STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
05-02-08 15:59  [Literatura] Dzieje Polskiej floty. Od Kazimierza Jagiellończyka do Augusta II Mocnego
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Byłem wczoraj w księgarni w Pelcie i oglądając gorąco tu omawiana pozycję o Pancernikach Japońskich natknąłem się przypadkowo na tę książkę.
Autorem jest Tadeusz Górski. Mimo, że to mało modelarska pozycja to sadzę, że dla miłośników morza, a naszej historii tym bardziej. Może być warta przeczytania. Ja ja nabyłem i jak przeczytam to podzielę się swoimi refleksjami na ten temat. Jest jeszcze jedna pozycja tego autora, ale nie miałem jej w rękach może będzie to mój kolejny zakup.



--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (05-02-08 16:42)

 
05-02-08 16:44  Odp: Dzieje Polskiej floty. Od Kazimierza Jagiellończyka do Augusta II Mocnego
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

A może ktoś coś wie i może wskazać i powiedzieć coś o innych tego typu publikacjach historyczno marynistycznych które ostatnimi czasy ukazały się na rynku i warto się nimi zainteresować?

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
06-02-08 09:32  Odp: [Literatura] Dzieje Polskiej floty. Od Kazimierza Jagiellończyka do Augusta II Mocnego
trebor   

Zajrzyj na stronę Domu Wydawniczego Bellona (www.bellona.pl). W tego typu publikacjach historyczno-marynistycznych chyba wiodą prym na naszym rynku. Jeżeli chodzi o świat starych żaglowców, bo ten temat akurat mnie bardzo interesuje, to mają kilka tytułów, niestety część z nich to ezgemplarze archiwalne, ale być może dostępne w zwykłych księgarniach:
- Trafalgar
- Oliwa
- Skórzaki przeciw okrętom
- Encyklopedia statków żaglowych
- Życie piratów
- Pierwsza podróż dookoła świata
- Navarino
- Odkrycia. Podróże kapitana Cooka
- Korsarz jej królewskiej mości.
Pzdr.



Post zmieniony (08-02-08 10:58)

 
06-02-08 17:46  Odp: [Literatura] Dzieje Polskiej floty. Od Kazimierza Jagiellończyka do Augusta II Mocnego
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Z pozycji archiwalnych polecam:

J. W. Dyskant,
"Zatoka Świeża 1463. Przebieg działań wojny trzynastoletniej na morzu i wodach śródlądowych na tle rozwoju żeglugi w połowie XV wieku",
MON, Warszawa 1987

Cytuję fragment: "Bitwa w Zatoce Świeżej [Zalew Wiślany] stała się więc dla Zakonu druzgocącą klęską. Wielki mistrz utracił tu całą swoją flotę."

--
Sven

HMS Ark Royal

 
07-02-08 12:45  Odp: [Literatura] Dzieje Polskiej floty. Od Kazimierza Jagiellończyka do Augusta
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Trebor Jeśli chodzi o tytuły które wymieniłeś to:
- Trafalgar mam i czytałem.
- Oliwę mam ale jako małą książeczke autorstwa J.W. Dyskant
- o tym epizodzie opisanym w Skórzaki Przeciw okrętom nie wiedziałem, trzeba będzie kupić :-)
- Encyklopedia statków żaglowych wygląda na kolejną ciekawa pozycję jak byś mógł podesłać kilka zeskanowanych stron dla lepszej orientacji to byłbym zobowiązany. Ja mam Dzieje żeglugi Mickiewicza. Podobne z założenia podejście do tematu.
- Navarino to dla mnie novum więc chyba też się koło niej zakręcę.

Sven Czytałem "Zatoka Świeża 1463" książka ciekawa i pokazująca mocno niedoceniany wpływ polityki morskiej na losy kraju. Ciekawostką było ujęcie finansowe całej wojny trzynastoletniej. Po tej lekturze, aż się zainteresowałem bliżej Dziejami Hanzy i Historia Gdańska.


Jest jeszcze kilka innych ciekawych książek wydanych w latach PRL-u które warto przeczytać. Część z nich stoi u mnie na półce inne czasem udaje mi się wyłowić na allegro.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
07-02-08 14:07  Odp: [Literatura] Dzieje Polskiej floty. Od Kazimierza Jagiellończyka do Augusta II Mocnego
trebor   

Niestety nie mam "Encyklopedii statków żaglowych" więc ze skanów nici, mam starszą pozycję autorstwa bodajże Gulasa pt "Zaglowce" z lat 80-tych, podejście do tematu podobne tylko w bardziej okrojonej formie.
Encyklopedię statków żaglowych przeglądałem w księgarni tak z modelarskiej ciekawości pod kątem przydatności przy budowie żaglowców, jest formatu chyba A4, kredowy papier, ładne duże ilustracje, historie niektórych bardziej znanych żaglowców opisane bardziej dokładnie, ale ponieważ podobną książkę już mam, więc - na razie - nie kupiłem.
Pzdr.

 
08-02-08 11:10  Odp: [Literatura] Dzieje Polskiej floty. Od Kazimierza Jagiellończyka do Augusta II Mocnego
trebor   

Przechodząc wczoraj obok księgarni na witrynie zauważyłem książki "Galeony wojny" tom 1 i 2, wyd. Fabryka słów - oto cytat na temat 1 tomu:
"Smak morskiej wody i krwi, gorycz porażki i słodki zapach zwycięstwa.Bitwy wojennych galeonów, salwy całoburtowe, kaperskie rajdy, niszczycielskie sztormy i abordaże na pokładach tonących okrętów. Śmierć i chwała – w marynistycznej powieści z pogranicza historii i fantastyki.
Jest rok 1627. Szwedzi atakują ujście Wisły. Ich okręty rozpoczynają blokadę Gdańska. Do walki z eskadrami Gustawa Adolfa staje młoda polska flota wojenna Zygmunta III Wazy, wspierana przez kaprów na służbie królewskiej. Kapitan Arendt Dickmann, późniejszy admirał i zwycięzca w bitwie pod Oliwą, rzuca wyzwanie Fortunie stawiając na jedną kartę honor i doświadczenie. Razem ze szlachcicem Markiem Jakimowskim, buntownikiem z tureckiej galery, wyrusza w morze by posłać na dno złowrogiego Lewiatana napadającego na statki z Gdańska. I przekonać się czy opowieści o bestii z podmorskich otchłani są prawdą, czy tylko podstępną intrygą szwedzkich korsarzy".

Czytał ktoś już tę książkę - warto po nią sięgnąć? Kobiety mają swoje romansidła, a to mi wygląda na powieść dla prawdziwych wilków morskich.

Pzdr.



Post zmieniony (08-02-08 11:17)

 
08-02-08 12:42  Odp: [Literatura] Dzieje Polskiej floty. Od Kazimierza Jagiellończyka do Augusta II Mocnego
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Polecam stronę Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku:

http://www.cmm.pl

Bardzo ciekawy jest tam dział archeologii podwodnej.
W sklepie tego muzeum znalazłem min.

UDZIAŁ POLAKÓW W WOJNIE ROSYJSKO - JAPOŃSKIEJ NA MORZU W LATACH 1904-1905

Studia i materiały Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Tom 1 - Seria A - wystawy, Nr 1, pod redakcją Andrzeja Zbierskiego.
Gdańsk: Centralne Muzeum Morskie 2000

W opisie książki mamy min.:

"(...) historia krążownika "Novik", na którym zastępcą dowódcy był Kazimierz Porębski oraz pancernika "Retvizan", którym dowodził syn powstańca listopadowego Edward Szczęsnowicz."

--
Sven

HMS Ark Royal

 
08-02-08 14:27  Odp: [Literatura] Dzieje Polskiej floty. Od Kazimierza Jagiellończyka do Augusta
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Dzięki Sven za namiary. Faktycznie lektura może być ciekawa i pouczającą.
Dyskant w swoich książkach o tej wojnie tylko sygnalizował całkiem niemały procent naszych rodaków w załogach Rosyjskiej floty. Znikąd sie ta późniejsza, bardzo dobra, kadra nie wzięła. Mam jednak wrażenie, że niektórzy o tym całkiem zapominają.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
14-02-08 15:36  Odp: [Literatura] Dzieje Polskiej floty. Od Kazimierza Jagiellończyka do Augusta
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Książka trafiła w moje ręce. Pierwsze wrażenia, po samym tylko przekartkowaniu, są bardzo pozytywne. Jest dużo rysunków sylwetkowych ale i dokładniejszych opisujących elementy statku i nazywające jego części po imieniu. Są również zdjęcia, wygląda że robione na replikach.
Więcej wrażeń po przeczytaniu ale już teraz nie żałuje wydanych pieniędzy :-).
Może się mylę, bo nie wszystko widziałem, ale temat jest potraktowany bardzo fachowo a nie po łepkach i autor przedstawia sprawy mało chyba znane i nieczęsto występujące w innych publikacjach. Warto się jej bliżej przyjrzeć.
Bardzo jestem ciekaw co o tej książce powiedzieli by znawcy tematyki morskiej i żaglowców.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024