STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 79 z 83Strony:  <=  <-  77  78  79  80  81  ->  => 
10-03-21 17:01  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Rakiety manewrujące były instalowane na okrętach nawodnych i podwodnych bo jeszcze do niedawna istniał traktat zakazujący ich wersji lądowej, obecnie traktat już nie obowiązuje i nie trzeba ich montować tylko na okrętach. Wiec i potrzeba OP z pociskami manewrujacymi u nas umarła.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
10-03-21 17:33  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Problem polega na tym,że my zakładamy ,że przeciwnik postąpi tak,jak my chcemy ,a może się spytamy przeciwnika jak on sprawę widzi ? A jak przeciwnik nie bedzie chciał nas atakować tylko przeszkadzać nam w działalności portów ,to pójdziemy na skargę do kogo ? Wuja Sama a może ciocię Merkel poprosimy o pomoc !?
Obecnie wcale nie musi być konflikt pełno skalowy ,a mogą nastąpić inne wrogie działania i ,co wtedy bez MW zrobimy - pobijemy ich wiosłami od kajaków a może sie obrazimy na nich i,bedziemy puszczać kaczuszki po wodzie [odpowiednik rysowania kredkami po asfalcie] jako formę zmęczenia przeciwnika.:)
Jestem marynistą i wiem,że w naszej sytuacji musimy mieć silną armię [niestety nie mamy jej] ,ale flota jest nam niezbędna do ochrony wybrzeża,portów i szlaków komunikacyjnych.
Zdaję sobie sprawę,że nie będziemy mieć pancerników czy lotniskowców ,ale takie okręty na jakie nas stać i takie ,które wypełnią założone zadania i misje.


Nie wiem dokker ,czy szła w stronę mocarstwowości,ale na pewno starali się ją dopasować do realiów na Bałtyku i dopasować pod przeciwnika.Dużo rozmyślałem na ów temat przez wielę lat i sam bym tak postapił jak ówcześni włodarze.
W jednym masz rację,że w 39'efektywne były małe okręty ,ale nikt nie spodziewał się,że wojna tak szybko do nas przyjdzie i z tego kierunku ,a musimy tu zaznaczyć,że Polska zbroiła się nie na tą wojnę i nie na tego przeciwnika. Musimy też pamiętać o położeniu naszego kraju podczas wojny polsko-rosyjskiej.
Nie zapominajmy też,że we flocie myślano o małych okrętach,ale zamówienia poszły zbyt pózno ,by na wojnę były gotowe,ale przynajmniej posłużyły naszym marynarzom na zachodzie do walki z nieprzyjacielem.
Może i nasza flota nic nie zdziałała w 39',ale pewne jest,że PMW była jedynym rodzajem się zbrojnych walczących przez całą wojnę bez przerwy i była symbolem naszej walki i ciągłości państwa Polskiego!

Mi też szkoda Tarantul ,ale pośpieszono się z ich wycofaniem,bo były przepiekne plany budowy okrętów z których wyszło tylko tyle,że okręty wycofano a plany schowano.

J.Pertek napisał "Wielkie dni małej floty",która przeczytałem kilkadziesiąt razy i dzięki niej stałem się marynistą :)


PS.Radziecka propaganda zasiała złe ziarno w umysłach Polaków i dalej plon tego zbiera.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
10-03-21 17:38  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Wydaje się jednak że OP są trudniejsze do namierzenia i zniszczenia niż wyrzutnie lądowe. Nie wiem tylko czy uderzenie konwencjonalne z OP to relatywnie dobry stosunek ceny/zniszczeń.
Obawiam się że dywizjon OP się już niestety nie odrodzi. Nie widzę realnie kasy na taką inwestycję.
Czas będzie "zwijać" naszą Marynarkę, niestety.

 
10-03-21 18:57  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Robo, trzeba zadać sobie bardzo proste pytania:
- czy potencjalny przeciwnik może nas zaatakować
- jeśli tak, to jakie byłby najbardziej prawdopodobne cele takiego ataku, w sensie strategicznym i politycznym
- jakimi środkami i siłami ataki na jakie cele w sensie taktycznym i operacyjnym zapewnią realizację celów strategicznych i politycznych przeciwnika
- jak dopasować nasze działania do powyższego

Wtedy możemy tu spekulować i zastanawiać się na obroną Przesmyku Suwalskiego, całej ścian wschodniej, ewentualnie utraty i okupacji całego obszaru kraju.

Oraz roli MW w tzw. "połączonej operacji obronnej".

--
imagination+extrapolation

 
10-03-21 21:03  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Agzaim Bar Tholo - oczywiście ! I dla tego musimy rozważać wszelkie scenariusze agresji na nasz kraj i rolę MW w tym .

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
10-03-21 21:48  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Zapraszam wtedy do rozmowy!

--
imagination+extrapolation

 
11-03-21 12:51  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Dzięki za zaproszenie :)


PS.oby naszym włodarzom nie przeszkadzała ORP Błyskawica ,która jest okrętem PMW i dużym celem w Gdyni!

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
12-03-21 21:58  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Marynarka Wojenna nie może być tylko postrzegana pod kątem ataku na nas. Wtedy i tak jesteśmy w głębokiej ... , bo jedyny nasz potencjalny przeciwnik, może przykryć nas ułamkiem swoich sił.

Cele polityczne - oprócz potencjalnej wojny obronnej są inne powody trzymania marynarki (ogólnie sił zbrojnych). Np to że jesteśmy w NATO i musimy mieć możliwość wypełniania naszych zobowiązań sojuszniczych. Nie możemy zakładać, że nasi sojusznicy jedyne czego będą od nas potrzebować to holowniki... Jeżeli członkostwo w NATO mamy traktować poważnie, a nie na zasadzie "olejmy temat i tak nas obronią" to musimy mieć jednostki które dadzą radę brać udział we wspólnych przedsięwzięciach, wspólnych stałych zespołach oraz tych powoływanych na okazje jakiegoś konfliktu w zapalnych częściach świata.

Biorąc uwagę dynamicznie zmieniającą się koncepcję budowy/modernizacji naszych sił zbrojnych ;-) można założyć, że jeżeli punktem wyjścia do planowania Marynarki będzie tylko konflikt w obrębie naszych granic (czyli "co nam będzie potrzebne jak Putin wyda rozkaz), to przy decyzyjnym zatwardzeniu szybko niczego mądrego nie wymyślimy (a i kasa jest ograniczona).
Dlatego powinniśmy trzymać przynajmniej takie siły, pozwolą funkcjonować w ramach sojuszu. A do tego są potrzebne wartościowe okręty wielkości fregaty/dużej korwety + siły przeciwminowe i okręt(y) ogarniające ich logistykę (niekoniecznie czyste logistyki).

Piszę to pod kątem tego co u nas jest, a nie tego jak się powinniśmy zabrać do tego. Bo możemy sobie teoretyzować co nam się przyda jak ze wschodu nas zaatakują, bo i tak nie liczę na jakąś sensowną koncepcję a potem jej realizację, ale niech przynajmniej siary nie będzie na wspólnych manewrach... Taki trochę minimalista się zrobiłem :-)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
13-03-21 15:40  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Bardzo mądrze napisane.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
13-03-21 21:24  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

MW ,to cała paleta zadań o których nasi włodarze nie maja pojęcia...

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 79 z 83Strony:  <=  <-  77  78  79  80  81  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024