STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
08-08-16 19:40  wykonanie i montaż relingów z drutu
janek   

Może to nie w tym miejscu, ale chce sie przedstawic i Wszystkich gorąco powitać. Mam na imię janek i 58 wiosen za sobą...Kiedys było wedkarstwo,a wcześniej popęłniłem kilka modeli plastikowych i kartonowych(staaaare czasy).Teraz chce wrócic do plasikowych okrętów (wiem,jest takie forum,ale nie wszystko na raz,zarejestruje sie i tam po nauki ilekcje ale po powrocie,więc dopiero w paźzdierniku). Zaczynam od Waszego(no,teraz chyba juz mego forum), gdyż te informacje które tu są zawarte są mi jakos bardziej przeystepne, a zbieram i czytam gdzie sie tylko da...
problem mam na razie jeden...Przeczytałem chyba wszystko co jest na forach polskojezycznych,Wasze cenne uwagi i rady również, a jednak nie mogę sobie z tym poradzic w żaden sposób. Mówie o wykonywaniu relingów,drabinek itd z drutu i ich klejeniu oraz montazu na modelu. Mam na poe od kolegi resztki jakiegos plastikowego oketu w skali 1:200,w zasadzie to sam pokład. Na nim próbuję robić relingi z dutu,konkretnie z miedzi. Podkreslam,że mówię o klejeniu,a nie lutowaniu. Muszę to opanować by zacząc mysleć na poważnie o tej zabawie na dłuższe lata. Warsztat w zasadzie skompletowałem. No więc problem jest taki: próbowałem robić siatkę na kartonie i tak kleic słupki z poprzeczkami na różne gluty. Druty przetarte papierem ściernym,mimo to kleje tego za nic nie chca trzymać. Zdejmuje z rami i zaczyna sie to rozpadać zanim doniosę do modelu.Próbowałem wiercić pokład srednicą o,r (taki sam drut) i kleic słupki wikolem,klejami CA.Każdy trzeba trzymac by wyschło, problem z zachowaniem pionu. Jeśli nawet kilka sie uda zrobic ok, nie wychodzi mi nijak klejenie do nich poprzeczek(znów teb cholerny klej...)Niby nie jestem sklerotykiem,ręce tez mi sie nie tresą, niby sie naczytałem na ten temat ile wlezie...i nie daje rady. Błagam,pomóżcie,podajcie jakiś dobry sposób jak najlepiej zrobić sam reling, oddzielnie czy od razu na pokładzie, jakim konkretnie klejem to kleic do siebie i jakim do plastiku...POMOCY...

--
Modelarstwo to wyższa szkoła jazdy

 
09-08-16 14:04  Odp: wykonanie i montaż relingów z drutu
janek   

Chłopaki,przepraszam za naiwne pytanie,ale dla Was starych wyjadaczy to może wydawać się śmieszne. Dla mnie starego chłopa to olbrzymi kłopot...Może jednak sie ktoś zlituje nad sierota i wyjaśni co robie źle,jak należy to zrobi by trzymało sie kupy i miało naprawdę sens. Baardzo proszę

--
Modelarstwo to wyższa szkoła jazdy

 
09-08-16 16:58  Odp: wykonanie i montaż relingów z drutu
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Jak kleje na SuperGlue i u mnie daje rade... o ile SG złapie za pierwszym razem. Potem jest gorzej, klej do kleju już schnie wyrażnie dłużej.

Zamiast drutu miedzianego proponuje drut o kolorze stalowym, wygląda mniej kontrastowo na modelu, w razie niedomalowania. Do poprzeczek poziomych używam oplotu z kabla koncentrycznego (telewizyjnego), widać na przykład tu (nie jest to reklama, google mi na szybko takie coś pokazało):
http://www.geovision.pl/produkty/przewody-i-koncowki/kabel-konc-tv-sat-cu-150k-cabletech.htm

ale uwaga, bo są oploty miedziane właśnie też. 1 metr kabla wystarcza na naprawdę długo.

Relingi buduje na modelu. Jak to robię ciężko opisać, trzeba mieć to "w palcach". Może inni podadzą patenty na szablony i budowanie poza modelem.

--
wydawca przez małe "w"

 
09-08-16 18:16  Odp: wykonanie i montaż relingów z drutu
janek   

Dziękuję,Fantom,prawdę mówiąc juz straciłem nadzieję na jakikolwiek odzew... Czy mam rozumieć, że ten oplot (nie miedziany) po prostu rozkręcasz na pojedyncze druciki i kleisz je do słupków klejem SG? I same słupki ...Piszesz o drucie w kolorze stalowym... Co to oznacza?Nie musi być stalowy byle miał taki kolor?Skąd go bieresz,gdzie i jakiego mam konkretnie szukać, może cos bliżej?

--
Modelarstwo to wyższa szkoła jazdy

 
09-08-16 21:55  Odp: wykonanie i montaż relingów z drutu
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Allegro - "pręt stalowy" (Kolekcje).

 
27-08-16 15:14  Odp: wykonanie i montaż relingów z drutu
kronos25   

Ja w swoich okrętach używam drutu ze szczotki drucianej na słupki i żyłki 0,15 na poprzeczki, Tnę drut ze szczotki (szczotka najlepiej nowa) i wyginam w literę L. Robię dziurę w pokładzie i wklejam słupek tak by dolna laseczka była przyklejona do spodu pokładu. Na każdy słupek nakładam potem małą igłę lekarską dociętą na pożądaną wysokość i docinam słupki. Nie są od razu idealnie proste ale można to wyprostować. Słupki w kształcie litery L sprawdzają się tylko tam gdzie nie jest widoczny spód, na platformach wklejam proste odcinki drutu. Poprzeczki też nie są trudne. doklejam żyłkę do pierwszego słupka i póżniej dokładam żyłkę np. do piątego z kolei, po ustaleniu prawidłowej wysokości delikatnie smaruję klejem (Kropelka w żelu) i doklejam też poprzednie cztery słupki. Sprawdza się to jeśli słupki mamy w jednej linii, jeżeli nie idzie doklejanie po kilka to każdy słupek po kolei. Wymaga to wprawy, moje relingi nie są doskonałe, ale dla mnie ważne jest to, że wykonane samodzielnie.

--
Jestem kartonoholikiem -nie leczę tego:)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024