STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
06-01-12 18:04  [pytanie] Analiza zdjęcia z netu - czy DKM Scharnhorst miał mosiężne bulaje?
Navigator 

 

W internecie znalazłem takie zdjęcie:



Wydaje mi się, że do wykonania tego "okienka" z lewej strony, charakterystycznego dla rufowych nadbudówek okrętów Kriegsmarine (nie jest to klasyczny bulaj), posłużono się błyszczącym metalem. Jak Wam się wydaje? Czy nie jest to pewien dowód, że na okrętach Kriegsmarine były rzeczywiście mosiężne bulaje skoro w tych "okienkach" zastosowano błyszczący metal - zapewne mosiądz?

--

Post zmieniony (07-01-12 00:15)

 
07-01-12 11:15  Odp: [pytanie] Analiza zdjęcia z netu - czy DKM Scharnhorst miał mosiężne bulaje?
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

A czy przypadkiem w tamtych czasach bulaje na wszystkich jednostkach nie były "oprawione" w mosiądz?

--
pozdrawiam
Piotr


 
07-01-12 13:40  Odp: [pytanie] Analiza zdjęcia z netu - czy DKM Scharnhorst miał mosiężne bulaje?
Max 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Mnie też się wydaje że były oprawione w mosiądz , ale w czasie wojny je zamalowywano , aby nie błyszczały. Na tej fotce jeśli mnie wzrok nie myli obramowania bulajów są zamalowane na szaro :

Na fotce którą zamieścił Navigator nie było potrzeby malowania obramowania , ponieważ można było zamknąć klapę (na zdjęciu otwarta).

--
Pozdrawiam-Max - Marek

W budowie - Fuchu Maru skala 1/200
Gotowe -USS Michael Monsoor , JMSDF Hyuga

 
07-01-12 14:29  Odp: [pytanie] Analiza zdjęcia z netu - czy DKM Scharnhorst miał mosiężne bulaje?
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Nie wiem ale zamalowywać taką drobinkę jak ramka bulaja na takiej górze stali jak pancernik wydaje mi się odrobinę bez sensu.
Przeciwnik miał raczej małe szanse zbliżenia się aż tak żeby zobaczyć ramki. Pierwsze co widział (jeżeli miał taką szansę) to sylwetkę na horyzoncie.. A jak już zobaczył sylwetkę to ramki choćby się świeciły to nie miało to żadnego znaczenia.
Ale to na moją logikę. Byc może było tak jak pisze mój przedmówca.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
07-01-12 14:35  Odp: [pytanie] Analiza zdjęcia z netu - czy DKM Scharnhorst miał mosiężne bulaje?
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Bulaje z mosiądzu montowane są na statkach od conajmniej 100 lat (np.Titanic). Nie widzę powodów by na Scharnhorst'cie miało być inaczej. Takie rozwiązanie stosuje się przecież do dziś. Rzeczywiście czasami mosiądz jest zamalowany farbą. W czasie wojny, może i chodziło o odbicia błysków. Obecnie jest to po prostu "profesjonalne" podejście do malowania marynarzy z dzikich krajów - którzy odróżniają jedynie szkło od metalu.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
07-01-12 17:48  Odp: [pytanie] Analiza zdjęcia z netu - czy DKM Scharnhorst miał mosiężne bulaje?
Max 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Na tych fotkach widać dość wyraźnie że mosiądz jest zamalowany. Co prawda to
USS Alabama , a zdjęcia robiono po 2000 roku , ale pokazuje że Amerykanie też malowali mosiądz przy bulajach. I to nie tylko teraz gdy okręt służy jako muzeum , ale w czasie wojny też. Widocznie był w tym jakis sens.

http://www.flickr.com/photos/hyku/1398460517/sizes/o/in/pool-53992766@N00/
http://farm1.staticflickr.com/229/482749555_61518e8c79_o.jpg
http://farm5.staticflickr.com/4046/4400416456_2108b89108_o.jpg

--
Pozdrawiam-Max - Marek

W budowie - Fuchu Maru skala 1/200
Gotowe -USS Michael Monsoor , JMSDF Hyuga

 
07-01-12 19:30  Odp: [pytanie] Analiza zdjęcia z netu - czy DKM Scharnhorst miał mosiężne bulaje?
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Mosiężne bulaje błyszczały przez pierwsze chwile nowości. Potem matowiały. Z resztą nawet gdyby błyszczały nie miałyby żadnego wpływu na wykrywalność okrętu. Bo idąc tym tropem trzeba by również zlikwidować/zamalować szyby w tychże bulajach. Zapewne każdy dostał kiedyś po oczach "zajączkiem" puszczonym przez sąsiada myjącego okna w domu naprzeciwko. Trudno takiego zajączka nie zauważyć. Szkło odbija promienie słoneczne dużo intensywniej niż mosiądz. A mimo to w bulajach są szyby. Z resztą sama idea tego, że 200 metrowy okręt ciągnący za sobą pióropusz czarnego dymu miałby zostać wykryty w słoneczny dzień (bo tylko w taki dzień od mosiężnych bulai może się odbijać światło) tylko i wyłącznie dzięki refleksowi świetlnemu jest jedną z najdziwniejszych teorii jakie kiedykolwiek słyszałem. Podejrzewam, że stworzoną przez ludzi, którzy nie mieli nigdy okazji poobserwować horyzont przez lornetkę. Przeoczenie 200 metrowego statku/okrętu jest niemożliwe, no chyba że jest wyjątkowo parszywa pogoda, ale w takim wypadku to i refleksy światła nic nie dadzą. Z resztą chyba nikt nie starał się maskować okrętów na morzu. Wszystkie kamuflaże jakie widziałem miały zmylić przeciwnika co do typu, kursu i prędkości jednostki, a nie "ukryć" ją między falami, bo to praktycznie niemożliwe.

--
pozdrawiam
Piotr


 
07-01-12 22:35  Odp: [pytanie] Analiza zdjęcia z netu - czy DKM Scharnhorst miał mosiężne bulaje?
Max 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Ok Może i racja z tymi odbiciami i wykrywalnością. Pracuję na morzu , ale jakoś nigdy nie zwracałem uwagi czy komuś tam się bulaje błyszczą czy nie. Jednak , że je zamalowywano (tzn. obramowania) jest to fakt i musiał być w tym jakiś cel.

--

Post zmieniony (07-01-12 22:38)

 
08-01-12 20:59  Odp: [pytanie] Analiza zdjęcia z netu - czy DKM Scharnhorst miał mosiężne bulaje?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Wspomniany element Scharnhorsta w kolorze i maksymalnym zbliżeniu, 1939 r.:



--
Sven

HMS Ark Royal

 
10-01-12 10:44  Odp: [pytanie] Analiza zdjęcia z netu - czy DKM Scharnhorst miał mosiężne bulaje?
Navigator 

 

Wydaje się, że zdjęcie zaprezentowane przez Svena rozwiewa wątpliwości. Czy to jednak znaczy, że zdjęcie, które załączyłem nie przedstawia błyszczącego obramowania "bulaju" i jest to moja nadinterpretacja, czy też raczej ów mosiądz został zamalowany później. Przy okazji skąd to zdjęcie kolorowego Scharnhorsta, bo nigdy go nie spotkałem?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024