STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
16-11-13 11:13  Model statku BATORY
Marek T   

Zainteresowanym radzę zajrzeć na stronę BIP powstającego właśnie Muzeum Emigracji w Gdyni:
http://www.gdynia.pl/bip/BIPInfo/7529_89361.html?podk=7523

Zwróćcie uwagę na załączniki. W zamian prośba: potrzebne są jakiekolwiek wizerunki wnętrz BATOREGO, szczególnie sprzed 1939 r., Może znajdą się jakieś kolorowe?
Popularne źródła opublikowane są już przepatrzone, ale liczę na jakieś zdjęcia prywatne albo np. okładki do statkowego menu itp. Często wykorzystywano na nie zdjęcia kolorowane - stąd można dowiedzieć się czegoś o kolorystyce wnętrz.

Z góry dziękuję.
Marek Twardowski

Post zmieniony (16-11-13 11:34)

 
18-11-13 10:22  Odp: Model statku BATORY
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Załączniki są w istocie piękne!
Przykładowo zał. nr 15 z oryginalną dokumentacją techniczną.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
18-11-13 16:53  Odp: Model statku BATORY
Marek T   

Brak, niestety, kompletu rysunków.
M.in. nie ma linii teoretycznych części rufowej. Tzn. na pewno gdzieś są, ale na razie nie udało się do ich dotrzeć.
No i brak kolorowych fotek z wnętrzami.

 
18-11-13 18:41  Odp: Model statku BATORY
AC   

Linie teoretyczne są na planie St Hebdy. (skan 1934). Pewnie to by wystarczyło do wykonania modelu w skali 1:50. No może od biedy i dla 1:10, jeżeli się od nowa wykreśli na komputrze. Gorzej jest z podziałem blach w tylnej części (jest część przednia -skan 1205). Przy założonej dokładności modelu, nawet nie ma co marzyć o wywiązaniu się ze zlecenia. Kolorystyka jest małym pikusiem, w porównaniu do problemów technicznych, jakie staną przed wykonawcą (ami), zanim dojdą do wyposażania modelu w poszczególne kabiny. Bez pełnej dokumentacji technicznej, rysunków poszczególnych grodzi,oraz bebechów, które mają być widoczne,raczej się nie obejdzie. Ale trzeba przyznać, że sam projekt jest imponujący. Wypada życzyć szybkiej realizacji, zanim nie cofną pieniążków unijnych.

--

 
18-11-13 23:10  Odp: Model statku BATORY
Marek T   

Akurat do części rufowej są dobre zdjęcia z doku - więc można odtworzyć układ blach.
Linie teoretyczne - owszem, trzeba korzystać z Hebdy, ale to nie jest problem. Wrysowuje się wręgi pośrednie, sprawdza na wzdłużnicach i wodnicach i to załatwia sprawę. Ważne, że jest podany obrys tylnicy.
Jak wspominałem wcześniej - największym problemem jest kolorystyka wnętrz, bo większość zdjęć kolorowych jest z lat 60tych, po kilku przebudowach.

 
19-11-13 02:04  Odp: Model statku BATORY
AC   

Pewnie to utopia, ale może jakieś materiały dotyczące kolorystyki wnętrza mogą mieć potomkowie W Lepperta. Zakłady Przemysłowo - Chemiczne W. Karpiński i&W. Leppert w Helenówku pod Warszawią, produkowały farby, lakiery, pokosty, lakier z domieszką specjalnie preparowanych grudek korka itp., które miały być wykorzystywane m/innymi w lotnictwie, ale również do malowania okrętów. Na pewno pomalowano nimi zarówno Piłsudskiego, jak i Batorego . Chyba w 1938r. Możliwe, że też mieli zlecenie na renowacje wnętrz. Może pozostały jakieś dokumenty z tego zlecenia?. Niestety, nie mam namiarów na nikogo z tej rodziny.

--

 
19-11-13 07:46  Odp: Model statku BATORY
Marek T   

Bardzo ciekawe - na pewno poślę tę informację do ME. Poinformuję, czy coś z tego wyszło.
Dziękuję.

 
19-11-13 11:47  Odp: Model statku BATORY
AC   

Jeszcze parę słów uzupełnienia. Jak już kiedyś wspomniałem, farbami tej firmy pomalowano również między innymi Groma i Błyskawicę . Fabryka stoi do dziś, ale to już jakaś zagraniczna spółka. Po II WŚ, wytwarzano tam klisze nitro-celulozowe. Następnie przejęła to Pollena. Pani Leppertowa zamieszkiwała wraz z córką jeszcze po wojnie w swoim pałacyku na terenie posiadłości w Helenówku . Dlatego o tym piszę, bo był to piętrowy budynek, i dla rodziny która przywiązywała wagę do swojej tożsamości, na pewno starczyło by w nim miejsca dla pomieszczenie różnych pamiątek , dokumentów, i szpargałów.

--

 
04-12-13 00:08  Odp: Model statku BATORY
Leon Zet   

Ciekawy BARDZO jestem, kto się zgłosi w tym przetargu i co zaproponuje :-)
Życzę powodzenia Napalonym :-)

Post zmieniony (07-12-13 23:59)

 
04-12-13 02:52  Odp: Model statku BATORY
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Skad ja to znam (dotarcie do dokumentacji stoczniowej Wilhelma Gustloffa i Daru Pomorza) :-)
Bez pomocy ze strony Muzeum NA PEWNO to sie nie uda, chyba ze jakis cud. Tylko to powinna byc pomoc taka z jajami, a nie wymiana korespondencji z czekaniem na odpowiedz (ping-pong mailowy). Najlepiej jakby Muzeum prowadzilo wszelkie rozmowy w jezyku wloskim, a nie angielskim. Wlosi sa dosc specyficznici (luzackie podejscie) jesli idzie o jezyk angielski z reszta jak cale poludnie Europy. Dla chcacego nic trudnego ale dla polskich urzedasow w bialych rekawiczkach......... Niestety nie znam nikogo kto by mial kontakty we wloskich stoczniach. Osobiscie nie mam tak wielkiego parcia, aby kopie dokumentacji stoczniowej statku BATORY posiadac w swoich prywatnych zbiorach.

LEON ZET: Jednego nie kumam. Skoro kolega posiada juz... pelna dokumentacje stoczniowa - rozumiem ze jest to dokumentacja zdawczo-odbiorcza miedzy stocznia i statkiem. To co rozumiesz pod pojeciem dokumentacji dodatkowej???

Pozdrawiam
SZKUTNIK

Post zmieniony (04-12-13 02:59)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024