółto , niebiesko ....

--

Teoretyk ostatnio...

 
28-02-06 17:14  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
KHOT   

OFFTOP: Berzich - a wiadomo Ci coś na temat, czy zdarzyło się kiedyś osiągnięcie tych 200 węzłów na pasie...??

 
28-02-06 17:44  Re: Kolor opon samolotow I wojna sw.
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Ciekawe z czego są opony w promach kosmicznych.
One podobno mają ponad 300 w. przy przyziemieniu!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024