STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
09-04-16 15:41  Analizy i pytania dotyczące konstrukcji ORP ORZEŁ
Ledak   

Witam Szacowne Grono. Na jednym z forów(FOW) zadałem poniższe pytania. Ponieważ nie jestem upoważniony do cytowania odpowiedzi więc zamieszczam tylko moje posty. Może tutaj pojawią się jakieś Fakty, dotyczące tych pytań.

Analizuję dostępne plany, zdjęcia i teksty do celów modelarskich i mam kilka tematów, które budzą wątpliwości(moje)-może są dawno wyjaśnione, tylko tego nie znalazłem. Proszę o pomoc.
1. Czy oprócz planów ofertowych i stoczniowych istnieją jakiekolwiek źródła potwierdzające istnienie dolnej ,podwodnej części piły na dziobie? Na zdjęciach z budowy ,wodowania nigdzie jej nie widać. Tak naprawdę w odróżnieniu od części górnej nie widać także detali lub elementów konstrukcji do jej montażu. Jeżeli była montowana podczas dalszych prac stoczniowych ,dokowania to w żadnej pracy opisującej chronologię budowy (Okręty-W poszukiwaniu Orła i MSiO 2011) nigdzie się o tym nie wspomina.2.Czy istnieją jakiekolwiek dokumenty(zdjęcia) jednoznacznie potwierdzające istnienie na rufie , na kilu bocznych paneli otworów (kolektor odwadniający)? Ja nie trafiłem na takie. Wszystkie zdjęcia pokazują tylko te na przodzie kilu.
3. Czy oprócz stwierdzeń zawartych w MSiO 2-3/2011 o montażu na Orle po próbach odbiorczych stępek przeciwpochyłowych istnieją jakiekolwiek źródła to potwierdzające? Co oczywiste na zdjęciach z budowy ich nie ma. Ale w chronologii prac stoczniowych nigdzie się nie wspomina o ich montażu a nawet wnioskach o konieczności ich montażu i projekcie. A takie prace nie trwałyby trzech godzin i możliwe byłyby tylko po dokowaniu.
4. Czy anteny oscylatora Atlas Werke i głębokościomierza (poz. 98 i 99 na planach) były na jednej czy obu burtach.
Jeżeli odpowiedzi na te pytania już istnieją to proszę o namiary na takie źródła. Naprawdę "trochę " szukałem zanim zdecydowałem się zawracać Wam głowę.

Ad 4. Dziękuję za odpowiedź. Chodzi o to że jedynym źródłem (które znalazłem ) które to stwierdza są słowa kmdr ppor. Salomona. Cytuję za MSiO 2-3/2011 ORP Sęp -T. Grzesikowski.
"...na ORP Orzeł były takowe zamontowane po próbach odbiorczych. Długość stępek Orła wynosiła 35 m, okazała się jednak niedostateczna i po jego przejściu do Wielkiej Brytanii zostały one przedłużone". Problem w tym że w sprawozdaniu kmdr. ppor. Kłoczkowskiego (Okręty 7-8/2013 M. Skwiot) nigdzie się o tym nie wspomina pomimo dużej szczegółowości tekstu (strony od 22 do 25).
"Przedstawiam Panu Admirałowi......
.1. Stan ogólny okrętu.
2. Uwagi w związku z odbytymi próbami i podróżą do Horten. .....W drodze do Horten była wykonana próba 24-o godzinna marszu.....,Stan morza był5-6,okręt tak przy fali z rufy, jaki z dziobu trzyma się bardzo dobrze, jedynie fala boczna dość znacznie szarpie , nie uważam jednak żeby to było szkodliwe. ... Zachowanie się okrętu bardzo dobre pomimo dość znacznej szybkości."
Pomimo wspominania w tekście o pojedynczych usterkach, zamknięciach pokryw, iluminatorze w kiosku, położeniu linoleum itp. nigdzie nie wspomina się o wnioskowaniu o stępki ppochyłowe. A wg kmdr .Salomona były instalowane po próbach. 22 grudnia Orzeł wszedł na dok. Prace trwały do 20 stycznia . Nigdzie nie wspomina się o stępkach-projekcie, wykonaniu , uzgodnieniach ze stocznią na temat ich wykonania, finansowania itp.
Czy Twoje stwierdzenie o wykonaniu stępek w WB na Orle znajduje się gdziekolwiek w dokumencie, lub zdjęciu czy jest to tylko funkcjonująca powszechnie opinia( z całym szacunkiem , bez żadnej uszczypliwości). Tak naprawdę powyższe dotyczy również pkt.1. Nigdzie nie występują w dokumentacji uwagi na ten temat. W momencie wodowania jej nie było(podwodnej). Później mogła być montowana tylko podczas dokowania, które było przewidziane na prace związane z usuwaniem usterek a nie z zasadniczą pracą konstrukcyjną. Dziękuję za poświęcony czas.

Post zmieniony (10-04-16 11:00)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024