STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
13-04-16 10:47  Odp: rozwój PMW
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Myślę, że we własnym zakresie oraz we współpracy zbrojeniówek z Ukrainą, Węgrami, Czechami, Słowacją, Litwą, Łotwą, Estonią, oraz Gruzją moglibyśmy jeszcze bardziej wzmocnić bezpieczeństwo, potencjał armii, plus wspólny interes ekonomiczny. Ukraińcy są już zainteresowani tematem przekopu MW, poza podjętą już współpracą w ostatnim czasie z nami w zakresie technologii kosmicznej. Trzeba iść w kierunku tzw Międzymorza bo razem z innymi państwami zagrożonymi ekspansją rosyjską mamy tutaj wspólnmy interes w tym zakresie.
Jeżeli chodzi o Bałtyk: dlaczego nie wejsć we współpracę np z Litwą, która ma kontrole nad Zalewem Kurońskim i bazę w Kłajpedzie? To też jakiś szach/mat dla baz rosyjskich na Bałtyku. Jeśli ostatnio Norwegowie zaproponowali Szwecji połączenie sił morskich to można też idąc tą ścieżką wyjść do państw bałtyckich.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
13-04-16 11:45  Odp: rozwój PMW
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Ciekawa dyskusja, to i ja wtrącę swoje 3 grosze - tzn przemyślenia.

Ja uważam, że powinniśmy mocno zainwestować w naukę już w szkole patriotyzmu i postaw proobronnych jak to było przed wojną.
Zainwestować w Obronę Terytorialną, która była by uzbrojona także w wyrzutnie ppanc i naramienne wyrzutnie plot typu Grom/Piorun.
Mówiąc szczerze, nasza armia nie ma szans w pełnoskalowym konflikcie z armią rosyjską, może byśmy dali radę z tym co jest w Obwodzie Kaliningradzkim.
Ale jeśli byśmy mieli dobrą i liczną obronę terytorialną, to co z tego, że nas najadą, jak będą mieli drugi Afganistan.

A nawiązując do naszych sił morskich to uważam, że powinniśmy zrobić przeskok generacyjny i na Bałtyk mieć liczną flotę dronów podwodnych, nawodnych i latających, oraz niewielkie okręty, które by je kontrolowały, jednak tak duże aby całą rufę stanowiły doki dla dronów podwodnych i nawodnych oraz hangar i lądowisko dla latających. Okręty te powinny też być dobrze bronione przed atakiem z powietrza.
Dodatkowo około 6 załogowych okrętów podwodnych wielkością dostosowanych na Bałtyk także współpracujących z dronami podwodnymi.
Poza tym Nadbrzeżne Dywizjony Rakietowe przy odpowiednim wykrywaniu i wskazywaniu celów zapewnią nam krycie w interesującej nas strefie Bałtyku. Tylko te wyrzutnie na samochodach zrobił bym zakryte zsuwanymi plandekami, aby trudniej było je zidentyfikować, że to samochody z rakietami.

No nie można też zapomnieć o okrętach minowo/trałowych - do stawiania i zwalczania min.
I to tyle jeśli chodzi o siły na Bałtyk.

Ale dodał bym ze 3 korwety i 2 fregaty jako nasze siły współpracujące w zespołach NATO na dalszych akwenach oraz jako jeśli zajdzie taka potrzeba eskorta tych gazowców i tankowców które będą zmierzały do naszych portów i reprezentowały naszą banderę w świecie.

Dodatkowo równomiernie bym rozmieścił nasze okręty w portach na zachodnim wybrzeżu i w Trójmieście oraz na środkowym wybrzeżu.

Wiem, że moja wizja to trochę sci-fi, ale myślę, że takimi siłami byli byśmy w stanie przeciwstawić się temu co stoi przy kejach w Bałtyjsku i innych portach Bałtyku.
Ja oglądałem sobie w Google Earth co tam stoi i pomijając stan tych jednostek to jest tego sporo.

MacGregor - ja mieszkam jeszcze bliżej granicy - od mojego domu do granicy jest około 12 km, tyle że granicy z Niemcami, a w zasadzie już niedługo kalifatem niemieckim.
Całe szczęście, że od kilku lat po cichu odzyskujemy nasze ziemie dawnych Piastów i w przygranicznych niemieckich miejscowościach 10-15 % mieszkańców stanowią już Polacy, a to dlatego, że po zjednoczeniu Niemiec wielu z nich wyjechało na zachód. Bywają takie okazje, że kupno domku (i to nie jakieś rudery) po niemieckiej stronie jest o połowę tańsze niż kupno mieszkania w bloku w Szczecinie!

--
"Si vis pacem para bellum"

 
13-04-16 12:17  Odp: rozwój PMW
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Odnośnie obecnych możliwości wzmocnienia naszej floty: dlaczego nie wejść we współpracę np. z ukraińską stocznią wojenną/biurem konstrukcyjno-badawczym w Mikołajewie będącej częścią koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom. Ukraińcy w ostatnich latach opracowali projekty korwet i fregat jako znacznie tańsza opcja.

http://www.shipyard61.com.ua/start-eng.html

PS. Żeby nie dochodziło do czegoś takiego co miało miejsce na Merzei Kurońskiej, gdzie po litewskiej stronie wylądował ćwiczebnie rosyjski desant:

http://kresy24.pl/79810/rosjanie-wyladowali-na-litwie-grybauskaite-nie-wolno-tego-komentowac-mapa/

na pewno wzmocnienie naszej obecności na ZW i MW jest bardzo istotne.

--

Post zmieniony (13-04-16 14:55)

 
14-04-16 10:21  Odp: rozwój PMW
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Jeśli Rosjanie z takiego dystansu będą atakować okręty, to nie potrzebne nam drogie systemy obrony przeciwlotniczej, nawet wyrzutnie Grom na okrętach są zbędne, wystarczy dobra proca.

http://r-scale-e0.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/71a58e8cb75904f24cde464161c3e766/8d6f317e-62e2-463f-9f9d-32cdd359dae1.jpg?type=1&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=307&srch=2000&dstw=307&dsth=2000&quality=80

Oczywiście żartuje, ale incydent ten pokazuje, że to już nie są jakieś wzajemne obserwacje jak to było w czasach zimnej wojny.
Niedługo zaczną chyba pluć na pokład, no bo jak jeszcze bardziej prowokować?

Ciekawe jaka by była reakcja Rosjan jak by to któryś z myśliwców NATO przeleciał tak blisko ich okrętu?
Turcy zestrzelili im samolot, kiedyś dojdzie do tego, że i jakiś krewki kapitan też odpali rakiety i co wtedy?

--
"Si vis pacem para bellum"

 
14-04-16 11:11  Odp: rozwój PMW
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

USS Donald Cook to okręt AEGIs, który może przenosić min. nawet 96 rakiet Tomahawk z głowicami jądrowymi, pewnie dlatego nerwowa reakcja Rosjan, tym baredziej że to był ok 12 km od Obwodu Kaliningradzkiego. Zastanawia mnie jeden fakt, oraz także reakcja ministra MON, dlaczego okręt nie miał żadnej osłony z powietrza, przecież nasze F-16 powinny tu być obecne.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
14-04-16 12:46  Odp: rozwój PMW
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Sven - z tą odległością 12 km też się spotkałem w jakimś artykule, ale to chyba błąd, bo to by znaczyło, że okręt NATO był w strefie terytorialnej Obwodu Kaliningradzkiego (do 12 mm) czyli na terytorium FR.
Gdzie indziej była podana odległość 70 mm od Obwodu Kaliningradzkiego.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
14-04-16 12:58  Odp: rozwój PMW
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Chyba się pomylili, powinni napisac ok 120 km, ale w sumie to też nie jest daleko, pytanie w jakim dokładnie miejscu to sie zdarzyło, tzn na jakiej wysokości, ale jak wynika z doniesień byc może powyżej OK.

PS: to było ponoć ok 130 km od Kaliningradu.

--

Post zmieniony (14-04-16 14:05)

 
14-04-16 15:15  Odp: rozwój PMW
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Rosjanie podobne manewry wykonywali również wobec naszych fregat (krótko po wcieleniu do MW), dając załodze doskonałą okazję do przećwiczenia w namierzaniu szybkich, niskich celów.

Ten przypadek, który ja znam wyglądał tak, że Su-24 pojawił się na horyzoncie w obłoku pary i "kurzu" wodnego podnoszonego odrzutem i ciśnieniem powietrza, z którego wystawało raptem pół samolotu. Leciał na około 10m, górka przed okrętem i przejście za głównym masztem.
Widok mrożący krew w żyłach, że o hałasie nie wspomnę.
Wot mołodiec to musiał być :)

Przy okazji mile morskie to Mm, bo mm to milimetry...

--
imagination+extrapolation

 
15-04-16 08:25  Odp: rozwój PMW
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Niedawno Szojgu miał nad Bałtykiem asystę chyba naszych F-16:

http://kresy24.pl/79270/bojowe-samoloty-nato-wziely-pod-opieke-samoloty-szojgu-nad-baltykiem-wideo/

Zastanawiam się czy gdyby USS Donald Cook miał osłonę powietrzną naszych myśliwców, mogłyby wziąć "pod opiekę" pod oba skrzydła na bliską odległość takie szarżujące Su-24 zmuszając je do odejścia/nie dopuszczając do zejścia nad okręt.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
15-04-16 10:24  Odp: rozwój PMW
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Nie ma takiej konieczności. Wystarczy podświetlenie samolotu wiązką w trybie kierowania ogniem i każdy "mołodiec" odpuszcza.
Raz, że dostanie solidne ostrzeżenie z pokładowego systemu ostrzegania - dwa, że moc sygnału jest tak duża, że niebezpieczna dla zdrowia.
A tego nie ryzykują.

--
imagination+extrapolation

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024