STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
24-10-20 22:18  BITWA POD OLIWĄ 1627 fakty i mity - Marian Huflejt
Darek D. (Dyzio) 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

Kiedy odwiedzałem Muzeum MW w Gdyni nie zdecydowałem się na zakup tej książki, bo nie miałem możliwości zapoznania się z jej zawartością. Nabyłem ją jednak na alledrogo i nie żałuję. Bardzo rzetelne i co najważniejsze - nieszablonowe podejście do tematu - materiały źródłowe na których opierał się autor - bez zarzutu. Sam opis bitwy, jej analiza i wnioski (np. dlaczego poszczególne okręty manewrowały tak, a nie inaczej) pozwalają bez problemów wszystko "ogarnąć" (a prawda jest taka, że zawsze było i jest mi bliżej do powietrza niż do wody). Z czystym sumieniem polecam wszystkim zainteresowanym tą tematyką to opracowanie, a tym którzy się zdecydują, żeby ją kupić i przeczytać - mogę powiedzieć, że to nie będzie zmarnowany czas :).

https://allegro.pl/oferta/bitwa-pod-oliwa-1627-fakty-i-mity-marian-huflejt-8282021326

--

"Spodziewaj się niespodziewanego..." KTOŚ ;-)))
_____________________________________________________________

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat


 
27-10-20 15:33  Odp: BITWA POD OLIWĄ 1627 fakty i mity - Marian Huflejt
ROBO 

 - 10

...mam stareńką pozycję E.Koczorowskiego- więc może być ciekawą pozycją .

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
18-11-20 16:32  Odp: BITWA POD OLIWĄ 1627 fakty i mity - Marian Huflejt
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

O, ciekawa książka - już wysyłam żonie jako pomysł na prezent świąteczny ;)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
19-11-20 17:59  Odp: BITWA POD OLIWĄ 1627 fakty i mity - Marian Huflejt
GrzechuO   

Warto zapoznać się jeszcze z recenzją i polemiką do tej książki na forum pana Krzysztofa Gerlacha:
http://www.timberships.fora.pl/recenzje,20/bitwa-pod-oliwa-1627-fakty-i-mity-recenzja,373.html

--
Pozdrówka

GrzechuO

 
22-11-20 08:30  Odp: BITWA POD OLIWĄ 1627 fakty i mity - Marian Huflejt
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Przeczytałem recenzję i dyskusję, po czym poszukałem informacji o recenzencie. Pan Gargul jest autorem książki wydanej w 2011, również o bitwie pod Oliwą.

Od razu zaznaczam że nie znam żadnego z tych panów więc nie jestem stroną w dyskusji.

Trudno traktować poważnie recenzję w której historyk nie zgadzający się z interpretacją faktów przez innego autora pisze o "urojeniach". Wstęp do recenzji zaczynający się od ad hominem niestety obniża jej wiarygodność. Wyraźnie czuć że odmienna interpretacja faktów zraniła ego recenzenta. Warto przeczytać również inny wpis na tym samym forum: http://www.timberships.fora.pl/recenzje,20/polemika-z-recenzja-waldemara-gurgula,379.html.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
23-11-20 22:00  Odp: BITWA POD OLIWĄ 1627 fakty i mity - Marian Huflejt
GrzechuO   

Oczywiście!
Mogłem podać również ten drugi link - zapomniałem o nim po prostu...
Natomiast o ile rzeczywiście p. Gurgul zaczął recenzję nieszczególnie, to później dyskusja się... hmmm... ucywilizowała ;)

Ja książkę p. Huflejta nabyłem i po lekturze mogę powiedzieć: argumenty ma w większości sensowne.
Ale aby próbować to samodzielnie zweryfikować, to na żaglowcach i epoce trzeba znać się ponadprzeciętnie.

--
Pozdrówka

GrzechuO

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024