STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 78 z 83Strony:  <=  <-  76  77  78  79  80  ->  => 
08-03-21 17:29  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Wg doniesień medialnych, ostatnie ćwiczenia Zima-20 zakończone szybkim zwycięstwem czerwonych pokazały że MW jest zbędna i nie odegrała żadnej roli.

A były tam uwzględnione obecne wtedy w linii jednostki w 100% sprawności. W tej chwili mamy przecież jeden okręt podwody, nie trzy.
Oby wnioski zostały z tego wyciągnięte.

--

Post zmieniony (08-03-21 17:30)

 
08-03-21 19:50  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...ostatnio gdzieś czytałem ,że wróg może nas rozbić w 3 dni więc,po co nam armia skoro nie może obronić kraju !? W 39' broniliśmy sie miesiąc ,a gdyby nie nóż w plecy pewnie i drugi byśmy sie bronili...
MW - jest składową częścią całości sił zbrojnych kraju ,a jak te siły są kiepskie ,to i flota nic nie poradzi.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
08-03-21 20:12  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Źle rozumujesz. Obojętnie ile trwała obrona na wschód od Wisły (a potem odzyskanie tego obszaru kontratakiem co było ćwiczone w poprzedniej bodaj edycji) MW była najzwyczajniej zbędna.

Widocznie w symulowanym konflikcie czerwoni ani nie wysadzili desantu który MW miała/mogła zwalczać, ani nie przecięli szlaków żeglugowych które MW miała utrzymać, ani też nie atakowali poza Bałtykiem gdzie MW wystawiała kontyngenty...

Działania czerwonych dowodzonych przez gen. J. Mikę w symulowanym konflikcie miały za zadanie zniszczyć siły lądowe RP i to im się udało.
Pomimo/bez udziału MW.

I tyle w kwestii.

--

Post zmieniony (08-03-21 20:14)

 
09-03-21 09:37  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...jeżeli nacisk był kładziony na walki lądowe,to marynarka z oczywistych względów jest wtedy zbędna.Natomiast przyjmując inne scenariusze od konfliktu po wojnę z uwzględnieniem czynnika morskiego ,to pewnie,by sie okazało,że flota jest jak najbardziej potrzebna i,obecne siły nie są zdolne do odparcia ataku ,osłony czy wsparcia.
Pewnie takie scenariusze nie są brane pod uwagę z oczywistych względów.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
09-03-21 11:05  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Scenariusze takie nie są brane pod uwagę ponieważ nie są brane pod uwagę.
Tu nie trzeba być ani Clausewitzem ani Liddell-Hartem aby stwierdzić że brygady zmech potencjalnego przeciwnika będą poruszać się po lądzie a nie po wodach Bałtyku.

--
imagination+extrapolation

 
09-03-21 17:48  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Powinno się brać wszelkie scenariusze pod uwagę,bo Rosja coś tam z desantu na Bałtyku posiada i stara się rozwijać.Czasami na środkowym wybrzeżu nagle może sie pojawić jakaś brygada zielonych ludzików :)

pzdr.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
09-03-21 18:15  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Może tak, może raczej nie.
Jeśli główne siły niebieskich znajdują się na wschód od Wisły, a decydująca bitwa której celem jest eliminacja tych sił również odbyła się na wschód od Wisły - to po co desantować ograniczone siły łatwe do zniszczenia systemami brzegowymi (MJR) na zachód od Wisły? Aby wyszły na tyły niebieskich przeprawiając się z powrotem na wschód przez Wisłę na południe od Gdańska?

Jeśli celem byłoby zajęcie całego obszaru PL - to tak, desant ma sens bo wyjdzie na tyły wojsk niebieskich broniących się na linii Wisły (zachodnim brzegu). Ale tego nasza obrona (dyslokacja głównych jednostek pancernych!) akurat nie zakłada.
--

Post zmieniony (09-03-21 18:20)

 
10-03-21 05:52  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Rzeczywiście, mimo że jestem fanem PMW ciężko znaleźć mocno sensowną rolę w ewentualnym konflikcie. Osłona gazowców ? Przecież w dwa dni instalacji by nie było. Choć przykro patrzeć co się dzieje z PMW od lat 90 tych.
Mnie żal tylko dywizjonu OP.
Jednak przy tak wysokiej kapitałochłonności nie dziwi mnie że środki kierowane są gdzie indziej.

 
10-03-21 09:32  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Tu jest pies pogrzebany. To co musi być zrobione to taka inwestycja aby jak najefektywniej zainwestować ograniczone środki w takie systemy/uzbrojenie, które będzie w stanie zadać jak największe straty przeciwnikowi przy jak najmniejszych stratach własnych.
Tego przeciwnika nie podbijemy, ale musimy mieć możliwość zadania mu nieakceptowalnych strat - najlepiej w tzw. sile żywej.
Czyli im więcej gruz-200 wróci/może wrócić na wschód, tym lepiej dla nas.


Gdzie tu jest miejsce na MW? Właśnie sobie odpowiedzieliśmy.

--
imagination+extrapolation

 
10-03-21 10:09  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Niestety, od początku MW szła ona w stronę mocarstwowości - niepotrzebnie moim zdaniem. Nie do końca przemawiały do mnie założenia rozwoju przedwojene - walki z Rosją. Spójrzcie przecież podczas września najbardziej efektywne były nasze "najmniejsze" okręty czyli "Ptaszki".
W PRL rozdęto flotę z wiadomych powodów.

Teraz też próbuje się uzasadniać żywot korwet, fregat a ja osobiście widziałbym takie okręciki jak OSY czy TARANTULE.
szczególnie tych drugich mi żal. Piękne były i można było je jeszcze modernizować.
Nawet Kaszub gdyby trafił do produkcji seryjnej. Nic więcej.
OP ? tylko z rakietami manewrującymi. Czy torpedowe by się sprawdziły ? A kogo by atakowały ?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 78 z 83Strony:  <=  <-  76  77  78  79  80  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024