STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
18-08-05 07:24  ORP Wicher - malowaniie 1936
wolfik   

Witam wszystkich.
Własnie przymierzam się do budowy modelu ORP Wicher z 1936 roku i mam problem z malowaniem. Na stronie http://nikomodel.pl/bw36.html znalazlem wzór z brązowymi wykładzinami przy działach. Czy jest to malowanie prawidłowe - chodzi mi głównie o te wykładziny. Nie mogę znaleźć źródeł, ktore jednoznacznie odpowiedzą mi na to pytanie. Na kilku zdjęciach zauważyłem, że wykładziny różniły się od koloru okładu. Ale pewności nie mam.

 
18-08-05 19:55  Re: ORP Wicher - malowaniie 1936
piotr d   

Taki model pokazują Francuzi w swoim Muzeum Morskim w Paryżu: http://www.steelnavy.com/images/MuseedelaMarine/FougueuxOverview14.jpg A tak wyglądała brytyjska wykładzina na HMCS Prince Robert: http://www.airmuseum.ca/web/prpr05h4.jpg Kolor wykładziny na Wichrze był pewnie jakiś nieokreślony szaro-brązowo-zielonkawy. Na zdjęciach odcień jest bardzo ciemny, ale stara błona ortochromatyczna mogła _bardzo mocno_ przekłamać jasność czerwieni i brązów, oddając je właśnie jako niemal czernie. Pokłady ciemniejsze od nabudówek. Wnętrza osłon dział bardzo jasne (białe?).

 
19-08-05 07:15  Re: ORP Wicher - malowaniie 1936
wolfik   

Dzieki.

 
19-08-05 11:22  Re: ORP Wicher - malowaniie 1936
Marek T   

Ja tam nie widzę różnicy kolorów. Zdjęcie z wizyty w Helsinkach w 1935 roku.



Na BŁYSKAWICY i GROMIE stosowano maty przeciwpoślizgowe. Były zdejmowane i zakładane w iarę potrzeb. Może takie same były na WICHRACH?



Post zmieniony (19-08-05 11:25)

 
19-08-05 18:29  Re: ORP Wicher - malowaniie 1936
wolfik   

Mozliwe ze byly zdejmowane. Przegladalem ostatnio monografie AjPressu i wlasnie tam na kilku zdjeciach dostrzeglem roznice (ale nie na wszystkich). Poza tym roznie moglo byc w roznych okresach.
Skad to zdjecie?

 
19-08-05 19:11  Re: ORP Wicher - malowaniie 1936
Marek T   

AJ Press:
KTT WICHER i BURZA cz. 1, str. 85.

 
19-08-05 19:30  Re: ORP Wicher - malowaniie 1936
piotr d   

Pokład vs nadbudówki: Posłuchałbym oczywiście Marka i malował jednolicie. Niepokoi mnie tylko kilka rzeczy: 1. Podejrzany jest ciemny pasek u dołu nadbudówki i ciemne dolne końce słupków relingu. Czy to jakieś czarne wykończenie detali? Podobnie jest na kilku zdjęciach Gromów. 2. Pokład wygląda na delikatnie ciemniejszy niż boczna powierzchnia nadbudówki, mimo iż rozkład cieni wskazuje, że pokład jest mocniej oświetlony. 3. Na starszych zdjęciach różnica jest wyraźniejsza, np: http://odkrywca.pl/picsforum9/img_6745.jpg Maty: Na powyższym zdjęciu z 1935 wyglada na to że je zdjęto - pod działami nr2 nie widać "zszytego dwunastokąta", a jakieś podłużne ślady (łączenia pasów blachy?). Maty na Gromach były obszyte na obrzeżu, wykonane w całości i zakładane pod kilkucentymetrowe kątowniki. Nie wiem czy były krajowe, czy brytyjskie - wykaz podaje tylko polskie "wyroby płócienne i brezentowe". Maty francuskie na Wichrach wyglądały na grubsze, bez wyraźnego obrzeża, zszywane z małych kawałków (ok 1.2m na 1.2m), mocowane linką do cokołu działa i za narożniki. W 1936 oryginalne wykładziny na Wichrach mogły już być zużyte i usunięte albo zastąpione podobnymi jak na Gromach (tym bardziej, jeśli były dostępne w kraju).

 
20-08-05 23:32  Re: ORP Wicher - malowaniie 1936
Marek T   

Według przedwojennej instukcji malowania (chyba z 1936 albo 1937 roku) pokład powinien być malowany farbą ciemnoszarą, choć nie widać tego zbytnio na fotkach.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024