STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7 
07-05-15 21:20  Odp: [Poszukuję] Materiały ORP Mątwa
Jacek   

1. Jeśli uważasz, że nie wiem jak on wyglądał to narysuj schemat tego napędu ( tylko nie pokazuj mi tych bzdur ze starego MORZA bo on i tak nie pasuje do twojego opisu) . Chętnie pooglądam je,ale w rysunkach patentowych jest raczej tak jak ja pisałem. Piszesz schematami używając sformułowań odnoszących się do współczesnych napędów hydrodynamicznych. Narysuj, pokaż zdjęcia stożków, pokaż i porównaj to. Jeśli jest tak jak piszesz, chętnie zmienię zdanie. A już na pewno nie jest tak jak na modelu Adama gdzie wylot tego strumienia o którym piszesz jest skierowany w kierunku dna. O czym już nie raz pisaliśmy.
2. Co innego 3 śruby i opływowy kadłub na morzu a co innego klockowata jednostka na na rzece. Powinieneś wiedzieć, że to się tak nie przekłada prostoliniowo, że np 3 śruby a okręt płynie 3 razy szybciej niż z jedną, albo że 3 razy większe obroty jednej śruby i okręt znów płynie szybciej. Najlepiej porównaj sobie to do monitorów. Podobna wielkość, kształt i zanurzenie a jednak dla osiągnięcia porównywalnej prędkości potrzebne było więcej niż jedna śruba i nie jest to przypadek.
3. 48 cali, tyle miały pędniki w kanonierkach typu Z. A to troszkę mniejsze jednostki. Więc na jakiej podstawie uważasz, że to za dużo na Mątwę ??

Post zmieniony (07-05-15 21:26)

 
08-05-15 00:45  Odp: [Poszukuję] Materiały ORP Mątwa
Marek T   

Tak długo, jak się upierasz, że napęd Hotchkissa to rodzaj kół łopatkowych - dyskusja nie ma sensu. Żałuję, że się dałem sprowokować.

Pod tym adresem możesz pobrać (lub otworzyć) szczegółowy opis łodzi ratunkowej z napędem Gilla (podobny do napędu Hotchkissa), na stronie 444 i dalszych. Może to Ci pomoże.
http://www.gracesguide.co.uk/images/2/21/Er19391103.pdf

 
08-05-15 11:06  Odp: [Poszukuję] Materiały ORP Mątwa
Jacek   

Nie twierdze że jest to napęd tylnokołowy. Chciałem tylko abyś narysował jego schemat nic więcej. Na kanonierkach miał być pierwotnie w dwóch miejscach więc nie tylko tylnokołowy.
Owszem w niektórych sytuacjach upieram się przy swoim np. że turbina miała co najmniej 48 cali bo są na to zdjęcia a ty twierdzisz że :
1. Nawiasem mówiąc, to 48 cali = ponad 120 cm.
Według mnie dużo za dużo na MĄTWĘ.
2.Stosunkowo mały wirnik obracający się bardzo szybko w ograniczonej przestrzeni dawał strumień o dużej mocy.

Ja podałem konkretne przykłady skąd biorę moją wiedzę i na jakiej podstawie wiedzę tak jak twierdzę, więc nie dyskredytuj mnie przedstawiając jako niereformowanego uparciucha.
W załączeniu masz rysunek patentu stożków hotchiksa i powiedz mi gdzie ty tam widzisz mały wirnik wypychający strumień wody? Bo ja widzę mały otwór wejściowy w którym woda jest zasysana przez potężny wirnik. A na drugiej fotce masz wirniki do kanonierek typu Z o średnicy 48 cali ( czy to jest mały wirnik ?! )
Więc kto jest niereformowalny i kto powtarza utarte schematy bez względu na zdjęcia i dokumenty?
Przepraszam za ten atak ale wyprowadza mnie z równowagi jak ktoś obraża mnie nie podając ani jednego argumentu, że się mylę. Bo nie wystarczy podać współczesnej definicji napędu hydrodynamicznego z Wikipedii i napisać, że jestem uparty i nie klękam przed tą definicją. Ale trzeba się podeprzeć jakimiś logicznymi argumentami, zdjęciami lub dokumentami.
Narysuj choć tę twoją twoją wizję stożków. Bo ja wiele razy rysowałem i udowadniałem.
A nie obrażaj mnie bo z jednej strony jest moja wizja a z drugiej nie ma kompletnie nic.

I nie prowokowałem cie tylko zakwestionowałem twoją wypowiedź odnośnie sprawności jednej śruby. Udowadniałeś w nim, że sprawność jednostki jest taka sama z śrubą co ze stożkami przy tej samej mocy silnika. Oczywiście mogę się z tym zgodzić, tyle tylko, że ja się wcześniej nie o to pytałem.
Pytałem jaka jest sprawność stosunkowo małej śruby ( jednej ! ) i czy jedna śruba mogłaby rozpędzić Mątwę do prędkości 13 km/h. Gdzie np. Monitory Kraków o podobnym ciężarze i mocy, potrzebowały dwóch takich śrub. Więc porównujmy podobne jednostki a nie jakieś motorówki których nie podałeś ani wielkości pędników ani wielu innych parametrów.

 
08-05-15 11:21  Odp: [Poszukuję] Materiały ORP Mątwa
Jacek   

Tu masz rysunek patentowy stożków

A tu masz zdjęcie pędników w kanonierkach

A tu masz zdjęcie stożków na motorówce i jeśli ci to przypomina mały wirnik wypychający strumień wody to chyba patrzymy na inne zdjęcie, albo nie wiesz o czym piszesz.

 
08-05-15 16:42  Odp: [Poszukuję] Materiały ORP Mątwa
Marek T   

1. Nie twierdze że jest to napęd tylnokołowy.
Jak to nie? A kto napisał o skrzyżowaniu tylnokołowca z rowerkiem wodnym?

2. Rysunków trochę masz (sam zamieszczasz), więc nie będę rysował.

3. Na kanonierkach miał być pierwotnie w dwóch miejscach więc nie tylko tylnokołowy.
??? O co chodzi ???

4. ...turbina miała co najmniej 48 cali bo są na to zdjęcia...
48 cali miało być na kanonierkach. Czy i jaka na MĄTWIE - nie wiemy.

5. W załączeniu masz rysunek patentu stożków hotchiksa i powiedz mi gdzie ty tam widzisz mały wirnik wypychający strumień wody? Bo ja widzę mały otwór wejściowy w którym woda jest zasysana przez potężny wirnik
A gdzie są wymiary tego ustrojstwa na rysunku?
Na tym rysunku masz przedstawioną jedynie zasadę działania. Bez wymiarów,
Konkretne urządzenie masz na łodzi w "Engineering" (link podałem wcześniej) i tam możesz zobaczyć jak się ma wielkość tego napędu w stosunku do wielkości jednostki. I nie denerwuj się faktem, że jest to maleńka łódź, a nie Twoja olbrzymia barka. Porównaj tylko gabaryt napędu w stosunku do gabarytu statku.
Na zdjęciu napędu (niekompletnego!) z łodzi ratunkowej masz duże zbliżenie, bez widoku na resztę łodzi i być może przez to wydaje Ci się, że patrzysz na coś wielkiego. Bo nie masz odniesienia do całości.
A wracając do zamieszczonego przez Ciebie rysunku: otwór wylotowy ma średnicę mniejszą, niż długość łopatki. Zwróć uwagę na strzałki, pokazujące kierunek ruchu łopatek i czynnika.

6. A na drugiej fotce masz wirniki do kanonierek typu Z o średnicy 48 cali ( czy to jest mały wirnik ?! )
Patrz punkt 4.

7. Pytałem jaka jest sprawność stosunkowo małej śruby ( jednej ! )
Sprawność śruby napędowej zawiera się w granicach od około 0,4 do około 0,7 i zależy nie tylko od jej wielkości, ale przede wszystkim od skoku, kształtu płata, profilu i paru innych wielkości geometrycznych.

8. ...czy jedna śruba mogłaby rozpędzić Mątwę do prędkości 13 km/h.
Tak, mogła - jeżeli moc oddawana przez nią była większa od oporów wody.

9. Więc porównujmy podobne jednostki a nie jakieś motorówki których nie podałeś ani wielkości pędników ani wielu innych parametrów.
Dokładnie to zrobiłem.
Porównałem dwie PRAWIE IDENTYCZNE jednostki z PRAWIE IDENTYCZNYMI silnikami. Sprawność obu napędów była zbliżona.
Nie mogę dokonać porównania dowolnej śruby z dowolnym pędnikiem Hotchkissa, bo w dostępnej literaturze nie mam żadnych danych o możliwościach takiego pędnika.
Jedyne, co mogę powiedzieć, to że projektant stosując pędnik nie wchodził na jakąś minę i spokojnie mógł montować go zamiast normalnej śruby, bez pogorszenia parametrów całego statku.
Jeżeli te informacje uznałeś za bezwartościowe, to oczywiście przepraszam Cię za marnowanie Twojej uwagi.

10. A nie obrażaj mnie bo z jednej strony jest moja wizja a z drugiej nie ma kompletnie nic.
Obiecuję, że więcej już nie będę się więcej odzywał na ten temat.

 
30-07-16 14:24  Odp: [Poszukuję] Materiały ORP Mątwa
Jacek   

1. Napęd z tylnym kołem, a w zasadzie z tylnym wirnikiem to nie napęd tylnokołowy. W napędzie tylnokołowym łopatki działają bezpośrednio na taflę wody, w stożkach hotchkissa łopatki tylnego koła działają wewnątrz tytułowego stożka powodując wir wodny wypychany na zewnątrz, dla tego mamy do czynienia z napędem hydrodynamicznym, w którym siłą bezpośrednio działającą na wodę w zbiorniku nie jest śruba, ani wirnik tylko wytworzony przez śrubę lub wirnik strumień wody. Napisałem że pozornie całość przypomina tylnokołowiec, ale zasada działania jest zupełnie inna.
2. owszem mam rysunki, ale miło by było abyś na swoich rysunkach przedstawił swoje teorie
3. owszem napisałem w uproszczeniu, że koła napędowe turbiny stożków hotchkissa planowane na kanonierkach miały być początkowo z tyłu i z przodu. Co się nie sprawdziło.
4. owszem nie wiemy jaka średnica miała być na Mątwie, mogę tylko przypuszczać, że miała być podobnej wielkości co na kanonierkach lub większa, bo jednak Mątwa była większą od nich jednostką. Napisałem to zresztą że są to pewne logiczne przypuszczenia. Jeśli uważasz inaczej. To może warto abyś to napisał, jaka wg. ciebie powinna być ta średnica i dla czego taka. Sam atak na mnie chyba nie wystarczy.
5. Nie wiem o którym rysunku piszesz, ale chętnie mogę wrócić do omawianej kwestii
6. Jest to ogromny wirnik, czy ja kiedykolwiek napisałem inaczej ?
7. A praktyczne zastosowanie takiej śruby na rzecze w okresie II RP ? No i konkretnie jaka powinna być śruba aby Mątwa osiągała swoją prędkość. Wielkość skok, obroty ? Cz ktoś to kiedykolwiek obliczył ? Nie znam się na tym i nie mam ochoty się tego uczyć . Pytania są dwa
- czy jest możliwe przy tym silniku 120 Km i tonażu 60 t. osiągnięcie prędkości 13 km/h a jeśli tak to jaka powinna być ta śruba i czy były takie dostępne w dwudziestoleciu itd.
- w jaki sposób przerobiono kadłub Mątwy aby zamontować tę śrubę ? Konkretnie w jakim miejscu , jak wyglądał wał, gdzie był silnik.
8. więc jaka moc jest potrzebna dla oporu kadłuba o masie 60 t, raczej mało opływowego?? I czy silnik 120 KM mógł dać taką moc tej śrubie ?
9. Nie uważam informacji za bezwartościowe, a do porównań wrócę
10. Jeśli obraziłem to przepraszam, a dyskutowąć zawsze warto

 
01-08-16 02:18  Odp: [Poszukuję] Materiały ORP Mątwa
GrzechuO   

Co Ty masz z tymi "atakami" na Ciebie?
Skrzywdził Cię ktoś w dzieciństwie, że wszędzie dopatrujesz się złych ludzi, którzy na Ciebie czyhają?

--
Pozdrówka

GrzechuO

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024