STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych". Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
05-01-21 15:00  [P] Dotyczy koloru wałów napędowych okrętów
Tomek 

 - 2

Nie wiem, czy na forum kiedyś ten temat się nie przewinął, ale zadam pytanie jeszcze raz. Czy wał napędowy wychodzący poza okręt jest malowany podobnie jak dennica, czy pozostaje w naturalnym kolorze metalu? W niektórych modelach jest sugerowany kolor metalu, a w innych klasyczny kolor dennicy. Wydaje mi się, że powinien być raczej kolor miniowy, czyli posiadać zabezpieczenie antykorozyjne, ale to tylko mi się wydaje. Czekam na głos osób dobrze poinformowanych!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-01-21 19:43  Odp: [P] Dotyczy koloru wałów napędowych okrętów
Spychacz Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Zawsze byłem zwolennikiem koloru stali, jednak ostatnio znalazłem zdjęcia, na których wygląda, że wały mają kolor dna:

Duke of YorkArizona--

Post zmieniony (05-01-21 19:45)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-01-21 20:20  Odp: [P] Dotyczy koloru wałów napędowych okrętów
Tomek 

 - 2

Dzięki za zdjęcia i wypowiedź. Jak szukałem zdjęć do tego tematu, to na rysunkach poglądowych we wszelkich czasopismach maryynistycznych na planach okrętów jest kolor stali, ale co wtedy z korozją?

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-01-21 19:57  Odp: [P] Dotyczy koloru wałów napędowych okrętów
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Dokładnie, jest tak jak piszesz - korozja. Nawet gdyby zastosowano stal nierdzewną/kwasoodporną, to chlorki zawarte w wodzie morskiej i tak spowodowałyby rdzawy nalot. Poza tym taka stal jest nieporównywalnie droższa, trudniejsza w obróbce i zwykle ma gorsze od węglowej własności mechaniczne, więc szkoda zachodu. A ze stali węglowej i tak zbudowana jest cała reszta jednostki pływającej, więc zabezpieczeniem antykorozyjnym leci się jednakowo po całym dnie.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-01-21 23:11  Odp: [P] Dotyczy koloru wałów napędowych okrętów
Tomek 

 - 2

Waldek K. Dzięki! Tak się domyślałem, ale ponieważ specjalistą nie jestem, więc wolałem zapytać lepszych od siebie!
Pozdrawiam!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-01-21 10:41  Odp: [P] Dotyczy koloru wałów napędowych okrętów
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Wał napędowy na większych jednostkach składa się z kilku odcinków połączonych najczęściej kołnierzowo śrubami, więc w przypadku wyeksploatowania lub uszkodzenia jednego z nich wymienia się tylko wadliwy fragment, a nie cały wał. Jest to kłopotliwa operacja, ale z drugiej strony nikt nie patrzy na to, że ten element musi być wykonany z nie wiadomo jakich materiałów i musi wytrzymać koniecznie 20 lat eksploatacji.

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-01-21 14:49  Odp: [P] Dotyczy koloru wałów napędowych okrętów
Tomek 

 - 2

Yanis! Czy takie podejście do ekspolatacji sprawiało, że nie malowano części wałów poza kadłubem?

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-01-21 09:31  Odp: [P] Dotyczy koloru wałów napędowych okrętów
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

W mojej relacji z budowy Emmonsa, Piotr d podlinkował mi instrukcję malowania okrętów USN z 1943 r. https://www.shipcamouflage.com/painting_and_cementing_toc.htm. Jest tam też rozdział opisujący malowanie podwodnej części, w tym oczywiście wałów https://www.shipcamouflage.com/painting_and_cementing_chapter3.htm#Chapter%203.%20-%20Steel%20Construction%20-%C2%A0%20Underwater%20Body


SHAFTING.

Outboard protection. - To avoid shaft fracture due to corrosion fatigue, it is necessary that pitting be prevented. In order to insure this, all outboard shafting shall be carefully sand- or grit-blasted prior to painting.

Immediately after blasting, one coat of zinc-chromate primer, formula 84 or formula 84D, shall be applied whether the shaft is blasted after installation or in the shop.

Prior to launching or undocking, apply an additional coat of zinc-chromate primer. Allow eight hours to dry and apply one coat of anti-corrosive paint, formula 14 or formula 14D. Allow four hours to dry, then apply one coat of hot or cold plastic anti-fouling paint.

All parts of shafting which are inaccessible for painting and not protected by bearing sleeves of metallic casings shall be covered by rubber or by other specially approved materials.

The Bureau may specify special coatings for the accessible portions of steel shafts of wooden craft to minimize corrosion.

Inboard Protection. - Inboard sections of propulsion shafting shall receive two coats of zinc-chromate primer, formula 84, and one coat of light gray machinery enamel, formula 30-L.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-01-21 11:36  Odp: [P] Dotyczy koloru wałów napędowych okrętów
Tomek 

 - 2

I pełna jasność. W US Navy malowali, Royal także. Skoro dwie największe floty tak robiły, to dlaczego inni mieliby tego nie robić?

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-01-21 14:24  Odp: [P] Dotyczy koloru wałów napędowych okrętów
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No i super. To mi teraz napiszcie w jakim kolorze jest farba "formula 14 or formula 14D" i ta farba plastikowa zimno-ciepla bo z tej instrukcji to nie wynika.....

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-01-21 19:12  Odp: [P] Dotyczy koloru wałów napędowych okrętów
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

A to już temat na inną historię :-)
Generalnie podaje się, że podwodną część kadłubów USN (ostatnią warstwę - przeciwporostowo) malowano farbą Norfolk 65A

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-07-22 23:09  Odp: [P] Dotyczy koloru wałów napędowych okrętów
piotr d   

Zewnętrzne wały śrubowe, tak jak inne podwodne powierzchnie kadłuba wymagały ochrony z dwóch powodów. Pierwszym była korozja, w tym przypadku najczęściej potęgowana przez elektrolityczne działanie dużej powierzchni bardziej szlachetnego stopu miedzi, tj. śruby, oraz rezultat obciążenia cyklicznie zmieniającego w czasie każdego obrotu, wywołujące zmęczenie materiału. Kombinacja obu czynników mogła oznaczać konieczność kosztownych napraw i przedwczesne złomowanie zaburtowych odcinków, tudzież okazyjne ukręcenie wałów. Drugim powodem było biologiczne obrastanie.

W praktyce w przypadku wszystkich zanurzonych powierzchni nie wykonanych z miedzi czy jej stopów konieczne było pokrycie antykorozyjne i przeciwporostowe, najczęściej przez malowanie. W przypadku miedzi malowanie było wskazane dla ograniczenia szkodliwego działania na stal, poza śrubą, gdzie powłoki były generalnie nietrwałe; w przypadku silnej korozji elektrochemicznej nawet śruba szybko obrastała w czasie postoju w tropikach.

Wały śrubowe były początkowo konserwowane tak jak reszta części podwodnej, w czasie wojen światowych rosnące obciążenie i stosowanie gatunków stali podatnych na zmęczenie mogły wymuszać specjalną ochronę przed korozją.

@USN
Amerykanie malowali wały analogicznie do reszty kadłuba, w okolicy łożysk wspornika stosowano niemalowane pierścienie stali jako protektory. Od końca lat trzydziestych eksperymentowali na mała skalę z pokryciem gumą, naturalną, potem syntetyczną i w 1949 pokrycie gumowe przyjęto jako normalne.

Zewnętrzną powłoką była farba przeciwporostowa, w początkowym okresie DWŚ standardową była kompozycja 15RC, plastyczna z rozpuszczalnikiem, na bazie kalafonii i smoły pogazowej, z tlenkiem miedzi (I) i tlenkiem rtęci (II) jako biocydem. W 1942 została zastąpiona przez farbę 15HP, na bazie kalafonii, żywicy fenolowej i parafiny, z tlenkiem miedzi (I). Tego typu farba była nakładana na gorąco ze specjalnych kociołków, co nie zawsze było praktyczne i wobec tego miała równoległy odpowiednik rozpuszczalnikowy, 143, do stosowania na zimno.

Oba stosowane pigmenty czynne były czerwone, inne składniki (nie wszystkie wymienione wyżej) mogły nieco modyfikować kolor.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-07-22 00:10  Odp: [P] Dotyczy koloru wałów napędowych okrętów
Tomek 

 - 2

Piotr_d! Dzięki!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek