STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych". Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
13-04-13 18:01  [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

No, to mamy nową odsłone pt.nowy lepszy plan likwidacyjny PMW....
My jesteśmy mistrzami w skali światowej w planowaniu i zawalaniu planow przez sie zrobionych po, to tylko, by....kolejny raz robić ten sam plan pod nową nazwą ! Jak jest nowa nazwa, to można coś przekręcić w imie wyższych celow lub też coś w czymś ukryć.A, jak już wyjdzie co i jak , to już beda inni rzadzić i niechaj oni sie martwią co z tym fantem zrobić !

Plan " Modernizacja Marynarki Wojennej" przeistoczyl sie w plan "Zwalczanie zagrożeń na morzu" ..
Zwalczać jakies tam zagrożenia mozna i patykiem, a wszystko zalezy od zagrożenia :]
Njagorsze w tym wszystkim jest to,iż nadal brak konsekwencji i fachowośći a nadal panuje wizjonerski styl planowania.Plany owe tworzą ignoranci i bezwolne marionetki politycznej maszynerii.
Wyobrazić sobie tylko można sytuacje, gdy w USA, co kilka miesiecy zmienia się plany rozwoju floty, a okrety buduje sie latami[vide Gawron].Nie trzeba być prorokiem, by przewidzieć ,że US NAVY, by nie istniała !
Będziemy mieć 3 ORKI [op-y],3 MIECZNIKI[OOW],3 CZAPLE [patrolowiec/minowiec]plus ŚLĄZAK [jeden!]oraz bedzie MARLIN [okręt wsparcia operacyjnego/logistycznego!?]
Ale najważniejsze ,iż bedzie kolejny NDR ...

My jestesmy takim narodem, który bez kombinatorstwa żyć nie może wiec - kombinują nasi włodarze jak tylko potrafia najlepiej.
Czy nie lepiej byłoby określić ,iż nam z racji przynależności do NATO i działania naszych Sił Zbrojnych na różnych akwenach oraz rejonach świata [wody oblewające Europe,Afganistan itd] potrzebne sa odpowiednie okrety - w oparciu o to można zaplanować i zbudować odpowiednie jednostki - my, jednak kluczymy i tworzymy nowe rodzaje okrętow nie majac pojecia do czego one bedą nam słuzyć ,a po zbudowaniu może sie okazać ,że nie odpowiadaja naszym potrzebom.
Wiadomo,że nam nie jest [nie stać nas też]nam potrzebna flota mocarstwowa, ale wystarczy zobaczyć co ze swoja flotą zrobiła Dania ,co mogliśmy zobaczyć na własne oczy w Gdyni ub.roku !
Niestety, my nie potrafimy korzystać z doświadczeń innych i nie potrafimy wyciągać wniosków.
Więc czekamy na nowy jeszcze lepszy plan ....

Na podstawie NTW nr.4

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-04-13 21:16  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

ROBO!
Przed II wś nasi "admirałowie" chcieli mieć dużą i silną flotę z pancernikami, krążownikami, dziesiątkami okrętów podwodnych i niszczycieli.
Każdy kolejny plan rozwoju upadał z powodu ... braku pieniędzy.
W III RP każdy kto interesuje się sprawami morskimi chciałby, aby PMW miała jak najwięcej nowoczesnych okrętów wojennych.
Jednak wszystko rozbija się o to samo co wyżej ... brak pieniędzy.
Błędem planowania GAWRONA było przekazanie budowy polskiej stoczni (!!!) Dlaczego - taka stocznia podlega ministerstwu skarbu. Jak nie ma pieniędzy na kontynuowanie budowy to stocznia nic z tym nie może zrobić, bo .. jest własnością zamawiającego.
Gdyby zamówienie złożono gdzie indziej - w Niemczech, W. Brytanii czy Francji każde opóźnienie w przelewaniu środków byłoby zapewne obwarowane karami umownymi itp.
Gawron powstałby i służyłby już dawno.
Przypominam, że zamówienia Wichra i Burzy w latach dwudziestych XX w wcale nie planowano. Rząd RP dostał propozycję udzielenia kredytu na budowę okrętów we wskazanej stoczni. W ten sposób powstała potęga tamtej floty.
Naszą obecną flotę mogą uratować już tylko dary... Może Korea Południowa podaruje nam parę fregat lub korwet, gdy będzie budować nowe....

--
Sklejam, bo lubię...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-13 15:23  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
crolick Na Forum:
Galerie - 5
 

> Przed II wś nasi "admirałowie" chcieli mieć dużą i silną flotę z pancernikami,
> krążownikami, dziesiątkami okrętów podwodnych i niszczycieli.
> [...]
> W III RP każdy kto interesuje się sprawami morskimi chciałby, aby PMW miała jak
> najwięcej nowoczesnych okrętów wojennych.
Widzę, że kolega chyba nie do końca wie o czym mówi....

Przed wojną nie było ani jednego planu rozbudowy floty z pancernikiem albo "dziesiątkami oopp".
A w III RP mamy MW RP.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-13 15:48  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

Crolik
użyłem skrótów myślowych aby tekst był zrozumiały.
Mam olbrzymi szacunek dla wielu forumowiczów i sądzę, że sformułowanie "nasza flota" odczytali bezbłędnie.
Plany rozbudowy - czytałem o tym dość dawno więc użyłem takiego określenia, ale pewnie były to wstępne KONCEPCJE. Nasi "admirałowie" wychowani przez marynarki wojenne CK Austro-Węgier, Niemiec i Rosji chcieli mieć okręty klas używanych przez floty w których służyli. Stąd m.in. polskie roszczenia dotyczące podziału flot państw zaborczych - zakończone przyznaniem... 6 torpedowców.
Jesteś Kolego aktywnym autorem, więc wiesz więcej.

--
Sklejam, bo lubię...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-04-13 20:52  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Tomek 

 - 2

Nie ma się o co kłócić. Fakt jest faktem, iż nasi politycy zlikwidowaliby wszystko, co ich zdaniem jest zbędne i nie przynosi im jakichś tam korzyści. Najgorsze jest to, że kształcenie w naszym kraju w tych sprawach nie istnieje. Zwróćmy uwagę, iż walka z różnego zagrożeniami nie polega u nas na aktywnym zwalczaniu zagrożenia, a na doraźnym. Nie ma u nas promocji polskości, nie sprzyja się polskim konstruktorom i naukowcom, nie dba się o patenty, wykańcza tych, którzy nie mieszczą się w układzie, etc. Nawet neutralne kraje troszczą się o swoje siły zbrojne. Po wielokroć liczyliśmy na naszych sojuszników i najczęściej zostawaliśmy na lodzie. W XVII w. laliśmy innych dzięki naszej wyższości, a sojusznicy najczęściej leźli do przodu po naszych plecach. Dotąd nie będzie u nas dobrze, dokąd nie będzie polityki pro państwowej, gdzie państwo traktowane jest jako dobro wspólne i nadrzędne! Nigdy nie uda się nam zbudować jakiegoś rodzaju uzbrojenia, który spełnia 130% wymagań, bo nikomu się to nie udało. Więc należy tworzyć siły zbrojne, które są w stanie być czytelnym sygnałem gotowości Polski do obrony swoich interesów z niekoniecznym założeniem zwycięstwa. Czasami efekt Pyrrusowego zwycięstwa potrafi ostudzić zapał niejednego watażki. Jestem za flotą, jestem za armią taką na jaką nas stać, ale niech będzie!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-04-13 23:03  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

Tomek napisał: Jestem za flotą, jestem za armią taką na jaką nas stać, ale niech będzie.
Jestem ZA!!!
Napisał też: W XVII w. laliśmy innych dzięki naszej wyższości
W XVII w. byliśmy potęgą regionalną dzięki bogactwu płynącemu z handlu zbożem oraz słabości naszych sąsiadów. Bogactwo (PIENIĄDZE) pozwalało zaciągać wojsko i okręty kaprów. Skończyły się pieniądze i skończyła się potęga.
Potęga przeminęła, a brak pieniędzy został.
No ale to raczej temat na historycy.org
Co do popierania polskich konstrukcji, to jest druga strona medalu. Kupując sprawdzoną i przez innych produkowaną w dużych ilościach broń można mieć pewność, że to nie bubel. Jak się coś projektuje i wdraża d podstaw można "wtopić" czas i pieniądze i pozostać z niczym. Poza tym jak napisałem w pierwszym poście. Jakby ówczesny rząd zamówił Gawrona (jakiegoś seryjnie budowanego typu) w stoczniach niemieckich, to już by pływał, bo Polska musiałaby wywiązać się z umowy kupna. Polską firmę można potraktować jak wykonawców autostrad na Euro...

--
Sklejam, bo lubię...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-04-13 12:27  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Nie mam pod reka materiałow, ale zdaje sie,że w planach była dość spora flota do zbudowania z pancernikami na czele, a na pewno były plany pozyskania takowych od państw zaborczych.Nastepnie w rozmowach pokojowych z Rosja też padły żądania min.oddania nam jednego z pancerników rosyjskich. Ale, to już jest historia.

MW II RP miała o tyle szczescie , że tworzyli ją byli oficerowie państw zaborczych ktore były mocarstwami morskimi !
Myśle ,że dla tego w tamtych czasach sprawy morskie były tak szeroko znane i dyskutowane.Inna kwestia, to podejscie do rozbudowy floty, a inna, to dostep do morza .Smiem twierdzić ,iż obecne władze przeniesione w owe czasy, by olały dostep do morza i cały zwiazany z tym temat,a jak nawet już, by nam wciśnieto ten skrawek plaży, to Gdynia nadal, by wioską była !
Jak, by nie patrzeć na sprawe budowy floty w tamtych czasach ,to flota była chyba najnowoczesniejszym rodzajem sił zbrojnych RP i dość prężnie sie rozwijała w latach 30-tych .
W ciągu zalednie dekady wchodzi do służby szereg okretow : 4 kt /5 op i 1 sm plus 6 ptaszkow, a złożono zamówienia na 2 kt i 3 op-y oraz kutry !! Plus Flota Pińska ...

W kraju zdemolowanym wojną swiatową i wyczerpanym bojami z Rosja ! W biednym kraju, który musiał dzwignąć się i rozbudować przemysł, scalic 3 zabory i odbudować infrastrukture i jeszcze, aby było mało przyplątał sie kryzys światowy lat 30-tych !Ba ...należy wspomnieć ,iż wczesniej mielismy inflacje i wojne celna z Niemcami...
Temat jest dośc obszerny i wykracza dość mocno poza ów temat, wiec odsyłam do dostepnych publikacji.Więc taki zacofany gospodarczo kraj pozwolił sobie na budowe floty - nowoczesnej floty !
Oczywiście, początek budowy floty był niejako warunkiem wspołpracy z Francja i został wymuszony na władzach RP, a flota jaka powstała była własnie wynikiem tych nacisków.Ale flota powstala i jesteśmy z tego dumni.

PRL rządził sie swoimi prawami, ale flote posiadałi, to dość sporą.Za owych czasów do floty przywiązywano okreslona wage [upominanie sie o zwrot okretow po wojnie - dzisiejsze rzady, by te okrety sprzedały] oraz [znowu] naciski Moskwy na jej posiadanie, a zwiazane, to bylo z planami strategicznymi.Flote posiadalismy taka, a nie inna, ale liczna.


....po 1989 Polska odzyskuje wolność bez walki,bez wojny ,bez milionowych ofiar,bez zniszczonego przemysłu,infrastruktury i całego systemu panstwowego/gospodarczego i społecznego.Nie musimy nic od nowa odbudowywać i tworzyć ! Wystarczy modernizować,zmieniać i ...no własnie ,co zrobiono, to widzimy.
MW RP swoja flote dostała w spadku po flocie MW PRL i....zlikwidowała ją ,a strzepy pływaja do dziś. Jakie okrety zbudowalismy przez 20 lat ? Dokonczono rzutem na taśme okrety projektu 660 [3 sztuk] o mały włos i ich byśmy nie mieli ! Czernickiego też przez przypadek pozyskaliśmy! Przez 20 lat w tym kraju nie zbudowano normalnie ani jednego okrętu ! Przypominam ,iż obecnie jestesmy w NATO i też obowiązuje nas, to i owo ..., czyli jakieś tam zobowiązania.Narazie nie ma nacisków [a przynajmniej nie słychać o takowych]na posiadanie floty, ale nie można wykluczyć,że ich nie bedzie w przyszłosci . Narazie coś tam u nas pływa, ale za lat kilka nie bedzie wstanie i co sie stanie !?
Jeżeli liczysz na kogoś licz na siebie - jakie, to mądre słowa ktoś wymyślił ! Nie raz przewiezliśmy sie na pustych deklaracjach myślacych o sobie zachodnich sojusznikach.Obecnie tez mamy podobną sytuacje - sojusznik sojusznikiem, ale interes narodowy i gospodarczy ważniejszy jest od zobowiązań [vide rura gazowa pod Bałtykiem, czy wojna z Irakiem].Zdaje sie ,że tylko my jesteśmy takim naiwnym narodem,iż wciąż myslimy ,że inne narody będą walczyć za naszą niepodległość.Niestety, my nie jesteśmy pępkiem świata i, jeżeli chcemy, by uważano nas za partnera i znami ktoś rozmawiał na odpowiednim poziomie musimy być na tyle silni na , ile, by atak na nas był albo małoopłacalny albo nieuzasadniony z punktu politycznego.Przy długotrwałym konflikcie jest możliwość jego rozszerzenie, a to juz dla potencjalnego agresora jest sytuacja niekorzystna.
Kto wie jak w 39'by sie wojna rozwineła, gdyby nasze siły zbrojne były odpowiednio silne i nie nastapił dzien siedemnasty ...Naiwnym może być tylko ten co wierzy ,że podczas ograniczonego konfliktu kogoś tam z Polska całe NATO od razu poleci nam na pomoc !Zasadnicze pytanie - CZY NAS STAĆ NA NIEPOSIADANIE FLOTY ?


W świetle powyższeg,o argument o braku pieniędzy jest słabym argumentem.

Dzis, w TVP INFO ,w Głos Mediów, był na żywo program z pokładu naszej fregaty o flocie.Wypowiadali sie oficerowie i specjalisci .Chyba zaczyna być cos na rzeczy !?

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-04-13 17:35  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

Ciekawy felieton
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Jamie-Stokes-nikogo-oprocz-Polakow-nie-obchodzi-Polska,wid,15487398,wiadomosc.html
Robo nowoczesne okręty są koszmarnie drogie.
Było do niedawna państwo, które zbrojenia - w tym morskie uważało za priorytet. Nie zważało na finanse, ale miało zatargi z sojusznikiem z NATO. Kupowało najnowocześniejsze okręty z RFN i z Rosji. To Grecja.
Dlatego argument o braku środków nie jest słaby a jest podstawowy!
Bez pieniędzy można zbudować flotę z kartonu.
Pozdrowienia dla modelarzy i sklejaczy.

--
Sklejam, bo lubię...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-04-13 20:59  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Tomek 

 - 2

Czuję się wywołany do tablicy przez Teledzina. Odniosłem się do historii, gdyż tam są przykłady jak można sobie radzić w przestrzeni geopolitycznej rozwijając się i gospodarczo i militarnie. Nasza myśl wojskowa była wypadkową doświadczeń z podróży po zachodzie Europy i wyciągania z tego konkretnych wniosków, jak i doświadczeń wschodnich. Drugie ramię tej wagi to gospodarka. I tu dochodzimy do współczesności.
Pierwszym źródłem nieszczęścia naszej armii i floty jest brak silnego lobby, które zneutralizowałoby naciski polityków. Problem polega na tym, że część polityków jest wrogo nastawiona do armii jako elementu, który pochłania część budżetu państwa. Wiem to na pewno, gdyż z kilkoma rozmawiałem. Jest to poziom świadomości "Jesteśmy w NATO, to nas obronią!" , etc. Armia jest narzędziem polityki, co nie oznacza, że musimy ze wszystkimi wygrać. Ma być czytelnym sygnałem, że możemy ugryźć czasami boleśnie. Drugie zadanie armii, to wywiązywanie się z zadań wynikających z przynależności do np. NATO. Nie chciałbym być sojusznikiem kogoś, kto tylko liczy na mnie jako na mojego ochroniarza. Sojusz zakłada współpracę, więc tu musimy dać swój wkład. Faktem jest, że kupowanie za granicą obniża koszty, ale naraża nas na uzależnienie, co szczególnie jest ważne w dobie informatycznej (kody, klucze, etc). Grom i Błyskawica były budowane za granicą, ale wiele elementów było pochodzenia polskiego, zaś następne (Orkan, Huragan) miały powstać już w Polsce. Blachy z tych okrętów użyto we wrześnie do budowy pociągów pancernych.
Tu docieramy do gospodarki. Jak nie będzie silnej gospodarki, to nie będzie nas stać na kajak nie mówiąc o okrętach. Rząd walkowerem oddał stocznie, gdy inni robią na tym biznes. Powierzył budowę polskiej stoczni, ale nie zapewnia jej prawidłowego finansowania, więc koszty budowy rosną z roku na rok, a stocznia w jakim stanie była w takim jest.
Flota musi istnieć, gdyż służy do obrony granic morskich, ochrony morskich interesów naszego kraju, ochrony stref rybołówstwa, do ochrony podejść do portów, ochrony przeciwminowej, reprezentowania polskiej bandery na arenie międzynarodowej.
ORP Orzeł- należy go zmodernizować, wyremontować- jest atutem i cennym dodatkiem dla flot NATO ze względu na radzieckie pochodzenie. Należy nabyć kilka okrętów podwodnych małych, do działań na Bałtyku choćby do skrytego stawiania min na Bałtyku, co może utrudnić działania nawet flocie rosyjskiej. Ścigacze rakietowe jak najbardziej potrzebne. Poza tym konieczne stawiacze min oraz niszczyciele tychże. Okręty ochrony stref ekonomicznych (takie pogranicze korwety z fregatą). Min. dwie jednostki. To takie niezbędne minimum. Oczywiście do tego należy dodać jednostki wsparcia. Gawron/Ślązak jest drogi, ale daje nam możliwość współdziałania z flotami NATO poza Bałtykiem. Ścigacze do tego się nie nadają, gdyż są za małe i mają za małą autonomiczność.
Nie da się tego załatwić bez silnej gospodarki. I tu jest zadanie rządu, aby wspierał polskich przedsiębiorców, aby- jeśli coś sprzedajemy- zrobić to z głową i w zgodzie z naszym interesem nie paląc za sobą mostów. Czytając relacje z różnych wystaw i targów jak zwykle brakuje mi wsparcia ze strony polskiego rządu dla naszej gospodarki...
A co do pieniędzy, to suwerenność jest jeszcze droższa! Skoro tak zależy nam na kasie, to może zlikwidować policję, bo też droga w utrzymaniu. Mamy ITD, Straż Miejską, to sobie jakoś poradzą. Oczywiście ostatni argument jest przesadzony i trochę nie na miejscu, ale w przejaskrawieniu pokazuje skalę problemu!
Mam nadzieję, że w końcu staniemy się mądrym narodem, który dba o swoją gospodarkę i o siły zbrojne, które będą naszym obrońca nie tylko z nazwy!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-04-13 11:30  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 3

Pieniądze są, ale korzystają z nich nie ci co trzeba, przekręty finansowe, transfery, afery, wszelaka patologia niszcząca nasz rodzimy kapitał a promująca obcy spekulacyjny, itp. Wystarczyłoby tego na porządną flotę gdyby ten szmugiel kasy przynajmniej częściowo przystopować.

--
Sven

HMS Ark Royal

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-04-13 14:29  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Tomku - dobrze problem opisałes :)

Teledzinie - gośc piszacy felietony o nazwisku Jamie Stokes - ma mało elementarnej wiedzy na temat, o którym pisze [typowy pismak] i pisze bzdety az głowa boli ! Gdyby znał historie ....a jej nie zna . Poczytaj sobie jego artykuł na temat ENIGMY ...

Ale w jednym ma racje i to tez nie do końca :

Polacy patrzą na swe narodowe katastrofy jak na rezultat obcych zdrad, nigdy swych własnych błędów. Jeśli chcemy w przyszłości uniknąć nowych katastrof, wszyscy powinniśmy się nauczyć bardziej racjonalnego myślenia

Jamie Stokes


- gdzie jest ten naród, który walczył od Grunwaldu poprzez Kircholm do Wiednia !? Gdzie jest to nasze waleczne serce spod Samosierry .Ileż, to razy Wojsko Polskie udowadniało na polu bitwy ,że gorzej uzbrojony i mniej liczny potrafi dzieki woli walki zwycieżać !
I nagle co sie stało ? Przepilismy kraj kilkukrotnie i staliśmy sie żałosnym narodem oglądającym sie na innych ...
Jak poczytamy sobie, jak nasi sprzymierzency nami pomiatali i gardzili w okresie miedzywojnia ,to az sie wierzyc nie chce ,iż pomimo takiego nastawienia, wierzylismy w gwarancje aliantów wobec Polski...
I w tym kontekscie Stokes ma racje - gdy, by nie błedy i zaniechania z naszej strony ,obraz naszego kraju był, by inny dzis .Obecnie nadal myslimy ,że USA z bateria Patriotów obroni nas, a czołgi Bundeswehry w imie spłacania długów historycznych bedzie bronić naszej wschodniej granicy ! Nic bardziej mylnego....


Robo nowoczesne okręty są koszmarnie drogie.


- a, czy GROM /BŁYSKAWICA nie były nowoczesnymi okretami w owym czasie i nie kosztowały dużo ?
Ciekawostka - budowane w naszej stoczni Huragany miały kosztować o wiele więcej niż Gromy !

Wichry - koszt 28.500.000 zł. za 2 okrety
Gromy - 27.411.972 -/-
Orkany - 32.200.000 - cena kontraktowa
GRYF - 13.313. 675 zł. !

Dla porównania - ORP Jaskółka - szacowany koszt jednej jednostki (bez uzbrojenia i wyposażenia bojowego) wynosił 1,32 mln ówczesnych zł.
A za tak znany nam PZL-37 B ŁOŚ, koszt samolotu był na poziomie ok.319 600 zł.
I tutaj można zadać sobie pytanie - czy okręt był drogi, czy nie ?

- czyli całkowity koszt pojedynczego Groma miał kosztować 520.000 funtów [388 tys.bez uzbrojenia]! Jesli porównamy nasze Gromy z zachodnimi konstrukcjami,to dojdziemy do wniosku,iż nasze KTT były na poziomie swiatowym ...
koszty za :
Le Hardi - 500.271 GBP[ bez uzbrojenia ??]
TRIBALE -682.512 [ok.350 tys.bez uzbrojenia]
L.Mass - 17mln.rejchsmark [nie znam kursu]

Budżet morski kilku państw za rok 1929...:
Niemcy - 471.420.00 zł. ludność = 64 mln.
Szwecja - 109.326.000 -/- = 6 -/-
Polska - 33.100.000 -/- = 31-/-

Na rozbudowe floty u nas szło ok.4-5 % budzetu w porównaniu do Niemiec, gdzie szło 30-40%,nie wspomne o innych panstwach.

Dziś jest podobnie, więc nie ma sensu zwalać wszystkiego na koszty !Oczywiście ,iż nam nie sa potrzebne ba! Nawet nas nie stać na okrety klasy Ticonderoga, czy Arleigh Burke, ale na takie Absalony, czy Iver Huitfeldt-y, gdzie koszt budowy trzech fregat zamknął się kwotą 635 milionów euro [prawdopodobnie bez systemow uzbrojenia itd]

zacytuje tutaj : Raport z 2008 roku :

Departament Zaopatrywania szacuje koszty realizacji projektu Zintegrowanego Systemu Walki na Gawrona na 534,3 mln zł. Platforma okrętu projektu 621, czyli kadłub oraz systemy okrętowe, ma kosztować 626,6 mln zł do końca 2012. Ogólny koszt pierwszej (i jedynej?) jednostki może wynieść w obecnych cenach aż 1,5 mld zł...


oraz :

Według oficjalnych szacunków koszt budowy trzech okrętów (bez uzbrojenia) obciąży kieszeń duńskich podatników kwotą 4,7 mld koron duńskich (936 mln USD według kursu z 2008 roku). Dla porównania - holenderskie fregaty przeciwlotnicze typu LCF kosztowały 639 mln USD za sztukę, zaś niemieckie F 124 aż 1,12 mld USD. Dodatkowe korzyści ekonomiczne przyniesie unifikacja nowych fregat z eksploatowanymi już „elastycznymi logistykami”.

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 6/2010


- z powyzszego wynika ,iż cos u nas nie halo ! Każdy wie ,że seryjna budowa jest o wiele tansza niż pojedyńcza, a już budowa czegokolwiek w naszym kraju w obecnej sytuacji jest o bardzo wiele tańsza ...
Poza tym, budowa okrętow, jak i sam przemysł stoczniowy, to rozwój całego przemysłu w kraju o czym wiedza inni tylko nie my ...

Było do niedawna państwo, które zbrojenia - w tym morskie uważało za priorytet. Nie zważało na finanse, ale miało zatargi z sojusznikiem z NATO. Kupowało najnowocześniejsze okręty z RFN i z Rosji. To Grecja.


- Grecja od dawna rywalizuje z Turcja począwszy od odzyskania niepodległośći poprzez wojny bałkańskie lat 1912-13 i wojne z Turcja 1919-22 .Położenie geograficzne Grecji [spora liczba archipelagów i wysp z dużą Kreta ] wskazuje na posiadanie sporej floty .To,że Grecy zle przeliczyli swe zamiary na możliwości jest inna sprawą.Należy budować flote odpowiadającą swym możliwościa i do odpowiednich zadań jakie ma ona spełniać.

Porównajmy te 3 kraje :

DANIA :
ludność - ok 5,500 mln.
PKB (2012)
• całkowite - 313,6 mld USD
• na osobę - 56 202 USD

GRECJA :
ludność - ok 11 mln.
• całkowite - 249,2 mld USD
• na osobę - 22 055 USD

POLSKA
ludość - ok.38 mln.
• całkowite - 487,6 mld USD
• na osobę - 12 ,538 USD

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_PKB_nominalnego


- tak zle z nami nie jest, ale czemu nie posiadamy floty tego nie wiem.

Dlatego argument o braku środków nie jest słaby, a jest podstawowy!


- ależ zgadzam sie z Toba ,tylko, gdzie sie podziewaja pieniadze nasze !?

Bez pieniędzy można zbudować flotę z kartonu.


- oj . bo można sie zdziwić ...


PS.problem dotyka nie tylko floty, ale całosci sił zbrojnych RP - niestety flota tonie !

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-04-13 17:20  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

ROBO!
Zgadzam się z każdym, kto mówi lub pisze, że Polskie Siły Zbrojne , a PMW w szczególności pilnie potrzebują modernizacji sprzętu lub zakupu nowego.
Felieton Stoksa zamieściłem, gdyż potwierdza moje i (chyba) Twoje poglądy - musimy być uzbrojeni, nie możemy całkowicie polegać na sojuszach.
Tak nawiązując do postawy UK na początku II wś to dlatego długo zwlekali z tworzeniem Polskich jednostek wojskowych, bo do maja 1940 mieli nadzieję na pokojowe załatwienie sprawy z Hitlerem oczywiście Polska ich nie interesowała.

W Polsce od prawie 10 lat rządy nie mogą wysupłać parudziesięciu milionów zł na samoloty dla vipów. Na długo przed Smoleńskiem kabarety wyśmiewały się z rupieci jakimi latają oficjele i "przewidywały" taki koniec.
Budowa okrętów (prawdziwych, nowoczesnych okrętów bojowych) jak sam napisałeś kosztuje MILIARDY zł.
Spróbuj przekonać polskich obywateli do podniesienia podatków, aby zebrać te MILIARDY, skoro jak napisał jeden z forumowiczów w podobnym wątku WIĘKSZOŚĆ MA TO GDZIEŚ.
A politycy...
Który wyjdzie z projektem wydatkowania MILIARDÓW, skoro będzie to niepopularne...
Tak więc idę budować flotę z kartonu. Mam już duży zbiór.

--

Post zmieniony (23-04-13 07:53)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-04-13 16:49  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

TELEDZINIE - Polske stac na budowe floty [sił zbrojnych jako całości też] ! Te bzdury o braku pieniedzy można wsadzic miedzy bajki ! Wcale nie musimy podnosić podatkow i obciążąć wciąż obciążanych obywateli tego kraju za nieudolność kolejnych rzadów .
Ile to środków marnotrawimy rok rocznie ? Ilęż to kasy idzie w prywatne fortuny ....
Można tu przykładów mnożyc - od najprostrzej sprawy do spektakularnych projektów włacznie ,a to wszystko składa sie na obraz NIEGOSPODARNOŚCI, aby nie napisać złodziejstwa ....Wystarczy tylko odbudować gospodarke ,uszczelnić system ,wprowadzić prawo i porzadek !
A co my robimy ? Odwrotnie wszystko ! Potem wychodzą dziwne sytuacje jak ta obecna z byłym prezydentem w tle....widać ,że tylko zwykłemu obywatelowi zależy na państwie ...

Ja nie twierdze abyśmy budowali flote mocarstwową ale taką flote na jaką nas stać.Można było z rynku wtórnego pozyskać okrety - sprzedawali Holendrzy,Brytowie,Belgowie itd.
Można tez było zbudować tańsze odpowiedniki drogich okretów ale to trzeba chcieć .

Dlatego twierdze,że władze II RP.były świadome tego co robia ,i zrobiły wiele dla odbudowy naszego panstwa ,i gdyby nie wybuch wojny zapewne byśmy byli w innym miejscu niż obecnie...obecne im nie dorastaja do piet !
Najgorsze u nas jest to,iż na stanowiskach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zasiadaja ulegli partyjniacy abo ludzie nie znający sie na tej profesji.

PS.Grecja - własnie wypożycza FREMM-y [2] od Francji !Czyli nie jest tak żle z nimi skoro płaca kupe kasy za 20 lat uzytkowania nowoczesnych okretow . Kasa na obronność musi być.

A politycy...
Który wyjdzie z projektem wydatkowania MILIARDÓW, skoro będzie to niepopularne...


- więc nalezy obywatelowi problem naświetlic ...jakoś przed II ws. potrafiono to robić mając 150 km.wybrzeża ...


http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/glos-mediow/wideo/21042013/10587603

--

Post zmieniony (23-04-13 16:51)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-04-13 18:30  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Cytat::

A politycy...
Który wyjdzie z projektem wydatkowania MILIARDÓW, skoro będzie to niepopularne...

Czarno na białym widać, że w tym smutnym kraju, popularność (czytaj:poparcie/słupki sondażowe) są ważniejsze niż bezpieczeństwo kraju.

Cytat:
- więc nalezy obywatelowi problem naświetlic ...jakoś przed II ws. potrafiono to robić mając 150 km.wybrzeża ...

Zły przykład.
W okresie międzywojennym niepodległa (od kilkunastu zaledwie lat) Polska była otoczona przez wrogie państwa - stąd świadomość militarna/obronna społeczeństwa była zupełnie inna i wydatki na zbrojenia, zbiórki pieniędzy na sprzęt i uzbrojenie spotykały się z pozytywnym odzewem obywateli.
Obecnie, jesteśmy członkiem NATO i UE, mamy dobre stosunki z większością państw sąsiednich... co w umyśle coraz bardziej debilnej i coraz większej części społeczeństwa przekłada się na pytanie: po co flota, po co F-16, po co wojsko.
Niestety upadek edukacji narodowej, (i odejście od nauki łaciny) powoduje, że te osoby nie rozumieją łacińskiego przysłowia si vis pacem, para bellum.
I tu jest problem.

Przy okazji, tym którzy obronę kraju zawierzają NATO, polecam lekturę art. 5. Traktatu Waszyngtońskiego, w którym jest napisane:
udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.
Pogrubienie moje.


A tym, którzy twierdzą, że wojna/działania zbrojne to przeżytek i obecnie bardziej opłacalny jest podbój ekonomiczny, polecam historię wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008.

--

Post zmieniony (23-04-13 18:34)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-13 08:20  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 3

Zacytuję tylko garść ostatnich informacji ze świata:

"W dniach 22-24 kwietnia tuż przy granicy z Polską odbywają się białorusko-rosyjskie manewry wojskowe. Z kolei na wrzesień zaplanowane zostały manewry „Zachód 2013”, w trakcie których ćwiczone mają być scenariusze zakładające atak na terytoria krajów bałtyckich oraz... prewencyjny atak jądrowy na Warszawę."

--
Sven

HMS Ark Royal

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-13 11:54  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

..i to też:

Rosyjska baza lotnicza, której utworzenie na Białorusi zapowiedział we wtorek w Mińsku minister obrony Rosji generał armii Siergiej Szojgu, powstanie w rejonie Baranowicz, 195 km od granicy z Polską, a stacjonować tam będą samoloty wielozadaniowe Su-30.


http://fakty.interia.pl/swiat/news-media-w-baranowiczach-bedzie-rosyjska-baza-z-samolotami-su-3,nId,959295

--

Post zmieniony (24-04-13 11:55)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-13 14:42  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 3

Do tego można dorzucić kotleta sprzed roku na temat zwiększania militaryzacji obwodu kaliningradzkiego:

"25 stycznia [2012] powołując się na źródło w sztabie Floty Bałtyckiej (Kaliningrad) agencja Interfax poinformowała o rozpoczęciu przygotowań do rozmieszczenia w obwodzie kaliningradzkim rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (do 500 km) 9K720 Iskander. W najbliższym czasie miałoby się rozpocząć kompletowanie jednostki kadrą oficerską i podoficerską, a pierwszy dywizjon wyposażony w Iskandery miałby rozpocząć służbę w drugiej połowie 2012 roku
(...)

■Rozmieszczenie rakiet Iskander wpisuje się w szereg działań podejmowanych przez Rosję w ostatnich miesiącach w celu zwiększenia potencjału dyslokowanego w obwodzie kaliningradzkim zgrupowania. W grudniu 2011 roku uruchomiono tam stację radiolokacyjną nowej generacji Woronież-DM. Z kolei wiosną br. rozpocznie się przezbrajanie stacjonujących w obwodzie pododdziałów obrony powietrznej w najnowsze rosyjskie systemy rakietowe ziemia–powietrze S-400. Należy podkreślić, że obwód kaliningradzki będzie drugim po okolicach Moskwy obszarem na terytorium Federacji Rosyjskiej osłanianym przez te systemy. "

--
Sven

HMS Ark Royal

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-13 09:59  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 14


 - 16

Co do braku pieniędzy na marynarkę wojenną, to kilka miesięcy temu czytałem, że MON musiało zwrócić do budżetu 800 mln pln niewykorzystanych w 2012 roku środków. Żeby było śmieszniej środki te były właśnie na sprzęt dla PMW, ale jacyś partacze z ministerstwa nie potrafili ba czas uruchomić procedur przetargowych (o ile dobrze pamiętam chodziło m.in. o zakup bezzałogowych pojazdów podwodnych). Umówmy się, pieniądze zawsze jakieś są. Ważne jak się je wydaje. Korweta typu Gawron, która w magiczny sposób stała się patrolowcem ORP Ślązak, to przykład tego jak nie należy wydawać pieniędzy podatników. Największym błędem ostatnich lat (poza Gawronem) było przejęcie przez PMW fregat typu Oliwer Hazard Perry. Stare graty, których utrzymanie kosztuje krocie, a nadają się tylko na złom, ale które u polityków ignorantów wywołały wrażenie, że posiadamy duże nowoczesne okręty.

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-13 14:25  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...bo my jako naród zgłupiał i zniewieściał po 123 latach niewoli i peerelowskiej opieki !
Politykierzy którzy reprezentuja nasz kraj reprezentuja tak niski poziom intelektualny,iż nawet nie wiedzą co mówią i co powiedzieć, aby nie było to,oderwane od rzeczywistości ...

Polska widzi w Japonii strategicznego partnera w tej części świata” - powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas dyskusji z ambasadorem Japonii w Polsce, JE panem Makoto Yamanaka.[...]Rozważano również możliwe obszary kooperacji w ramach rodzajów wojsk, jak np. Marynarki Wojennej, czy Sił Powietrznych. Zasygnalizowano także zaktywizowanie wzajemnych działań w przemyśle zbrojeniowym


PS.ja osobiście wstydze sie,że mnie reprezentuje taki rząd !!


http://www.mon.gov.pl/pl/artykul/14036

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-04-13 07:59  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Tomek 

 - 2

No to może poszukamy pieniędzy... Podczas budowy autostrad nagle okazało się, że firma wykonująca zbankrutowała, a zaraz za nią upadłość musiało ogłosić dziesiątki podwykonawców. No przecież pieniądze zostały wpłacone, więc pytanie: gdzie one się podziały. Gdybyśmy przypilnowali tych pieniędzy, to można byłoby zaoszczędzić nieco choćby na flotę, ale u nas bardziej się opłaca niszczyć niż pilnować i tworzyć.
MEN wydaje miliony na kampanię promującą posyłanie sześciolatki do szkoły... Ponieważ jestem nauczycielem, to wiem jak to wygląda od podszewki i wiem, że jest to kampania na siłę.... Gdyby wszystko bvyło przygotowane po Bożemu, to nie trzeba byłoby wydawać bodajże 2 mln zł na kampanię telewizyjną.... A sprawa stadionu narodowego? Gość na odchodnym dostał ponad 500 000 zł premii...
Przykłady niegospodarności można by mnożyć, Powinniśmy pilnować własnego podwórka i wówczas nie musielibyśmy utyskiwać na ceny uzbrojenia...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-04-13 08:20  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ArturN   

Przepraszam za off topic - Tomek ty masz jeszcze odwagę po tych wszystkich "udanych" reformach "szkolnictwa" przyznawać się że jesteś nauczycielem, bo ja już znam ludzi którzy zaczynają się tego wstydzić :).

--
Szkutnicze RC

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-04-13 08:29  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 3

Jeden z najnowszych przykładów gdzie kasa jest, choć wielu udaje że jej nie ma, fajnie byłoby te pieniądze przeznaczyć na nasze bezpieczeństwo:

"Miliardy giną na granicy

Oszuści odkryli nową żyłę złota. Rozbieżności w deklaracjach przywozu cennych metali i telefonów wynoszą grubo ponad 1 mld zł – alarmuje "Puls Biznesu".

Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR) - na podstawie danych Eurostatu - wskazuje na spore rozbieżności między deklaracjami przywozowymi polskich firm i danymi zgłaszanymi do urzędów statystycznych przez zagranicznych dostawców.

"W przypadku metali szlachetnych różnica między deklaracjami polskich firm a zagranicznych kontrahentów sięgnęła w 2012 r. około 300 mln EUR (ponad 1,2 mld zł)" - mówi Marek Suchowolec z rady IGMNiR.

Działające na polskim rynku firmy zadeklarowały - według danych Eurostatu - że w 2012 r. przywóz platyny na nasz rynek sięgnął zaledwie 9 mln EUR. Tymczasem według danych Eurostatu, ale opartych już na deklaracjach zagranicznych kontrahentów, do Polski przywieziono w ubiegłym roku platynę wartości aż 96 mln EUR.

Zaskakujące dane można zaobserwować też w statystykach dotyczących telefonów komórkowych. W ubiegłym roku unijni kontrahenci zadeklarowali, że przywieźli do nas komórki warte prawie 1,3 mld EUR, a polscy odbiorcy oszacowali dostawy na 0,98 mld EUR"

--

Post zmieniony (26-04-13 08:29)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-04-13 22:03  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...dla tego twierdze,że nasz kraj jest jednym z najbogatszych na swiecie ! Stać nas na wywalanie kasy w błoto !

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-05-13 06:14  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

..okrety ,okretami ale...tu mamy kolejny problem !?SH-2G Super Seasprite są pierwszymi w historii polskiego lotnictwa morskiego śmigłowcami pokładowymi. Pierwsze dwa dotarły do Polski w październiku 2002 roku na pokładzie ORP "Gen. T. Kościuszko", fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry przekazanej przez USA. Rok później przyleciały kolejne dwa SH-2G z bazy lotnictwa morskiego w Nordholz w Niemczech. W sierpniu 2003 roku Super Seasprite weszły do służby w składzie nowo sformowanego klucza śmigłowców pokładowych, który obecnie należy do grupy lotniczej 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.[...]Przyszłość klucza ściśle wiąże się z decyzjami o losie polskich fregat. Brak jednostek, z których te śmigłowce mogłyby działać, oznaczałby utratę nabytych w ostatnim dziesięcioleciu zdolności i wyszkolonej kadry. "Aby kupić nowy okręt, wystarczy mieć pieniądze. Na wyszkolenie pilota pokładowego potrzeba zaś minimum ośmiu lat intensywnej pracy",


http://facet.interia.pl/obyczaje/militaria/news-szpony-polskiej-floty,nId,960282

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-05-13 10:27  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 14


 - 16

Moim zdaniem wycofanie fregat typu OHP wcale nie musi oznaczać likwidacji klucza śmigłowców pokładowych. W końcu ORP Ślązak ma mieć lądowisko dla śmigłowca, zresztą ORP Xsawery Czernicki też je ma. Obu tym okrętom brakuje co prawda hangaru dla pokładowych maszyn co ogranicza nieco ich możliwości współpracy ze śmigłowcami, ale da się to jakoś przeboleć. Na pewno te dwa okręty wystarczą do podtrzymania specyficznych umiejętności załóg Super Spritów do czasu zakupu odpowiednich okrętów. Tak więc utrzymywanie w linii pływającego złomu made in USA nie ma uzasadnienia.

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-05-13 12:58  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

MirZ - o czym mysleli tworcy Gawrona !?
Amerykanie zrobili podobny bład wczesniej przy planowaniu serii Arleight Burke tylko,że tam maja wiele okretow z mozliwoscia bazowania helipopterkow .....jednak po latach sie zreflektowali i hangar dorobili na kolejnej wersji AB.
Możliwość lądowania ni jak ma sie do bazowania smigłowców ,i całej zwiazanej z tym otoczki techniczno-operacyjnej ....

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-05-13 09:54  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 14


 - 16

Pewnie założono tylko ograniczone operacje z udziałem śmigłowców czyli możliwość uzupełnienia paliwa i amunicji na okręcie, ale bez możliwości bazowania. Przy działaniach na własnym podwórku (na Bałtyku) i posiadaniu odpowiednio większej liczby śmigłowców niż okrętów taka koncepcja mogła by się sprawdzić.

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-05-13 11:04  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Tomek 

 - 2

ArturN! Przepraszam, że nie od razu się odzywałem, ale komputer mi padł i nie było jak napisać... Zawodu się nie wstydzę. Jak mnie wywalą z roboty i nic się nie trafi, to żeby utrzymać rodzinę, pójdę nawet ulice sprzątać. Poza tym, to nie ja wymyślam reformy i nie ja się będę tego wstydził. Bolesne jest jedynie to, że media usiłują zrobić z nauczycieli nierobów, którzy za nic biorą ogromne pieniądze!
Co do dyskusji na temat potrzeby utrzymania śmigłowców, to powiem tyle, że jeśli założymy jedynie ochronę wód terytorialnych, to bazy lądowe powinny wystarczyć i w tym wypadku samo lądowisko na pokładzie się sprawdzi, natomiast gdy założymy, że okręty będą działać z dala od baz, to wówczas może być za mało. Musimy jednak pamiętać, że lądowisko daje dodatkową wyporność, co podraża okręty! Jeśli zostaniemy przy lądowisku, to jeden, czy dwa okręty to trochę mało. Potrzeba ich więcej. W moim odczuciu przynajmniej trzy jednostki.
Wrócę do poszukiwania pieniędzy. Jeśli społeczeństwo jest dobrze poinformowane o potrzebach obronnych i dobrze wyedukowane, to nie ma żadnego problemu z akcjami na rzecz armii czy floty. ORP Orzeł ufundowano ze składek społecznych, ale w tym wypadku państwo bardzo mocno pracowało nad uświadomieniem społeczeństwa. Szkoły bardzo mocny kładły nacisk na wychowanie patriotyczne. Dzisiaj nie zebralibyśmy chyba ani jednej złotówki na rzecz floty, gdyż każdy ucieka przed dodatkowym opodatkowaniem. O wartości propagandy niech świadczy choćby fakt WOŚP. Faktem jest, że ludzie na potrzebujących dadzą, ale dobry medialny szum czyni cuda. Jeśli połączymy takie aspekty jak:
1. Prawidłowa decyzyjność na szczeblach władzy.
2. Gospodarność państwa.
3. Odpowiednie nastawienie mediów (do tej pory szuka się przekrętów, a że duża część redaktorów kompletnie się nie zna na sprawach armii i floty, więc wypisują wierutne bzdury- kiedyś napisałem list do jednej z gazet lokalnych! Ani nie opublikowali, ani nie odpisali, a artykuł zrobił swoje!)
4. Odpowiedni system pozyskiwania projektów okrętów z włączeniem do tego dzieła maksymalnie dużej ilości podmiotów gospodarczych z Polski z naciskiem na odpowiednią jakość.
5. Założenie długotrwałego finansowania projektu w budżecie państwa.
6. Przyjęcie odpowiednich kryteriów sukcesu (np. jeśli okręt będzie spełniał 70% naszych wymagań, a będzie tani, to czy go weźmiemy, czy będziemy szukać innej alternatywy). Skoro aspekt finansowy odgrywa tak istotną rolę, to może warto czasami zrezygnować ze 100% na korzyść tych 70% w zamian za realną jednostkę.
7. Poszukiwanie ewentualnego partnera w budowie tych jednostek. Więcej jednostek oznacza niższe koszty. Nawet jeśli ktoś się wycofa, to i tak część badań do tego czasu może być sfinansowana z jego budżetu.
8 Wykorzystanie polskiego potencjału naukowego. NIe wierzę, że w Polsce nie ma ludzi zdolnych do zaprojektowania takich jednostek. Dajmy im szansę. Będą mieć zajęcie, zostaną w kraju jeśli dostaną za to godziwe pieniądze. Może nie aż tak duże jak na zachodzie, ale niech będzie to kwota, która zmusi do kalkulacji, która wskaże, że tu zarobię może mniej, ale i tak mi się opłaca! Poza tym stocznie będą miały co robić. Nawet jeśli skończą te jednostki, to przyjdą remonty innych. Jak zaoferujemy dobre warunki, to może inni wyremontują u nas?! Do tego potrzeba wsparcia rządu i ludzi, których będzie to kręcić!
Można tu jeszcze wiele pisać na ten temat! Jak się nie chce komuś, to i tak nic nie zrobi. Jeśli w rządzie kiepsko myślą o obronności, to na nic największe debaty. Jestem historykiem i aż mi się coś dzieje, że premier i prezydent także nimi są, a nie myślą o tym jak ratować Polską armię i co nam grozi z powodu jej braku! Przypomnę, że przerobiliśmy to w XVIII w, a i w XVII nie brakło odpowiednich przykładów (choćby upadek Kamieńca Podolskiego)!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-05-13 11:51  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

MirZ - oprócz wiatraków, na tym - jak to ująłeś - pływającym złomie szkolą się też marynarze. Oni też potrzebują czegoś do pływania.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-05-13 09:19  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 14


 - 16

W założeniu fregaty OHP miały być tylko tymczasową "przechowalnią" dla marynarzy, którzy docelowo mieli stanowić załogi korwet typu Gawron. Niestety plan nie wypalił.

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-05-13 19:48  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

MirZ - u nas prowizorki sa bardzo trwałe....

My tak naprawde sami nie wiemy czego chcemy - co innego mówimy ,co innego myslimy ,i co innego robimy ...

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-05-13 15:07  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...ogladałem relacje z wizyty naszego miłosciwie nam panujacego JKM.KOMOROWSKIEGO I - we Francji .Gadal sobie z niejakim HOLLANDE [podobno, to prezydent owego kraju :) ] i tak miedzy innymi słodzeniami sobie o historii i rzekomej naszej wieloletniej [ba! nawet wielowiekowej sojuszniczej walce [podobno nasz jest historykiem ....bez komentarza] ,padło zaproszenie dla firm zbrojeniowych z koguciego kraju, by wspolnie z naszymi firmami współpracowały....omg. jak teraz sie pisze !
Od lat DCNS [koncern zbrojeniowy produkujacy okrety] puka do drzwi tego dziwnego kraju z propozycjami [w moim przekonaniu najlepszymi] modernizacji stoczni MW i budowy okretow ! A my postawilismy w miedzyczasie w stan upadłosci ową stocznie....rece opadaja!! Juz nie wspomne o projekcie KORMORAN -, który ciągnie sie niemiłosiernie długo i zapewne do nastepnego stulecia przyjdzie nam czekać na finał .


Jak mamy byc wiarygodnym partnerem na arenie miedzynarodowej, skoro nie potrafimy dosłownie zrobić nic normalnego !? Juz nie wspomne o politykierach wyciagnietych z kapelusza partyjnego i nieudacznictwie naszym .
[vide kara za dopłaty unijne,sprawa Kwasniewskiego itd.]

Po drugie - a raczej po pierwsze - wizyta naszego Donalda w Nigerii - tam jest ropa ,ba! dużo ropy ....ale też sa rożnego rodzaju zagrożenia lub mogą sie pojawić [piractwo,terroryzm],aby podkreslic range wizyty można było pchnąc jakiś okret w ten rejon, aby zasygnalizować naszą gotowośc do obrony naszych strategicznych interesów.
Tak sie teraz robi - to nie jest nic innego jak ....polityka kanonierek ! Podczas rewolucji arabskiej [Arabska Wiosna Ludów] różne kraje wysłały swe okrety nawet tylko po, to , by zasygnalizować swa obecność i pokazać bandere....a my ? My - my nie mielismy strategicznych celów w tym rejonie swiata !
Rece opadaja na taka pseudo-polityke - przecież to są kraje turystycznie atrakcyjne ,tam jest roba i gaz i spore rynki zbytu ...
Ale, za to poszlismy na wojne do IRAKU, by USA zrobiło na tym interes życia ...i siedzimy w Afganistanie, w którym nic nie ma !
Wracamy do rozmowy Komrowskiego z Hollande - prezydent Francji podczas przemówienia zaznaczył ,iż podczas konfliktu w MALI myśmy poparli działania i wysłalismy kontyngent zbrojny wspierajacy działania sił zbrojnych Rep.Francji.Cały swiat o tym usłyszał ,a z Mali jest blisko do Nigerii ....polityczne klocki lego !
Nigdy nie wiadomo co, kiedy sie przyda i co, kiedy można bedzie wykorzystać wiec ,nalezy być cały czas aktywnym na każdym polu polityki [armia może być przedłużeniem polityki],bo z aktywnym i silnym sie rozmawia jak z partnerem ,a ze słabym nie !Nie możemy czekać aż cały swiat bedzie pukac do naszych drzwi - czasy wielkiej Rzeczypospolitej mineły bezpowrotnie - bo możemy sie nigdy nie doczekać takowego pukania.
Czemu naszego okretu nie ma w Rogu Afryki, gdzie szaleje piractwo !? Nawet Szwecja posłała tam swój okret - HSwMS „Carlskrona”,a mała Estonia wysyła swoje siły specjalne, które stacjonuja na okretach innych panstw ...a my !? A my jestesmy w czarnej dziurze !
Przecież my jako panstwo ktore z historycznego punktu widzenia zawsze oddziaływało na Europe srodkowo- wschodnia mogłoby być takim protektorem dla tych krajów scalajac ten region politycznie i militarnie w koło siebie [vide polityka 20-lecia miedzywojennego],dzieki swemu potencjałowi mozna było powołać miedzynarodowy zespół do walki z piractwem.Wystawić np.jedna z fregat [nawet wspolnie ze Szwecja - my fregate oni Karlskrone] i zaprosic kraje bałtyckie do tego przedsiewziecia .Wydzwiek - spory miedzynarodowy ,a ranga naszego kraju idzie w góre ...!!
Moim osobistym zdaniem ,to każdy rzad RP, od dwudziestolecia działa na szkode naszego kraju.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-05-13 08:32  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 14


 - 16

Co do naszej obecności w Afganistanie, a wcześniej w Iraku, to największym błędem jest wielkość naszego kontyngentu. Po prostu jest za duży i pochłania tyle pieniędzy, że trudno znaleźć więcej na jakieś inne operacje. Sprytne państwa wystawiają symboliczne siły, ale efekt propagandowy jest ten sam, przy znacznie niższych kosztach. Moim zdaniem w Afganistanie powinniśmy mieć tylko siły specjalne i kawalerię powietrzną. Reszta naszych oddziałów ponosi tylko niepotrzebne straty od improwizowanych ładunków wybuchowych podczas operacji patrolowych, a dodatkowo kupuje się do realizacji tych działań kupę bezużytecznego do obrony naszego kraju sprzętu (zagłuszarki IED, pojazdy typu MRAP itp.). Jeżeli chodzi o operacją antypiracką u brzegów Somalii, to ORP Xsawery Czernicki by się nadał, bo przecież w czasie Drugiej Wojny w Zatoce pełnił rolę pływającej bazy dla sił specjalnych (tak więc teraz Xsawcio+Formoza i mamy kontyngent antypiracki). A co do naszych władz, to kiedyś myślałem, że to durnie po prostu. Niestety wszystko wskazuje na to, że to zdrajcy i szkodnicy (wśród nich największy szkodnik Polski i Gruzji Leszek B.).

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-05-13 19:19  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
pasza2   

Mam pytanie do moderatora- co ta "dyskusja" robi jeszcze w tym dziale ? Proponuje przeniesienie jej do karton cafe (i to tylko dlatego właśnie tam, że nie ma działów śmieci albo szambo).
Poziom argumentów, z trudem sięgający gimnazjum czy Onetu, kosmiczne teorie i równie cudaczne recepty niektórych "specjalistów" powodują, że czytanie postów daje szansę na uczestniczenie w intelektualnej uczcie. A ucztuje się w cafe.
Bawiłem się świetnie do momentu gdy para intelektualistów poszła na całość. Jeden obraził Prezydenta RP i przy okazji Francji by pokazać jaki jest wyluzowany, poprawił historię Europy i Afryki (przy okazji Robo- Donald to guma do żucia a osoba o której piszesz to Premier naszego kraju-dla ciebie Pan Premier). Drugi odkrył nareszcie, że polskie władze to zdrajcy i szkodnicy- zanim ktoś się odezwie niech najpierw odrobi lekcje (w przenośni lub dosłownie ) I właśnie tego rodzaju wpisy naruszają regulamin forum. Nie przedszkolny poziom niektórych dyskutantów ale ich zwykłe chamstwo skłoniło mnie do napisania prośby o eksmitowanie tego wątku z działu okrętowego.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-05-13 19:27  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Tu poczytaj:

http://wpolityce.pl/wydarzenia/48903-szesc-pytan-do-gadowskiego-polskie-sluzby-sa-zagrozeniem-dla-panstwa-sluzby-wojskowe-spenetrowane-przez-rosjan.

Cytat Co to ma wspólnego z rozliczeniem czasów PRL?

Nasze służby wojskowe są całkowicie spenetrowane przez służby rosyjskie. Amerykanie i liderzy NATO, gdy zobaczyli skalę penetracji rosyjskich służb GRU i KGB w Polsce, wyselekcjonowali grupę oficerów. I oni zostali dopuszczeni do tajemnic Paktu. Dziwnym trafem duża grupa tych oficerów zginęła w katastrofach lotniczych za czasów ministra Klicha. Obecni generałowie powinni być zweryfikowani, odnośnie części z nich należałoby sprawdzić, czy oni służą Moskwie czy Polsce. Takie pytanie powinno paść szczególnie w odniesieniu do tych, którzy wywodzą się ze służb. Warto również wskazać, jak wyglądają statystyki związane ze złapaniem szpiegów rosyjskich w Polsce.


Włos się jeży na głowie. Oby to nie była prawda. Z drugiej jednak strony, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że jeden z admirałów MWRP (który zakończył służbę w 2007) nie miał przyznanego tzw. "poświadczenia bezpieczeństwa" wystawianego przez służby ochrony państwa... to ile jeszcze jest faktów, o których nic nie wiemy?

--

Post zmieniony (10-05-13 19:52)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-05-13 20:34  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

Pasza2
Poziom wysławiania się o włodarzach tego kraju jest może i karczemny, ale prawdą jest też to, że nie widać aby Pan Premier z Sopotu zrobił coś pozytywnego dla PMW i rodzimego przemysłu stoczniowego...
Kupił jakiś okręt? Zamówił jakiś okręt?
Poza Panem Premierem jeszcze kilkunastu prominentnych członków klubu partii rządzącej pochodzi z wybrzeża, więc można by oczekiwać od nich zrozumienia dla potrzeb floty wojennej (PMW)...
Pozdrawiam

--
Sklejam, bo lubię...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-05-13 20:40  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

EDIT

Kolejna edycja postu, tym razem materiał do przemyśleń. Poza tematem (słusznie można go przenieść do Cafe) okrętowym, wątek zdrady.

http://wzzw.wordpress.com/2009/10/14/wygrac-gospodarke-supertajny-oddzial-y/
http://bezdekretu.blogspot.com/2010/08/przetargi-specjalnego-znaczenia.html
http://cogito.salon24.pl/77786,krag-piaty-ludzie-znikad
http://www.wprost.pl/ar/74797/Agencja-bezpieczenstwa-mafii/
http://www.bezcenzury.net/index.php?main=article&action=view&article=132&images=thumb180

Czytajcie dokładnie, sprawdźcie gdzie i w jakich okolicznościach pojawiają się takie nazwy jak WSI, BGM, Kredyt Bank. Sprawdźcie nazwiska, może niektórzy z nich są w polityce? Wnioski wyciągnijcie sami.

--

Post zmieniony (10-05-13 21:16)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-05-13 21:12  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Przepraszam Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Pana Premiera RP Donalda Tuska oraz Pana Prezydenta Republiki Francji François Gérard Georges Nicolas Hollande za swoje słowa napisane powyżej.

PS.chciałbym być dumny ze swego kraju ale nie jestem ....

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-05-13 22:39  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Tomek 

 - 2

Pasza2! Początek Twojego wpisu sugeruje, iż wszyscy uczestniczący w tej dyskusji posługują się słabą argumentacją. Osobiście czuje się nieco dotknięty takim sformułowaniem, gdyż starałem się, aby moja wypowiedź była jak najbardziej merytoryczna, a że nie każdy argument dotyczy Marynarki Wojennej RP , to jednak naświetla stosunki panujące w Polsce. Wydaje mi się, że gorzkie słowa pod adresem władz wynikają z bezsilności ludzi, którzy nie są głupcami, a tak są traktowani. Jak potraktować telewizyjne show przed Euro 2012, kiedy w Wiadomościach ujrzałem ministrów meldujących, iż ich resort jest gotowy do mistrzostw Europy!? Gdyby wówczas PiS był przy władzy, to na politykach z tego ugrupowania nikt nie zostawiłby suchej nitki, a tu?! Mój kolega po fachu ostatnio powiedział, iż nie przypuszczał, że będzie tęsknił za Romanem Giertychem jako ministrem, którego osobiście nie cierpi. W wielu przypadkach rządzący nieomal jawnie lekceważą wszelkie normy przyzwoitości. Moja żona opowiadał, iż podczas wymiany międzynarodowej w Niemczech polscy przedstawiciele władz samorządowych województwa byli pijani w sztok! W przeciwieństwie do innych państw UE nasz rząd (to jest moja ocena) najgorzej dba o interesy kraju, za to (i to także moja opinia)- patrząc na liczbę afer- bardzo dobrze dba o interesy swoich członków. Od roku usiłuję obronić lokalne oddziały PKS- bezskutecznie! Nikt ze mną nie chce rozmawiać, nie odpowiadają na pisma, na telefony... Jeśli sami o siebie nie zadbamy, to nikt o nas nie zadba. Flota jest tego przykładem! Jeśli jej nie będzie, to żadna siła nie będzie zdolna do kontroli naszych interesów nawet w naszej morskiej strefie ekonomicznej, która i tak jest infiltrowana. Bardzo często wypowiedzi polityków z pierwszej linii wskazują na to, że nie mają pojęcia o czym decydują! Ostatnio dostałem nakaz uiszczenia opłaty karnej za coś, czego nie zrobiłem. Kiedy kolega obarczony podobnym obowiązkiem zapytał wójta, czy wie, co podpisuje, ten wprost odpowiedział, że nie wie!!!
Ponownie wrócę do floty. Przecież nie ma żadnego spójnego dokumentu dotyczącego modernizacji PMW! Dokumenty tworzone przez rząd czasami nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. Nie tak dawno czytałem o programie rozbudowy polskiej floty w oparciu o okręty obrony wybrzeża. Problem polega na tym, że nikt na świecie nie buduje takich jednostek! Ich po prostu nie ma, one nie istnieją.., no ale nie w Polsce! Tu są! Co prawda na papierze, ale już je wymyśliliśmy. Jeżeli wciąż słyszymy coś takiego, to w końcu irytuje to nas, co doprowadza do tego, że albo posługujemy się sarkazmem w naszych wypowiedziach, albo się wściekamy. Stąd biorą się ironiczne sformułowania. Co prawda nie zwalnia nas to od kultury, ale częściowo tłumaczy!
Życzę dyskusji merytorycznej, bez przekąsu, rzeczowej i zakończonej odrodzeniem się naszej kochanej floty... Mam nadzieję, że nie jestem fantastą!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-05-13 10:31  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

....wyglada na, to,iż w tym kraju bardziej zależy zwykłemu obywatelowi niż tym, którzy zostali do tego powolani !

Wracajac do floty :
.... na Morzu Bałtyckim mamy dwa sporne obszary :

1- Zatoka Pomorska - tor wodny prowadzący do Swinoujścia
2 - dotyczy granicy strefy ekonomicznej pomiedzy Polska a Danią niedaleko Bornholmu....

http://mysl.pl/?m=11&art_id=1358&more=more

...jak sie zakoncza owe spory jesli nie bedziemy mieli floty ? To nic,że jestesmy razem w UE i NATO ,biznes to biznes ....

Poza tym - bierzemy udział w różnych ćwiczeniach :

http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagora/1,35161,8113358,Wojsko_z_Wedrzyna_plynie_do_Wielkiej_Brytanii.html

...i możemy innych wozić :

http://www.polska-zbrojna.pl/mobile/articleshow/7343?t=Polski-okret-z-niemieckim-wojskiem

- co bedziemy mogli zrobić bez floty !?

-- fajna stronke znalazłem .....

http://biznes.trojmiasto.pl/morze/

Bałtyk - mała sadzawka ale jaka ruchliwa....

Post zmieniony (18-05-13 21:10)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-05-13 11:53  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Koniec Marynarki Wojennej RP – pierwsze niepokojące wnioski z „Białej Księgi”


Po trzecie przedstawiono perspektywy „rozwoju” Marynarki Wojennej: „…Wśród dalszych kierunków modernizacyjnych należy wskazać na potrzebę zwiększenia potencjału i wyposażenia w nowoczesne uzbrojenie jednostek Marynarki Wojennej RP, skoncentrowanej na obronie wód terytorialnych RP, ale zdolnej jednocześnie do wypełnienia niezbędnego minimum zadań poza Bałtykiem (opcja „Bałtyk plus”)…”


oraz :

„…Zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi Marynarka Wojenna utrzymuje zdolności do realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno w obszarze Morza Bałtyckiego jak i poza nim. Podstawowym zadaniem Marynarki Wojennej jest obrona i utrzymanie morskich linii komunikacyjnych państwa podczas kryzysu i wojny oraz niedopuszczenie do blokady morskiej kraju…”.


http://www.defence24.pl/koniec-marynarki-wojennej-rp-czyli-pierwsze-niepokojace-wnioski-bialej-ksiegi/

--

Post zmieniony (27-05-13 11:53)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-05-13 16:57  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Adrian(a-graph) Na Forum:
Galerie - 9
 

...mnie zastanawia co oznacza naprawde stwierdzenie o morskich liniach komunikacyjnych panstwa......tzn jak plynie tankowiec z ropa z Bliskiego Wschodu to mamy miec mozliwosci ochrony np.pojedynczych statkow poza Baltykiem..?...;-)...jesli tak to super;-P.......

--
Royal Navy first !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-05-13 22:48  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

Kpina z ludu - totalny upadek Polski morskiej ,z której przez ostatnie 50 lat mogliśmy być wszyscy dumni.
Przemysłu stoczniowego , silnikowego i kooperującego z głębi kraju, Rybackiego bałtyckiego jak i dalekomorskiego
Szkoda gadać szkoda słów. Program Polskiej Zjednoczonej Platformy Obywatelskiej (jak i poprzedników) Programem narodu !!!!
A te hasła o ochronie szlaków komunikacyjnych - o czym oni bredzą.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-06-13 17:14  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Morskie linie komunikacyjne ,to temat dość obszerny .Lądowych dróg ,traktów i ścieżek nie sposób jest upilnować w całości, a o wodnych, to już nie wspomne. Jednak można zaakacentować swoją wole poprzez wysyłanie okretow w okreslone miejsca dla zaakcentowania naszych możliwości co do obrony interesów w danym miejscu.
Każdy, więc agresor musi liczyć sie z tym,iż wyslemy okrety do ochrony naszych statków [jesli takowe mieć bedziemy]poprzez oraganizowanie konwojów lub atak na bazy morskie wroga lub do patrolowania danego szlaku.Dzieki temu wróg zdawać musi sobie sprawe z tego,iż wcześniej, czy pózniej może sie nadziać na jeden z naszych okretów.Taka dość klasyczna akcja toczy sie na Rogu Afryki.A jak nie bedziemy mieli okretów - mozna sobie, to wyobrazić łatwo.
Nie możemy tez rozpatrywać problemu jednostkowo, ale należy na, to popatrzeć całościowo :

Podstawowym zadaniem Marynarki Wojennej jest obrona i utrzymanie morskich linii komunikacyjnych państwa podczas kryzysu i wojny oraz niedopuszczenie do blokady morskiej kraju.


- zakres działalności MW jest o wiele szerszy o czym zapominaja politycy ...a szkoda.

W niemieckim porcie Warneműnde, na pokładzie polskiego okrętu ORP „Toruń”, ministrowie obrony narodowej Polski i Niemiec podpisali list Intencyjny o rozszerzeniu współpracy sił morskich obu państw. Jest to dokument obejmujący największy, jak dotąd, zakres współdziałania flot Polski i Niemiec.
Po podpisaniu dokumentu minister Tomasz Siemoniak podziękował obecnym podczas podpisania listu intencyjnego dowódcom marynarek wojennych Polski i Niemiec. „Dla nas to ważne porozumienie, zawierające elementy podnoszenia zdolności operacyjnych, wspólnych ćwiczeń, wymiany wiedzy – również z zakresu użycia i pozyskania nowego sprzętu” – powiedział szef polskiego MON. „To porozumienie można skwitować słowami: jesteśmy razem na Bałtyku” – dodał Tomasz Siemoniak.


- chyba o czymś Pan Minister zapomniał, gdy podpisywał ów dokument ! My likwidujemy flote wiec jak bedziemy współpracować z flota tego państwa !? Możę NDR-em ?
To jest kolejny przykład na to , że ludzie władzy maja swój świat i nie wiedza co sie dzieje na około nich.

http://www.defence24.pl/polska-rozwija-wspolprace-niemcami-zakresie-sil-morskich/

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-06-13 14:55  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Strategia odstraszania została nazwana "Polskie Kły" [...] Potrzebna jest siła odstraszania, aby potencjalni wrogowie z góry rezygnowali z ataku na Polskę - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wizyty w bazie samolotów F-16 w Łasku k. Łodzi.[...]
Przypomniał niektóre zapowiadane inwestycje w obronność: zamiar uzbrojenia samolotów F-16 w pociski manewrujące, rozbudowania Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (którego pociski są w stanie atakować cele także na lądzie), rozwijania Wojsk Specjalnych i jak najszybszego wyposażenia armii w bojowe bezzałogowce.


- zamiast okretów beda rakiety ....:(

http://fakty.interia.pl/polska/news-premier-do-skutecznej-obrony-potrzebna-sila-odstraszania,nId,976980

-
rozbudowania Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (którego pociski są w
stanie atakować cele także na lądzie)


W ten sposób potwierdził Pan Premier ,iż bedzie zakupiony kolejny dyon NDR-u.

- coś mi sie zdaje ,że to wszystko jest robione pod wojska lądowe ! Aby nie było tak oczywiste skierowano NDR do floty .W ten sposób, nikt nie bedzie zarzucał,iż nasz rząd nie mysli o obronie wybrzeża ...

Post zmieniony (03-06-13 15:02)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-06-13 20:31  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Cóż... nowoczesne okręty zdolne do pełnienia roli "straszaka" są tak drogie, że Polski po prostu na nie nie stać i żadne zaklinanie rzeczywistości oraz przeklinanie próżniaczej klasy politycznej tego nie zmieni

Tak krawiec kraje jak materiału staje, co w tym wypadku równe jest F16+JSOW, oraz dwa dywizjony NDR. To, plus ewentualne wzmocnienie OPL stanowić będzie efektywną, konwencjonalną "triadę", pełniącą rolę odstraszającą, posiadającą realną siłę i (oby) przeżywalność na polu walki w konwencjonalnym konflikcie pełnoskalowym.
A co do tego: Podstawowym zadaniem Marynarki Wojennej jest obrona i utrzymanie morskich linii komunikacyjnych państwa podczas kryzysu i wojny oraz niedopuszczenie do blokady morskiej kraju.? Wystarczy przeredagować ten zapis - urealnić do naszych możliwości - i po sprawie. Wilk syty i owca dziewica.

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-06-13 00:37  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Czy stac nas na flote czy nie,to sprawa dyskusyjna ...można by tu też powiedzieć ,że nas nie stać na armie która w obecnych realiach jest bardzo droga ! Koszty rakiet ,pocisków specjalistycznych ,samolotów ,czołgów i wozów bojowych - sa to ogromne koszty .


Początkowo koszt budowy korwety szacowano na 250-300 mln zł. W ciągu 10 lat wydano na ten 1,5 mld zł i zbudowano jedynie kadłub jednej jednostki.


- faktycznie nie stać nas na flote :(


Szacunkowa wartość Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego MW, wraz z dostawą 12 pocisków rakietowych, określona została przez Departament Zaopatrywania Sił Zbrojnych na 364 mln zł


- jak widać koszta sa podobne....a w drodze kolejny endeer :]

Polska armia chce unowocześnić 128 czołgów Leopard i dokupić jeszcze raz tyle. – Prowadzimy rozmowy w sprawie pozyskania dwóch batalionów Leopardów – mówi portalowi polska-zbrojna.pl wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak. Nowy zakup może kosztować nawet sto milionów euro.


- oczywiscie jestem za !Koszt modernizacji obecnych też zapewne nie mały bedzie.... Jak dobrze pamietam Niemcy nam oferowali druga partie Leo za grosze ,niestety nie chcielismy .....

Osiem armatohaubic typu Krab odebrali w piątek od producenta przedstawiciele Wojsk Lądowych podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii na poligonie w Toruniu. W ciągu czterech lat armia otrzyma 24 Kraby warte 550 mln złotych.


- ma być kilka baterii z ok.100 lufami ....

Polski Holding Obronny chce wykorzystywać osiągnięcia firm skupionych w Śląskim Klastrze Lotniczym do produkcji bezzałogowych samolotów dla polskiej armii. Wartość zamówienia od rządu może wynieść nawet 2 mld zł.


- hm ?

a gdzie samoloty ,wiropłaty ,samochody itp.itd. Myśle ,że poprostu flota przegrywa z armią ! Gdyby Oksywie było pod Warszawa ,może było by inaczej...

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-06-13 13:03  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

To, że wydano 1.5mld na ten projekt, nie znaczy, że stać nas na flotę, tylko pokazuje skalę marnotrawienia sił i środków.
Jeśli poszukasz w internecie, to dowiesz się, że koszty okrętów takich jak Nansen, Huitfeldt, De Zeven Provincien lub A. de Bazan, posiadających realne możliwości walki to kosz od 332mln USD (najtańszy I.H.) do 600mln USD (najdroższa F100) za pojedynczą jednostkę w serii bez uzbrojenia(!).

Jak to się ma do kosztów innych systemów uzbrojenia, które wymieniłeś, a będących znacznie ważniejszymi dla zdolności obronnych?

Czyli przykładowo:

za trzy (minimum niezbędne) fregaty typu I.H. za łączną sumę 1 000 000 000USD (czyli około 3 200 000 000PLN) możemy postawić na nogi całe Siły Zbrojne programami zbrojeniowymi, które wymieniasz.
I teraz zadaj sobie pytanie, co ma większą wartość w naszym położeniu? Trzy fregaty, czy dodatkowe 120 Leopardów A5-A6, 100 Krabów, 2 NDR i bezpilotowce?
--

Post zmieniony (06-06-13 13:18)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-06-13 21:36  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Po czesci sie z Toba zgadzam - armia lądowa jest wiodącym systemem obrony naszego kraju ,ba ... nie jesteśmy wyspą ...! Ale co z robi armia jak jej odetnie sie dostawy !?
Zobacz w jakiej sytuacji bylismy podczas wojny z Rosja w latach 20' ub.wieku ...

Po drugie - bierzemy udział w koalicji antyterrorystycznej - nie mamy czym wozić dostaw i wojska ,musimy polegać na sojusznikach ,bo nie wszystko sie samolotami przewiezie .
A jak weżmiemy udział w czymś powazniejszym ,to sojusznicy beda musieli nas wozić i zaopatrywać oraz ochraniać nasze transporty !Poza tym, wstepując do NATO do czegoś sie zobowiązaliśmy ...

Po trzecie - czy nas stać na nieposiadanie floty ?

W MSiO majowym ,jest świetny artykuł o "wojnach dorszowych" [oczywiscie wojna w przenosni],mała wysepka postawiła sie mocarstwu i jej flotka złożona z patrolowców stawiała czoła poteżnym fregatom i niszczycielom ....Na tym przykładzie widac jak państwo dba o swoje i wie do czego służą okrety ....My pewnie byśmy palcem nie kiwli - flote połowową zlikwidowaliśmy bez mrugniecia ,jak cały przemysł morski....
Przypominam ,iż mamy sporne sprawy morskie z Danią i Niemcami !
Nie bardzo widze abyśmy do kutrów walili z rakiet NDR-u ....

Po czwarte - w naszej strefie są różne bogactwa naturalne - jakoś należy tego bronić !?

Po piąte - skoro nie stać nas na potężne okręty ,to można budować mniejsze - niszczyciele min/okrety rakietowe i patrolowe ....
Flote jest łatwo zlikwidować ,ale czy ktos sie zastanowił ile nas bedzie kosztować jej odbudowa !?
W okresie miedzywojennym mieliśmy o tyle szczęście,iż budowa floty odbywała sie na materiale ludzkim wykształconym w krajach zaborczych.Jak zlikwidujemy flote ,to nie bedziemy mieli wykształconej kadry ,bo poprostu przestanie istnieć ,to nie średniowiecze ! Kim obsadzimy okrety ?


Taka ciekawostka ,linku nie daje, bo w necie jest tego pełno....

Utrzymanie króla Haralda V wraz z rodziną i całą świtą jest tańsze niż utrzymanie prezydenta Polski razem z kancelarią. Jak wyliczył prof. Herman Mattijs z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, norwescy podatnicy wydają na utrzymanie monarchii ok. 110 milionów złotych - dla porównania w tym roku budżet kancelarii Bronisława Komorowskiego wynosi 180 milionów..


--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-06-13 18:26  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

ROBO Bo tutaj jest jak jest - odsyłam ciebie do carton cafe - ORP Bolesław Smiały- zrozumiesz wszystko

A to poczytaj
A oto plany i rzeczywistość stan na maj 1935


Post zmieniony (10-06-13 10:17)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-06-13 12:48  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

..i co ja mam tu rozumiec ?

1 - to,że jesteśmy mistrzami planowania ...
2 - to,iż od pierwszego dnia niepodległości myśleliśmy o flocie ...
3 - pomimo trudności ,biedy,zniszczeń,wojny etc. budowaliśmy flote w miare swych możliwości i byliśmy z niej dumni ...??

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-06-13 17:12  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

Robo -O wiele lepiej niż obecnie budowaliśy flotę przy większej biedzie niż dziaisj
W 1940 - 2 kontrtorpedowce z polskich stoczni
2 okręty podwodne z francuskich stoczni
Wieś fundowała ścigacze tyle ile było województw - i to nowego typu
MDL Puck miał dostać Canty z Włoch i nowe okręty pomocnicze
Powstać w końcu miały baterie nadbżeżne 381 mm

Była wizja i był rozmach po 1935
A teraz to porażka dożynamy okręty strasze niż 35- 40 lat
Od 1935 do 1939 podwoił się tonaż Floty wojennej !!!!w 4 lata

Post zmieniony (10-06-13 17:13)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-06-13 18:11  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...bo, tamci włodarze byli wychowani na wzorcach zaborczych ,a nasi obecni wywodzą sie z peerelowskiej szkoły !


Inspektorat Uzbrojenia zaprosił potencjalnych wykonawców „Zintegrowanego systemu ochrony sił morskich (ZSOSM) do zapewnienia ochrony siłom morskim w portach, na redach i kotwicowiskach” do rozmów w ramach dialogu technicznego.[...]Taka arogancja może się zemścić, o czym przekonali się twórcy koncepcji systemu Kryl w 2005 roku. A system ten był o wiele mniej złożony niż to, co chce teraz kupić Inspektorat Uzbrojenia. Wtedy skończyło się to na utopieniu kilku milionów złotych. Ile milionów złotych zmarnuje się teraz? I to na program, którego do ogłoszenia zaproszenia nie wymieniano w programie modernizacji Marynarki Wojennej.

Pozostaje pytanie dlaczego tak wielu specjalistów ma zajmować się systemem, który w obecnej sytuacji nie jest priorytetem jak np. okręty i którego utrzymanie jest tak drogie, że żadne siły morskie (może poza Izraelem) samodzielnie go nie wprowadziły. Ponadto wiadomo już, że po zrealizowaniu reformy systemu dowodzenia i kierowania oraz „rozwaleniu” Dowództwa Marynarki Wojennej Inspektorat Uzbrojenia pozostanie w tej sprawie sam, bo specjaliści albo odejdą, albo będą się zajmowali ratowaniem tego co najważniejsze – a tym są bez wątpienia okręty.


http://www.defence24.pl/mon-chce-kupic-system-ochrony-okretow-dialog-techniczny-zakonczy-sie-fiaskiem/


nspektorat Uzbrojenia wykonał pierwszy krok w kierunku zakupu okrętów dla Marynarki Wojennej. Po pierwsze zaprosił potencjalnych wykonawców do rozmów w ramach dialogu technicznego. Po drugie określił pierwsze precyzyjne terminy, po jakich możemy się spodziewać konkretów co do prowadzonego postępowania.[...]Tymczasem z zaproszenia wynika wyraźnie, że „wstępnie określone wymagania” na nowe okręty już zostały opracowane. Niestety, jesteśmy jednym z niewielu demokratycznych krajów na świecie, gdzie te „wstępne wymagania” są trzymane w tajemnicy. Wiemy tylko nieoficjalnie, że Czapla ma mieć wyporność 1700 ton, a Miecznik 2100 t. Cały czas zmienia się zadania stawiane nowym jednostkom – szczególnie w odniesieniu do okrętu obrony wybrzeża.[...]Obecnie wiadomo, że ma on być przygotowany do zwalczania celów nawodnych, podwodnych, powietrznych i lądowych a nie musi już zwalczać min (takie wymaganie pojawiło się rok temu na konferencji prasowej w Gdyni). Co do Czapli określono jedynie, że ma ona pozwolić na „prowadzenie kontroli morskich szlaków żeglugowych, realizacji zadań reagowania kryzysowego i mieć zdolność do poszukiwania min morskich oraz niebezpiecznych ładunków podwodnych”


http://www.defence24.pl/ruszyl-proces-zakupu-okretow-miecznik-czapla-niestety-wykonano-ruch-kompletnie-niepotrzebny/

- hm ? Ciekawe co z tego wyjdzie ....

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-06-13 19:12  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

Na kilometr wybrzeża PMW była wielokrotnie silniejsza niż obecnie ,

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-06-13 19:33  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Po czesci sie z Toba zgadzam - armia lądowa jest wiodącym systemem obrony naszego kraju ,ba ... nie jesteśmy wyspą ...! Ale co z robi armia jak jej odetnie sie dostawy !?
Zobacz w jakiej sytuacji bylismy podczas wojny z Rosja w latach 20' ub.wieku ...


Polecam lekturę publikacji GUS.
W 2012, transport ogółem towarów drogą morską zawarł się w 7475,9 tys. ton, transport samochodowy i kolej za rok 2011 to 1 844 815 tys. ton.

Po drugie - bierzemy udział w koalicji antyterrorystycznej - nie mamy czym wozić dostaw i wojska ,musimy polegać na sojusznikach ,bo nie wszystko sie samolotami przewiezie .
A jak weżmiemy udział w czymś powazniejszym ,to sojusznicy beda musieli nas wozić i zaopatrywać oraz ochraniać nasze transporty !Poza tym, wstepując do NATO do czegoś sie zobowiązaliśmy ...

Transport dla kontyngentów w przeważającej większości jest realizowany przez jednostki cywilne (kontenerowce, samochodowce), a nie specjalizowane okręty zaopatrzniowe/projekcji siły/desantowe. Może wystarczy, jeśli naszym udziałem w koalicji będzie wykonywanie zadań pomocniczych, jak MCM na Bałtyku i M. Północnym, a nie wymachiwanie szabelką (której nie mamy) na odległych akwenach?


Po trzecie - czy nas stać na nieposiadanie floty ?

Tak, ale to zależy co rozumiesz pod pojęciem "floty"?

W MSiO majowym ,jest świetny artykuł o "wojnach dorszowych" [oczywiscie wojna w przenosni],mała wysepka postawiła sie mocarstwu i jej flotka złożona z patrolowców stawiała czoła poteżnym fregatom i niszczycielom ....Na tym przykładzie widac jak państwo dba o swoje i wie do czego służą okrety ....My pewnie byśmy palcem nie kiwli - flote połowową zlikwidowaliśmy bez mrugniecia ,jak cały przemysł morski....
Przypominam ,iż mamy sporne sprawy morskie z Danią i Niemcami !
Nie bardzo widze abyśmy do kutrów walili z rakiet NDR-u ....

Od osłony własnych "rybaków" są proste, tanie w budowie jednostki patrolowe, niekoniecznie wpisujące się w Twój obraz "floty". Dodatkowo, jakoś nie widzę powodów politycznych do zaatakowania państw sojuszniczych. Poza tym, flota rybacka, limity połowowe są już tak okrojone, że za niedługo nie będzie o co na Bałtyku walczyć. Pomijam już kwestie kulinarne i ekologiczne spożycia ryb z tego zanieczyszczonego (również iperytem) jeziora.


Po czwarte - w naszej strefie są różne bogactwa naturalne - jakoś należy tego bronić !?

Tutaj musisz wskazać, co konkretnie i przed kim jest do obrony...


Po piąte - skoro nie stać nas na potężne okręty ,to można budować mniejsze - niszczyciele min/okrety rakietowe i patrolowe ....

Pełna zgoda.


Flote jest łatwo zlikwidować ,ale czy ktos sie zastanowił ile nas bedzie kosztować jej odbudowa !?
W okresie miedzywojennym mieliśmy o tyle szczęście,iż budowa floty odbywała sie na materiale ludzkim wykształconym w krajach zaborczych.Jak zlikwidujemy flote ,to nie bedziemy mieli wykształconej kadry ,bo poprostu przestanie istnieć ,to nie średniowiecze ! Kim obsadzimy okrety ?
Ludźmi, o ile wcześniej nie przejdziemy na pełną automatyzację :) (sprawdź nowe koncepcje BBN). Nie twierdzę, że brak kadr to mały problem, ale też nie ma ludzi niezastąpionych.


Taka ciekawostka ,linku nie daje, bo w necie jest tego pełno....

Cytat::

Utrzymanie króla Haralda V wraz z rodziną i całą świtą jest tańsze niż utrzymanie prezydenta Polski razem z kancelarią. Jak wyliczył prof. Herman Mattijs z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, norwescy podatnicy wydają na utrzymanie monarchii ok. 110 milionów złotych - dla porównania w tym roku budżet kancelarii Bronisława Komorowskiego wynosi 180 milionów..

Może to kwestia różnego podziału obowiązków w ustroju Norwegi i Polski? Ja się w tym nie orientuję.

EDIT:
linki do defence24 zamieszczone powyżej, pokazują tylko skalę bałaganu, delikatnie rzecz biorąc.
--

Post zmieniony (10-06-13 19:38)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-06-13 21:55  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

ROBO napisał:
..i co ja mam tu rozumiec ?

1 - to,że jesteśmy mistrzami planowania ...
2 - to,iż od pierwszego dnia niepodległości myśleliśmy o flocie ...
3 - pomimo trudności ,biedy,zniszczeń,wojny etc. budowaliśmy flote w miare swych możliwości i byliśmy z niej dumni ...??

Ja przez to rozumiem - o czym pisałem na początku tego wątku, że w każdych czasach żyją ludzie, którzy nie pojmują układu odniesienia.
Planowanie budowy floty złożonej z pancerników i krążowników w latach dwudziestych XX w zdewastowanej I wś Polsce można nazwać delikatnie "bujaniem w obłokach" lub "życiem we własnym świecie". Przypomnę że tzw. PKB ziem, które weszły w skład II RP osiągnęło poziom z 1913 r. dopiero w 1938 r.!!!!
Budujmy swoją flotę, ale na miarę swoich możliwości!!!!
Modellot1 napisał:
Była wizja i był rozmach po 1935 (...) Od 1935 do 1939 podwoił się tonaż Floty wojennej !!! w 4 lata
Tak dodajmy BUDOWANO NA KREDYT, a kredyty uzyskano m.in. dlatego, że szykowano się już do wojny.

--
Sklejam, bo lubię...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-06-13 23:12  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

Teledzin -to sam pisałem ,że była okrutna nędza
z Landaua - gospodarka 2 Rzeczypospolitej znam te dane PKB w 1938 osiągnął poziom z 1913

Ale przez kryzys z 1929
między 1929a 1933 PKB Polski spadło z 14 do 7,5 mld marek niemieckich w porównaniu z niemcami taki sam spadek procentowy ,ale mimo to i tak 4 krotnie Polski dochód narodowy był mniejszy przed wojna w Polsce niż w niemczech
Tyle żę w 1939 zadłużenie niemieckie spowodowane zbrojeniami osiągnęło 300% PKB !!!

A w Polsce sam min Kwiatkowski mówił ,że żeby rozwiązać problem bezrobocia trwale potrzeba aż 40 COP -ów !!!
tyle ,żę zakłady były budowane na kredyt spłacany produkcją - słynne armaty plot Boforsa
eksport do Angli - na zasadzie samospłaty
Batory io Piłsudzki były budowane we Włszech za polski węgiel - kontrakt barterowy.
Tyle ,że wizja była i działanie było o wiele efektywniejsze niż obecnie ,a Pozycja Polski w świecie była dużo wyższa w epoce przedatomowej i przedrakietowej.
kilkanaście scigaczy było zaplanowanych ze składek wsi polskiej i prawie się udało .
A 2 niszczyciele z polskich stoczni miało być zaczątkirm krajowego przemysłu stoczniowego na potzeby zbrojeń.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-06-13 07:42  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

Modellot1
Te dwa niszczyciele były planowane. Czy by powstały, a jeśli tak to kiedy nie wiadomo, bo znając historię Gawrona ... nie jest to takie oczywiste.

--

Post zmieniony (11-06-13 10:24)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-06-13 09:06  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

modellot, tylko pamietaj też że jeden okręt w tamtych czasach mniej kosztował (proporcjonalnie) niż jeden okręt podobnej wielkości dzisiaj. Nie ma co porównywać wprost tych czasów. Technika jest bardziej kosztowna, wystarczy zobaczyć jak jest np z ilością samolotów na które moga sobie poszczególne państwa, a ile ich miały przed wojną. Zobacz jakie były stany flot, a jakie sa teraz.

Dzisiaj pare wiosek jak by się zrzuciło to nie starczyłoby na żadne ścigacze, może na jakąś jedną rakiete do takiego okrętu...

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-06-13 10:38  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

Łośiu - specjalnie napisałem - w erze przedatomowej i przedrakierowej - ale nie jest to aż tak oczywiste jak się by mogło wydawać.
Nie parę wiosek -tylko prawie 2 miliony rolników na jeden scigacz ,razy liczba województw
Ludzie na wsi nie jedli masła - a Polska eksportowała masło , za połowę ceny ,żeby zdobyć rynek, ale wpłacali grosz do grosza.
Tyle ,że Flota była dużo nowocześniejsza - W 20 leciu po wojnie Swiatowej - staciła Polska 500 tysiecy polaków w armiach zaborczych , prawie 200 250tysięcy w wojnach i powstaniach początku lat 20 tych - a my co osiągnęliśmy w ostatnich latach od 1993 -
mamy 5 - nowych okrętów podwodnych - najnowocześniejszych w swojej klasie na Bałtyku?
mamy -dary z norwegii starsze niż złomowane Foxtroty - Dzik i Wilk !!!
Ja tylko o samych okrętach podwodnych tu piszę .Bo lotnictwa morskiego też już praktycznie nie mamy.

Mam i wstawię koszty budowy okrętów przez mocarstwa przed 1 wojna światową - zawrotne sumy - w miliony przedwojennych Funtów szterlingów !!!
Sam Schleswig -Holstein - jeden z 5 tego typu - kosztował 25 milonów marek w 1908 roku jak renta ,weteranów z wojny prusko-francuskiej wynosiła 20 marek !!! miesięcznie
A flota wojenna była budowana z zysków kolei niemieckich

Cała "Marine Nationale "- budowana wielkim kosztem przez całe 20 lat - poszła poza wyjątkami na dno w Tulonie i walkach w Mers -el-Kebir z Anglią - Bretagne, Mogador ,Praktycznie zniszczony - już nigdy nie wrócił do służby Dunkerque
To dopiero były stracone pieniądze .

Teledzin ----
Miały byc to Orkan i Huragan - na jeszcze unowocześnionej dokumentacji Groma
Stępke położono przed wojną 15.08-1939 -w służbie na X 1942 - blachy poszły na improwizowany pociąg pancerny |Smok Kaszubski

Okręt podwodny typu ,,Orzeł"ok.10 000 000zł
Stawiacz min ORP ,,Gryf" -13.313.675 zł
Trałowiec typu ,,Jaskółka"- 2 250 000zł
Niszczyciel typu ,,Wicher"-21.637.800 zł
Niszczyciel typu ,,Grom"-27.411.972 zł
Niszczyciel typu ,,Orkan"-32.200.000 zł (przewidywana)


http://en.wikipedia.org/wiki/Costs_of_warships_1900-1918

Encyklopedia Larousse z XVIII w - Marynarz - indywiduum ,które odżywia się alkoholem i tytoniem i służy do manewrowania statkiem

Post zmieniony (11-06-13 14:54)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-06-13 09:09  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 14


 - 16

Akurat ten dar od Norwegii (Kobbeny) to nie jest aż taki zły. Chociaż starsze od naszych Wilka i Dzika, to jednak mniej zużyte i dodatkowo jako okręty mniejsze bardziej pasują do operowania na Bałtyku niż Foxtroty (już nie mówiąc o lepszym wyposażeniu elektronicznym Kobbenów). Trzeba pamiętać też, że nawet takie nieco już archaiczne okręty podwodne stanowią spore zagrożenie dla wroga, choć oczywiście wiele zależy tu od wyszkolenia załóg (w dawnych czasach podczas manewrów BALTOPS nasi marynarze pływający na Foxtrotach "robili za przeciwnika" pokazali, że znają się na swojej robocie). No i najważniejsze, Norwegowie z okrętami przekazali też uzbrojenie. A dar od naszego najlepszego sojusznika (fregaty OHP)? Nie dość, że okręty przestarzałe, drogie w eksploatacji i mocno zużyte, to dodatkowo uzbrojenie do nich musieliśmy kupić (za śmigłowce pokładowe chyba też zapłaciliśmy o ile mnie pamięć nie myli). W mojej opinii ten dar od wuja Sama to typowy "prezent dla wroga". A jeżeli już mowa o pieniądzach podatników, to ile w sumie kosztowały stadiony na Euro 2012 i ile jeszcze do nich dopłacimy (w szczególności do "basenu narodowego")?

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-06-13 10:49  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

Wtedy potrafili nową i od nowa flotę w pełni wartościowych okrętów budować - a teraz zbierają śmieci po sąsiadach starsze niż mieli - nie mówię ,że bezwartościwoe ,ale zbierająć złom po kimś to się floty ,z której można być dumnym ,to się nie zbuduje. Stare to jest dobre stare wino , stare skrzypce i stara wędka .

A po drugie widział kto "Zieloną wyspę" bez Floty - to jak oni chcą dotrzeć na ląd?

wszystkie
te strategie i koncepcje decydentów mnie, już nawet nie bawią - Papier przyjmie wszystko . Czas działać . Jak inaczej mogą się zaprezentować w Brazylii, W Brytanii jak nie własnym , nowoczesnym i zbudowanym w polskiej stoczni w/g polskiego projektu okrętem . Czy Polacy są jakimś upośledzonym narodem ??? ,że nie są w stanie zbudować okrętów w kraju.
To niech się nie silą na potęgę gospodarczą ani mocarstwo regionalne- jak my wyglądamy na Bałtyku w porównaniu z krajami Bałtyckimi biorąc pod uwagę długość granicy morskiej.
Smutne ale naprawdę powinniśmy mieć chociaż 50% floty prawie 7 krotnie mniejszej niż Polska Hollandii lub minumum 40% Hiszpańskiej albo równą Szwedzkiej ,
W latach 90 nie budowali bo kraj w kryzysie , w 2000 kraj w kryzysie w 2011 kraj w kryzysie
20 lat minęło na gadaniu flota zamienia się w muzeum !!!

Ktoś mądry powiedział jaki jest stan floty taki, jest prawdziwy stan państwa ,który reprezentuje.

Decydenci dali holenderskiemu Eureko 10 mld zł odszkodowania za PZU - 10 nowoczesnych fregat!!! - i winni dalej brylują na salonach - bezkarnie.

Fiata w Tychach sprzedali Włochom za 1800 zł !!! i dali 20 lat zwolnień podatkowych i dopłacili 100 mln złotych pomocy publicznej !!!! - a nasze stocznie zlikwidowali albo oddali za psi pieniądz niewiadomo komu !!!!
Np :
Polska flota Handlowa w 1971 była 18 na świecie i większa niż chińska !!!
Nie pamiętam czy miedzy 1972a 75 sprawdze Korea Południowa pojawiła się w statystykach światowego budownictwa okretowego z 2 statkami rybackimi łącznie 10.000 BRT- Polska była w tym czasie w 1 dziesiątce w budownictwie okrętowym świata i 1 w budowie statków rybackich. a teraz jak my wyglądamy w porównaniu z Koreą Południową - pewnie w wyscigu przez 30 lat zdystansowaliśmy ,śmiesznego konkurenta z Azji wielokrotnie ,bo przecież" Polska się szybko rozwija ."
U na padły lub padają fabryki , Turbin , mebli okrętowych i kuchni , dzwigów okrętowych , osprzętu , Huty , stocznie , Fabryki farb okrętowych , silników okrętowych, szwalnie flag, producenci wyposażenia ratunkowego , flar , rakiet sygnałowych , łańcuchów okrętowych , kotwic, sterów strumieniowych ,wykładzin,Elektroniki i elektryki okrętowej Biura konstrukcyjne i wszyscy poddostawcy przemysłu stoczniowego - ubran ochronnych ,gazów technicznych , maszyn i narzedzi itd itp , szkoda wyliczać dalej

Post zmieniony (12-06-13 18:29)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-06-13 17:47  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Wróć do rzeczywistości.

Mamy gospodarkę (prawie) wolnorynkową, a nie planową z czasów PRL, więc jeśli nie budujesz tanio, szybko, solidnie i innowacyjnie to wypadasz z rynku, a cała gałąź przemysłu znika. Bo tak była zarządzana i restrukturyzowana.
Odwrotnie niż w Korei Płd.

Przy okazji, rozmiarów floty nie dostosowuje się do długości wybrzeża i nie liczy w okrętokilometrach, tylko do zagrożeń i zadań w funkcji możliwości gospodarki kraju.

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-06-13 19:26  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 Polskę porównuje się z Hiszpanią - pisałem to co nie stać nas na 40% ich floty?albo połowę 7 krotnie mniejszej Holi!!!
2 Wtedy i może nawet obecnie w Korei Południowej była gospodarka planowana , tak jak np: wRWPG ,Japonii i innych krajach uprzemysłowionych
3 Nie masz racji Niemcy dali miliardową pomoc publiczną dla stoczni w byłym DDR a nam Komisja europejska na taką pomoc nie pozwoliła.
Stocznia szczecińska była w latach 90 - najrentowniejszą stocznia w Europie !!! i przynosiła ,wypracowywała zysk.
10 mld dla Eureko - starczyło by na 10 nowoczesnych fregat - a tak winni temu co zaszło zPZU są wybitnymi ekspertami na porządnych stanowiskach .
Gospodarka po polsku- Wziąć kredyty za granicą na dokapitalizowanie zakładów pracy - oddać za darmo albo symboliczna złotówkę- Dać pomoc publiczną - zlikwidować - rozsprzedać park maszynowy i grunty - przejąć aktywa - i zrównać z ziemią albo zalać - jak kopalnie bo się nie opłaca -ale jak czesi przejeli to im się opłacało i nawet zatrudniali polskich górników ( na zwolnienie ,krórych brano pożyczki w Banku Swiatowym)

Jak Polska pozycja w swiecie wrasta w porównaniu np z Turcją
w 1961 roku Polska i Turcja miały po około 30000000 ludności teraz Polska ma 38mln a Turcja prawie 76 mln !!!
Polska miała 0,5 mln armię teraz ma 100000- jeden Wielki stadion piłkarski
A Turcja ma 2 armię w NATO 6 w świecie 823 tys zawodowych żołnierzy .
Kraj podwoił ponad 2 razy liczbę ludności i 4 razy dochód narodowy .
Płaca minimalna netto około 1600- 1700zł w przeliczeniu
POLSKA STACZA SIĘ I CORAZ MNIEJ LICZY SIĘ NA ŚWIECIE NA TLE INNYCH KRAJÓW ŚWIATA.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-06-13 19:55  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

A to ciekawe rzeczy piszesz, bo do tej pory wydawało mi się, że gospodarka planowa (nakazowo-rozdzielcza) to była domena państw socjalistycznych, w odróżnieniu od gospodarki wolnorynkowej państw kapitalistycznych?

Co do reszty - ogólnie zgoda, z tym, że sami sobie to zgotowaliśmy, począwszy od Okrągłego Stołu.

I kwestia Turcji. Porównanie złe, choćby z powodu poziomu wydatków na obronność (podobny procent PKB, tylko PKB różne) w stosunku do np. (dostępu do) służby zdrowia. Nie wiem czy byłeś w Turcji (ja kilkukrotnie i to nie tylko na wakacjach) ale tam poza centrami biznesowo-turystycznymi, reszta kraju to tzw. czarna d**a. Zapewniam Cię, że Polska "B" w porównaniu z Turcją "B" to raj między Odrą a Nysą. Dodaj do tego politykę wewnętrzną (silny wpływ armii na rząd) i zewnętrzną (zatargi z Grecją i niestabilna sytuacja na granicach lądowych)...

Gdyby w Polsce, Siły Zbrojne miały tyle do powiedzenia co w Turcji, to cała peowsko-pisowso-eseldowska zbieranina wspierana przez rzesze obywateli-idiotów zapłakałaby się nad brakiem CKnA*, postępującą militaryzacją kraju, buntem generałów, przywilejami wojska, itp.*CKnA - Cywilna Kontrola nad Armią.

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-06-13 20:42  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

Mam na myśli sam system ,3, 5 latek gospodarczych wiele krajów to stosuje i stosowało np: przedwojenna Polska 4 letni i 12 letni plan gospodarczy min. E.Kwiatkowskiego
Azja to gospodarka planowa i nic się nie zmieniło - indie największa demokracja ,ale musi się rozwijać planowo , bo są tam większe zapóżnienia w regionach niz w Polsce wschodniej przed 1 wojna światową. ,Chiny - nadal są socjalistyczne ,Planowo wysiedlaja tysiące ludzi ,budują tamy zawracają rzeki Japonia zawsze miała gospodarkę Planowaną , taki naród .

Popatrz Japonia jest tylko trochę większa od Polski o około 50tys km2 a ma około 127mln ludnosci
To w Polsce jak by było 125 a nie 38 mln ludzi to bezrobocie wynosiło by prawie 80 milionów w liczbach bezwzględnych !!!o ile nie więcej .

Popatrz pozycja Polski w 1938 w świecie pod względem skomasowanego , potencjału militarnego ,ludnościowego , powierzchni kraju dawała nam 11-13 miejsce w świecie !!!
a około roku 2030 spadniemy na miejsce około 40 .


Niestety Turcja - liczy się dużo bardziej w świecie , militarnie strategicznie ,politycznie ,ludnościowo ,niż w 1960 a Polska odwrotnie - a była niżej od Polski

Na temat służby zdrowia w Polsce to już nawet chyba się nie muszę wypowiadać . Dla ludzi władzy jest wszystko dostępne a pielęgniarka co 30 lat przepracowała w swoim szpitalu - umarła na schodach ,bo nikt jej nie udzielił pomocy

Co do Turcji - góry i Kurdystan - masz rację ,ale to jest łatwe do obrony przynajmniej - dla wojny partyzanckiej jak Afganistan - a Polska to boisko dla wielkich operacji agresora, nie do zatrzymania w naszych warunkach .
Naszą obrona jest Polska kolej,bo wróg jak wsiądzie w Warszawie do pociągu to podróż w celu zajęcia Gdańska potrwa około 4-5 godzin w XXI wieku .

Nie mamy energetyki atomowej , Własnych wojskowych konstrukcji np łodzi podwodnych - a Szwecja ,albo Holandia -we Vllissingen - tam gdzie powstał ORP Orzeł - buduje z powodzeniem własne okręty podwodne.
Nie produkujemy już własnej konstrukcji motocykli ,Samochodów osobowych , samolotów wojskowych, Importujemy 2 razy wiecej węgla niż eksportujemy. !!!!
Mamy symboliczną armię ,która może bronic polityków z Warszawy - podczas ucieczki za granicę - przez kilka dni w przypadku wojny konwencjonalnej.
Jeden stary okręt podwodny z rakietami balistycznymi może zniszczyć za jednym zamachem 40 najważniejszych miast Polski- jesteśmy wobec rakietowego ataku nuklearnego , bezbronni jak Londyn z V2
Jedna jedyna głowica atomowa na Stolicę ,a państwo to rozsypuje się jak domek z kart -szybciej niż we wrześniu 39 . - i co my potencjalnemu przeciwnikowi możemy zrobić ???
Jaka jest zdolność polskiej armii do wielkiej operacji powietrznodesantowej ? 5000 , 7000 spadochroniarzy jednocześnie - śmię wątpić (miałem na mysli desant 3 ,4 dywizji powietrznodesantowych jednocześnie - jakby takie w tej liczbie około 30000 żołnierzy istniały .
Powinny być darmowe zajęcia strzeleckie i snajperskie , minerskie , w obsłudze środków ppanc, i łączności ( w formie zabawy i współzawodnictwa) nurkowanie , i nauka podwodnego sabotażu ,
Broń na komisariatach i granatniki ppanc, i podręczne zestawy rakiet ziemia powietrze głównych urzędach , środki obrony chemicznej i przeciw promieniowaniu, ogólna dostępność broni, każdy dom - twierdzą ,schrony jak w Szwajcarii i skandynawi , lotniska wykute w skale - praktycznie niezniszczalne .Nauka opatrywania i podawania krwi - wszystko w formie zabawy od małego.- przykład Szwajcaria,Finlandia ,Izrael, zajecia terenowe ,aby znac swoj teren nawet w nocy i to bez map

Przestępca jak chce to i tak zdobędzie bron- ale w Polsce ,to by władza się bała obywateli ,że pójdą na pałac namiestnikowski i sejm wymierzyć sprawiedliwość za mądre rządy.- Czas w końcu wyciągać wnioski z ponad 1000 letniej historii wojen w Polsce
Mało kto wie ,że długi za wojne polsko- bolszewicką Polska miała spłacać Anglii, USA , i Francji aż do 1984 !!!- tylko nie wiem jak to się skończyło z powodu wybuchu 2 wojny światowej.
A obecnie dzięki mądrym rządom płacimy ponad 40mld zł samych odsetek od długu rocznie - czyli 20 nowych fregat i 20 nowych okrętów podwodnych rocznie !!!!

Te brednie sztabowców i politykierów z wiejskiej sa gorsze niż ten superhit kinowy fantasy


Post zmieniony (14-06-13 11:24)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-06-13 12:31  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 14


 - 16

Gospodarka wolnorynkowa w Polsce to była przez chwilę jak weszła tzw. ustawa Wilczka. Potem kolejne ekipy rządzące coraz bardziej "krępowaly" wolny rynek w naszym kraju. A już po wejściu do "Eurokołchozu" o żadnym wolnym rynku nie ma mowy.

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-06-13 13:09  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Dlatego też napisałem (prawie)wolnorynkową.@modellot
za bardzo się nakręciłeś i odlatujesz w chmury, a Twoje posty czytam z niejakim rozbawieniem ( bez urazy, nie obraź się) :).
Niemniej jednak rozumiem, że troska o Rzeczypospolitą przez Ciebie przemawia.

Większość pomysłów popieram, może za wyjątkiem lotnisk wykutych w skale - bo najpierw te skały należałoby gdzieś wybudować. Również kwestia Jeden stary okręt podwodny z rakietami balistycznymi jest mocno dyskusyjna - podejrzewam, że te czterdzieści głowic wysłałoby również UK i RFN do epoki kamienia łupanego - tu akurat nie mamy się czego wstydzić. Poza tym, taki atak i jego konsekwencje oznacza koniec znanego świata, więc nie ma czym się przejmować :)

A te tysiące spadochroniarzy to niby po co?

Post zmieniony (14-06-13 17:02)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-06-13 17:13  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

Zeby pokazać ,że nawet lotnictwa transportowego nie mamy ,żeby taki desant rzucić a za komuny to mieliśmy i niebieskie i czerwone berety z prawdziwego zdarzenia , marynarki wojennej też nie mamy.

PS
staram się pisać w formie raczej rozrywkowej ,

Post zmieniony (14-06-13 17:24)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-06-13 18:28  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Oj modellot... Za tzw. "komuny" to LWP (będące armią w ofensywnym obozie państw miłujących pokój) miało za zadanie zająć północne Niemcy, Danię i Holandię. Tak się składa, że obecnie tego nie planujemy (również na innych kierunkach), więc nie mamy tysięcy spadochroniarzy i setek samolotów transportowych.

Poza tym, czy nie wydaje się Tobie, że jest łatwiej i bezpieczniej na dystansie 600km przerzucić te hipotetyczne 7000 żołnierzy czymkolwiek innym niż samolotem i spadochronem? Historia pokazuje jak przebiegały się wielkie operacje powietrzno-desantowe: tysiącami rannych i poległych po stronie własnej, przy niewielkich lub żadnych sukcesach (np. Operacja Merkury, Market Garden).
Obecnie, podstawowym środkiem przerzutu jest śmigłowiec, a same jednostki dokonują punktowych uderzeń (stosunkowo)niewielkimi grupami.
Czasy, gdy RKKA planowała zrzuty dziesiątków tysięcy spadochroniarzy na Europę Zachodnią w ramach rozszerzenia rewolucji bolszewickiej - dawno minęły.

Tak więc, wracajmy do rzeczywistości.
-

--

Post zmieniony (14-06-13 18:31)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-06-13 18:56  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

Mie boli czemu my nie możemy tak samo np:
Oceaniczne okręty patrolowe wejscie do służby 2012,12,13,14 po 3750 wypornosci budowa własna w holandii - praktycznie fregaty
Holland
Zeeland
Friesland
Groningen
Oni tak samo mają kryzys jak i my i dlug publiczny ponad 450 mld euro !!!i 1 buduja
Fregaty (6)
De Zeven Provinciën
Evertsen
Tromp
De Ruyter
2002
2003
2004
2005 stocznia Royal Schelde (Damen), Vlissingen 6050 wypornosci
typ Karel Doorman
Van Amstel
Van Speijk
1993
1995
wymieniać można dalsze jeszcze lepsze i wieksze okręty desantowe -doki typu Rotterdam po 17000 ton , OP
Wszystko budowy własnej holenderskiej !!!! i nowe i nowoczesne

Tam nikt nie pyta czy flota jest potrzebna - jasne ,ze jest

Post zmieniony (14-06-13 19:10)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-06-13 20:30  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Odpowiedź jest prosta:

-bo nie mamy wiedzy i doświadczenia w budowie okrętów wojennych sensu stricto
-bo nie mamy pieniędzy
-bo nie potrzebujemy takiej floty

--

Post zmieniony (14-06-13 20:37)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-06-13 20:37  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

No to przy wysokiej wodzie wywalić na brzeg i dać rozebrać złomiarzom - przynajmiej coś zarobią. Problem się sam rozwiąże.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-06-13 20:55  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Ależ to właśnie się dzieje :(

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-06-13 20:58  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

Proponuję zbudować jedną wielka łódkę Bols ,sam na sam z żywiołem, prawdziwy smak męskiej przygody - jak to kiedys było w reklamie. i się upić dla rozrywki .potem przysni sie flota polska na morzach i oceanach i po problemie

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-06-13 22:01  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

pozdrawiam wszystkich zatroskanych PMW.

Post zmieniony (15-06-13 22:04)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-06-13 15:40  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10


Polecam lekturę publikacji GUS.
W 2012, transport ogółem towarów drogą morską zawarł się w 7475,9 tys. ton, transport samochodowy i kolej za rok 2011 to 1 844 815 tys. ton.


małe sprostowanie do powyzszego,: :

Morska i przybrzeżna flota transportowa Polski w 2012 r. liczyła 138 statków [...]W 2012 r. statki morskiej floty transportowej, należące do polskich przedsiębiorstw przewiozły 7475,9 tys. ton ładunków- jeśli chodzi o przeładunki w naszych portach ,to :

W ubiegłym roku w polskich portach morskich przeładowano 58,8 mln ton ładunków, tj. o 1,9 proc. więcej niż rok wcześniej.

W łącznych obrotach międzynarodowych, towary z krajów Europy stanowiły 80,8 proc. (z krajów UE - 57,2 proc.), a następnie z Azji - 6,6 proc. i Afryki - 4,6 proc., informuje GUS w publikacji "Gospodarka morska w Polsce 2012 r."


w rozbiciu na porty :

GDAŃSK

Prawie 26,9 mln ton towarów przeładowano w porcie gdańskim w ubiegłym roku. Jest to ilość tylko o 0,5 mln ton mniejsza od rekordowej, którą port osiągnął w roku 2010.

GDYNIA

Pod względem operacyjnym miniony rok był zbliżony do roku poprzedniego. Obroty ładunkowe wyniosły 15,8 mln ton, co stanowiło powtórzenie wyniku uzyskanego w 2011 roku (15,9 mln ton).

SZCZECIN-ŚWINOUJŚCIE

W ciągu 12 miesięcy 2012 roku w zachodniopomorskich portach przeładowano łącznie 21 mln 267 tys. ton ładunków (+0,4%),

źródło: Rynek Infrastruktury


- wiadomo,że transport lądowy w naszych warunkach jest wiodącą dziedziną przemieszczania towarów ,w końcu nie jesteśmy wyspą. Jednak ,gdy by nie nasze zacofanie drogowo-kolejowe ,to zapewne było by inaczej .Najgorszą nie rozwiązywalną u nas sprawą jest wlokące sie budowy autostrad i dróg ekspresowych oraz brak takowego połączenia portów z reszta kraju ,i pomiędzy portami .....!!
Podobnie jest z PKP - o ile mamy rozbudowaną sieć kolejową ,to : średnia prędkość handlowa pociągów towarowych uruchamianych w I półroczu 2012 roku przez licencjonowanych przewoźników kolejowych wyniosła 25,75 km/h. - tragedia !
A przecież Polska leży w dość strategicznym miejscu nie tylko pod względem militarnym ale gospodarczym ...Na tranzycie północ-południe /wschód-zachód można zarobić fortune ...o tym bębni sie od lat !

Bogusław Liberadzki, [...] Stwierdził, że w Unii istnieje tendencja przesuwania przewozów na morze, wspierana koncepcją autostrad morskich. Ponad połowa przewożonego w Europie tonażu trafi a do portów morskich. Z portu do portu przewożone są przede wszystkim kolejowymi korytarzami tranzytowymi. Przez terytorium Polski wyznaczono aż cztery z dziewięciu korytarzy. Na koniec Bogusław Liberadzki wyraził opinię, że rzadko kto ma takie połączenia tranzytowe, jak Polska i nie wykorzystuje tego. A przecież transport i logistyka mogą stać się naszym narodowym przemysłem.[...]
Prof. Leszek Mindur wyjaśniał, jakie funkcje w tranzycie europejskim pełnią centra logistyczne. W Europie jest ich 120 – w Polsce nie ma żadnego z prawdziwego zdarzenia. To m.in. jest powodem, że ładunki w ramach Unii nie będą przewożone przez teren Polski, tylko przez porty rosyjskie. Niemcy zawarły już porozumienie z Rosją. Skutkiem tego będzie pozbawienie nas korzyści z korzystania z korytarza transeuropejskiego. Niestety i nasza gospodarka morska nie jest znaczącą częścią gospodarki – stwierdziła prof. Czesława Christowa. Utraciliśmy znaczenie na Bałtyku

http://www.pgt.pl/dla-czytelnikow/aktualnosci-artykuly/archiwum/152-tranzyt-szansa-dla-polski

- czasami sie zastanawiam i ,dochodze do wniosku,iż "komuś zależy na tym by pomiedzy Odrą a Bugiem byl bałagan ...
Jak jest bałagan ,to można wydoić mase kasy nie kiwając palcem :

- likwidacja rodzimego przemysłu lub jego przejęcie ...
- znikomy koszt pracy i płacy oraz zwolnienia z podatków plus inne przywileje...
- zbyt własnych towarów i usług za spore pieniądze....
- uzależnienie gospodarcze itd.

- a nasz kraj jest sporym rynkiem w UE !

Coś z historii ....

Rzeczpospolita w pierwszej połowie XVIII wieku była państwem słabym, źle rządzonym i niesprawnym politycznie[...]Powszechne były różnego rodzaju przekupstwa i malwersacje szlachty, które w krótkim czasie doprowadziły do tego, że Polacy nie potrafili wybrać odpowiedniego władcy, nie mówiąc już o decydowaniu o własnym losie. [...] Produkcja rolna znacznie zmalała. Gospodarstwa chłopskie znalazły się w ruinie. Szlachta powiększając swoje majątki, zagarnęła grunty, przez co wzrosła liczba ziem leżących odłogiem i bezrobotnych chłopów. Przez podwyższenie pańszczyzny chłopi nie mogli kupować wyrobów rzemieślniczych, szlachta natomiast sprowadzała je zza granicy. Upadło rzemiosło i handel. Jedną z przyczyn rozbiorów Polski również było osłabienie militarne.

internet...


- czyż historia nie lubi się powtarzać !? A no lubi...

Od samego początku koncepcją restrukturyzacji przemysłu stoczniowego w Niemczech była prywatyzacja. Tylko przez krótki czas, w połowie lat 90tych rząd Niemiec interweniował w celu ratowania stoczni, ale z zamysłem, że ich prywatyzacja zostanie zakończona. Ta interwencja wywołała nota bene niezadowolenie Brukseli.

–„Niezadowolenie wywołała deklaracja Berlina, że chce udzielić pomocy finansowej na modernizację infrastruktury stoczni, czyli wybudowanie nowych hangarów, pochylni i tak dalej. Komisja Europejska interweniowała, w skutek czego planowana pomoc została ograniczona. Ale rząd przekonał Brukselę i stocznie otrzymały dodacje.”- wyjaśnia Werner Lundt.[...]W Niemczech jest około 60 stoczni produkujących statki morskie i statki żeglugi lądowej. Obroty przemysłu stoczniowego w Niemczech wynoszą ogółem 6 do 7 miliardów euro rocznie. Stocznie w Niemczech zatrudniają obecnie 22. 300 pracowników,


- a co z naszymi stoczniami !?

W 2003 roku Stocznia Gdynia zajęła pierwsze miejsce w Europie i piętnaste w świecie w kategorii wielkości produkcji (wyrażonej w CGT - compensated gross tonnage)[1].

6 listopada 2008 Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie stoczni w Gdyni i Szczecinie, uznając udzieloną im przez polski rząd pomoc publiczną za nielegalną. Zgodnie z planem uzgodnionym z Komisją, podzielony na części majątek stoczni Gdynia i Szczecin miał zostać sprzedany w przetargach, a załoga - zwolniona[2].

wiki


- przemysł okretowy ,to nie tylko stocznie ale cała masa zakładów koperujących ze stoczniami ,ba ....to cała gałąż przemysłowa którą zlikwidowaliśmy !!
Tak samo jak reszte przemysłu w Polsce. Zamieniliśmy fabryki na galerie handlowe i supermarkety ! Tak bardzo UE chciała nas w swoich szeregach ...bo,zrobiła dobry interes.
A przecież w obecnej sytuacji [a nawet przez całe dwudziestolecie] budowa okrętów by pobudziła gospodarke i wpłynęła znacząco na poziom bezrobocia...
Nie dość ,że byśmy budowali okręty ,to byśmy mieli flote ,zakłady zamówienia ,ludzie zatrudnienie i pieniadze, a.....panstwo podatki ! Pracownik jest najwiekszym konsumantem - zarabia i wydaje ,jeśli nie zarabia nie kupuje - proste jak budowa cepa !
Ale fajne kółeczko gospodarcze prawda !?
Nie trzeba było by, tworzyć nowej gałęzi pseudo przemysłu aby brać z czegoś pieniądze - jakim jest u nas przemysł fotoradarowy i wszelkiej masci podatkowy !
Od momentu, gdy zaczeto likwidować przemysł ,to obciążanie społeczństwa różnej maści podatkami i ich wielkością sukcesywnie zaczęło wzrastać ...
Więc likwidacja przemysłu musiała sie gdzieś odbić ,a odbiła na społeczństwie ,obronności ,dochodach państwa itd.
Można tutaj wyciągnąć wniosek ,iż wejście do UE nie wyszło nam na dobre.Gdyby Polska nie weszła tam ,to przemysł musiał by istnieć .Napewno nie w takiej formie jak za PRL-u ale w zmienionej napewno ,a tak zniszczyliśmy go...


Od osłony własnych "rybaków" są proste, tanie w budowie jednostki patrolowe, niekoniecznie wpisujące się w Twój obraz "floty"


- podałem to jako przykład i ciekawostke ,że odpowiedzialne państwo stoi na straży swych obywateli i swoich interresów.Anglia jak i Islandia sa w NATO ,a pomimo tego konflikt miedzy nimi istniał .
Taka sama sytuacja była pomiedzy Kanadą a Hiszpania ,a tu nadmieniam,że Kanada flote wojenna posiada !
No tak,przecież nasi włodarze ze strachu przed owymi konfliktami zlikwidowali szybciutko Dalmor i cała reszte ....

Po czwarte - w naszej strefie są różne bogactwa naturalne - jakoś należy tego bronić !?

Tutaj musisz wskazać, co konkretnie i przed kim jest do obrony...


- ropa i gaz,bursztyn i rybki :

Zwykle ropie naftowej towarzyszą złoża gazu. W polskiej strefie odkryto 4 złoża, których potencjał wynosi od 7,5 do 10 mld m3. Ich eksploatacja powinna się rozpocząć w najbliższych trzech-czterech latach.[...]W polskiej strefie Morza Bałtyckiego znaleziono znaczne ilości materiałów budowlanych na Ławicy Słupskiej, Ławicy Odrzańskiej i w okolicy Koszalina.[...]
Na dnie przeważają żwiry i piaski budowlane, piaski szklarskie, iły, namuły i szlamy. Znajdują się również minerały ciężkie, jak cyrkon (srebrzysty, twardy metal) i rutyl (minerał, ruda tytanu). Pod dnem morskim występują złoża ropy naftowej, gazu ziemnego, soli kamiennej oraz soli potasowo-magnezowych.


- niby dla czego mamy tego nie bronić i nie chronić !?


Ludźmi, o ile wcześniej nie przejdziemy na pełną automatyzację :) (sprawdź nowe koncepcje BBN). Nie twierdzę, że brak kadr to mały problem, ale też nie ma ludzi niezastąpionych


- nowe koncepcje BBN są jak nasz lot na Marsa - uwierze jak zobacze,a tym bardziej publicyści morscy nie daja wiary w to wszystko ,a ja zwykły człek mam wierzyć !?
Może i nie ma ludzi niezastąpionych ale....jeżeli przez X czasu nie będziemy mieli floty ,to skąd nagle weżmiemy specjalistów od radiolokacji,hydrolokacji,hydrografi itd. O ile prosty okręt patrolowy można obsadzić załogą z kutra rybackiego ,to okretu podwodnego czolgistami sie nie da obsadzić ! :]


linki do defence24 zamieszczone powyżej, pokazują tylko skalę bałaganu, delikatnie rzecz biorąc.


- tego jest cała masa, poczawszy od samolotów do zwykłej grochówki ....:( Ludzie tworzący plany nie bardzo wiedzą czego chcą ,ich wiedza jest czystko encyklopedyczno-urzędnicza ,i sprowadza sie to,do kompletnego chaosu - iluzja bycia ważnym - zbiera sie opinie tworzy sie plany i projekty ,potem kolejne i nastepne ,robi sie sympozja ,spotkania ,pogadanki i....kolejne plany planów, koncepcji kolejnych bla bla bla
....wychodzi jak zawsze :(


jeden okręt w tamtych czasach mniej kosztował (proporcjonalnie) niż jeden okręt podobnej wielkości dzisiaj. Nie ma co porównywać wprost tych czasów. Technika jest bardziej kosztowna,


- oczywiście ,tak samo nie da sie porównać [a może warto co zreszta zrobiłem już] II RP z III RP ,XX wieku z XXI wiekiem !
Pamiętać należy ,że nasze okręty typu Grom i Orzeł należały do najnowocześniejszych i najsilniejszych w swych kategoriach....i, cenowo nie odbiegały od podobnych konstrukcji swiatowych potęg ! Wiec nie można mówić ,że wtedy tanio było ,a dziś nie...w porównaniu do zasobów i możliwości kraju .


wystarczy zobaczyć jak jest np z ilością samolotów na które moga sobie poszczególne państwa, a ile ich miały przed wojną. Zobacz jakie były stany flot, a jakie sa teraz.


"si vis pacem para bellum"
PS.informacje czerpie - literatura lub internet.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-06-13 16:24  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 14


 - 16

Co do różnego podejścia do spraw morskich między Holandią a Polską, to wynika to z zaszłości historycznych. W dawnych czasach to właśnie dzięki flocie i handlowi zamorskiemu Holandia stała się potęgą gospodarczą. A co do wojsk spadochronowych, to zgadzam się z Agzaimem Bar Tholo, że to właściwie przestarzały sposób prowadzenia działań od momentu wyjścia śmigłowców z etapu eksperymentu. Jeżeli chodzi o powszechny dostęp do broni palnej to jestem jak najbardziej za. Niestety wszelkie inicjatywy liberalizacji dostępu do broni natrafiają na silny opór ze strony Komendy Głównej Policji.

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-06-13 16:58  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

Robo ty to piszesz co ja mam na myśli tylko w dłuższej formie i zgadzamy, się z tym ,że ten cały bałagan w Polsce to wygląda na celową robotę .
Mir - właśnie powinniśmy brać przykład z np holandii - Car Piotr Wielki od nich się tego nauczył i zakotwiczył się nad Baltykiem na stałe i stworzył flotę i wojenna i handlowa z prawdziwego zdarzenia ,
Szwedzi rzadzili w tym rejonie europy przez cały XVII wiek i dopieło Połtawa w 1709 zatrzymała ich
Potęga Krzyzaków i potem Prus wynikła z zakotwiczenia nad Bałtykiem i z kontrolowania i czerpania potężnych zysków z kontrolowana handlu Rzeczypospolitej ,ceł i opłat tranzytowych

Post zmieniony (15-06-13 19:23)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-06-13 12:20  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Co do różnego podejścia do spraw morskich między Holandią a Polską, to wynika to z zaszłości historycznych. W dawnych czasach to właśnie dzięki flocie i handlowi zamorskiemu Holandia stała się potęgą gospodarczą.


- dziwne,że w naszym kraju była duża swiadomość dla budowy i posiadania floty ....z realizacja było jak zawsze....szkoda tylko,że u nas nie było determinacji i woli do utrzymywania tego rodzaju sił zbrojnych ,a jak już mielismy flote ,to nie było ciągłości w jej utrzymaniu.Raz ją mieliśmy a raz nie w porównaniu do innych państw.
Zobaczmy,że Rosja z całą determinacją dążyła do posiadania floty i dostępu do morza - port ,to jest okno na świat ! Gdyby nie ta świadoma polityka, Rosja by dostępu do Bałtyku do dzis nie miała !!
Należy też wspomnieć,że w szczytowym okresie naszej potęgi, mieliśmy ok 1700 km.linii brzegowej z wieloma portami...i nawet całkiem świadomą polityke pro-morską, o czym jakoś nie chce się mówić głośno.Wymazaliśmy ten temat z naszej pamięci pozostawiajać tylko Bitwe pod Oliwą ....
A szkoda ,bo temat jest dość ciekawy.


A co do wojsk spadochronowych, to zgadzam się z Agzaimem Bar Tholo, że to właściwie przestarzały sposób prowadzenia działań od momentu wyjścia śmigłowców z etapu eksperymentu.


- nie wszędzie :)

http://www.defence24.pl/rosja-zwieksza-liczebnosc-wojsk-powietrzno-desantowych/Jeżeli chodzi o powszechny dostęp do broni palnej to jestem jak najbardziej za. Niestety wszelkie inicjatywy liberalizacji dostępu do broni natrafiają na silny opór ze strony Komendy Głównej Policji.


- ja bym raczej poszedł w kierunku formacji typu : OC,Gwardia Narodowa itp. ale powszechnego dostępu do broni w warunkach naszego kraju bym się bał dawać....tutaj najpierw musi być odpowiednio wyedukowanie spoołeczeństwo i to od pieluszki ! A jak jest u nas to widać ,słychać i czuć....


Robo ty to piszesz co ja mam na myśli tylko w dłuższej formie i zgadzamy, się z tym ,że ten cały bałagan w Polsce to wygląda na celową robotę .
Mir - właśnie powinniśmy brać przykład z np holandii - Car Piotr Wielki od nich się tego nauczył i zakotwiczył się nad Baltykiem na stałe i stworzył flotę i wojenna i handlowa z prawdziwego zdarzenia ,
Szwedzi rzadzili w tym rejonie europy przez cały XVII wiek i dopieło Połtawa w 1709 zatrzymała ich
Potęga Krzyzaków i potem Prus wynikła z zakotwiczenia nad Bałtykiem i z kontrolowania i czerpania potężnych zysków z kontrolowana handlu Rzeczypospolitej ,ceł i opłat tranzytowych


- w rzeczy samej :)

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-06-13 14:47  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

Wycofuję,żeby nie było zmiany tematu. Bo PMW praktycznie ,też za kilka lat nie będzie.Pozostanie nam tylko tradycja.

Post zmieniony (17-06-13 15:58)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-06-13 15:54  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Małe pytanko: co robi na forum modelarskim STRICTE POLITYCZNA DYSKUSJA (toczona pod pozorem dyskusji o MW)?

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-06-13 20:29  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

A co konkretnie Tobie nie odpowiada?

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-06-13 08:55  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Przeczytaj UWAŻNIE wypowiedzi w dyskusji, a może dojdziesz jednak do wniosku, iż Konradus to forum MODELARSKIE, natomiast dyskusje POLITYCZNE winny odbywać się innych forach. Sporo jest takich w necie.
Ale nie dyskutujemy o polityce tutaj, bo o ile modelarstwo ŁĄCZY, to polityka DZIELI. A przecież Konradus w swym założeniu ma łączyć modelarską brać?

Post zmieniony (18-06-13 09:20)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-06-13 12:22  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

STATKI I OKRĘTY Wątki: 1779 Posty: 17047 Ostatni: 18-06-13 08:55
Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, walkaround, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...


- mamy tutaj marynistyke i historie ,niestety polityka jest wszedzie nawet w klozecie :) Jeśli nawet prawimy o historii,to tam też dużą role odgrywała polityka i od niej sie nie opędzimy ...
Nawet budowa naszych "nawałnic" była politycznie umotywowana....czy też plan "PEKING" miał podłoże polityczne.
Nikt w tym wątku się nie kłuci jak w innych typowo modelarskich gdzie aż kipi od złości....
Niestety, budowa naszej floty jest zależna od polityki i polityków ,więc nie da sie dyskutować pomijając ważny aspekt sprawy..

pzdr.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-06-13 17:01  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Rzeczywiście - dyskutujemy o polityce (morskiej i obronnej). IMHO, w granicach rozsądku i tematu wątku oraz działu.

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-06-13 18:32  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

MON opublikował tymczasową listę chętnych do udziału w rozmowach technicznych na temat okrętu obrony wybrzeża Miecznik i okrętu patrolowego z funkcją zwalczania min Czapla. Na razie otrzymano 29 zgłoszeń.


http://www.defence24.pl/mon-publikuje-liste-chetnych-budowania-miecznika-gawrona/

- jak zaczną budować w naszym kraju ,to.....cienko widze [vide Gawron] ,ale jak za granicą ,to będziemy wspierać obcy przemysł ....więc czemu nie w Polsce ale...w Polsce to....masło maślane !Oby tym razem wszystko było ok.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-06-13 16:40  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Marynarka Wojenna chce kupić nowe okręty pomocnicze i modernizować okręt ORP ”Nawigator”

http://www.defence24.pl/marynarka-wojenna-chce-kupic-nowe-okrety-pomocnicze-modernizowac-okret-orp-nawigator/

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-07-13 17:44  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Hm ? Ciekawe o jakich rakietach mowa i o jakiej głowicy bojowej !? Chyba nie myśla o atomówkach ?

[quote[Polska może mieć tylko jedną, realną broń odstraszania: okręty podwodne z rakietami manewrującymi

http://www.defence24.pl/polska-moze-miec-tylko-jedna-realna-bron-odstraszania-okrety-podwodne-rakietami-manewrujacymi

--

Post zmieniony (09-07-13 11:14)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-07-13 17:14  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

I już wiadomo co z OP i odstraszaniem atomowym :)

http://www.defence24.pl/polska-bez-broni-odstraszania-marynarka-wojenna-leasinguje-dwa-uzywane-niemieckie-okrety-podwodne-typu-212/

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-09-13 18:04  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...i jak zwykle - szumne zapowiedzi i cofanie rakiem !! Kły zamieniły się w ....kiełki xD
Ale coś mi się zdaje,że po opcji "juesej" zaczyna się era niemiecka .
Parcie na budowe niszczycieli min w ich stoczniach ,jeśli się potwierdzi leasing op-ów i zakup kolejnych Leopardów ...


A tutaj mamy mały przebłysk ale co z tego wyjdzie ....nikt w tym kraju nie wie :]

23 września br. doszło do podpisania umów w sprawie zamówienia dla Marynarki Wojennej RP nowych okrętów wojennych - patrolowca Ślązak oraz niszczycieli min typu Kormoran II. Spójrzmy więc, na razie na papierze, na nowe nabytki flotyhttp://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,5179,aktualnosci-z-polski,okretowy-kontrakt-czyli-slazak-i-kormoran-ii-coraz-blizej

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-09-13 21:03  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja tam będę zadowolony.

Może mam minimalistyczne podejście?? Podoba mi się komentarz "krzysztofa" pod tekstem o OP - oddaje dokładnie to co myślę.
Jak już wspomniałem gdzieś wcześniej, cieszę się jak cokolwiek dojdzie do skutku. Bo przy naszych umiejętnościach to inaczej 3 razy odwołamy przetarg, kupa kasy pójdzie do piachu i zostaniemy z niczym. A złomy to to nie są.

Bierzmy póki nasi politycy się nie rozmyślą.

POBO - a chciałbyś jaką erę? Może polską?? Każdy by chciał. Ale rzeczywistość w naszym kraju jest jaka jest...

Edit
Parcie na budowę w ich stoczniach:?? W linku od Ciebie widzę że mamy na licencji budować w Remontowej. A że Niemcy pewnie lobbują żeby u nich? To normalne, dziwne by było gdyby nie próbowali. Zobaczymy czy lobbing będzie skuteczny czy nie.

Edit part two

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,14654602,Dobre_wiadomosci_dla_trojmiejskich_stoczni__Rzadowe.html#LokTrojTxt


--

Post zmieniony (23-09-13 21:27)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-09-13 15:53  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10


Uwierze gdy usłysze :

[...]Płyń po morzach i oceanach, rozsławiaj sławę polskiego stoczniowca i marynarza, przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaję ci imię.....


pzdr.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-09-13 13:36  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

GAWRON- jednak nie odleciał ....Po informacji, którą zamieszczono na stronie MON o umowach podpisanych w odniesieniu do Marynarki Wojennej wiadomo już na pewno, że Ślązak nie będzie korwetą. Niestety, nie będzie także okrętem patrolowym.

http://www.defence24.pl/analiza_slazak-czyli-powtorka-z-gawrona

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-09-13 20:03  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Dzięki za linka. Lubię czasem takie rzeczy poczytać. Nie wiem, czy tylko ja zauważyłem... Wg artykułu, okręty patrolowe na świecie zajmują się m.in. cyt."zwalczaniem nielegalnej imigracji".
"Ślązak", "Gawron", czy jak on tam będzie się zwał, ma postawione podobne, aczkolwiek nieco odmienne zadanie - cyt."przeciwdziałanie nielegalnej emigracji". Prawie to samo. Ale "prawie" to jednak pewna różnica ;)

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-09-13 22:01  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Dla mnie jest wszystko jasne. Będzie zatrzymywał tych, którzy spróbują uciec z "Zielonej Wyspy", z powodu dalszej działalności obecnego lub przyszłego rządu. :)

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-10-13 20:47  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...zaczyna się walka o kontrakty na budowe okrętów, ale....czy będą zbudowane !?

http://www.defence24.pl/news_francja-niepewna-przyszlosc-trzech-ostatnich-fregat-fremm

http://www.defence24.pl/news_niemieckie-okrety-w-gdyni

...w najnowszym MSiO - można poczytać o parametrach i, obaczyć nowe wizje Kormorana i Ślązaka.

--


http://www.defence24.pl/news_co-damen-proponuje-marynarce-wojennej

Post zmieniony (14-10-13 23:21)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-11-13 13:24  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...śmiać się czy płakać ?


Przetarg dopiero ma się odbyć a MON już przyznaje, że zamierza popełnić przestępstwo, ustawiając całą procedurę zakupu okrętu podwodnego. Nie bulwersuje mnie już tak sam fakt faworyzowania takiego, czy innego rozwiązania, natomiast to, że faworyzowany jest projekt, który nie spełnia żadnego z wymagań taktyczno-technicznych stawianych przez Marynarkę Wojenną RP. My takiego okrętu nie chcemy, a jednak MON na siłę chce go kupić - pisze na blogu Instytut Jagiellońskiego dr Łukasz Kister – Koordynator projektu „Dostęp do morza zobowiązuje!”http://www.defence24.pl/blog_kister-modernizacja-sil-zbrojnych-po-polsku-to-skandal

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-11-13 13:36  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Ten Pan, podobnie jak M. Dura lobbuje na rzecz okrętów francuskich.
W tej chwili wymagania są tak napisane, że tylko Scorpene jest spełnia...
Dlaczego o tym nikt nie napisze ?

Pzdr!
W.

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-11-13 14:04  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dokładnie, takie same dyskusje były przy każdym naszym przetargu. Różni publicysci się wypowiadali, a to o co mówili często miało odzwierciedlenie w reklacha na łamach ich pism..

Dlatego ja doszedłem do etapu, że ciesze się z każdego zakupu, bo w tych czasach nie ma wyraźnie złych wyborów pod względem technicznym (który by nie wybrali OP byłoby to olbrzymie wzmocnienie), a reszta to polityka i pieniądz (i nie mam na myśli oficjalnej ceny sprzętu...) A po co się stresować czymś na co nie mamy wpływu? Uwierzcie mi, tak jest łatwiej :-)

A co potrafią lobbyści/hejterzy itp zrobić z muzgów normalnych ludzi widze u znajomego, który święcie wierzy że nasze F-16 kupiliśmy używane... I za cholerę nie chce się przekonać że jest inaczej (bo zna kogoś kto zna kogoś kto pracuje na lotnisku i sie zna)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-11-13 20:10  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Ja też sie ciesze,iż się zaczyna coś dziać względem naszej floty tylko,że dzieje się tak jak się dzieje i to mnie nie napawa optymizmem ....
Czemu to wszystko u nas musi być tak zagmatwane ?

PS.coraz ciekawiej się robi ...

http://www.defence24.pl/news_zamieszanie-wokol-wartego-15-mld-euro-przetargu-na-okrety-podwodne

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-11-13 22:48  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Raczej Francuzi nieźle lobbują. Proponuję podchodzić z dystansem do wpisów na defence24 i Pana M.Dury.

http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,5568,aktualnosci-z-polski,resort-obrony-uzasadnia-swoje-decyzje-w-sprawie-okretow-podwodnych

Pozdrawiam,
W.

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-11-13 18:34  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...Niemcy też :)

http://www.defence24.pl/news_niemieckie-okrety-w-gdyni


- ja bym dokupił nawet kolejne "warszawianki" .....


PS.Odnosze wrażenie,że w naszym kraju wszystko musi być zagmatwane by wróg klasowy nie odkrył naszych zamiarów ....xd
Nic nie jest jasne,proste i przejrzyste ! Jak chcemy kupić okręty danego typu ,to marynarze [oczywiście w porozumieniu z władzami cywilnymi] powinni określić WTT takich okrętów, podać do publicznej wiadomości i czekać na oferty . Szwedzi tez budują op-y :)
Dla mnie osobiście mogą kupić okręty nawet w Japonii aby tylko pływały i spełniały swoje zadania :)


Marynarka Wojenna rośnie w siłę!


http://facet.interia.pl/obyczaje/militaria/news-marynarka-wojenna-rosnie-w-sile,nId,1058103?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

pzdr.

-- kolejna odsłona serialu ....oby nie był to serial pt."Niekończąca się opowieść"...xD

http://www.defence24.pl/news_zakup-okretow-podwodnych-wracamy-do-punktu-wyjscia

- czy ktoś czytał ów wywiad ...?

Post zmieniony (19-11-13 15:16)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-01-14 20:32  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
zadziora   

Brak słów :(

http://biznes.trojmiasto.pl/Umorzono-sledztwo-ws-Gawrona-n76275.html

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

BÓG ZESŁAŁ OKRĘTY PODWODNE ABY SIAŁY ZAMĘT I ZNISZCZENIE

SĄ DWA RODZAJE OKRĘTÓW : OKRĘTY PODWODNE I ICH CELE

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-01-14 18:13  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

http://biznes.trojmiasto.pl/Umorzono-sledztwo-ws-Gawrona-n76275.html

- taaak, czytałem i ręce mi opadły ....to tylko w naszym kraju ,bo w innym potrafia odszukać winnych ,skazać i w między czasie budować okręty....

http://www.defence24.pl/news_korupcja-przy-zakupie-niemieckich-okretow-podwodnych-greckie-sledztwo-nabiera-tempa

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-12-14 11:07  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Cichaczem zwodowany ?

http://fakty.interia.pl/galerie/kraj/wodowanie-orp-slazak-zdjecie,iId,1615015,iAId,131205#iwa_item=1&iwa_img=1&iwa_hash=34905&iwa_block=facts_photos&iwa_testab=a

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-12-14 11:13  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

To "tylko" kolejne wodowanie techniczne, ale ponoć ważne. Tu jest opisane aktualne zaawansowanie prac:
http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/2014-12-16-wodowanie-techniczne-slazaka/

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-12-14 10:21  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Zaczyna przypominać okręt;-)
Tak się zastanawiam jakie plany ma nasza MW wobec tego okrętu. Czy ma to być ekspedycyjny okręt patrolowy, aby nasza MW zaangażowała się w walkę z piratami, czy też ma to być okręt do eskorty gazowców płynących do Świnoujścia? Przecież 3 inne patrolowce są w planach rozwoju MW.
Ale jest jeszcze jedna możliwość: po aferze jaka wynikła parę lat temu wokół Gawrona politycznie niepoprawne było dokończyć go jako korwetę, więc może idea jest taka, że zbudują go jako patrolowiec Ślązak, a w póżniejszym terminie zostanie dozbrojony i przeklasyfikowany jako korweta. Może o tym świadczyć fakt, że działka Marliny nie zostały ustawione w najdogodniejszych miejscach - czyli na dziobie gdzie pierwotnie planowana była wyrzytnia plot i na rufie gdzie planowano wyrzytnie RAM, oraz to, że chyba zostaną nam RBS mk II, jak już okręty rakietowe zostaną przezbrojone w docelowe RBS mk III.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-12-14 13:24  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Adrian(a-graph) Na Forum:
Galerie - 9
 

Ja mam tylko nadzieje ze go kiedys dozbroja...Mam dziwne przeczucie ze jak opary skandalu opadna I zostanie wcielony
jako partolowiec to po jakims czasie pod pozorem "przezbrojenia" powstanie pelnowartosciowa korweta.Z tego
co gdzie czytalem ma miec dosc zaawansowany system dowodzenia do ktorego spokojnie mozna podpiac pozniej nowe uzbrojenie
ale w naszej PMW to nigdy nie wiadomo.....Na dzien dzisiajszy to kompletne niewykorzystanie tak wielkiej platformy.
Sam jestem ciekway jak te nasze "okrety patrolowe" beda wygladaly....nam potrzeba wlasnie okretow wielkosci korwety,okretow uderzeniowych
z okretowymi pociskami rakietowymi a nie jakies patrolowce...od tego to mamy czesciowo Straz Graniczna wiec po grzyba
babranie sie z patrolowcami.

--
Royal Navy first !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-12-14 15:36  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Obecnym zadaniem tego okrętu ma być:

Zwalczanie celów nawodnych, powietrznych, mniejszych jednostek i zagrożeń asymetrycznych;
Patrolowanie i ochrona torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych;
Eskortowanie i ochrona jednostek komercyjnych;
Kontrola morskich szlaków żeglugowych jako element sił wielonarodowych;
Zwalczanie piractwa i terroryzmu morskiego;
Współpraca z siłami specjalnymi w zakresie zabezpieczenia ich działań;
Doraźne bazowanie śmigłowca na pokładzie;
Udział w akcjach humanitarnych i ekologicznych.


Wątpie,by Ślązak się uporam z tymi zadaniami w takiej konfiguracji ....

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-12-14 22:37  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Też mi się wydaje, że opcja wykonania go jako patrolowiec to była taka politycznie wygodna wymówka jak wcześniej najwyższe władze skrytykowały potrzebę dokończenia budowy korwety. I raczej każdy racjonalnie myślący widzi, że taki okręt z taką siłownią jako patrolowiec to jest zwykle nieporozumienie, no chyba, że tak jak mówiłem ma to być patrolowiec ekspedycyjny lub gazowców płynących do gazoportu.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-12-14 23:33  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Jest światełko w tunelu:

Cytat z Polski Zbrojnej (pogrubienie moje):

Patrolowiec będzie uzbrojony skromniej w porównaniu do planowanego wyposażenia korwety „Gawron”. Jednak jak twierdzą marynarze dostanie nowoczesny system walki, który jest tak skonfigurowany, że umożliwia dozbrojenie jednostki w razie potrzeby. – W przyszłości, jeśli okaże się, że jednak potrzebujemy agresywnej korwety, to można „Ślązaka” doposażyć w rakiety woda-woda, średniego zasięgu systemy woda-powietrze i odpowiednie środki elektroniczne. Konstrukcja na to pozwala, a zastosowane rozwiązania przewidują podobne modernizacje – podkreśla kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-12-14 18:32  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Wiecie jak u nas wygląda - "w przyszłości" ...!?

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-12-14 13:42  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Zakupy nowych jednostek pływających dla Marynarki Wojennej RP rozpoczną się od holowników. Ministerstwo Obrony Narodowej nadal więc odsuwa w czasie decyzje odnośnie o wiele ważniejszych okrętów bojowych: korwet, patrolowców i okrętów podwodnych, wykorzystując do tego między innymi dialogi techniczne.


http://www.defence24.pl/news_modernizacja-marynarki-wojennej-rp-najpierw-holowniki-pozniej-okrety-bojowe

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-12-14 16:38  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Tomek 

 - 2

Tak to jest jak laicy biorą się za opiekę nad armią. Gdyby armia była dochodową fabryką, to nasi politycy chyba i tak by jej dali radę, a co dopiero armii i flocie. Dopiero teraz, jak Rosjanie pokazują, że chcą wrócić do starego podziału Europy, to coś tam biorą się za robotę nasi politycy, ale to przypomina zbieranie armii w XVII w. Zrobią wszystko, żeby zrobić jak najmniej i jak najpóźniej i żeby to nie byłą ich wina!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-05-15 09:55  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Na Forum Okrętów Wojennych zamieszczono zdjęcia Slązaka wytoczonego z hali z zamontowanymi już śrubami i sterami oraz w trakcie montażu masztu:

http://fow.pl/forum/viewtopic.php?f=32&t=2608&start=1360

no to teraz już chyba z górki

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-05-15 12:29  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

A tutaj pewna ciekawa, i ....tajemnicza informacja :


http://www.defence24.pl/news_media-6-gawronow-dla-marynarki-wojennej

http://www.polskatimes.pl/artykul/3861735,korwety-a-topienie-pieniedzy,id,t.html

- mały cytat pozwolę sobie wstawić :

...Z nieoficjalnych informacji wynika, że MON ma zamiar ogłosić w czerwcu br. decyzję o zleceniu gdyńskiej stoczni budowy 6 korwet podobnych do Gawrona, określanych przez ministerstwo dla niepoznaki jako „okręty obrony wybrzeża Miecznik” i „okręty patrolowe Czapla”, żeby uniknąć fatalnych skojarzeń z korwetami lub Gawronem. Wartość kontraktu to ponad 5 mld złotych.
- "czeski film" ? A może to już jest "polski film" !?

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-05-15 19:57  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

Te informacje to może być "kiełbasa wyborcza"

--
Sklejam, bo lubię...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-05-15 20:48  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Cóż, spotkania robocze i konferencje się odbywają. Coś jest na rzeczy.

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-05-15 12:50  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Na portalu Defence24 pojawiły się pierwsze wizualizacje być może przyszłych polskich okrętów zaprojektowane przez firmę BTT Systems:
http://www.defence24.pl/news_czy-polacy-beda-projektowali-polskie-okrety

Jeśli by to wszystko co jest opisane w artykule doszło do skutku, to była by to chyba rewolucja: odtworzenie biura projektowego okrętów i kadry projektantów, prawie całkowicie polskie projekty, okręty wybudowane w polskich stoczniach.
To o czym wszyscy mówią od lat a nikt tego nie realizuje, czyli modernizacja przynosząca korzyści naszej gospodarce. Wtedy tylko okręty podwodne były by licencyjne (oprócz licencji na Gawrona), reszta zaprojektowana i zbudowana u nas.
Po latach stagnacji to trudno w to wszystko uwierzyć.

Poniżej strona firmy BTT Systems, gdzie można zobaczyć trochę więcej wizualizacji Czapli, Miecznika oraz holownika
http://bttsystems.pl/?page_id=15
--

Post zmieniony (26-05-15 13:12)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-05-15 15:38  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Ja nadal nie rozumiem idei budowy OOW i patrolowca, na tej samej bazie projektowej i o bardzo zbliżonych parametrach TT !?

Fajne te projekty :)

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-05-15 11:15  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Najger spokojnie. Firma BTT Systems istnieje od 5 miesięcy i mieści się w wynajętych pokojach. Wcześniej pod inną nazwą zajmowała się ... hurtową sprzedażą sprzętu AGD.
To co prezentują, to tylko wizualizacje, ew. koncepcje, do projektów technicznych bardzo daleka droga. Podejrzewam, że swój "potencjał" opierają na kilku projektantach, zwolnionych ze stoczni, może nawet emerytach. Nie chwalą się żadnymi zrealizowanymi zadaniami, więc to zupełne "świeżaki". Niech się rozwiną, niech zdobędą jakieś doświadczenie na rynku cywilnym. Na razie mam nadzieję, że nie dostaną żadnego zlecenia dla naszej MW, bo byłoby to bardzo ryzykowne wydawanie naszych pieniędzy. Kluczowe zlecenia powinny realizować firmy mające doświadczenie oraz zdolności projektowe u siebie. W przypadku kłopotów nie będzie problemu odpowiedzialności

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-05-15 16:39  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Waldek K - masz rację, na forum okrętów wojennych też doczytałem co to jest za firma i mój entuzjazm opadł.
Ja skojarzyłem wypowiedzi przedstawicieli z MON, że za parę tygodni zostaną podjęte decyzje w sprawie Miecznika i Czapli i po pojawieniu się tych wizualizacji, pod wpływem rozbudzonych nadziei myślałem, że to jest właśnie jakiś przeciek z postępowania w tej sprawie.

Swoją drogą, bardzo bym chciał, by nasze przyszłe okręty były na bazie Gawrona.
A wracając do tych wizualizacji, to już tak abstrahując ja bym na Mieczniku widział układ podwójnych działek 35mm jak jest w Czapli, zaś na końcu dachu hangaru ustawił wyrzutnie RAM.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-06-15 09:37  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

W czwartek 2 lipca o godzinie 11 w Stoczni Marynarki Wojennej SA w Gdyni rozpocznie się uroczystość wodowania i chrztu okrętu patrolowego ORP "Ślązak".

Na Facebookowej stronie Stowarzyszenia Entuzjastów Okrętu ORP Ślązak
https://pl-pl.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Entuzjast%C3%B3w-Okr%C4%99tu-ORP-%C5%9Al%C4%85zak/1442544729302079
można przeczytać więcej informacji i zobaczyć najnowsze zdjęcia już pomalowanego okrętu z nadanym numerem burtowym 241.

A potem wodowanie Kormorana 2 ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-06-15 13:26  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

cyt. "Biuro konstrukcyjne BTT Systems jest w tej chwili w stanie wykonywać projekty koncepcyjne i kontraktowe. Do realizacji projektów technicznych i roboczych konieczne jest dodatkowe wzmocnienie specjalistami. Biuro posiada jednak potrzebne do tego zaplecze narzędziowe i programowe."

Dla mnie to jest kluczowy fragment artykułu. Mówiąc krótko: wizję artystyczną i wizualizacje 3D możemy już robić. Na projektowanie z prawdziwego zdarzenia musimy jeszcze poczekać.
To "zaplecze narzędziowe i programowe" jakoś nie robi wrażenia. Nupas lub Aveva okazały się za drogie? Czy też specjalistów było ciężko znaleźć?

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-06-15 16:55  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Adrian(a-graph) Na Forum:
Galerie - 9
 

Niestety zgodze sie z Yanisem-takie wizki to kazdy srednio zorientowany grafik 3d moze ale "pod skorupa" nic...Jedynie co mnie trzyma
przy nadziei na to ze bedzie to w maire procentowo polski projekt to fakt ze stocznia remontowa marynarki bedzie w Polskiej Grupie Zbrojeniowej
wiec niejako skala firmy moze zapewni jakos ze projekt "pojdze" do przodu.

Na marginesie czy ktos zna jakie beda nazwy naszych "niszczycieli min" typu Kormoran 2?..Czy juz jest to przydzielone?

--

Post zmieniony (25-06-15 17:57)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-06-15 16:12  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Kormoran, Albatros i Mewa.
A wie ktoś, kiedy wodowanie Kormorana?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-06-15 18:28  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Modelman   

To nie firma BTT ma biuro kontrukcyjne tylko firma POLIMAT czy konstruktorzy ze stoczni SMW ktorzy tam przeszli. Naszczescie nie emeryci.

pozdr

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-06-15 15:03  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Kormoran ma być zwodowany w sierpniu.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-06-15 17:37  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Szybko jadą z Kormoranem oby tylko [tfu] kursu nie zmienili ....

Kiedy nastepne stepki będą kłaść ?

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-07-15 09:38  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

Zdążą ukończyć przed wyborami?

--
Sklejam, bo lubię...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-07-15 09:59  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Pierwotnie w planach następny niszczyciel min miał być coś koło 2020, ale gdzieś czytałem, że wszystko zostało przyspieszone i zamówiony ma być jak pierwszy Kormoran zostanie przejęty przez Marynarkę Wojenną i zostanie przetestowany przez naszych marynarzy.

W przyszłym tygodniu MON ma podpisać umowę z PGZ na budowę 3 Mieczników i 3 Czapli.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-07-15 12:05  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Już jutro po 14 latach budowy wodowanie ORP Slązaka.
A tak wygląda na dzień przed wodowaniem:
https://www.facebook.com/1442544729302079/photos/a.1442578905965328.1073741829.1442544729302079/1659797617576788/?type=1&theater

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-07-15 15:13  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Ściślej: po 14 latach od rozpoczęcia budowy, bo sama budowa trwała jak dotąd znacznie krócej. Więcej było przestojów i tak zwanej "budowy beznakładowej" niż samych prac.

Ciekawe, czy Mieczniki i Czaple oprą na projekcie Gawrona, czy też zaczną rzeźbić na nowo...
W pierwszym przypadku prace można by zacząć niemal od ręki (niektóre sekcje kadłuba i sporo urządzeń byłyby przecież nie zmienione), w drugim - czarno to widzę...

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-07-15 16:01  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Po co wywarzać otwarte drzwi
najprościej by było Gawron + hangar = Miecznik
Wszystko zależy jakie zapisy były przy zakupie licencji, ale z tego co pamiętam to mieliśmy zbudować 7 Gawronów

poniżej link do zdjęć z przygotowań do wodowania:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=920068824717763&set=a.920066614717984.1073742174.100001439619356&type=1&theater

--

Post zmieniony (01-07-15 16:19)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-07-15 14:45  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Szampan rozbity, Ślązak zwodowany:-)
https://www.youtube.com/watch?v=X1t4mSysjs0

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-07-15 08:16  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 3

Tu kilka artykułów na czasie:

http://www.nowastrategia.org.pl/wodowanie-orp-slazak/

http://www.defence24.pl/237253,orp-slazak-zwodowany

http://www.defence24.pl/237145,pgz-o-udziale-w-programach-okretow-dla-marynarki-wojennej

http://www.defence24.pl/234457,mon-wybiera-sposob-budowy-polskich-okretow-nawodnych-orka-odsunieta-w-czasie

http://www.defence24.pl/232890,programy-miecznik-i-czapla-opoznione-orka-wkrotce

--
Sven

HMS Ark Royal

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-07-15 12:47  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Ładnie się prezentuje na wodzie, pomimo iż jeszcze nie jest ukończony:

tu link do większej ilości zdjęć z wodowania:
http://odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com/2015/07/chrzest-i-wodowanie-orp-slazak.html

To teraz zamiast czekać na wodowanie Ślązaka, czekam aż ktoś wyda go jako model;-)
I mam nadzieję, że doczekam się szybciej niż czekałem na wodowanie;-)

--

Post zmieniony (03-07-15 13:30)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-07-15 21:31  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
marcino 

Na Forum:
Galerie - 3
 

Jeden model Ślązaka już jest. No prawie jest...:) Ponad 2 lata temu popełniłem tzw."projekt własny" tej jednostki w wersji cyfrowej,czyli model 3D,następnie rozwinięcia i ułożenie części na arkuszach. Jednak ciągły brak czasu na budowę testową i sprawdzenie pasowania poszczególnych części powodował przedłużanie procesu wydania tego modelu. Moja wizja modelu ORP Ślązak - jako korwety wielozadaniowej proj. 621 "Gawron", powstała na podstawie renderów, które zostały opublikowane bodajże w MSiO, oraz zdjęć dostępnych w internecie. Mój model,zaprojektowany w jedynej słusznej skali okrętowej 1:200, przedstawia chyba najbardziej ciekawą konfigurację uzbrojenia.

Poniżej przedstawiam rendery mojego modelu......oraz przykładowe arkusze.Pomijając wszystkie te aspekty polityczne,które stanowiły tło budowy rzeczywistej jednostki,to troche szkoda że nie udało się dokończyć tego projektu w takim kształcie jak planowano. Nasza MW wzbogaciłaby się w naprawdę nowoczesny okręt wojenny, który spełniałby wymagania współczesnego pola walki.

--
Pozdrawiam, Marcin

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-07-15 23:54  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

marcino - czy jest szansa, że Twój model zostanie wydany?
Wydaje mi się, że prędzej czy później zrobią ze Ślązaka prawdziwą korwetę.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-07-15 09:27  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
marcino 

Na Forum:
Galerie - 3
 

Jak już wspomniałem, w pierwszej kolejności muszę sprawdzić sklejalność mojego modelu i postarać się wyłapać wszystkie błędy. Już teraz zauważyłem że model wymaga kilku drobnych poprawek na arkuszach, od strony edytorskiej. A co do samego wydania, to jestem ciekawy czy znalazłby się wydawca, który zainteresowałby się tym tematem...

--
Pozdrawiam, Marcin

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-07-15 11:57  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

marcino - skoro Model Kom wydał Andersa - prototyp niedoszłego polskiego lekkiego czołgu, to myślę, że przynajmniej to wydawnictwo się nie boi takich tematów.
Myślę jednak, że model cieszyłby się zainteresowaniem, wszak jest na czasie, a poza tym, ile mamy modeli współczesnych polskich okrętów?

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-07-15 14:21  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Coś mi się zdaje,że ŚLĄZAK będzie wcześniej czy póżniej zamieniony na korwetę :)
Być może uzbrojenie zostanie dopisane do programu Miecznik/Czapla ,a po zbudowaniu przynajmniej jednego prawdziwego patrolowca zostanie doposażony w docelowy system uzbrojenia....
Raczej kiepski z niego patrolowiec ale dobra korweta będzie....

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-07-15 21:19  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Komandor   

Najger napisał:

> Andersa - prototyp niedoszłego polskiego lekkiego czołgu..
>


To nie był nawet prototyp, tylko makieta.

ROBO napisał:
>Coś mi się zdaje,że ŚLĄZAK będzie wcześniej czy póżniej zamieniony na korwetę :)
> Być może uzbrojenie zostanie dopisane do programu Miecznik/Czapla ,a po zbudowaniu >przynajmniej jednego prawdziwego patrolowca zostanie doposażony w docelowy system >uzbrojenia....

Tak głęboka modernizacja takiej jednostki jest niesamowicie kosztowna i raczej nieopłacalne. Trudno jest to jednoznacznie stwierdzić, w jakim stopniu pierwotne instalacje zostały zabudowane. Jeśli ktoś mądry o tym decydował i oryginalne instalacje, nie kolidujące z nowymi, pozostały to okręt jest nieco bardziej podatny na modernizacje, czytaj: zbliżenie do pierownej wersji.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-07-15 09:37  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Komandor - jeśli chodzi o Andersa, to może nie był prototyp a przedprototyp, ale makietą też nie był bo jeżdził, nie wiem jak wieża.
Poniżej link z jeżdżącym Andersem:
https://m.youtube.com/watch?v=ef7XvldXhhA

Co do Ślązaka, to nieopłacalne jest zrobić z korwety patrolowca. Kadłub, napęd, nawet cała architektura okrętu jest pod korwetę, bo tak był budowany. Kiedy podjęto decyzję o zmianie jego przeznaczenia wszystko to było już zbudowane, brakowało tylko uzbrojenia i systemów no i oczywiście wykończenia. I to właśnie koszt zakupu uzbrojenia i systemów sprawił, że w okresie szukania oszczędności aby być "zieloną wyspą" postanowiono póżniej zrobić z niego patrolowca.
Ale czy koszt zakupu uzbrojenia i systemów dla jednego Miecznika będzie tańszy niż dla Gawrona?
Raczej nie, a pewnie jeśli będziemy mieli dobrych negocjatorów, to można uzyskać lepszą cenę jednostkową gdy zamiast zamawiać wszystko razy 3, zamówią razy 4. Chodzi oczywiście o to co trzeba kupić zagranicą, ponieważ okręty ma budować PGZ pewnie będą chcieli poupychać tam jak najwięcej swoich produktów.
Nawet w kręgach marynarzy słychać wypowiedzi, że Ślązak zostanie dozbrojony później.
Zresztą pierwotna wersja Ślązaka jako patrolowca miała działka na dziobie i rufie i zostało to zmienione aby nie zabudowywać miejsc gdzie póżniej ewentualnie dojdzie pierwotnie przewidywane uzbrojenie.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-07-15 09:44  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 3

Tutaj artykuł o Andersie, a także zdjęcie z wozu na poligonie, gdzie widać że jeździ i strzela, przynajmniej na zdjęciach (chyba to tylko grafika), ale piszą że na targach broni zaprezentowano jedynie makietę:

http://www.nowastrategia.org.pl/projekt-wielozadaniowej-platformy-bojowej/

--

Post zmieniony (06-07-15 09:50)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-07-15 13:06  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Ok, aby zakończyć ten akademicki spór uznajmy, że Anders był demonstratorem technologii;-) Bo to chyba jest właściwe określenie dla niego;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-07-15 08:19  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 3

A tymczasem mamy przetarg na mini-Orkę dla naszych sił specjalnych:

http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,9186,aktualnosci-z-polski,przetarg-na-mini-orke

A tutaj szerszy opis programu Orka:

http://www.nowastrategia.org.pl/polskie-kly-cz-vii-rosyjska-reakcja-opozniona-orka/

--

Post zmieniony (07-07-15 08:22)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-07-15 15:39  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Najger - nie mogę odszukać ,ale podczas przeglądania informacji na temat Ślązaka ,wpadła mi w oko informacja ,iż w przyszłości [cokolwiek to znaczy] jest możliwe dozbrojenie korwety ....tylko na ile prawdziwa jest ta informacja ?

Czy ORP ŚLĄZAK ma zastąpić jakąś jednostkę ,czy wejdzie do linii jako kolejny okręt ?

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-07-15 16:40  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

ROBO - specjalnie dla Ciebie odnalazłem artykuł, gdzie o tym wspominają:
http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/14544?t=-Slazak-patrolowiec-nowej-generacji

interesujący fragment jest w "NOWOCZESNE SYSTEMY"

skoro mówi o tym komandor, to chyba jest to prawdziwa informacja

Co do drugiego Twojego pytania - tu musiał by się wypowiedzieć ktoś z MW, ale wydaje mi się, że na razie to nie ma czego zastępować, bo wcześniej wycofano 4 Tarantule, a z bojowych okrętów nawodnych pozostały 2 fregaty, 3 MORy no i Kaszub. Więc chyba będzie to bardziej odbudowa potencjału.
Wiadomo, że są plany modernizacji jednej fregaty, MORy jeszcze długo popływają, zwłaszcza, że dopiero co je uzbrojono w docelowe rakiety woda-woda.
Jeśli chodzi o Kaszuba to kiedyś były plany wycofania go chyba w 2018, ale chyba to już nieaktualne bo mają w przyszłym roku testować na nim nowe działko morskie 35mm.
Najszybciej, chyba z bojowych to wycofają drugą fregatę i pewnie Kaszuba.

Na pewno jak wejdzie pierwszy Kormoran to wycofają któregoś z ptaszków.
Miałem okazję 2 tygodnie temu zwiedzać ORP Mewa i na pierwszy rzut oka to jest jeszcze w niezłym stanie, ale to chyba tylko zasługa naszych marynarzy.

Kiedyś któryś z generałów powiedział, że polski pilot poleci i na drzwiach od stodoły, trzeba by dodać, a polski marynarz popłynie i na starej bali.

Mnie ciekawi jakie rakiety woda-woda wybiorą dla Mieczników, w sumie nasza MW użytkuje obecnie 3 typy. Ciekawe jak je oceniają, i za którymi by optowali.

--

Post zmieniony (10-07-15 16:40)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-07-15 11:08  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Najger - to jest właśnie ten artykuł :)

[...]Nowoczesne systemy

Patrolowiec będzie uzbrojony skromniej w porównaniu do planowanego wyposażenia korwety „Gawron”. Jednak jak twierdzą marynarze dostanie nowoczesny system walki, który jest tak skonfigurowany, że umożliwia dozbrojenie jednostki w razie potrzeby. – W przyszłości, jeśli okaże się, że jednak potrzebujemy agresywnej korwety, to można „Ślązaka” doposażyć w rakiety woda-woda, średniego zasięgu systemy woda-powietrze i odpowiednie środki elektroniczne. Konstrukcja na to pozwala, a zastosowane rozwiązania przewidują podobne modernizacje – podkreśla kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.[...]


Czyli ktoś pomyślał przyszłościowo ....


Wiadomo, że są plany modernizacji jednej fregaty


- co do fregat naszych,to słyszałem ,iż jedna stoi już na beczkach - jaka w tym prawda jest ?


Jeśli chodzi o Kaszuba to kiedyś były plany wycofania


- właśnie sobie o tym pomyślałem ,bo u nas jest wszystko możliwe ale w artykułach jest wzmianka,że załoga na ŚLĄZAKA będzie mieszanką z różnych okrętów...a po drugie mamy sporo ludzi z Tarantul...


Mnie ciekawi jakie rakiety woda-woda wybiorą dla Mieczników,


- mam nadzieję ,że 4 rodzaju nie wprowadzą ?

pzdr.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-07-15 14:25  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Robo - cieszę się, że mogłem pomóc:-)
Kidyś gdzieś czytałem, że od początku przekwalifikowania Gawrona na Ślązaka MW miała plany aby docelowo był jednak korwetą. Po prostu w tamtych niepewnych finansowo czasach chcieli aby za wszelką cenę zwodować kadłub i przyjąć okręt na stan, wszak groziły mu żyletki, a z czasem mieli go dozbroić tak jak w przypadku MORów.
Teraz czasy mamy inne - nowy wyścig zbrojeń w którym i my uczestniczymy, a według moskiewskiej propagandy to Polska jest głównym inicjatorem tego wyścigu. Zapomnieli tylko kto to wszystko zainicjował.
Najlogiczniejsze wydaje się dozbrojenie Ślązaka wraz z zamawianiem uzbrojenia i systemów dla Mieczników. Jak już pisałem lepszą cenę jednostkową można uzyskać, jak się coś zamawia razy 4 od razy 3. Jeśli zlecą dozbrojenie Ślązaka PGZ, który będzie odpowiadał za budowę Mieczników i Czapli to pewnie zunifikują uzbrojenie.
Czy czasem nie ma planów aby PGZ przejęło Stocznię MW?

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-07-15 16:44  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Tak sobie przemyślałem sprawę i doszedłem do wniosku,że dozbrojenie ŚLĄZAKA może nastąpić......dzięki Miecznikom !
Kontrakt może opiewać na dostawę uzbrojenia dla 3 okrętów plus dodatkowy zestaw dla 4 okrętu :) Czy tak będzie ,zobaczymy....

pzdr.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-07-15 12:11  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Dziennik Zbrojny przytacza fragmenty z 131 posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej z dnia 2 lipca br. w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni podczas którego przedstawiono informację Ministra Obrony Narodowej na temat stanu obecnego oraz programu rozwoju Marynarki Wojennej RP.
http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,9226,aktualnosci-z-polski,stan-obecny-modernizacji-marynarki-wojennej-rp

Jeśli chodzi o Kormorana to nastąpiło pewne przyspieszenie całego programu:

"Jeżeli chodzi o stan realizacji zasadniczych zadań w ramach tego programu to we wrześniu 2013 roku podpisano umowę na pracę rozwojową na nowoczesny niszczyciel min o kryptonimie Kormoran II. Planowane jest pozyskanie łącznie trzech okrętów, w tym pierwszy okręt w ramach pracy rozwojowej. Budowa prototypu i przekwalifikowanie go na pierwszy egzemplarz seryjny są planowane na przyszły rok. Nie zdradzę tajemnicy mówiąc, że wodowanie tego okrętu jest planowane w najbliższym czasie. W chwili obecnej w Inspektoracie Uzbrojenia planuje się również przyspieszenie pozyskania dwóch „Kormoranów” na lata 2018-2019." (- pogrubienie moje)

Czyli ktoś w końcu poszedł po rozum do głowy i będą realizowali budowę serii (tylko 3) okrętów a nie po okręcie co kilka lat co z pewnością podraża produkcję.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-07-15 17:22  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

@ROBO
-jedna z fregat jest w remoncie stoczniowym i oczekuje na dok, a druga obstawia wszystkie ćwiczenia. W 2016/17 któraś ponownie wejdzie do SNMG.
-ludzi z Tarantul nie ma, w sensie takim, że albo są w cywilu, albo na innych okrętach. Załoga "Ślązaka" jest składana z całego chyba stanu osobowego MW (co oznacza rychłe braki na innych okrętach")
-Kaszuba nikt nie wycofuje, mało tego - jest obecnie wyposażany w nowe/nowoczesne uzbrojenie.
-Mieczniki mogą dostać RBS mk2?

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-07-15 22:41  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

-Kaszuba nikt nie wycofuje, mało tego - jest obecnie wyposażany w nowe/nowoczesne uzbrojenie.


- wiesz może coś więcej na ów temat ?PS.dzięki za wyjasnienia :)

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-07-15 23:09  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Czy te nowe uzbrojenie Kaszuba to 35 mm działko, czy coś jeszcze ma dostać?
Wątpię aby dla Mieczników zamówili RBS mk 2, jeśli już to mk 3 lub NSM, chociaż pogłębiając naszą przyjaźń z USA mogą też wybrać Harpoony. Ale może się też tak stać, że ogłoszą przetarg i wygrają Francuzi z Exocet, wtedy to dopiero będziemy mieli arsenał i koszmar dla logistyków.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-07-15 10:24  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,9236,aktualnosci-z-polski,dwa-lata-na-remont-orp-orkan-potem-modernizacja


"W roku budżetowym 2015 zaplanowano rozpoczęcie remontów dwóch jednostek rakietowych projektu 660. 6 lipca br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował o postępowaniu dotyczącym naprawy głównej i dokowej ORP Orkan, pierwszego okrętu serii. "

- chyba na powaznie coś się dzieje w PMW ....

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-07-15 19:57  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Robo - w końcu zaczyna się coś dziać, jeszcze trochę a chyba będziesz musiał wykasować z tytułu wątku ostatnie słowo ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-07-15 12:09  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

NAJGER- bardzo chętnie :)


Los OHaPów naszych ...


Inwestuje się przede wszystkim w jedną z polskich fregat Oliver Hazard Perry, we wspomnianego Pułaskiego. Te najpoważniejsze wydatki są udziałem Inspektoratu Uzbrojenia i kontraktu podpisanego jeszcze w 2013 roku obejmującego szereg prac remontowych przy okrętowych systemach. Wartość umowy wyniesie 34 miliony USD, jej realizacja potrwać ma do 2016 roku. W założeniu przyświecającym programom remontowym jest pozostawienie w służbie ORP Gen. K Pułaski do 2025 roku.


http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,9246,aktualnosci-z-polski,pulaski-w-plywajacym-doku

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-07-15 12:48  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

BTW - co się dzieje z załogą okrętu idącego do remontu/modernizacji ?

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-07-15 16:39  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Uzupełniając informację podaną przez ROBO odnośnie remontu naszej fregaty:

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/16648?t=Fregata-do-remontu

ROBO - jest tam poniekąd odpowiedz na Twoje ostatnie pytanie, zacytuję:
"Prace potrwają do października. – Część załogi weźmie w nich udział, część czekają różnego rodzaju kursy. Oczywiście marynarze z ORP „Pułaski” będą też wychodzić w morze na pokładach innych okrętów – zapowiada kmdr ppor. Rejent."

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-07-15 15:00  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Tak myślałem ale pewny nie byłem - dzięki Najger :)

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-08-15 09:19  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Już niedługo bo 4 września zwodowany zostanie Kormoran.
Link do informacji o wodowaniu i kilku zdjęć:
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=17258
Do kolejnego po tym wodowania przyjdzie nam jednak poczekać, ale i tak wygląda na to, że w końcu ruszyło się coś jeśli chodzi o naszą marynarkę. W końcu jest program, który zaczyna być konsekwentnie realizowany.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-08-15 21:49  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Jednak potrafimy coś zrobić :)

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-08-15 12:01  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Wracając do firmy BTT Systems to przedstawiła nowe projekty dla Miecznika i Czapli:
http://www.defence24.pl/249503,nowe-polskie-projekty-okretow-miecznik-i-czapla
Tak jak było już tu poruszane, nie wiadomo na razie na ile realne jest, że ta firma zajmie się projektowaniem naszych nowych okrętów, ale to na razie jedyne upublicznione materiały dotyczące tych 2 programów.
Swoją drogą widzę, że Miecznik w kwestii konfiguracji uzbrojenia na śródokręciu zmienił się tak, jak to postulowałem tu na forum 29 maja, czyli dostał 2 wieże z działkami po bokach hangaru a na końcu dachu hangaru wyrzutnię p-lot do samoobrony.
W stosunku do poprzednich ich projektów to zmienili też kształt kadłuba z "X" jaki jest w Slązaku na delta.
Na razie żadnych oficjalnych informacji dotyczących kto się zajmie projektowaniem, ani na jakiej bazie powstaną nasze przyszłe okręty nie ma, więc te projekty można traktować jako ciekawostkę.
Za to realne jest, że już w tym tygodniu Kormoran spłynie na wodę ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-09-15 10:59  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

NIEWIARYGODNE !


Kilka fotek z.....przygotowań do wodowania ORP KORMORAN :)


http://fakty.interia.pl/galerie/kraj/przygotowania-do-wodowania-niszczyciela-min-kormoran-zdjecie,iId,1915368,iAId,171758

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-09-15 16:51  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Eee kadłub do kosza i trzeba nowy zrobić - wyszły krowie żebra i poszycie jakieś takie pofalowane na drugim zdjęciu - żartuje;-)
A tak na serio to cieszy fakt, że już drugi nowy oktręt spływa na wodę w tym roku i jego budowa postępuje zgodnie z harmonogramem, można - można:-)

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-09-15 00:33  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

[...wyszły krowie żebra[...]


....i niech ktoś napisze drugiemu,że krowie żerbery na modelu ma !! xd


PS.ciekawe kiedy zamówią kolejne "ptaszki" ?

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-09-15 20:27  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
modellot1 

Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 46
 

taka tandeta ,ze ąz wstyd - jak robiłem w fabryce - co za pomocą stalowych szalunków odlewało się całe pietra wieżowców (potem podnosiło sie do góry i znowu następne pięrto - z gotowymi wszystkimi wewnątrz ścian otworami pod instalacje) - to nierównosci - likwidowali tak .
opryskiwali fragment - opryskiwaczem ogrodowym - ręcznym - olejem - i wtedy wychodziły wszystkie nierówności - zaznaczali je kredą i wyciągali - przyspawywało się punktowo klin na stópce - i podnośnikiem śrubowym wyciągało do góry - i sciana szalunku wyglądała ślicznie i równiutko- takiej tandety jeszcze nie widzialem - gożej wygląda niż kadłub takiej starej juz Błyskawicy

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-09-15 21:38  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

To sie nazywa nowoczesność :)

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-10-15 16:33  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
GrzechuO   

modellot1 napisał:
"taka tandeta ,ze ąz wstyd - jak robiłem w fabryce (...)"
Nooo kurde... Faktycznie!
Napisz do SMW i zdradź im metodę rodem z fabryki pięter wieżowców na wyciąganie blach do śliczności i równości.

Acha, nie zapomnij potem napisać także do Bath Iron Works!
Bo zobacz, co z Zumwaltem zrobili:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/USS_Zumwalt_%28DDG-1000%29_at_night.jpg
(Chyba, że to ci sami spawacze byli...? Ale nie słyszałem, aby nasi byli na stażu w stoczniach w USA... A i Amerykanie raczej nie spawali Kormorana...)

--
Pozdrówka

GrzechuO

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-10-15 16:55  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xat1/v/t1.0-9/12119119_1692248957664987_750920351822429678_n.jpg?oh=b36edb66541d123f99e427089789070f&oe=56BEC413

wydaje mi się, że przed nadbudówką główną po obu stronach nadbudówki mającej docelowo pomieścić pionowe wyrzutnie dodano dodatkowe pomieszczenia - te pomalowane jeszcze farbą podkładową

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-10-15 18:29  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Tam zostało wygospodarowane pomieszczenie na dodatkowe "urządzenia systemów", cokolwiek to znaczy. Podejrzewam, że chodzi o uzbrojenie...

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-12-15 12:04  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Adrian(a-graph) Na Forum:
Galerie - 9
 

Jak donosza jaskolki Slazak bedzie opozniony o dalsze 18 miesiecy...generalnie nikt nie kontroluje tego co sie robi....k....a mam dosc
naszych "decydentow" I tych ktorzy to nadzoruja...to jest Bangladesz Europy....

--
Royal Navy first !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-12-15 17:57  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
JoBox   

Kiedyś państwa kolonialne dbały żeby kolonie rozwijały się a w obecnych czasach wręcz przeciwnie. Obyśmy wreszcie doczekali prawdziwie niezależnej władzy...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-12-15 19:25  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
mardru   

Normalka w armi rządzą koniarze i oni decydują o finansach. Nawet jak coś dygnie to szybko gaśnie. Brak tradycji morskich i tu jest problem.Naród ułanów to i wszyscy zainteresowani tankami. Brak długofalowego myślenia o MW to gwóźdź do trumny. Po prostu nie mamy wodza co bez względu na fale polityczne będzie prowadził politykę rozwoju nie mylić z ilością.Jeszcze trochę i pływający skansen nam zostanie. Muzealnicy a nie marynarze będą.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-01-16 17:02  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

O Gawronie demot powstał

http://demotywatory.pl/4604773/Korweta-GAWRON

--
Sklejam, bo lubię...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-01-16 12:01  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Obrazek o gawronie, na obrazku Visby, a Ślązak na wyposażeniu stoi.

Słabe to.

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-01-16 21:03  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Ciekawe artykuły...


http://www.defence24.pl/293504,fbm-rewizja-koncepcji-baltyk-plus-nowe-podejscie-do-roli-marynarki-wojennej

http://www.defence24.pl/292024,konferencja-smiglowcowa-jakie-helikoptery-dla-marynarki-wojennej-opinia

http://www.defence24.pl/294278,fbm-inspektorat-uzbrojenia-o-przyszlosci-marynarki-wojennej-relacja

- sądzę,że ktoś poszedł w końcu po rozum do głowy i ma całkiem inny pogląd na Marynarkę Wojenną ,Polskę i dostęp do morza.....

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-01-16 02:00  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
GrzechuO   

Taak... A kolejne cztery lata minęły, zaś proces degradacji polskiej floty trwa i mimo promyczka w postaci Kormorana niewiele wskazuje na to, by można było go zatrzymać.

--
Pozdrówka

GrzechuO

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-03-16 13:39  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Politycy zawsze mają czas !

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-03-16 21:35  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

O potencjalnym dostawcy okrętów podwodnych.
http://niezalezna.pl/78372-okrety-na-fali-korupcji

i piękne zdjęcie amerykańskiego op z okresu DWS

--
Sklejam, bo lubię...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-03-16 10:48  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
mardru   

No i pięknie. U-boty wcale takie złe nie są . Koncern wręczy łapówe min....owi i zbuduje nowe żelaska.. W ten oto doskonały sposób mamy dwie pieczenie na jednym ogniu. Nowego min. stary czyli dzisiejszy przechodzi na zasłużoną emeryturę i mamy nowe żelaska. Normalnie jest pięknie, aż chce się żyć . Pomarzyć och pomarzyć.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-03-16 14:32  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

cd.

http://www.defence24.pl/336806,kto-wybiera-uzbrojenie-i-okrety-dla-marynarki-wojennej

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-06-16 14:20  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Pojawiło się najnowsze zdjęcie ORP Kormoran:
https://www.facebook.com/797156813651812/photos/a.800167606684066.1073741829.797156813651812/1184641221570034/?type=3&theater

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-06-16 19:17  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...podobno na jesień ma wejść do służby ?

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-06-16 11:38  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Nasz Ślązak już z działem głównym na dziobie
https://www.facebook.com/MarynarkaWojennaRP/photos/a.1118231711552141.1073742611.161966053845383/1118232024885443/?type=3&theater
Przynajmniej tu nie poszliśmy na "łatwiznę" i zamontowali wieżę w wersji "stealth", a nie jak nasi sąsiedzi w swoich K130.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-06-16 16:01  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Strasznie im to powoli idzie ,ale idzie ....:)

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-06-16 09:09  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


A tak z ciekawości.. Jakie są wasze opinie o całej tej technologii "stealth". Czy nie jest to tak samo przydatne jak w F-117? Samolot to wszak mniejszy cel niż okręt a mimo to był spokojnie wykrywany przez radary..

--
wydawca przez małe "w"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-06-16 11:49  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
GrzechuO   

Stealth nie ma za zadanie całkowitego ukrycia jednostki (pływającej lub latającej).

Głównym celem jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wykrycia i poprawnego zidentyfikowania.
Bo co da ci fakt wykrycia celu, jeśli nie wiesz czy to okręt (samolot), czy kuter rybacki (bocian)? A na ślepo już się właściwie nie strzela - na pewno nie kosztowną amunicją.
Poza tym ułatwia przeciwdziałanie - łatwiej jest stworzyć pozorne cele radiolokacyjne o mniejszej SPO niż o większej, podobnie jest z na przykład widmami termicznymi i akustycznymi.

Pewnie znajdzie się jeszcze kilkanaście korzyści z tej technologii płynących...

--
Pozdrówka

GrzechuO

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-06-16 22:02  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Witos   

Zdjęcia niewidoczne :(

--
Witos.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-06-16 20:23  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Max Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witos napisał:

> Zdjęcia niewidoczne :(
>
> --
Bo to zdjęcia w technologii Stealth ;-)

--
Pozdrawiam-Max - Marek

W budowie - Fuchu Maru skala 1/200
Gotowe -USS Michael Monsoor , JMSDF Hyuga

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-06-16 11:29  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Po BTT już drugie polskie biuro projektowe pokazało swój projekt koncepcyjny na Miecznika/Czaplę a także ciekawego logistyka/zaopatrzeniowca:
http://www.altair.com.pl/movies/view?movie_id=1120
Biuro to powiązane jest z "Remontową" budującą Kormorona, więc ciekawe czy i co z tego wyjdzie.
Ciekawe czy MON zaryzykuje budowę w oparciu o polskie projekty, czy jednak oprze się na którymś z gotowych zagranicznych projektów.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-06-16 14:24  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Jestem pod wrażeniem,ale znając nasze podejście ....

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-06-16 02:04  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
justynka1994   

wedlug mnie zmodernizowac

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-07-16 20:41  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Program zwalczania zagrożeń na morzu to jeden z pięciu najważniejszych programów unowocześnienia polskiej armii. Na jego realizację przeznaczymy około 13 miliardów złotych. Za te pieniądze powstanie 30 okrętów – zapowiedział w poniedziałek Bartosz Kownacki. Wiceminister obrony narodowej wziął udział w otwarciu targów Balt Military Expo w Gdańsku.


- dopiero dziś się do owej wiadomości dorwałem i,przecieram oczy ze zdumienia...


http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/19782?t=Trzydziesci-okretow-dla-marynarki-wojennej

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-07-16 22:48  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Adrian(a-graph) Na Forum:
Galerie - 9
 

Faktycznie, chyba ktos wszedl na orbite.......o chyba ze ktos sie pomylil I powinien napisac 30 jednostek plywajacych to mozna by jeszcze podliczyc wszystko jak holowniki,motorowki inspekcyjne itp.....a tak to nie wiadomo czy sie smiac czy plakac....

--
Royal Navy first !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-07-16 13:29  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

http://biznes.trojmiasto.pl/Niszczyciel-min-Kormoran-juz-w-morzu-n103208.html
Pierwsze wyjście w morze Kormorana

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-07-16 14:44  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Adrian(a-graph) Na Forum:
Galerie - 9
 

Jest dobrze i niech klepia najszybciej nastepne.Chyba nieliczny projekt ktory jest szyty na miare mozliwosci i oczekiwan przez nasza MW.

--
Royal Navy first !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-07-16 14:56  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Za tydzień goszczę w 3City może go trafię jak :- zastanawia mnie jedna sprawa: dla czego nie można było zamówić od razu całej serii ?

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-07-16 15:20  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Pozostałe 2 niszcz. min zostaną zamówione jak prototyp przejdzie wszystkie próby odbiorcze.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-07-16 20:08  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Dziwne by było, gdyby nie przeszedł !
Rozumiem taka praktykę w przypadku nowatorskiej konstrukcji w której maja być po raz pierwszy zastosowane unikatowe lub nowo zastosowane materiały czy wyposażenie...
Czy taka praktyka w świecie jest normą, czy to nasz wynalazek ?

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-07-16 22:54  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Kormoran to taka kumulacja nowych technologii w naszej flocie, co zważywszy na fakt, że od kilkunastu lat naszej floty nie zasilił żaden nowy okręt nie powinno dziwić. Nowe niestosowane dotąd technologie to kadłub ze stali amagnetycznej, napęd cykloidalnymi, no i przede wszystkim systemy.

A czy praktyka zamawiania pozostałych jednostek po przetestowaniu prototypu jest standardem? Wydaje się logiczna, ale Amerykanie aktualnie testują swój najnowszy lotniskowiec a już na pochylni budowany jest nadtępny a na 3 kompletowane są materiały.

--

Post zmieniony (14-07-16 22:55)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-07-16 12:56  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Z tego co mówił szef IU, gen. Duda, wynikało, że zamówiona została od razu seria 3 okrętów, tylko rozpoczęcie prac na 2 kolejnych jest wstrzymane do czasu pomyślnego zakończenia prób pierwszego. Z chwilą podpisania protokołu odbioru, "z automatu" mają ruszyć prace przy kolejnym okręcie. Tak została skonstruowana umowa. Wprawdzie prezes Remontowej różnymi drogami i naciskami próbował i próbuje nadal przyspieszyć uruchomienie budowy kolejnego okrętu, ale jak na razie bez skutecznie.
Reszta jak Najger.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-07-16 15:08  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Kormoran lepszy niż zakładano:
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=19912

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-07-16 22:25  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Waldku - wszystko jasne i, mam nadzieję,że wszystko będzie ok. A kolejne Kormorany będą spływać na wodę jak ciepłe bułeczki :)
Szkoda tylko,że trzy sztuki a nie więcej ,by zastąpić pływającą menażerię trałowców naszych.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-07-16 11:11  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Jeśli ktoś chce zobaczyć jak działa TRYTON:
http://www.nowastrategia.org.pl/jak-dziala-polska-armata-tryton-35-mm-wideo/

Oraz kilka zdjęć z testów ogniowych:
https://pl-pl.facebook.com/797156813651812/photos/a.1218418274858995.1073741980.797156813651812/1218418314858991/?type=3&theater

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-08-16 22:39  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

http://www.defence24.pl/426893,kormoran-w-drugim-etapie-prob-morskich-foto

- wypatrzyłem Kormorana przy nabrzeżu :)

PS.nasze stocznie idą pełną parą, normalnie jestem pod wrażeniem...

--

Post zmieniony (12-08-16 00:37)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-08-16 11:25  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Tu widać jaka jest różnica wielkości pomiędzy ORP Kormoranem a trałowcami typu 207:
https://3.bp.blogspot.com/-BPADr9Y-Xws/V6soMGNch9I/AAAAAAAAQXI/sMJ4CR2jgnQAswlsgrjcZtU_MFC3XXD7gCLcB/s1600/16.jpg

ROBO - dobrze, że chociaż w trojmieście stocznie sobie dobrze radzą, w Szczecinie już nie jest tak dobrze. Ja się cieszę, że nie został zrealizowany pomysł zrównania Stoczni Szczecińskiej z ziemią i wybudowania na jej miejscu apartamentowców, bo były takie plany. Powoli i u nas (w Szczecinie) przem. stoczniowy się odbudowuje, ale jak na razie są to małe firmy, brak jest jednego dużego podmiotu (pominąłem stocznie Gryfie, która istnieje), który był by kołem zamachowym.

W konkurowaniu z azją w budowie dużych frachtowców to raczej nie mamy szans, ale wyspecjalizowaliśmy się w budowie specjalistycznych jednostek i dobrze nam w tym idzie.
Wielu ludzi wątpi czy polskie stocznie są w stanie budować okręty wojenne, ale skoro radzą sobie ze specjalistycznymi jednostkami to i okręty wojenne będą w stanie wybudować.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-08-16 11:29  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

No nie wiem... jakoś trafia mi do przekonania wypowiedź internauty:
"Ruscy w razie konfliktu nawet nie dadzą mu wyjść z portu. A co dopiero miny podnosić!!!"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-08-16 13:55  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Akra - poniekąd się z Tobą zgadzam, do czasu kiedy nie będziemy mieli solidnej obrony plot to w zasadzie wszystko może zostać trafione zanim zostanie użyte przez nas.

Tylko, że bez niszczyciela min to nie trzeba nawet wojny żeby zablokować nasz kraj od strony morza, gdy nagle nie wiadomo skąd pojawią się miny.
A ostatnio zaczynamy coraz bardziej wykorzystywać morze (gaz oraz ropa i wielkie kontenerowce do Gdańska). Dlatego okręty będą nam coraz bardziej potrzebne także w czasie pokoju, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw przed np sabotażem.

Uważam jednak, że powinni równomiernie rozlokować siły morskie na wybrzeżu, a nie jak teraz desantowce i trałowce w Świnoujściu a cała reszta na wschodnim wybrzeżu.
Teraz już nikt nie wypowiada wojny, po prostu znienacka atakuje, a zablokować jedną bazę w której stacjonują wszystkie siły uderzeniowe jest łatwiej niż zablokować 2 bazy i to oddalone od siebie.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-08-16 14:36  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że w czasie pokoju nagle gdzieś pojawią się miny. Nie sądzę żeby w dobie licznych satelitów zwiadowczych dało by się je niepostrzeżenie postawić, więc w życiu Rosjanie tego nie zaryzykują.

A żeby zapewnić bezpieczeństwo na morzu w czasie pokoju, wystarczy z pół tuzina niezbyt wyszukanych okrętów - za to z doskonałą elektroniką! - pełniących rolę Okrętów Ochrony Wybrzeża (Coast Guard). Obecnie nie mamy chyba jednostek wyspecjalizowanych w wypełnianiu tego typu zadań?

Tylko że wtedy nie potrzeba byłoby licznych wysokiej rangi oficerów MW, więc oni pierwsi powiedzieliby "veto"!

A bezpieczeństwo na morzu w razie wojny? Na takim małym morzu jak Bałtyk zapewnić je mogą tylko samoloty oraz lądowe wyrzutnie, wszystko to uzbrojone w rakiety powietrze-woda, powietrze-powietrze i ziemia- woda. Tańsze od okrętów i dużo trudniej je zniszczyć, nawet w niespodziewanym ataku.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-08-16 15:29  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Z zielonymi ludzikami im się udało - wszyscy wiedzieli, że to ich żołnierze, a oni się wypierali i nikt nic nie zrobił.
Miny może postawić każda jednostka, nawet kuter rybacki i mimo, że na minach będą oznaczenia producenta i numery partii jednoznacznie wskazujące czyje to miny to się wyprą jak z tymi zielonymi ludzikami.
W najlepszym wypadku powiedzą, że zdryfowały z ich poligonu morskiego podczas manewrów, ale nasz akwen będzie zamknięty dla żeglugi bo niebezpieczeństwo wpłynięcia na miny.

Ja bym jednak nie likwidował marynarki wojennej, a systemy ziemia-woda (u nas 2 dywizjony z rakietami NSM) uważam za dobry oręż pod warunkiem, że będziemy mieli systemy do wykrywania i naprowadzania na cele, jednak to jako dodatek a nie zamiast okrętów.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-08-16 13:08  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

.....nasz ptaszek i fotka stoczniowa :)--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-09-16 11:55  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

ORP ORZEŁ nadal na uwięzi :(

http://www.defence24.pl/451452,orp-orzel-nieprzerwany-remont-zamiast-sluzby-operacyjnej

--

Post zmieniony (21-09-16 17:01)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-10-16 15:44  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...a obie fregaty "uratowane "

[...]ORP „Kościuszko” ma bliźniaka – fregatę ORP „Gen. K. Pułaski”. – Ona także w ubiegłym roku stanęła w stoczni Nauta, gdzie pozostaje do dziś. Prowadzony na niej remont ma jednak nieporównanie szerszy zakres niż w przypadku „Kościuszki” – informuje kpt. mar. Przemysław Płonecki, rzecznik 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Umowa zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, amerykańską firmą dostarczającą sprzęt i stocznią Nauta przewiduje, że na „Pułaskim” zostaną odnowione na przykład system kierowania uzbrojeniem, armata czy wyrzutnia rakiet. Jednostka przeszła też konserwację kadłuba, remont zbiorników dennych i balastowych, systemu napędowego i urządzeń pokładowych. Koszt renowacji został obliczony na 130 milionów złotych. Ma ona wydłużyć żywotność okrętu do 2025 roku. Podobny remont ORP „Kościuszko” powinien przejść za rok – dwa lata.[...]

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/20723?t=-ORP-Kosciuszko-po-remoncie

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-10-16 20:22  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

A jeszcze ze 2 lata temu były plany, że tylko jeden nasz OHP będzie remontowany, no ale czymś trzeba wypełniać nasze zobowiązania sojusznicze.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-10-16 21:55  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nie chodzi tylko o zobowiązania. Na czymś trzeba pływać.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-10-16 13:59  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Tylko szkoda,że nowe okręty "odpływają" gdzieś w siną dal...

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-10-16 22:26  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

....nie wiem co powiedzieć ale poczytajcie sobie.

[...]W kwestii okrętów podwodnych „Orka” realizowane jest obecnie studiu wykonalności, które związane jest z przeprowadzoną zmianą wymagań. Powinno ono zakończyć sę niebawem, ponieważ ministerstwo planuje podpisać kontrakt w 2017 roku, co umożliwi dostawę pierwszych jednostek w latach 2024-2026. Pierwotny plan zakładał m.in. dostawę dwóch okrętów do roku 2022.[...]

http://www.defence24.pl/475092,zmiany-w-programie-modernizacji-technicznej-szybkie-zakupy-dla-ot-okrety-podwodne-po-2024-roku

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-10-16 00:22  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Adrian(a-graph) Na Forum:
Galerie - 9
 

....obawiam sie ze na morzu sa najwieksze ciecia......czyli dalej zero okretow uderzeniowych.....wtedy juz bedzie chyba po 3 wojnie swiatowej wiec
w sumie dla nas zadna roznica;-)...Nie wiem czy zauwazyliscie ze generalnie wszystkie programy dostaw rusza po kolejnych wyborach...czyli
zawsze mozna powiedziec ze "mysmy" chcieli a "oni" ...zj....bali.....czyli na wschodzie bez zmian....

--
Royal Navy first !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-10-16 20:06  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Czyżby na Ślązaku "zapuścili motor"?
https://www.facebook.com/1442544729302079/photos/a.1442578905965328.1073741829.1442544729302079/1818997068323508/?type=3&theater

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-11-16 18:19  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...tyle lat budować taką łajbę ,to jakiś światowy wyczyn ! :)
Chyba najlepszym rozwiązaniem dla PMW jest - przejęcie używanych okrętów ,bo nie widzę szans, by w najbliższych latach się coś zmieniło na dobre .

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-11-16 16:03  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Wygląda na to, że następnym zwodowanym okrętem dla PMW będzie ... holownik.
http://www.defence24.pl/493075,przetarg-na-holowniki-dla-polskiej-floty-rozstrzygniety

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-11-16 17:02  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Adrian(a-graph) Na Forum:
Galerie - 9
 

A "Slazak" ma byc dokonczony w 2018.....dobra zmiana w PMW

--
Royal Navy first !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-11-16 10:08  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Ciekawe jak będą uzbrojone te.....holowniki :)

[...]A "Slazak" ma byc dokonczony w 2018.....dobra zmiana w PMW[...]

- wierzysz w to ?

--

Post zmieniony (19-11-16 10:09)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-11-16 00:56  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Adrian(a-graph) Na Forum:
Galerie - 9
 

Robo,ja nie mowie ze wierze ale wydawalo mi sie ze ten okret w tak okrojonej konfiguracji skoncza
w 2017......przeciez to jest smiech na sali. Okret nie bedzie mial zadnego uzbrojenia rakietowego...na dzis dzien
ma armate na dziobie I ma miec kilka KM-ow...wiec sie pytam czemu to tyle trwa....dobra zmiana to tylko w odniesieniu
do PR-u kierownictwa MON....jakos w innych sektorach wojskowych nie jest bardziej rozowo mimo wielkiego poczatkowego optymizmu.
Czasem to juz sam nie wiem czemu u nas nic nie mozna skonczyc tylko wieczne redefinicje,dialogi techniczne,zapytania ofertowe I tak dalej....
nedza i tylko nedza.....

--
Royal Navy first !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-11-16 17:49  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Adrian(a-graph) napisał:

> Robo,ja nie mowie ze wierze ale wydawalo mi sie ze ten okret w tak okrojonej konfiguracji skoncza
> w 2017......przeciez to jest smiech na sali. Okret nie bedzie mial zadnego uzbrojenia
> rakietowego...na dzis dzien
> ma armate na dziobie I ma miec kilka KM-ow...wiec sie pytam czemu to tyle trwa....dobra zmiana to
> tylko w odniesieniu
> do PR-u kierownictwa MON....jakos w innych sektorach wojskowych nie jest bardziej rozowo mimo
> wielkiego poczatkowego optymizmu.
> Czasem to juz sam nie wiem czemu u nas nic nie mozna skonczyc tylko wieczne redefinicje,dialogi
> techniczne,zapytania ofertowe I tak dalej....
> nedza i tylko nedza.....
>
> --

...zapewne jest jakiś głębszy sens w tym wszystkim ,a my malutcy nie pojmujemy tego :/


http://www.defence24.pl/492673,w-sejmie-o-modernizacji-marynarki-wojennej-i-wsparciu-dla-polskich-stoczni

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-11-16 11:43  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Nawet taki holownik dla naszej MW ma pod górkę :-(
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=20991

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-12-16 19:52  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Jakub 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Ja tam optuję za ....sterowanymi radiem malutkimi łódeczkami wielkości drona uzbrojonymi w torpedy... "minister" chce zakupić setki latających modeli to może i na takie modele kasę znajdzie.... a tak po za tym no coments....

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-12-16 08:14  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
yak   

"No" to chyba się mówi do konia. "Coments" to chyba ktoś tu się sili na inglisz. W tym kontekście zbitka tych słów brzmi nad wyraz słabo, rzekłbym autoironicznie "Jakubie".

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-12-16 17:06  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

..coś mi się zdaje,że flota idzie na dno !

http://www.defence24.pl/508958,kolejne-opoznienia-w-modernizacji-polskiej-floty-mon-nie-wybral-uzbrojenia-okretow-opinia

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-12-16 22:52  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
komandor 

 

ROBO napisał:

> ..coś mi się zdaje,że flota idzie na dno !
>
> http://www.defence24.pl/508958,kolejne-opoznienia-w-modernizacji-polskiej-floty-mon-nie-wybral-uzbrojenia-okretow-opinia
>
> --


Flota idzie na dno, bo nie przyda się do tłumienia zamieszek jak WOT, jak ludzie wyjdą na ulicę. Pozostałe rodzaje sił zbrojnych też ledwo ciągną, poza lotnictwem, w którym zakupiono kilka kolejnych rakiet z USA. Oczywiście amerykański doradca obecnego szefa MONu wcale nie lobbował na korzyść korporacji, z którą ma powiązania.
A zakup tych rakiet spowoduje tylko kolejne napięcia z Moskwą.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-12-16 10:17  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Komandor, dam ci dobrą radę:
jak musisz myśleć - to nie pij
jak musisz myśleć i pić - to nie pisz na forum


bo później wychodzą takie posty jak twój.

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-12-16 11:46  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
JoBox   

Agzaim Bar Tholo napisał:

> bo później wychodzą takie posty jak twój.

A choć trochę merytorycznie można prosić? ;)

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-12-16 14:51  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

tłumienia zamieszek jak WOT, jak ludzie wyjdą na ulicę(...)
A zakup tych rakiet spowoduje tylko kolejne napięcia z Moskwą.


Takich twierdzeń nie można merytorycznie przedyskutować.

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-12-16 19:48  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
JoBox   

Agzaim Bar Tholo napisał:

> Takich twierdzeń nie można merytorycznie przedyskutować.

Każde twierdzenie można merytorycznie przedyskutować wykazując jego prawdziwość lub fałszywość (zasada logicznego rozumowania), o ile zna się argumenty za lub przeciw.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-01-17 12:05  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

JoBox, chcesz merytorycznie? Proszę bardzo:
Dlaczego, chcesz użyć akurat WOT do "tłumienia zamieszek"? Jeśli w ogóle jednostek podległych MON, to dlaczego nie np. WS?
Ja już nawet nie zapytam o jakie "zamieszki" Ci chodzi i kto miałby je wywołać oraz na ile uczestników byś je obliczał :-D

Co do napięć z Moskwą, to jest bardzo prosty sposób na ich uniknięcie: zlikwidować Wojsko Polskie, wystąpić z NATO i poprosić o przesunięcie granicy FR na Odrę i Nysę Łużycką.
Ja rozumiem, że można nie lubić aktualnej władzy (chorobliwej nienawiści nie rozumiem), ale jak się udaje wzmocnić naszą armię, to chyba jednak wypadałoby się cieszyć bez względu na to czy ministrem jest Macierewicz, Siemoniak, Klich, Komorowski, Zemke itd.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-01-17 12:41  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

:)

Strata czasu Kolego Waldemarze.

Naoglądał się jeden z drugim TVN, Onetu i GW - i powtarza bzdury, zamiast myśleć samodzielnie...

--

Post zmieniony (02-01-17 12:44)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-01-17 14:03  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
JoBox   

Waldek K napisał:
> Dlaczego, chcesz użyć akurat WOT do "tłumienia zamieszek"? Jeśli w ogóle jednostek podległych MON, to dlaczego nie np. WS?
> Ja już nawet nie zapytam o jakie "zamieszki" Ci chodzi i kto miałby je wywołać oraz na ile uczestników byś je obliczał :-D

Waldek, to nie ja napisałem o używaniu WOT do "tłumienia zamieszek" lecz komandor :)
Przy okazji: patrząc na pierwszy link w Twoim podpisie to chyba gramy w jednej drużynie więc nie musisz posądzać mnie o niecne zamiary ;)

> ale jak się udaje wzmocnić naszą armię, to chyba jednak wypadałoby się cieszyć bez względu na to czy ministrem jest Macierewicz, Siemoniak, Klich, Komorowski, Zemke itd.

Cieszyłbym się gdyby to wzmocnienie pozwoliło nam stać się silniejszym od Rosji. Jednak trochę rakiet to za mało a jeśli USA dogadają się z Rosją to zostaniemy sami bez karty przetargowej...

Agzaim Bar Tholo napisał:

> Naoglądał się jeden z drugim TVN, Onetu i GW - i powtarza bzdury, zamiast myśleć samodzielnie..

Pudło, kolego, pudło. Czyżby samodzielne myślenie zawiodło i podsunęło "jedynie słuszne" skojarzenie ;) Nie oglądam i nie czytam ww. merdiów :) Podobnie jak kolega, domyślam się. Oprócz nich istnieją inne normalne.
A mój wpis dot. jedynie używania argumentów a nie emocji, np.:

> Flota idzie na dno, bo nie przyda się do tłumienia zamieszek jak WOT

Powyższe zdanie jest prawdziwe, flota jest mniej przydatna niż WOT do tłumienia zamieszek. Można tylko dyskutować czy obecna władza w takim celu tworzy WOT....

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-01-17 14:46  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Ależ nie miałem Ciebie na myśli pisząc o TVN i pozostałych mediach podających jedyną prawdę :) całą dobę.
Napisałem tak dla tego, że akurat ten pomysł o tłumieniu zamieszek przez WOT był nagłaśniany przez te właśnie media wspierające opozycję tzw. totalną i został gładziutko połknięty przez tzw. lemingów. takich właśnie jak komandor.

A myślenie samodzielne? Wystarczy samodzielnie pomyśleć i poszukać aktów prawnych. Np. dowiemy się wtedy jaki akt prawny (obowiązujący od wczoraj) reguluje WOT i jak ten akt prawny wyglądał wcześniej.
Gdy poszukamy głębiej, to dowiemy się jakie inne akty prawne regulują użycie i na jakich prawach Sił Zbrojnych na terenie kraju - a jest to ustawa z okolic 2010r.

Ale do tego trzeba myśleć i szukać - nie zjadać papki medialnej.

Co do JSSM to Sz. Kol. Waldemar już zaorał "komandora".

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-01-17 13:18  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

To może ja aby trochę rozładować dyskusję mam takie przemyślenie:
czy sensowne było by uzbrojenie naszych przyszłych Mieczników (pomijam gdybanie czy powstaną czy nie) w 2 rodzaje pocisków woda-woda RBS 15 MkIII i NSM. Oba mają inny rodzaj naprowadzania, więc możliwe było by przeprowadzenie bardziej efektywnego ataku przy odpaleniu 2 różnych pocisków do tego samego celu.
Rozumiem, że będzie to droższe, bo mniejszą partię pocisków będzie się zamawiać u dwóch producentów, oraz dochodzi zintegrowanie sensorów okrętu z dwoma innymi efektorami, ale chyba znacząco wzrasta skuteczność ataku. Wiem, że teraz raczej nikt tego nie stosuje, ale nasze Osy i Tarantule miały pociski naprowadzane 2 różnymi metodami, lecz była to trochę inna epoka "wojny na morzu".

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-01-17 16:49  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Rakiety P21 i P22 to takie same konstrukcje za wyjątkiem różnych głowic(sposobu) naprowadzania.

NSM i RBS to różne rakiety, posiadające różne oprogramowanie, inne możliwości konfiguracji lotu, być może inne zasilanie, na pewno inne przyłącza i sposoby montażu kontenerów, różne procedury przygotowania, sprawdzenia itp.
Ma to sens na jednym okręcie?

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-01-17 23:27  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
komandor 

 

Agzaim Bar Tholo napisał:

> leż nie miałem Ciebie na myśli pisząc o TVN i pozostałych mediach podających jedyną > prawdę :) całą dobę.
> Napisałem tak dla tego, że akurat ten pomysł o tłumieniu zamieszek przez WOT był > > > nagłaśniany przez te właśnie media wspierające opozycję tzw. totalną i został > > >gładziutko połknięty przez tzw. lemingów. takich właśnie jak komandor.

> A myślenie samodzielne? Wystarczy samodzielnie pomyśleć i poszukać aktów >
> prawnych. Np. dowiemy się wtedy jaki akt prawny (obowiązujący od wczoraj) reguluje > > WOT i jak ten akt prawny wyglądał wcześniej.
> Gdy poszukamy głębiej, to dowiemy się jakie inne akty prawne regulują użycie i na jakich > prawach Sił Zbrojnych na terenie kraju - a jest to ustawa z okolic 2010r.

> Ale do tego trzeba myśleć i szukać - nie zjadać papki medialnej.

> Co do JSSM to Sz. Kol. Waldemar już zaorał "komandora".
>
> --

Twoja próba wywyższania się, teksty o lemingach, TVN, "zaoraniu" i wmawianie innym jaki to jesteś samodzielnie myślący razi po oczach spraniem głowy mediami typu niezależna.pl, Trwam etc
Kiedyś ktoś powiedział, żeby nie dyskutować z idiotą, bo sprowadzi dyskusję do swojego poziomu i pokona doświadczeniem. Tak też uczynię w Twoim przypadku, bo jak widać argumentów żadnych przytoczyć nie potrafisz.
Podczas tworzenia WOT ludzie mający choć trochę pojęcia o armii i współczesnym polu walki zastanawiali się nad sensem takiego wynalazku, który nie ma najmniejszego znaczenia przy naszym położeniu geograficznym i ukształtowaniu terenu. Ponadto, WOT jako jedyny rodzaj sił podlega bezpośrednio pod szefa MON i obecna władza nie chciała zapisu o zakazie użycia tej jednostki przeciwko obywatelom Polski. Takie dwie cechy świadczą o jednym i każdy choć trochę rozumujący ma świadomość, do czego miałyby one służyć. Ponadto, to dawanie broni do rąk ludziom, którzy obecnie rzucają kamieniami w kebaby i tym podobnym.
Pomijam sens rozkładania budżetu MON na kolejny rodzaj sił, gdzie amatorom po weekendowych kursach chcą dawać nowoczesne wyposażenie za grubą kasę.
Kupowanie rakiet, które mimo znacznego zasięgu są liczebnie bez znaczenia, za ciężką kasę, to też dyskusyjny zakup. Po co kupować rakiety o takim zasięgu, można się domyśleć. Lepiej kupić więcej rakiet w wersji A, przez co zwiększy się skuteczność ewentualnej obrony, nie dając jednocześnie podstaw do zarzutów o działania prowokacyjne.
Liczenie na braci Amerykanów w razie problemów pozostawiam takiej elicie intelektualnej jak Agzaim Bar Tholo.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-01-17 07:39  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Już ci raz napisałem. Poczytaj akty prawne, wtedy zabieraj głos. Poczytaj też o historii OTK i WOT, żebyś nie wychodził na idiotę i nie powtarzał bezmyślnie tego co zjadłeś.

Może wtedy zostaniesz ekspertem i będziesz mógł celnie w punkt miażdżyć na "niezależna" i "trwam".

Chcesz kilka pytań kontrolnych?

--

Post zmieniony (04-01-17 07:46)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-01-17 12:53  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Przypominam,że to wątek o PMW a nie WOT-ach i zamieszkach !

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-01-17 13:16  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Słusznie ROBO.
Ale jak widzisz niektórym okręty kojarzą się w ten sposób, a nie daj borze żebyśmy mieli OP z rakietami o zasięgu ~1000km. To dopiero prowokacja!

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-01-17 13:36  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
JoBox   

Agzaim Bar Tholo napisał:

> a nie daj borze

Opcja "Podgląd" przed wysłaniem jest bardzo przydatna ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-01-17 14:14  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Ale ja nie chcialem napisać "nie daj Boże", aby imienia na daremno czy jakośtam :)

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-01-17 10:57  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Wracając jeszcze do moich przemyśleń dotyczących 2 rodzajów pocisków na jednym okręcie, to chyba jednak za bardzo to skomplikuje i podroży. Ten sam efekt uzyska się przeprowadzając kombinowany i zsynchronizowany atak wystrzeliwując jeden pocisk (RBS) z okrętu a drugi (NSM) z lądu, wtedy cel będzie rażony całkowicie z 2 różnych kierunków (zakładając inne położenie okrętu niż wyrzutni lądowej - co jest zrozumiałe i przyjmując, że cel będzie w zasięgu pocisków z lądu).
I chyba taka jest strategia w naszej MW, czyli podejrzewam, że okręty uzbroją w RBSy, chociaż kto to wie, jak przetargi i oferty przygotują to może być, że i Exocet będzie na Mieczniku, a wtedy to już będziemy mieli aż 4 różne rodzaje pocisków woda-woda - zmora logistyki.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-01-17 16:37  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Najger napisał:

> Wracając jeszcze do moich przemyśleń dotyczących 2 rodzajów pocisków na jednym okręcie, to chyba
> jednak za bardzo to skomplikuje i podroży. Ten sam efekt uzyska się przeprowadzając kombinowany i
> zsynchronizowany atak wystrzeliwując jeden pocisk (RBS) z okrętu a drugi (NSM) z lądu, wtedy cel
> będzie rażony całkowicie z 2 różnych kierunków (zakładając inne położenie okrętu niż wyrzutni
> lądowej - co jest zrozumiałe i przyjmując, że cel będzie w zasięgu pocisków z lądu).
> I chyba taka jest strategia w naszej MW, czyli podejrzewam, że okręty uzbroją w RBSy, chociaż kto to
> wie, jak przetargi i oferty przygotują to może być, że i Exocet będzie na Mieczniku, a wtedy to już
> będziemy mieli aż 4 różne rodzaje pocisków woda-woda - zmora logistyki.
>
> --

...oby im nie przyszła myśl do głowy aby zamówić okręty z kolejnymi rakietami np.Exocet !? :)

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-01-17 19:21  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Harpoony za niedługo zostaną spisane ze stanu (o ile je mamy) i zostaniemy z dwoma typami.

Lub nie, z dwoma i pół, bo o ile pamiętam Orkany były przezbrojone z RBS mk2 na mk3.
Mk2 chyba nie zostały zwrócone producentowi?

--

Post zmieniony (05-01-17 19:30)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-01-17 21:06  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Z tymi RBSami mk II to brak wiarygodnego potwierdzenia czy są czy nie. Ale wydaje mi się, ze raczej je zwrócono, bo jak by były to trafiły by na Ślązaka. Pare lat temu pamiętam dyskusję aby w nie uzbroić Kaszuba.
Nie pamietam już jak to było, ale chyba kupowaliśmy RBSy Mk III a Mk II były tylko przejściowe, jak by je nam podarowano, to by był bardzo drogi prezent.
Gdzieś czytałem o planowanym zakupie trzeciego nadbrzeżnego dywizjonu rakietowego z NSM i tam było coś wspomniane, że NSM maja być na lądzie, a RBSy na okrętach.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-01-17 20:04  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...ostatnio sporo się pisze o nowym pomyśle :)

http://www.defence24.pl/529442,uzywane-fregaty-adelaide-zamiast-miecznikow-i-czapli

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-01-17 22:15  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Teledzin   

Co do Szweckich rakiet RBS
O ile pamiętam z tamtych lat (10-15 wstecz?) z gazeta fachowych (leżą w piwnicy) RBS-y były właśnie tak zakupione, że najpierw dostarczono wcześniejszy model - do zgrania systemów, szkolenia, doraźnego uzbrojenia starzejących się już okrętów rakietowych bez rakiet, a następnie po wyprodukowaniu miały zostać dostarczone docelowe rakiety mk. 3.

--
Sklejam, bo lubię...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-01-17 10:40  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Była Stocznia Szczecińska Nowa stała się własnością Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
http://www.defence24.pl/533006,stocznia-szczecinska-w-rekach-pgz
A uściślając to kupili majątek po byłej stoczni a raczej to co z niego zostało.
Na terenie po byłej stoczni działał i chyba nadal będzie dziaiłał Szczeciński Park Przemysłowy skupiający około 50 różnych firm
http://szczecinpark.pl/
Oficjele zapowiedzieli, że w Szczecinie planują budowę także okrętów w tym podwodnych, na razie na rozruch mają powstać 2 promy dla rodzimego armatora.
Ja im życzę jak najlepiej i chciałbym znowu zobaczyć takie widoki jakie pamiętam z dzieciństwa, gdzie w stoczni stał kadłub przy kadłubie budowanych jednostek, ale zastanawia mnie jedno, skoro taka Stocznia Marynarki Wojennej ma problemy z dokończeniem budowy Ślązaka, problemy były z remontem Orła, to jak w takiej stoczni która będzie funkcjonowała na zasadzie kooperacji kilkudziesięciu firm mają budować okręty podwodne?
Rozumiem, że obecnie nasze stocznie wyspecjalizowały się w budowie skomplikowanych statków specjalistycznych, prostych masowców już się u nas nie buduje, ale czy podołają budowie czegoś tak skomplikowanego jak okręt wojenny i to jeszcze podwodny.
Plusem na pewno jest to, że taki nowy twór Stoczni Szczecińskiej PGZ czy jak ją nazwą, będzie czyste konto jeśli chodzi o zadłużenie.
Zastanawia mnie też czy PGZ wykupi też Stocznie Marynarki Wojennej, bo takie chodziły plotki.
Może opóźnienie w budowie Mieczników i Czapli jest celowe, aby najpierw zbudować i skonsolidować podmioty, które będą realizowały to zadanie.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-01-17 15:57  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

W budowie skomplikowanych jednostek wyspecjalizowały się stocznie trójmiejskie (Remontowa czy Crist). W Szczecinie ostała się jeno manufaktura. Znam efekt prac co poniektórych firm tam urzędujących - to już tylko widmo tego, co było tu kiedyś. Słowo "technologia" jest im obce, składają blachy jak leci, jakby w ogóle nie przyjmowali do wiadomości pojęcia "skurcz spawalniczy". Nawet prosty fundament pod silnik/pompę potrafią spie.... Tam naprawdę musiałaby nastąpić rewolucja kadrowa, żeby to ruszyło na większą skalę. Na chwilę obecną cienko to widzę, choć chciałbym się mylić (widzę z okna mieszkania pochylnię i chciałbym kiedyś tam znowu ujrzeć jakiś porządny kadłub).

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-01-17 11:19  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

Przynajmniej widać światełko w tunelu które chciał zgasić pewien gość z wybrzeża ,ale na ile okaże się jasne ,to czas pokaże !

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-01-17 10:28  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Jak podaje PAP, powołując się na „źródła zbliżone do rządu”, Stocznia Remontowa Piotra Soyki z Gdańska zbuduje w Szczecinie prom pasażersko-samochodowy we współpracy ze stoczniami grupy kapitałowej MARS dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

I dwa trafne komentarze internautów. Pierwszy z przymrużeniem oka, ale drugi jak najbardziej sensowny:

- Stocznia z Gdańska zarządzana w Radomiu zbuduje w Szczecinie prom dla armatora z Kołobrzegu zadłużając budżet w Warszawie. Genialne w swojej prostocie

- Wyjdzie na to że większość kadry przyjedzie na delegację z Gdańska, za porządną kasę. Firmy które pracują na terenie stoczni (tzw. przeloty) dostaną ochłapy, czyli zbudują kilka sekcji i tak skończy się odbudowa Stoczni Szczecińskiej.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-01-17 15:10  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Przez 5 lat mojej bytności w Trójmieście miałem przyjemność pracować na jednym z projektów firmowanych MARS-em. Jedno biuro projektowe wyłożyło się na tym zleceniu i padło, drugie dało radę, ale ekonomicznie chyba na tym dobrze nie wyszło. Kompletna arogancja względem procedur typowych dla procesu budowy statku. Konstrukcja stalowa (kadłub) już palona i spawana, a tu jeszcze gruntowne zmiany projektu - przestawianie grodzi, korekty kształtu kadłuba (!). Jednocześnie statek się budowało, robiło dokumentacje techniczną i roboczą. Skutkiem tego wyszedł szereg konfliktów konstrukcyjno-wyposażeniowych, a tym samym wydłużenie czasu budowy i podniesienie kosztów. Zapłacił za to podatnik. Taki "Gawron" w pigułce :)

Stocznia w Szczecinie musiałaby zostać skonsolidowana gospodarczo - ja nie wyobrażam sobie, że w obecnej postaci da się tam zbudować na zdrowych ekonomicznie zasadach duży i skomplikowany statek. Funkcjonują w Trójmieście stocznie, gdzie większość pracowników fizycznych pracuje na zasadzie samozatrudnienia. Ale podlegają oni razem jednemu nadzorowi. W Szczecinie mamy szereg małych spółek (około 70 podmiotów gospodarczych), gdzie każdy ma swojego prezesa, księgowość itp. Żeby to zostawić dalej w tej postaci, konieczne by było tak czy owak stworzenie kolejnego szczebla biurokracji, kontrolującego i konsolidującego biurokrację "drobnofirmową". Czy to jest ekonomicznie opłacalne? Nie sądzę.
Z jednej strony mówi się, że do połowy roku rozpoczną się prace przy kadłubie. Z drugiej strony wiem, że oryginalny projekt, który był na wstępie przedkładany, odpadł. Gdyż okazało się, że armatora i budżetu państwa nie stać na tak duże przedsięwzięcie. Postanowiono zamówić projekt mniejszej jednostki.
Wygląda więc na to, że jesteśmy dopiero na etapie projektu wstępnego, może technicznego. Musi powstać jeszcze dokumentacja robocza... Obawiam się, że skończy się to wszystko tak, jak przy poprzednim MARS-jańskim projekcie. Czyli chaosem organizacyjnym, wygórowanymi kosztami itd...

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-02-17 13:16  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

I się wyjaśniło. PGZ kupiło Stocznię Marynarki Wojennej:
http://www.defence24.pl/539504,pgz-przejmuje-stocznie-marynarki-wojennej-syndyk-przyjal-oferte
Już wiadomo po co dokapitalizowano PGZ kwotą 300 mln, 100 poszło na zakup Stoczni Szczecińskiej a 200 na Marynarki Wojennej.
Teraz PGZ jest właścicielem bądź ma udziały chyba w 5 stoczniach rozsianych po naszym wybrzeżu.
Ciekawe jak będzie wyglądała budowa okrętów - czy różne okręty planują budować w różnych stoczniach, czy poszczególne sekcje budowane w różnych stoczniach i scalone np w SMW?
Jak na razie poza Kormoranem to w kwestii budowy nowych okrętów nie wiele się dzieje (przynajmniej to co nam wiadomo oficjalnie), ale za to dużo się dzieje jeśli chodzi o budowę podmiotów które miały by budować te okręty.
Ciekawe co z tego wyjdzie.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-02-17 18:13  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Państwowa spółka za państwowe pieniądze kupiła państwowe spółki. Jeszcze nigdy nie przybywało pieniędzy od przekładania ich z kieszeni do kieszeni.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-02-17 18:11  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ribik   

Zależy czyja to kieszeń.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-02-17 10:35  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

Ślązak dozbrojony w 30 mm OTO Melara Marlin WS:
https://www.facebook.com/MarynarkaWojennaRP/photos/a.1400507286657914.1073742729.161966053845383/1400507656657877/?type=3&theater
Porównując te działka i naszego Trytona to maleństwa.
Zamontowane są też już radary, a przedstawiciel wykonawcy zapewnia, że większość wyposażenia jest już zamontowane.

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-02-17 22:37  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Komentarz zbędny:
http://facet.interia.pl/militaria/news-orp-prezydent-lech-kaczynski-nowe-nazwy-okretow,nId,2350949

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-02-17 19:30  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Słabo, rzeczywiście:
- ORP gen. Wojciech Jaruzelski
- ORP Lech Wałęsa
- ORP Aleksander Kwaśniewski
- ORP Bronisław Komorowski

Może (jak wybudują ) trzy bliźniacze jednostki to nazwać je imionami trzech polskich muszkieterów?. Jeśli to będą okręty w kooperacji z Francuzami - pomysł przedni.
Zastrzegam sobie prawa autorskie :)

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-02-17 19:45  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Adrian(a-graph) Na Forum:
Galerie - 9
 

Agzaim Bar Tholo napisał:

> Słabo, rzeczywiście:
> - ORP gen. Wojciech Jaruzelski
> - ORP Lech Wałęsa
> - ORP Aleksander Kwaśniewski
> - ORP Bronisław Komorowski
>
Normalnie WSI rzadzi........I TW

--
Royal Navy first !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-02-17 19:48  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Co poradzisz, takich prezydętów mamy.

W tym gronie, ś.p. Lech Kaczyński jaśnieje...

Zaznaczam jednak, że pomysłowi jako-takiemu jestestem przeciw.

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-02-17 11:00  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Jaśnieje... Dobre :-) Nie wiedziałem że masz takie znakomite poczucie humoru, Agzaimie!

A tak w ogóle to zastopujmy kontynuowanie STRICTE POLITYCZNEJ wymiany zdań.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-02-17 18:11  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Owszem, mam znakomite poczucie humoru i dlatego napisałem co napisałem.

Zawsze przecież możesz wybierać z "szacownego" grona polskich muszkieterów: Donos, Polmos i Bigos się zwą.

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-02-17 20:39  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Uparcie brniesz w politykę tak jakbyś nie wiedział że na tym forum to TABU!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-02-17 07:46  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Agzaim Bar Tholo Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Ja w politykę?
Ja podpowiadam opcjonalne nazwy okrętów. Przecież Prezydentem RP był nie tylko ś.p. Kaczyński, bo chyba tylko to nazwisko znacie.

--
imagination+extrapolation

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-02-17 09:58  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Nie traktuj mnie jak ciemnego luda, bo nim nie jestem!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-02-17 10:58  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5
 

O ile ten "news" o nazwach prezydentów nie był tylko żartem, bo takie też się pojawiają informacje, to mnie zastanawia jedno stwierdzenie z tego "newsa":
"Według informacji przekazanych przez nasze źródła, pojawił się wśród najwyższych czynników państwowych pomysł zmiany nazwy okrętu. Wedle nich nazwa "Ślązak", nadana przez poprzedni rząd, miała się nie spodobać w siedzibie PiS ponieważ "nawiązuje do separatyzmu dzielnicowego".

Czy ktokolwiek oprócz polityków mówiąc o naszej niedoszłej korwecie "Slązak" pomyślał o separatyźmie dzielnicowym?!
Może nasze środowisko - modelarskie jest nieadekwatne, bo większość z nas zna historię i wie, że ORP Ślązak to nazwa nawiązująca do okrętu/ów, które zapisały się w dziejach naszej Marynarki Wojennej.

Ja nawet był bym za nadaniem nazw prezydentów, ale naszym przyszłym fregatom, jak już wybudują te Miecznik i Czaple, wtedy może powstaną te okręty.

Poza tym mamy bardzo piękną tradycję nadawania nazw okrętom i tego powinniśmy się trzymać, bo te nazwy są ponadczasowe, a nie związane z aktualną tendencją panującą w " obecnej piaskownicy".(- inaczej już mi się nie chce określać tego co się dzieje obecnie).

--
"Si vis pacem para bellum"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-02-17 11:20  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
SebastianGREEN Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Pomysł z tą nazwą jest idiotyczny, mamy piękna tradycje nazw dla naszych okretow. A tak poza tym co zrobil wielkiego Lech Kaczyński dla Polski ? Nalezy mu sie to tak samo jak Tuskowi i innym naszym politykom którzy niszczą nasz biedny kraj.

--
Droga do sukcesu jest zawsze w budowie.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-02-17 11:21  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2