STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
10-03-18 21:39  Shokaku/Zuikaku - konfuguracja osprzętu pokładowego
Armand 

 

Witam,
Chciałbym omówić i skonsultować kwestię ułożenia osprzętu pokładowego japońskich lotniskowców w odpowiednich konfiguracjach w jakich można by ukończyć model danego typu. Podkreślam na wstępie, że poniższy opis to moje wnioski, które chciałbym poddać dyskusji i nieformalnie ustalić pewne założenia, które mogą być pomocne każdemu, kto chciałby możliwie wiernie oddać wygląd swego japońskiego lotniskowca. Proszę więc o wyrozumiałość i otwartość przy ewentualnych komentarzach zważywszy, że analizuję także rzeczy, które wydają się aż nadto oczywiste.

Zasadniczo i uogólniając wyróżniłbym cztery podstawowe konfiguracje:
I. Okręt w marszu/na kotwicy – pokład bez samolotów, windy podniesione, anteny w pionie, dźwig złożony
II. Okręt w trakcie rozładunku samolotów z hangarów i ich szeregowania na pokładzie.
III. Okręt gotowy do startu samolotów, samoloty zgrupowane i ustawione na pokładzie.
IV. Okręt przyjmujący lądujące samoloty

Każdy w nich różni się kilkoma zasadniczymi elementami. Pierwszy raz na te elementy zwróciłem uwagę w opisie budowy modelu Shokaku z GPM. Tam też, po rysie historycznym autor zwraca uwagę na różne ustawienie lin hamujących i rufowego dźwigu w zależności od tego czy na pokładzie odbywały się starty samolotów, czy też lądowania. Oglądając galerie licznych modeli zauważyłem, że w przypadku Shokaku/Zuikaku większość konfiguracji to całość osprzętu rozłożona w 100% (poza linami hamującymi). Tyczy się to głównie dźwigu na rufie, burtowych par anten, siatki burtowej etc.
Biorę pod uwagę, że wykonując pracochłonny model, aż prosi się aby był on możliwie najbardziej spektakularny i budzący zachwyt wachlarzem ciekawych detali lecz w moim guście byłoby odnalezienie konfiguracji łączącej powyższe z realizmem.
Oczywiście stanowczo podkreślam, że post ten nie jest krytyką wspaniałych i ukończonych modeli kolegów modelarzy a jedynie próbą odnalezienia przeze mnie satysfakcjonującej mnie drogi w konfiguracjach pokładów.

Przechodząc do sedna na podstawie modelu Shokaku/Zuikaku z GPM:
1. Podnośniki* - w konfiguracji I – raczej wszystkie na pokładzie; w II praktycznie pełna dowolność w pozycji (pokład/oba pietra hangarów); III wg dokumentacji zdjęciowej raczej wszystkie podnośniki są na pokładzie, samoloty są już ustawione ewentualnie czekają na start. W modelach różnie: często pierwszy podnośnik z ustawionym na nim Zero, ewentualnie z Kate na podnośniku rufowym. W konfiguracji IV zdecydowanie na pokładzie – z wyłączeniem podnośnika sprowadzającego samoloty do hangarów.
Pytanie także o sam układ samolotów na pokładzie**, ile samolotów było maksymalnie ustawianych na pokładzie? ***
2. Anteny burtowe (cz.94) – w pozycji pionowej tylko w przypadku I ewentualnie na samym początku konfiguracji II:
https://ww2db.com/images/ship_shokaku9.jpg ; w pozycji poziomej/pod lekkim kątem bezdyskusyjnie w III, IV. Można uznać za zasadę, że jeśli na pokładzie choćby dwa samoloty anteny były obniżane do poziomu:
https://ww2db.com/image.php?image_id=5682 – MOŻNA, gdyż jak widać na tym zdjęciu Taiho mogły być równie dobrze w pionie, lecz są to w dokumentacji zdjęciowej bardzo rzadkie przypadki:
https://ww2db.com/images/ship_taiho3.jpg
3. Siatka burtowa (cz. 105) – nie spotkałem się z żadnym zdjęciem okrętu gdzie ta lewo burtowa siatka ustawiona była w pozycji pionowej oraz aby występowała w takich kształcie (przypominającym rozłożoną siatkę do gry w siatkówkę). Jeśli występowała to w trakcie II,III,IV i zawsze rozłożona pod kątem w zasadzie zabezpieczająca przestrzeń od samej krawędzi pokładu.
4. Dźwig (cz. 96) – rozłożony powinien być jedynie w trakcie ustawiania samolotów na pokładzie tj II ewentualnie jako element swoistej dioramy przed sfinalizowaniem konfiguracji III (ustawianie ostatniego samolotu z podnośnika itp.). Trudno o fotografie gdzie jest on w ogóle rozłożony czy używany.
5. Trapy - tu temat raczej bardzo ogólno okrętowy. W kartonowych modelach występują sporadycznie, w plastikowych jest im pełno. Tu przykład trapów na Zuikaku: http://www.modelshipgallery.com/gallery/cv/ijn/zuikaku-350-pvb/zuikaku-12.jpg - wskazuje tu tylko trapy, gdyż jak widać parawany wskazują na etap przyjmowania przez lotniskowiec lądujących samolotów więc w świetle moich rozważań jest tu cała masa „błędów”.
6. Parawany – stawiane w poprzek pokładu – w pozycji pionowej tylko i wyłącznie w IV konfiguracji.
7. Wiatrochron – w przypadku Shokaku jedna sztuka ułożonej w poprzek okrętu dziurowanej powierzchni płyty w części dziobowej na pokładzie. Otwarty zdecydowanie w konfiguracji III, nie wykluczając II.

* Mała dygresja. Na podstawie monografii. Zasadniczo w przypadku składowania samolotów w hangarach poniekąd (w przypadku Shokaku) zauważyłem, że były grupowane w pobliżu wind typami: przy dziobowej myśliwce; śródokrętowa to nurkowce; rufowa bombowce torpedowe. Przy pełnym załadunku hangar był zapełniony samolotami ścieśnionymi niczym dopasowane puzzle. Wnioskuję , że lądujące maszyny ściągane pod pokład były jedynie za pomocą dziobowego podnośnika i transportowane już wewnątrz pokładu na właściwe stanowiska celem serwisu/dozbrojenia:
https://ww2db.com/images/ship_shokaku28.jpg - cała rufa czysta: brak dźwigu, anten, wiatrochronu, innych parawanów. Podnośnik rufowy na pokładzie, pozostałe zapewne także.
W sumie w historii Cesarskiej Marynarki tylko w jednym przypadku samoloty uzbrajane (a w zasadzie przezbrajane na pokładzie) – w trakcie bitwy o Midway i wiadomo czym się taka praktyka skończyła :) wobec tego wypada uznać, że wszelkie wózki z torpedami etc powinny w najlepszym przypadku pozostawać na pokładzie jedynie w obrębie powierzchni podnośnika (?).

** Przykładowo na Hiryu w szeregu (szczególnie przy większych samolotach na rufie) szeregi samolotów ustawione są na kształt strzały – środkowy prosto, po bokach skierowane pod kątem silnikami do środka. Podejrzewam, że to kwestia szerokości pokładu, gdyż choćby na Akagi stare dwupłatowce ustawione są w równolegle w szeregach także po 2-3:
https://ww2db.com/images/ship_akagi9.jpg
Chociaż przy zdjęciach na Shokaku zewnętrzne samoloty także są lekko skątowane do środka:
https://ww2db.com/images/ship_shokaku23.jpg
Czy ktoś może dotarł do informacji z czego wynikało akurat takie ich ustawienie, czy może to już doszukiwanie się na siłę :)

*** W zasadzie tu także występowała dowolność. Na przykładzie Kaga i Akagi mógł być to cały pokład od rufy do wysokości wyspy (nadbudówki):
https://ww2db.com/images/ship_kaga5.jpg
https://ww2db.com/images/ship_akagi9.jpg
jak również mniejsze ilości zawsze grupowane od rufy.

To by było na tyle.

--
Jedzie rycar

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024