STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
17-08-22 10:25  Blachy ryflowane w okrętach IJN
Marudek 

 

Hej,

Pomyślałem, e po 20 latach miło byłoby wrócić do modelarstwa kartonowego. Co prawda 20 lat temu nie osiągnąłem w modelarstwie kartonowym żadnych sukcesów, ale mam nadzieję, że ucząc się od lepszych od siebie modelarzy - zdołam się nieco nauczyć.

I właśnie dlatego mam pytanie o blachy ryflowane stosowane w okrętach IJN. Na rynku dostępne są pokłady grawerowane laserowo, ale wydaje mi się że wygrawerowane na nich ryfle nie trzymają skali. Czy takie pokłady mają umowną fakturę ryfli, czy na okrętach IJN były one rzeczywiście takie duże?

Z góry dziękuję za odpowiedź bo mam już na oku kilka modeli, które właśnie takie pokłady mają.

Pozdro,
Marudek

--

 
18-08-22 21:21  Odp: Blachy ryflowane w okrętach IJN
Ozzy Reess 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ryflowane blachy w skali nie różniłyby się praktycznie od gołej blachy, więc użycie takiej nie uważam za błędne, aczkolwiek ryflowana blacha, choć nie w skali daje "klimat" i nie odbiega zbytnio od "rzeczywistości", jest w końcu z papieru, a nie ze stali :)

 
19-08-22 12:50  Odp: Blachy ryflowane w okrętach IJN
Marudek 

 

Hej Ozzy Reess ,

Właśnie to chciałem wiedzieć. Nigdzie nie mogę znaleźć zdjęcia takiego pokładu, żeby na własne oczy zobaczyć jak duże były te ryfle. Ale gdyby udało się zrobić mniejsze niż te grawerowane laserem to byłby jakiś postęp :)

--

 
19-08-22 19:59  Odp: Blachy ryflowane w okrętach IJN
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja to widzę tak jak poprzednik. Co więcej zdarza się grafika na modelu na tyle ładna, że nawet druk ryfli imituje ich wygląd w 3D i wydaje się, że trzymają nawet skalę. Grawerowane laserem ryfle, no cóż. Przyciągają oko i tyle. Ja już nie używam bo nie lubię ich malować.






Opis w języku oryginalnym ale chodzi o milimetry.

Zdrów

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
21-08-22 13:31  Odp: Blachy ryflowane w okrętach IJN
Marudek 

 

Wielkie dzięki za odpowiedź. IJN Łukasz - właśnie tego szukałem. Znaczy - te ryfle to nie to samo co blacha ryflowana jaką można dzisiaj kupić w markecie. Tylko blaszki 200 x 16 mm lub 200 x 22 mm, które miały dać większą przyczepność niż gołą blacha. To rozwiało moje wątpliwości względem laserowych pokładów :) Maluję aerografem, więc ich użycie nie będzie problemem.

Jeszcze raz bardzo dziękuję!

 
27-10-22 09:59  Odp: Blachy ryflowane w okrętach IJN
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Ja ryfle maluje szarym podkładem i dopiero na to kładę właściwy kolor. Następnie należy lekko przetrzeć jeszcze mokrą farbę i gotowe mamy fajnie kontrastujące ryfle na tle pokładu. Czy to ma sens? nie wiem, ale fajnie wygląda: ]

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024