STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
31-05-13 18:15  ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
zadziora   

Najnowsze info za Polską Zbrojną trzymam kciuki aby to był w końcu On nasz Orzeł :)

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/8092?t=ORP-Orzel-zagadka-rozwiazana


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BÓG ZESŁAŁ OKRĘTY PODWODNE ABY SIAŁY ZAMĘT I ZNISZCZENIE

SĄ DWA RODZAJE OKRĘTÓW , OKRĘTY PODWODNE I ICH CELE

 
31-05-13 22:19  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Prawdopodobnie odnaleziony
Ja twierdziłem i tak sadzę ,że trzeba szukać max 2- doby marszu od bazy.(oczywiscie w zanurzeniu)do sektora operacyjnego. przy prędkości ekonomicznej

Przypuszczam ,że padł ofiarą albo ustawionej przez U- booty miny magnetycznej (zerwanej z kotwicy) albo lotniczej miny magnetycznej.

Nikt nie przyznał się do zatopienia danego dnia Orła - jak to było np z Piłsudzkim - co z dumą nawet Thorner Freiheit następnego dnia od zatonięcia transatlantyka na całą stronę się chwalił wielkim sukcesem niemieckim




Najciemniej jest pod latarnią i tam należało szukać - mam nadzieje ,że to tak jak myślałem

TMB - była następczynią TMA. Głowica bojowa ważyła 567 kg, a jej długość wynosiła 2,31 metra. Była tak samo składowana jak mina TMA - jak torpedy i tak samo jak TMA miała zapalnik magnetyczny. W przeciwieństwie do TMA, TMB była miną denną.
W jednej wyrzutni torp. mogły się zmieścić trzy miny TMB.
Na początku miny te były stawiane na głębokości 30 metrów, jednak stworzyło to wątpliwości odnośnie jej skuteczności. W końcu ustalono głębokość stawiania na 25 metrów.
Jednak wiele zapalników magnetycznych tych min było nadmiernie czułe, co powodowało, że często zatapiano statki o mniejszym tonażu niż zakładano.
Załogi U-bootów stawiały je więc na płytszych wodach niż 25 m i zdemagnetyzowały obudowy, aby miny osiągały zamierzony efekt.

Post zmieniony (31-05-13 22:15)

Post zmieniony (01-06-13 11:15)

 
01-06-13 09:31  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
Torpedo   

Ten wrak leży na 70 m, a wiec nie na wodach płytkich. Jak go dokładniej zbadają, to nie tylko okaże się, czy to "Orzeł", ale również prawdopodobnie poznamy przyczynę zatopienia. Nie będziemy musieli czekać długo.

 
01-06-13 10:46  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Morze Pólnocne to nie Bałtyk np: Piłsudzki leży tylko 26 mil od wybrzeża ,a to już głębokość ponad 30 metrów.
mieli szanse na powrót do portu . to tylko trochę ponad 1 godzina od wypłynięcia - a już 30 metrów do dna

 
01-06-13 11:16  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ciekawe hipotezy i dyskusje były wczoraj na necie w commentach pod artykułem. Jakkolwiek to się stało- chyba każdy modelarz okrętowiec w głębi duszy marzy, żeby "Orzeł" w końcu się odnalazł. W Rudzie Śląskiej na cmentarzu w centralnej dzielnicy jest taki wielki krzyż, były na nim kiedyś tabliczki upamiętniające osoby, które zginęły na wojnie. Jedna z nich upamiętniała bosmanmata (chyba) Wacława Szuberta. Dziś po tej tabliczce nie ma nawet śladu, ale pewnie nieliczni pamiętają. Rodzina, koledzy i pewnie jacyś zapaleńcy, na przykład modelarze...

Post zmieniony (01-06-13 13:26)

 
01-06-13 11:29  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Vansen widzisz też coś dorzuciłeś do historii

 
01-06-13 13:32  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 


ORP Orzeł odnaleziony ??

Polecam przeczytać wpis Sysa z 31-05-07 12:22

pzdr,
k.

 
01-06-13 15:02  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

To już kiedyś śledziłem.
Ciekawe też.

 
04-06-13 18:46  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
ROBO 

 - 10

Operacja „Orzeł” rozpoczęta

Wczoraj w nocy na Morze Północne wyruszył okręt ratowniczy ORP „Lech”. Jego załoga ma sprawdzić, czy odkryty u wybrzeży Wielkiej Brytanii wrak okrętu podwodnego to legendarny ORP „Orzeł”, który w niejasnych okolicznościach zaginął podczas drugiej wojny światowej.



http://facet.interia.pl/obyczaje/historia/news-operacja-orzel-rozpoczeta,nId,977660?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

- może w koncu morze odda to ,co zabrało....słyszałem w radiu ,iż planowane jest wydobycie wraku .

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
05-06-13 13:45  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

http://www.tvn24.pl/czy-to-jest-orp-orzel-zdjecia-tajemniczego-wraku,330656,s.html

pzdr,
k.

 
05-06-13 18:51  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

będę musiał wszystko inne rzucić i lepić Orzeła

Albo Holender O -13 albo Polak 50/50% obydwa są zaginione

Post zmieniony (05-06-13 22:16)

 
06-06-13 09:14  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
Ramm 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Morze Północne kryje niejedną tajemnicę. Holendrzy do dziś nie odnaleźli swojego okrętu podwodnego O-13, który zaginął w czerwcu 1940 r. Jedna z teorii głosiła, że O-13 został zatopiony przez polski okręt ORP Wilk, który 20 czerwca o godz. 00.25 staranował niezidentyfikowany obiekt. Przez lata źródłem nieporozumienia były wspomnienia komandora Bolesława Romanowskiego, który w swojej książce pt. "Torpeda w celu" stwierdza jednoznacznie: rozjechaliśmy U-boota!.

W rzeczywistości Wilk nie staranował ani niemieckiego, ani żadnego innego okrętu podwodnego, lecz najprawdopodobniej... zerwaną z kotwicy boję. Wskazuje na to analiza uszkodzeń Wilka, przeprowadzona przez Andrzeja S. Bartelskiego.

--

Post zmieniony (06-06-13 09:17)

 
06-06-13 15:10  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Wilk był bezpośrednio po półrocznym remoncie - poszedł w patrol i się rozwalił na amen- potem ,to juz był tylko wrak - niezdolny do szłużby bojowej - w 1952 czy 3 PRO sciągnęłp do kraju , pechowca tylko po to żeby złomować.

Ps Lech już tam grzebie

Post zmieniony (06-06-13 19:25)

 
07-06-13 08:16  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
ROBO 

 - 10

...oby nie było rozcarowania ...


"Nasz Dziennik": Nurkowie schodzą do "Orła"

Okręt ratowniczy ORP "Lech" dotarł w czwartek na miejsce poszukiwań i rozpoczął przygotowania do weryfikacji wraku okrętu podwodnego. Wkrótce dowiemy się, czy jest to zaginiony ORP "Orzeł" - informuje "Nasz Dziennik".


Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/historia/news-nasz-dziennik-nurkowie-schodza-do-orla,nId,979067?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox


PS.w sumie, w tym szczęściu [wyjscie z Bałtyku] miał Wilk wiele nieszczęścia...pechowy okręt :(

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
08-06-13 13:32  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
Edekyogi 

 

Właśnie podali w wiadomościach, że jednak to nie Orzeł :-(
Ale co - nie wiadomo.

Post zmieniony (08-06-13 13:32)

 
08-06-13 16:27  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

no właśnie ale co to UFO czy holender -





U '"wiatraków "też cicho sprawdzam na bieżąco i co i nic
Nie będę wam tego tłumaczył za dużo roboty z pisaniem
Trochę potłumaczyłem z marszu

Post zmieniony (08-06-13 18:06)

 
08-06-13 16:59  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
Edekyogi 

 

Sorki modellot1 - ale jaki jest sens twojej wypowiedzi w obcym języku?

Post zmieniony (08-06-13 17:41)

 
08-06-13 17:53  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

wrzuć ten teks do google tłumacz i już masz treść

 
08-06-13 17:59  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
Edekyogi 

 

modellot1: მადლობას გიხდით რჩევებს. მე არ მიხვდა
wrzuć ten teks do google tłumacz i już masz treść

 
08-06-13 18:05  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Jedyny ( w domyśle holenderski)podwodny, który nie jest zlokalizowany, O13. Który zginął kiedyś w czerwcu 1940 r. podczas patrolu na Morzu Północnym.

AMSTERDAM - 12 czerwca 1940 roku. Holenderski OP. O13 wypłynął z Dundee, Szkocja, na patrolu wojennej na Morzu Północnym. To ostatnie miejsce, gdzie coś wiadomo o 31 niderlandzkich i trzech Brytyjczykach na pokładzie. Teraz, ponad siedemdziesiąt lat później, wydaje się, poszukiwania O 13 zbliżają się do finału

Po wojnie nikt nie wiedział co się stało. W archiwach niemieckich, nie ma informacji o zatonięciu O 13 znaleziono. Może to była mina morska i, może problem techniczny. Przypuszcza się, że O13 został staranowany przez polskiego ORP Wilk Ten poinformował, że wbił się w tym okresie, co O 13 został zatopiony.w nieznany wrogi okręt podwodny Ale jest też wątpliwość tę historię. Wilk, według niektórych, tylko na boja a jego załoga ze wstydu wymyśliła ekscytującą historię.

W 1947 roku królowa Wilhelmina dała dla załogi Orderu William , najwyższe wyróżnienie. Krewni już porzucił wszelką nadzieję. Jedyną rzeczą, której pragnę od tego czasu jest jasne, o tym, gdzie i dlaczego tragedia. We wrześniu 2009 w Dundee odsłonięty pomnik ku pamięci załogi. Nadal przeczytać ich oficjalnego statusu: "Wciąż na patrolu".


O13 jest ostatnim z sześciu okrętów podwodnych (holenderskich)zniknął podczas wojny, które nie zostały jeszcze znalezione.



Jeżeli O 13 znajdują się, nie będzie wydobywany .. Podwodny grób 34 osobowej załogi nie bedzie naruszone.


http://www.dutchsubmarines.com/specials/special_the_wilk_case_part_one.htm
http://www.dutchsubmarines.com/specials/special_the_wilk_case_part_two.htm

Post zmieniony (08-06-13 18:27)

 
08-06-13 18:54  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
zadziora   


Koledzy nie można było tak od razu :) a nie urządzać jakieś dziwne sprzeczki w moim wątku czego sobie nie życzę :)

Wracając do sprawy to niestety należało brać pod uwagę taką możliwość że jeszcze nie będzie to Nasz ORP Orzeł :( widocznie jeszcze nie jest jego czas ale pocieszające jest że zawężają się poszukiwania bo został zlokalizowany kolejny wrak okrętu podwodnego i tu wielkie brawa dla naszej MW za błyskawiczną akcję , miejmy nadzieję że doczekamy tej chwili kiedy usłyszymy " MAMY GO , TO NASZ ORZEŁ " :)

Koledzy szukacie zagranicznych informacji dotyczących tego wraku a wystarczy zajrzeć na nasze podwórko i jak to mówią nie daleko spada jabłko od jabłoni :) i podaję info za naszą Marynarką Wojenną " We wraku zlokalizowano tabliczki znamionowe w języku Angielskim " więc " O-13 " lub jakikolwiek Holender czy U-boot nie sądzę aby był brany pod uwagę .
Być morze jest to wrak HMS Narwhal lub HMS Thames oba okręty są nadal zagadką i zatonęły w tym samym roku co Orzeł .
Jedyne co nam pozostało to oddać Hołd poległej załodze bo ich rejs dobiega końca i nie ważne kim byli i po jakiej stronie walczyli . CZEŚĆ ICH PAMIĘCI [*] [*] [*]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BÓG ZESŁAŁ OKRĘTY PODWODNE ABY SIAŁY ZAMĘT I ZNISZCZENIE

SĄ DWA RODZAJE OKRĘTÓW , OKRĘTY PODWODNE I ICH CELE

 
08-06-13 20:51  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Wszystkich zainteresowanych wrakami odstłam do karton cafe - gawła ciekawostki - może tego nie znaliscie
a to co o orle podaje strona wrakowa

http://www.wrecksite.eu/wreck.aspx?132393

Post zmieniony (12-06-13 10:50)

 
14-06-13 15:00  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
ROBO 

 - 10

Wątpliwości pojawiły się już pierwszego dnia. O tym, że wrak, to nie ORP "Orzeł", marynarze ostatecznie przekonali się w sobotę.
Kmdr Dariusz Grabiec (BHMW) podczas analizy porównawczej. /Polska Zbrojna

- Były elementy niemal identyczne, choćby właz rufowy czy też ster głębokości. Nie zgadzały się jednak budowa i rozmieszczenie zaworów, brakowało też śladu po armacie Bofors, którą miał "Orzeł" - podkreśla kmdr por. Zajda.


http://facet.interia.pl/obyczaje/militaria/news-jesli-nie-orzel-to-co,nId,981426?parametr=facet_ch

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
14-06-13 17:27  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

w TV było zdjecie przez chwile i utkwiły mi inne bulaje na kiosku -były prostokątne i już wiedziałem ,że to nie to .

 
18-10-13 14:58  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
Ramm 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Już oficjalnie potwierdzono, że to brytyjski okręt podwodny J6 z czasów I wojny światowej.

--
Rock Honor Ojczyzna

 
01-07-19 01:37  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tomek- to news z 2013 roku, chyba już Ramm opisał, co znaleźli...
Ja mam zaś inną hipotezę, pewnie to będzie mega głupie, co napiszę, ale tak mi się nasunęło... Skoro powstaje film "Orzeł Ostatni Patrol", to: a) pokażą w filmie kilka hipotez, skoro nie znaleźli i nie wiadomo... To by było bez sensu, oglądać film z trzema zakończeniami na przykład... b) pokażą w filmie jedną hipotezę, wynikającą z pewniaka, czyli znaleźli, znają przyczynę zatonięcia. Co o tym sądzicie?

 
02-07-19 19:07  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Vansen - masz rację. Info wyskoczyło przy przeglądaniu ww. portalu. Obudziło lepiej od kawy, zbyt raptownie go wrzuciłem.
Prośba do moderatorów o usunięcie mojego wpisu z 25.06 ;).

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
30-07-19 00:07  Odp: ORP ORZEŁ Prawdopodobnie odnaleziony :)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Nie trzeba usuwać wpisu Tomka.
Rusza kolejna wyprawa i znowu oczekiwanie na rezultat.
Dopóki ORP Orzeł nie zostanie odnaleziony, wątek będzie zawsze aktualny.
Poczekajmy.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024